MALTA

MALTA ADASI

Malta Mdina Antik Kenti

VALETTA

Akdenizin incisi bu güzel ada; Turizm, Canlı gece hayatı ve Dil okulları ile ün kazanmış ve 21 Aralık 2007 tarihinde AB üyesi olmuştur. Malta ya da resmî adıyla Malta Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da, Orta Akdeniz’de yer alan, Sicilya’nın güneyindeki adalar devletidir. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşur. Büyükleri: Malta, Gozo ve Comino’dur. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüzölçümüne sahiptir.

Uzun yıllardır gitme planı yaptığım fakat bir türlü fırsat bulamadığım bu güzel adaya artık gitme vaktinin geldiğini düşünerek yaz aylarının sonuna yaklaştığımız bu dönemde yola koyuluyorum, Türk Hava Yollarının yapmış olduğu güzel bir promosyon ile İstanbul’dan yaklaşık 2 saatlik bir uçuşla Malta’ya merhaba diyorum.

Malta, 1964’te bağımsızlığını kazanmasının ardından Milliyetçi Parti yönetimine geçmiş, aynı yıl İngiliz’lerle yapılan bir anlaşmayla, İngiltere’nin askerlerini beş yıl içinde geri çekmesi kararlaştırılmış, 1965’te de Avrupa Konseyine üye olmuştur.

Malta ekonomik olarak sıkıntı çekmeyen bir ülkedir. Ülkede evsiz bulunmamaktadır. Nüfusun yoğun olmaması sebebiyle halkın refah düzeyi normaldir.

Ülkenin gelirlerinin yaklaşık %97 sini turizm oluşturmaktadır. Özellikle dil okullarının bundaki etkisi büyüktür. Ülkede 50 den fazla dil okulu bulunmaktadır.

Malta’da hiç dağ ya da akarsu bulunmamaktadır ve adanın karakteristik özelliğini teraslanmış alanları ve bir dizi alçak tepeleri teşkil eder. 137 kilometre uzunluğundaki kıyılarında ise güzel kumsallara sahip pek çok koyları ve limanları vardır.

Bir Avrupa Ülkesi olmasına karşın Malta’da elektrik Prizleri 3 Dişli’dir. Yani İngiltere’de kullanılanlar ile aynıdır. O yüzden burada zorluk yaşamamanız adına Türkiye’den bir çevirici temin etmeniz gerekmektedir.

Malta’da gezebileceğiniz yaklaşık 25 civarında müze ve ören yeri bulunmaktadır. Yazının ilerleyen kısımlarında bazı önemli noktalara değineceğim.

VİZE

Ülkeye Giriş için Schengen Vizesi Gerekmektedir.

Malta TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinden vize istemektedir. Ülkeye giriş için geçerli bir Schengen vizenizin bulunması gerekmektedir. Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir. Malta AB üyesi ve Schengen üye devletidir. Bu nedenle Malta vizesi ile diğer Schengen üye ülkelerine de girilebilmektedir.

Malta Vizesi hakkında ayrıntılı bilgiye ve gerekli evraklar listesine https://www.vfsglobal.com/malta/Turkey/Tourist.html linkinden ulaşabilirsiniz.

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

ULAŞIM

OTOBÜS

Otobüsler Havalimanı Çıkışından Hareket Etmekte

Şehir Merkezine 9 km uzaklıkta bulunan Malta Luqa Uluslararası havalimanından çıkış kapsının hemen karşı tarafındaki X1, X2, X3 ve X4 numaralı otobüsleri kullanarak Adada ki istediğiniz herhangi bir noktaya ulaşabilirsiniz (Valetta’ya Gitmek isteyenlerin X4 numaralı otobüsü kullanması gerekmektedir). Yolculuk süresi yaklaşık 35 dk sürmektedir. Bilet ücreti tek yön 15 Haziran – 15 Ekim arası 2.00 Euro, Diğer tarihlerde ise 1.50 Euro’dur. Gece otobüslerinin tek yön ücreti ise 3.00 Euro’dur. Biletlerinizi Otobüs şoförlerinden satın alabilirsiniz. Otobüs şoförleri size bir fiş vermektedir bu fişler ile 120 dk boyunca istediğiniz kadar ücretsiz transfer yapabilirsiniz. Bu yüzden otobüs şoförlerinin size vereceği fişleri saklamanız gerekmektedir!

X1 CIRKEWWA

X1 Hareket Saatleri için https://www.publictransport.com.mt/en/route/X1

X2 SAN GILJAN

X2 Hareket Saatleri için https://www.publictransport.com.mt/en/route/X2

X3 BUGIBBA

X3 Hareket Saatleri için https://www.publictransport.com.mt/en/route/X3

X4 BIRZEBBUGIA (VALETTA)

X4 Hareket Saatleri için https://www.publictransport.com.mt/en/route/X4

Ben 12 Kullanımlık Kart Tercih Ettim.

İsterseniz 7 gün geçerli Tallinja Kartları 21 Euro ödeyerek satın alabilirsiniz ve süre ve zaman sınırı olmaksızın geçerli olduğu süre içinde istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Öğrenciler için kart ücreti 15 Euro’dur. Üstelik bu kartlar gece otobüslerinde de geçmektedir.

Bir diğer alternatif ise 12 kullanımlık Tallinja Kartı 15 Euro ödeyerek satın almaktır. Bu kartlarda 120 dk boyunca ücretsiz transfer hakkınızda bulunmaktadır. Yani kartı kullandığınız dakika itibari ile 120 dk boyunca ücretsiz olarak istediğiniz kadar transfer sağlayabilirsiniz.

Gelen Yolcu Katı Çıkış Kapısı Karşısı Kart Satım Noktası
Gelen Yolcu Katı Çıkış Kapısı Karşısı Kart Satım Noktası

Bu kartları havalimanı gelen yolcu katı çıkışında bulunan Malta Public Transport veya WHS Express mağazalarından satın alabilirsiniz. Tallinja kart ödemeleri sadece nakit olarak kabul edilmektedir.

Malta adası Otobüs saatlerine ulaşmak için:

https://www.publictransport.com.mt/en/timetables linkini kullanabilirsiniz.

Gece Otobüs Seferleri için: https://www.publictransport.com.mt/en/night-routes

TAKSİ

Malta’da Taksi Ücretleri Orta Pahalılıkta.

Havalimanı ile şehir merkezi (Valetta) arasında Taksi kullanmak isterseniz ortalama ücret 20 Euro’dur.

Taksi tarifeleri için ayrıntılı bilgiye https://www.maltairport.com/passenger/getting-here/taxi-service/ linkini kullanarak ulaşabilirsiniz.

UBER VE TAXIFY

Malta’da UBER uygulaması Kullanılmamakta.
İsterseniz UBER benzeri TAXIFY (Bolt) Uygulaması Var.

Malta’da UBER kullanılmamaktadır fakat TAXIFY uygulaması kullanılmaktadır.

TAXIFY uygulamasına aşağıdaki link ile kayıt yaptığınızda ilk yolculuğunuzda 50 UAH (10 TL) indirim kazanabilirsiniz.

https://invite.taxify.eu/ADRL3

KONAKLAMA

Malta’da Konaklama Alternatifi Çok Fazla.

Konaklama için oldukça fazla alternatif bulunan Malta’da Otelleri ve Kiralık evleri tercih edebilirsiniz. Her ne kadar Turistik bir Ada olsa da Malta’da her bütçeye göre konaklama bulabilmek mümkümdür.

Aşağıdaki linkler yardımı ile Malta otel tercihlerinizi yapabilirsiniz.

St Julian’s otelleri için;

https://www.booking.com/searchresults.en.html?city=-19052&aid=1903707&no_rooms=1&group_adults=1

Valetta Otelleri için;

https://www.booking.com/searchresults.en.html?city=-19310&aid=1903707&no_rooms=1&group_adults=1

Sliema Otelleri için;

https://www.booking.com/searchresults.en.html?city=-19110&aid=1903707&no_rooms=1&group_adults=1

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

MALTA PARA BİRİMİ

Para Birimi Olarak Euro Kullanılmakta.

Malta Avrupa Birliği üye ülkesi olduğundan ulusal para birimi olarak Euro (EUR) kullanmaktadır.

CEP TELEFONU / SİM KART

İsterseniz Sim Kart Satın Alabilirsiniz.

Öncelikle Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom hatlarının burada bulunan operatörlerle anlaşması olduğundan kendi hattınızı Günlük ücretleri karşılığında kullanabilirsiniz.

(Kullandığınız tarifenin yurtdışı paketlerinin kullanımına uygun olup olmadığını müşteri hizmetlerine gelmeden önce sormanız sürpriz faturalarla karşılaşmamak adına yararınıza olabilir).

Sim kart almak isterseniz şehir merkezinde bulunan tüm telefoncularda satılmakta olan

Vodafone, Go ve Melita şebekeleri için ortalama fiyat 30 gün geçerli 6 GB’lik sim kartlar 20 Euro’dur. Ortalama tüm operatör fiyatları aynı sayılır, daha düşük paketlerde mevcut, kartı aldığınız yerden aktivasyon yaptırmayı unutmayınız!

Sim Kartlar ile ilgili ayrıntılı bilgi için

https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/Malta web sitesini inceleyebilirsiniz.

MARKET – ALIŞVERİŞ

Malta’da Market Fiyatları Orta Pahalılıktadır.

Çok sayıda Süpermarketin bulunduğu Malta’da en uygun süpermarketler Lidl, Pavi, Valyou ve Smart Süpermarketleridir.

Ayrıca çok sayıda küçük market ve büfeler bulunmaktadır.

KREDİ KARTI

Bazı Yerlerde Alt Limit Uygulanmaktadır.

Hemen heryerde kredi kartı geçerli olsada bazı yerlerde geçmemekte veya alt limit uygulaması bulunmaktadır. Bazı marketlerde 5 Euro altında kredi kartı kullanılamamaktadır. Bu yüzden alışverişleriniz öncesinde bu durumu çalışanlara sormanız gerekmektedir.

HALK

Malta Halkı Genel İtibariyle Sıcakkanlıdır.

Malta’da İnsanlar oldukça Sıcakkanlı yardımsever kişilikleri ile öne çıkmaktadırlar, Malta 2007 yılında AB üye ülkesi olmuştur, Resmi dil Maltaca olmasına rağmen İngilizce’de yaygın olarak konuşulmaktadır. Ülkede ingilizce ikinci resmi dil olarak kabul görmektedir.

DÖVİZ / PARA BOZDURMA

Türkiye’den Euro Alabilirsiniz.

Malta Resmi para birimi Euro olduğundan buraya gelmeden Türkiye’den Euro alabilmeniz mümkündür. Farklı bir döviz bozdurmak için hafta içi mesai saatlerinde bankaları, mesai saatleri dışında ise ATM’leri kullanabilirsiniz, Döviz bozdurmak için en iyi kurlar Şehir merkezi çevresinde bulunan Döviz bürolarıdır. Çok zorda kalmadıkça yüksek kur farklarından dolayı havalimanında döviz bozdurmayınız.

Döviz bürolarının çoğunda Sıfır komisyon uygulanmaktadır. Ayrıca döviz bürolarının bazıları Türk Lirasıda bozmaktadır. Döviz bozdurmadan önce güncel döviz kurlarını ve Komisyon durumunu mutlaka döviz bürosu yetkililerine sorunuz.

GÜVENLİK

Malta Güvenli Bir Ülkedir.

Malta oldukça güvenli bir Ülkedir. 2018 yılı Küresel Barış Endeksi verilerine göre bu ülke 163 ülke içinde 17. Sıradadır. Hemen her önemli noktada polis bulunmaktadır, ayrıca şehrin hemen her yerinde güvenlik kameralarını görebilmeniz mümkündür, Bayanlar günün her saati tek başına güvenle cadde ve sokaklarda dolaşabilmektedir. Nadirende olsa çeşitli hırsızlık olaylarına karşı özellikle toplu taşıma araçlarında değerli eşyalarınıza dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

SAĞLIK

Malta’da Sağlık Hizmetleri Yeterli Seviyededir.

Malta’da devlete ait ve özel hastaneler mevcuttur. Devlet Hastanesi Mater Dei Üniversite hastanesi olup tam teşekküllüdür. Doktorların tamamına yakını ingilizce bilmektedir.

Sağlık Bakanlığının Resmi web sitesinden Malta’ya gitmeden önce yapılması gerekenler bölümünü okumanız yararınıza olacaktır.

Malta için herhangi bir zorunlu aşı bulunmamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için

http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/SaglikBilgisi/MLT

web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Hangi tür Pasaporta sahip olursanız olun yurtdışı seyahatlerinize çıkmadan önce her ihtimale karşı Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortanızı yaptırmayı unutmayınız.

Seyahat sağlık sigortalarının fiyatları 7 gün geçerli olmak üzere ortalama 5-8 Euro arasında değişmektedir.

Yurtdışında sağlık hizmetlerinin çok pahalı olduğunu asla aklınızdan çıkartmayın.

İÇME SUYU

Malta’da Musluklardan Su İçilememektedir!

Malta’nın su kaynakları bulunmamaktadır. Deniz suyu arıtılarak şehir suyu olarak evlere dağıtılmaktadır. İçme suyu yurtdışından sağlanan şişe ve damacana suları ile temin edilmektedir.

Size tavsiyem eğer bagaj hakkınız bulunuyorsa buraya birkaç şişe su getirmenizin yararınıza olacağıdır.

ARAÇ KİRALAMA

Malta’da Trafik Tersten Akmaktadır!

Malta’ya gelip araç kiralamayı düşünürseniz şehir merkezlerinde bulunan kiralama şirketlerini düşünebilirsiniz yada gelmeden online olarak araç kiralayıp Malta havalimanlarından teslim alabilirsiniz…

Malta’da trafik tıpkı İngiltere veya Kıbrıs gibi ülkelerde olduğu gibi tersten akmaktadır. Bu nedenle ülkemizden buraya geldiğinizde bu duruma alışmanız zaman almaktadır. Ayrıca Park yeri bulmakta sıkıntı yaratabilmektedir.

HAVA DURUMU

Malta Yıl Boyu Ilıman Ve Sıcak Bir İklime Sahiptir.

Malta Adaları, yumuşak geçen kışları ve sıcak yaz sezonuyla ılıman bir iklime sahiptir. Soğuk rüzgarlar, kar, don ve sis Malta’da bilinmeyen terimlerdir. Nisandan sonra seyrek olmakla birlikte yazın neredeyse hiç rastlanmayan yağışlar en çok Eylül ile Nisan ayları arasında görülür.

Sıcaklık kış aylarında (Kasım – Nisan) ortalama 14.3 °C, yaz aylarında (Mayıs- Ekim) ise ortalama olarak 32.6 °C civarındadır. Malta adaları, sıcak yaz günleri ve gecelerinde denizden esen serin meltemlerle, Temmuz ayı ortalarından Eylül ayı ortalarına kadar devam eden sıcaklığın yüksek olduğu dönemlerde bile, nadiren aşırı sıcaklara maruz kalır.

MALTA MÜZE KART (MULTISITE PASS)

Müze Kart İle Tüm Müzeler Gezilebilir.

Heritage Malta MULTISITE PASS (Müze Kart)

50 Euro ödeyerek satın alabileceğiniz ve 30 gün boyunca kullanabileceğiniz Malta’da bulunan 22 müze ve Site alanlarını (Hypogeum hariç), Malta Ulusal Akvaryumunu ve Citadel Ziyaretçi Merkezi’ni gezebilmenizi sağlayan bir Karttır.

Aile Kartları 2 Yetişkin ve 06-17 yaş arası

2 Çocuk İçin 110 Euro’dur.

Heritage Malta Multisite Pass (Müze Kart) online olarak satın almak için https://shop.heritagemalta.org/index.asp?comboid=95

MALTA GEZİLECEK YERLER

MDİNA (SESSİZ ŞEHİR)

Medina Şehri Ücretsiz Gezilebilir!
Medina Şehri Malta’nın En Güzel Yerlerinden Birisi!
Medina Şehri Malta’nın En Güzel Yerlerinden Birisi!
Medina Şehrinin Girişi.

Mdina, Antik dönemde orta çağa kadar adanın başkenti olarak görev yapan Malta’nın kuzey bölgesinde bulunan tarihi bir şehirdir. Şehir günümüzde hala daha şehir surları ile sınırlıdır ve nüfusu 300’den az olan bir nüfusa sahiptir, Adını banliyö için kullanılan Arapça kelimeden alan ve 11.000’in üzerinde nüfusa sahip olan Rabat kenti ile bitişiktir.

Şehir, Fenikeliler tarafından M.Ö. 8. yüzyılda Maleth adı ile kurulmuş ve daha sonra Romalılar tarafından Melite olarak değiştirilmiştir. Eski Melite bugünkü Mdina’dan daha büyüktü ve Malta Bizans veya Arap işgali sırasında bugünkü boyutuna indirgendi. İkinci dönemde, şehir Arapça adını medina kelimesinden türeyen bugünkü ismini benimsemiştir. Şehir, Birgu’nun adanın idari merkezi haline geldiği 1530’da Aziz John dönemine kadar Orta Çağ boyunca Malta’nın başkenti olarak kaldı. Mdina, 18. yüzyıl başlarında bir canlanma görmesine rağmen, sonraki yüzyıllarda bir düşüş dönemi geçirdi. Bu noktada, ortaçağ karakterini kaybetmemiş olmasına rağmen, birçok Barok özellik kazandı.

Mdina, Malta soylularının ve dini otoritelerin merkezi olmaya devam etti (ve mülkler günümüzde de ailelerden ve nesilden nesile aktarılmaya devam etmektedir), ancak şehir 1530 öncesi önemini asla geri almadı ve halk dilinde “Sessiz Şehir” olarak telaffuz edilmeye devam etmektedir. Mdina, UNESCO Dünya Mirası Alanları’nın geçici listesinde ve şu anda Malta’nın en önemli turistik merkezlerinden birisi olma özelliğini korumaktadır.

Mdina ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Mdina antik şehrine havalimanından X3 ve 201 numaralı otobüs hattı ile, Valetta şehir merkezinden X3 numaralı ve Sliema şehir merkezinden ise 203 numaralı otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

VALETTA

Başkent Valetta’nın Ünlü Alışveriş Caddesi
Valletta’da Çok Sayıda Dar Sokak Mevcut.
Valetta Kıyı Şeridinden Bir Akşam Manzarası.

Adını Osmanlıların saldırı girişimlerini geri çeviren Malta Şövalyesi Jean de Valette’den alan ve aynı zamanda ülkeninde başkenti olan Valetta, 7650 kişilik nüfusu ile adanın en önemli Turizm ve Ticaret merkezlerinden birisidir.

1980 yılında UNESCO dünya kültür mirası listesine dahil edilen Valetta, Ülkeyi oluşturan adaların en büyüğü olan Malta’da yer alır. Marsamxett ve Grand Harbour (Büyük Liman) adları verilen iki doğal limana sahip Valletta yarımadası aynı zamanda Malta’nın başlıca liman şehridir.

SLİEMA

Sliema Malta’nın En Canlı Bölgelerinden.

Adanın Eğlence merkezlerini barındıran Sliema ayrıca sayısız kayalık plajı, su sporları ve otelleri ile de tanınan önemli bir yer olma özelliğini taşımaktadır.

‘Barış, rahatlık’ anlamına gelen Sliema, Başlarda Valletta’nın Marsamxett Limanı’nın karşısındaki yarımadanın sakin bir balıkçı köyü idi ve başkentin güzel bir manzarasına sahipti. Nüfusu 1853’te hızla büyümeye başlayan Sliema git gide adanın en canlı bölgelerinden biri haline gelmiştir.

Sliema yaşamak için arzu edilen bir yer olarak kabul edilir ve ülke ortalamasına göre oldukça yüksek mülk fiyatları ile nispeten zenginlerin yaşadığı bir kasabadır. Tarihsel olarak, şık villalar ve geleneksel Malta şehir evleri, Sliema sokaklarında sıralanmıştır. Sliema, bazıları Malta’daki en yüksek binaların arasında yer alan modern apartman bloklarıyla da çevrelenmiştir.

BÜYÜK ÜSTATLAR SARAYI

Malta Büyük Üstatlar Sarayının Avlusu

Başkent Valetta’da bulunan Büyük Üstatlar Sarayı 16. ve 18. yüzyıllar arasında Malta’yı yöneten Büyük Üstadı Aziz John’un sarayı olarak inşa edilmiştir ve aynı zamanda Magisterial Palace olarak da bilinmektedir. Şu anda Malta Cumhurbaşkanına ev sahipliği yapmaktadır. Binanın bazı bölümleri, müze olarak halka açıktır.

Aynı zamanda, aslen Aziz John Düzeni Şövalyeleri tarafından yaptırılmış ve yüzyıllar boyunca genişletilmiş ve süslenmiş büyük bir tarihi değere sahip bir sitedir. Sarayın kendine özgü tabloları, halıları ve 400 yıldan fazla süredir Malta adalarının siyasi tarihi olan etkileyici devlet odaları vardır.

Salonları resimlerle kaplı, karmaşık bir şekilde döşenmiş mermer zeminler ve boyalı tavanlar ile bina çevresinde dolaşırken çok etkileyici görünmektedir.

Sitede ayrıca, Adalar ve Akdeniz’in tarihini şekillendiren bir savaş zamanıyla ilgili nefes kesici bir ortaçağ eserleri koleksiyonu içeren bir eser de bulunmaktadır.

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi’den Cuma’ya: 10:00-16:30,

Cumartesi-Pazar: 09:00-16:30,

GİRİŞ ÜCRETLERİ

Büyük Üstadlar Sarayı içerisindeki müzenin giriş ücreti yetişkinler için 10 Euro’dur.

POPEYE KÖYÜ EĞLENCE PARKI

Popeye Eğlence Köy Parkı Girişi 13 Euro

Sweethaven Köyü olarak da bilinen Popeye Köyü, şimdilerde çok sayıda ahşap binadan oluşan ve 1980 yılında çekilen Popeye filminden sonra küçük bir eğlence parkına dönüştürülen bir eğlence köyüdür. Malta, Mellieha kasabasının merkezine 3 km uzaklıkta Anchor Koyu’nda yer almaktadır.

Popeye Köyü’ne Toplu Taşıma ile seyahat etmek isteyenler, Valletta’dan: 41 ve 42 Sliema’dan: 222, Bugibba’dan: 221 Numaralı Otobüsleri kullanıp Ghadira’ya (Mellieha Körfezi) gelip buradan Popeye Köyü eğlence parkı için 101 numaralı otobüsü kullanmaları gerekmektedir.

İsterseniz bu linki kullanarak 15 Euro (Temmuz -Ağustos 17 Euro) karşılığında plaj ve şezlong kullanımları dahil eğlence paketi satın alabilir ve tüm aktivitelerden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda bu link üzerinden Kredi kartınız ile bilette alabilirsiniz.

https://popeyemalta.com/packages-menu/seasonal/summer.html

ÇALIŞMA SAATLERİ

Kasım-Mart : 09:30-16:30

Nisan-Haziran-Eylül-Ekim: 09:30-17:30

Temmuz-Ağustos: 09:30-19:00

GİRİŞ ÜCRETLERİ

Popeye Köyü Eğlence Parkı Giriş ücreti Yaz döneminde 13.50 Euro, Kış Döneminde ise 10.00 Euro’dur.

MOSTA DOM KİLİSESİ

Malta’da Hemen Hemen Tüm Kilise Girişleri Ücretli

Valetta şehir merkezinden 41-42 veya 44 Numaralı otobüsleri kullanıp gidebileceğiniz Mosta Dom Kilisesi bi Roma Katolik kilisesidir. Azize Mary’nin Varsayımına ithaf edilen bu kilise, 1833 ve 1860 yılları arasında, eski bir Rönesans kilisesinin yerine inşa edilmiştir.

Mevcut kilisenin tasarımı Roma’daki Pantheon’a benzer ve bir noktasında bir zamanlar dünyanın en büyük üçüncü desteksiz kubbesi yer almaktaydı. Kilise, II. Dünya Savaşı sırasında yıkıma uğramaktan kurtulamadı,

9 Nisan 1942’de bir Alman hava bombardımanında kubbe ağır hasar aldı fakat Kiliseye düşen Bomba patlamadı ve daha büyük bir yıkımdan böylece kurtulmuş oldu. Bu olay Maltalılar tarafından bir mucize olarak yorumlanmaktadır.

Kilise giriş ücreti 2 Euro olup, Barınak ve Kubbe kısımlarıda ziyaret edilmek istenirse ilave olarak 3 Euro daha ödenmesi gerekmektedir.

Kilise, Pazartesi’ den Cuma’ya, 09:30 – 17:00

Cumartesi Günleri, 09:30 – 16:30

Pazar Ayininden sonra Saat 16:00’a kadar ziyaret edilebilmektedir.

HAGAR QIM TAPINAKLARI

Valetta Merkezden 30 dk içinde Ulaşılabilir.

Malta Luqa havalimanına 7.5 km uzaklıkta bulunan Hagar Qim Tapınakları Tarihi (M.Ö.3600-3200)’lere dayanan tarihlenen eski bir tapınak kompleksidir. Malta’da bulunan bu tapınaklar Dünya Miras Komitesi tarafından “eşsiz mimari başyapıtlar” olarak tanımlanan en eski dini mekanlar arasında yer almaktadır. 1992’de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine dahil edilen Hagar qim Malta’da ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerden birisidir.

Buraya Başkent Valetta’dan 74 Numaralı otobüsleri kullanarak ortalama 1 saat içinde ulaşabilirsiniz.

ÇALIŞMA SAATLERİ

Haftanın Tüm Günleri: 09:00-17:00

GİRİŞ ÜCRETLERİ

Hagar Qim ve Mnajdra Tapınakları Giriş ücreti Yetişkinler için 10.00 Euro’dur.

ST JOHN KATEDRALİ

Katedral Giriş Ücreti 10 Euro

Aziz John’un Katedrali, Valletta’da bulunan ve Vaftizci Yahya’ya adanmış bir Roma Katolik katedralidir. Büyük Usta Jean de la Cassière tarafından 1572-1577 yılları arasında yapılmıştır.

Kilise Valletta’daki seçkin binalardan birkaçını tasarlayan Maltalı mimar Girolamo Cassar tarafından tasarlanmıştır. 17. yüzyılda, iç kısmı Barok tarzında Mattia Preti ve diğer sanatçılar tarafından yeniden dekore edilmiştir.

Kilisenin iç mekanı, Avrupa’daki yüksek Barok mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

ÇALIŞMA SAATLERİ

Kilise, Pazartesi’ den Cumartesi’ye

09:30 – 16:30

Cumartesi Günleri, 09:30 – 12:30

Pazar günleri Kapalı

GİRİŞ ÜCRETLERİ

Aziz John Katedrali Giriş ücreti Yetişkinler için 10.00 Euro’dur.

ÜÇ ŞEHİR (BİRGU-SENGLEA-COSPICUA)

Üç Şehir Malta’nın En Tarihi Bölgelerinden.

Üç Şehir, Malta’daki üç müstahkem Birgu, Senglea ve Cospicua kentinin toplu açıklamasıdır. Üç Şehrin en büyüğü Orta Çağ’dan beri var olan Birgu’dur. Diğer iki şehir, Senglea ve Cospicua’dır. 16. ve 17. yüzyıllarda Saint John tarafından kurulmuştur. Üç Şehir, Cottonera Lines tarafından ve surlarla çevrelenmiştir. Cottonera terimi Üç Şehir ile eş anlamlıdır, Üç şehir Yakındaki Kalkara kasabasını da bünyesinde barındırmaktadır.

Birgu, Fenikelilerin zamanından beri varlığını sürdürmektedir ancak mevcut şehir, Aziz John tarafından Düzenlenmiştir. Birgu, 1530’da Mdina yerine Malta’nın başkenti olmuştur. 1551 saldırısından sonra, Senglea L’Isola olarak bilinen yarımada üzerine inşa edilmiştir. Birgu’da, Saint Castles Kalesi antik Castrum Maris’in arazisine, Fort Saint Michael ise Senglea’ya inşa edilmiştir.

1565 Malta Büyük Kuşatması sırasında kentler kuşatıldı ve kuşatma yapıldıktan sonra Birgu’ya Città Vittoriosa ve Senglea’ya Città Invicta ünvanı verilmiştir. Kuşatmanın ardından Valletta şehri inşa edilmiştir ve 1571’de yeni şehir Birgu yerine başkent olmuştur.

MARSAXLOKK

Marsaxxlokk Oldukça Şirin Bir Balıkçı Kasabası
Marsaxlokk Balıkçı Figürü
Kasaba’da Yürüyüş Çok Keyifli.

Valetta şehir merkezinde bulunan A6 Numaralı Otobüs durağından 81 ve 85 Numaralı otobüslerden birini kullanarak ulaşabileceğiniz bu şirin balıkçı kasabası Malta‘nın en önemli ziyaret noktalarından birisidir.

Marsaxlokk, Ülkeyi oluşturan adaların en büyüğü olan Malta’da yer almaktadır. 3.205 nüfuslu bu kasabada güzel bir yürüyüş yapabilir. Kasabaya özgü deniz ürünlerini tadabilir ve muhteşem Akdeniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Kasabanın Adı marsa ile Arapça’da, liman anlamına gelen xlokk dan gelmektedir.

BLUE GROTTO (MAVİ MAĞARA)

Blue Grotto Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası

Mavi Mağara (Blue Grotto), Malta’nın güney doğu kıyısında Malta’nın Wied iŻ-rieurrieq sınırındaki balıkçı limanına kısa bir mesafede bulunan birkaç deniz mağarasının ortak adıdır.

Hem Wied iz-Zurrieq limanı hem de Blue Grotto deniz mağaraları, sahil şeridi üzerinde, ıssız küçük Filfla adacıklarının hemen karşısında yer almaktadır. Ada şimdi kuş barınağı olarak hizmet vermektedir.

Mağaraların yeri, güneş ışınlarıyla birlikte, deniz suyunun yansıtılmasına ve mağara duvarlarında ve tavanlarında mavi renk tonları göstermesine nedeniyle bu isimle anılmaktadır.

Buraya Valetta’dan 38 Numaralı otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

HYPOGEUM (HAL SAFLIENİ)

Hypogeum’da Bireysel Tur’a İzin Verilmiyor!

1902 yılında bir inşaat yapımı sırasında tesadüfen işçiler tarafından keşfedilen Safal Saflieni Hypogeum, Malta’nın Paola kentinde bulunan ve tarihi (M.Ö 3300 – 3000)’lere kadar uzanan Neolitik bir yeraltı mağarasıdır. Yunanca’da “yeraltı” anlamına gelen Hypogeum olarak adlandırılır. Hypogeum’da arkeologlar tarafından yapılan kazılarda 7.000’den fazla kişinin kalıntılarına rastlanmıştır ve burasının kutsal bir nekropol olduğu düşünülmektedir ve aynı zamanda Malta tapınak bina kültürünün en iyi korunmuş örnekleri arasındadır.

Hypogeum’a Valetta’dan 81-82-83-84 veya 88 numaralı otobüsleri kullanarak gelebilirsiniz.

Hypogeum’da bireysel tura izin verilmemektedir. Gün içerisinde sadece 10 kişilik 8 Grup turuna izin verildiğinden buraya gelmeden önce mutlaka online rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilmektedir.

Online rezervasyon için https://booking.heritagemalta.org

ÇALIŞMA SAATLERİ

Hypogeum, Haftanın Tüm Günleri

09:00 – 17:30 saatleri arasında Ziyaret edilebilir.

GİRİŞ ÜCRETLERİ

Hypogeum Giriş ücreti Yetişkinler için 40.00 Euro’dur.

TARXIEN TAPINAKLARI

Malta Tarxien Tapınakları

1913 yılında yerel çiftçiler tarafından keşfedilen Tarxien Tapınakları’nın alanı, 1915-1919 yılları arasında, 1920’lerde o sırada Müzeler Müdürü Sir Themistocles Zammit tarafından yürütülen birkaç küçük müdahale ile yoğun bir şekilde kazılmıştır.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu site, MÖ 3600 ile 2500 arasında inşa edilmiş ve MÖ 2400 ile 1500 arasında yeniden kullanılan dört megalitik yapıdan oluşan bir kompleksten oluşmaktadır.

Alanın en doğu ucunda bulunan ve bir zamanlar M.Ö 3600 ile 3200 yılları arasında inşa edilen dört yapının en erken dönemleri, beş basamaklı planı hala açıkça görülebilmesine rağmen, yalnızca yer seviyesine yakın bir yerde kalmaktadır. Güney Tapınağı, kabartma heykeliyle ve büyük bir etekli figürün devasa bir heykelinin alt kısmı ile süslüdür. Güney Tapınağın merkezinde bulunan ölü yakma kalıntıları, sitenin M.Ö 2400 ile 1500 yılları arasında Bronz Çağı ölü yakma mezarlığı olarak yeniden kullanıldığını ortaya koymaktadır. Doğu Tapınağı, iyi kesilmiş döşeme duvarları ve ‘oracle“ delikleriyle, M.Ö. 3150 ile 2500 arasında inşa edildi. Merkez Tapınak benzersiz altı apsis planı ile inşa edilmiştir ve kemerli çatıya ait kanıtlar içermektedir.

Tarxien tapınaklarına Valetta’dan 81-82-83-84 ve 88 Numaralı otobüsler ile, Sliema’dan ise 14 Numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz.

ÇALIŞMA SAATLERİ

Tapınak, Haftanın Tüm Günleri

09:00 – 17:30 saatleri arasında Ziyaret edilebilir.

GİRİŞ ÜCRETLERİ

Tarxien Tapınağı Giriş ücreti Yetişkinler için 6.00 Euro’dur.

GOZO ADASI

Gozo Adası Malta’nın İkinci Büyük Adası

Gozo, Malta Cumhuriyeti’nin ikinci büyük adasıdır. Güneydoğusundaki Malta Adasına 5,25 km uzaklıktadır. Uzunluğu 14,5 km, genişliği 7,2 km olan adanın yüzölçümü 67 km²’dir. En önemli kenti eskiden Rabat olarak bilinen Victoria’dır. Nüfusu 31.053’dür.

Mart 2015 itibariyle, adanın nüfusu 37.342 civarındadır ve sakinleri Gozitans olarak adlandırılmaktadır. Malta’nın diğer Megalitik Tapınakları ile birlikte dünyanın en eski bağımsız yapıları arasında yer alan Ġgantija tapınakları gibi tarihi mekanlar bakımından zengindir.

Ada karakter bakımından kırsaldır ve Malta ana adasına kıyasla daha az gelişmiştir. Gozo, 2017’de bir fırtına nedeniyle çöken ve ada ile özdeşleşmiş doğal bir kireçtaşı kemeri olan Azure Window nedeniyle bir hayli popüler bir bölgeydi.

Ada, İç Denizi ve Wied il-Mielaħ Penceresi de dahil olmak üzere diğer önemli doğal özelliklere sahiptir. Adada pek çok plajın yanı sıra; Marsalforn ve Xlendi olan hem yerel halk hem de turistler arasında popüler sahil beldeleride bulunmaktadır. Gozo, Akdeniz’deki en iyi dalış noktalarından biridir ve çok sayıda dalış okullarınada sahiptir.

Adanın en önemli yerleri Misrah it tokk ve Bağımsızlık meydanıdır. Burada çok sayıda mağaza ve hediyelik eşya dükkanları yer alır.

Gozo adasına Cirkewwa veya Mgarr limanından 4.65 Euro ödeyerek 25 dk içinde ulaşabilirsiniz. Giderken herhangi bir ücret ödemiyorsunuz dönüşte ise 4.65 Euro ödemeniz gerekmektedir.

Malta-Gozo Feribot saatleri için https://www.gozochannel.com/ferry/schedule/

VICTORIA (RABAT)

Victoria Gozo Adasının En Önemli Ziyaret Noktası
Victoria Kalesine Çıkan Yol.
Victoria Kalesinin İç Kısmı
Kale İçindeki Dar Sokaklar

Eski adı Rabat olan Victoria şehri, Malta’nın en büyük ikinci adası Gozo’nun başkentidir. Kentin toplam nüfusu yaklaşık 7.000’dir. Nüfus itibariyle Gozo’daki en büyük bölgedir.

Kasabanın etrafındaki alan, adanın merkezine yakın bir tepe üzerinde yer almakta olup Neolitik zamanlardan beri yerleşim olduğu tahmin edilmektedir.

AZURE WINDOW (AZURE PENCERESİ)

Azure Penceresi Yıkılmadan Önce Buradaydı.
Azure Penceresinin Bulunduğu Nokta.
Azure Penceresi Yakınında Yer Alan İnland Plajı
Azure Penceresi Yakınında Yer Alan İnland Plajı

Aynı zamanda Dwejra Penceresi olarak da bilinen Azure Penceresi Malta’daki Gozo adasında 28 metre yüksekliğinde doğal bir kemerdi. Fakat 8 Mart 2017’de fırtınalı havalarda yıkılıncaya kadar adanın en önemli turistik cazibe merkezlerinden biriydi. Kemer, bölgedeki diğer doğal özelliklerle birlikte Çok sayıda uluslararası filmde ve medya yapımında yer almıştır.

Burada aynı zamanda inland plajı adında bit plajda bulunmaktadır ve bir iç plaj olması nedeniyle Rüzgarlara veya Dalgalara maruz kalmamaktadır. Burada mutlaka birkaç saat geçirin ve güzel ve masmavi denizin tadını çıkarın.

BLUE LAGOON

Blue Lagoon Comino Adasında Yer Alıyor.
Blue Lagoon’de Yer Alan Küçük Bir Plaj.

Blue Lagoon Muhteşem Bir Denize Sahip.

Malta’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olan Blue Lagoon, Malta adası ve Cominotto arasında, Comino’nun batı kıyısında bulunan sığ, masmavi renkli suya sahip küçük bir koydur.

Mavi Lagün, yoğun yaz aylarında her gün yüzlerce turist çeken Malta takımadalarının en muhteşem manzaralarından birini sunmaktadır.

Eğer sizde Masmavi denizde ve Turkuaz renkli sularda Rahatlamak, yüzmek ve şnorkelle dalış yapmak ve ve harika manzaranın tadını çıkarmak için mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.

Buraya günlük 30-35 Euro’ya tekne turları ile gelebileceğiniz gibi, Cirkewwa’dan feribot kullanarak da gelebilirsiniz (Malta ana adasının kuzey uç noktası) Blue Lagoon’a gelmenin en ucuz yöntemi budur. (Kişi başına gidiş dönüş ücreti 10 Euro). Feribotlar Düzenli şekilde kalkmaktadır. Genel itibari ile akşam dönüş feribotları Akşam 5 ila 7 arasında kalkmaktadır.

Bir başka yöntem ise Chirkewwa limanından kalkan küçük teknelerle 13 Euro ödeyerek buraya ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda akşam saat 17:00’a kadar her saat başı Gozo adasına buradan tekneler ile ücretsiz transfer sağlayabilirsiniz. Bilet alırken Nereye dönmek istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Çünkü size ona göre bir bilet verilmektedir. Buradan Gozo adasına geçmek isterseniz Malta adasına dönüşte ilave olarak 4.65 Euro feribot ücreti ödemeniz gerekmektedir.

HEDİYELİK EŞYA

Malta’da çok sayıda hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Özellikle şehir merkezlerinde bulunan dükkanlardan çok sayıda hediyelik eşya satın alabilmek mümkündür.

Magnet fiyatları 1.5-2 Euro arası kalitesine göre değişmektedir.

MALTA GECE HAYATI

Malta çok canlı bir gece hayatına sahiptir ve Bu özelliği ile Avrupa’da büyük ün yapmıştır. Özellikle Sliema ve St Julian çevresinde çok sayıda Gece Kulubü, Pub, Bar ve Restorant’lar hizmet vermektedir. Malta’da eğlencenin her türlüsünü bulabilmek mümkündür.

NUMERO UNO

Numero Uno, Ta’nali’nin köyünün merkezinde yer almaktadır. Kulübü ve Tai dekorunu çevreleyen ağaçlar, insanların harika bir gece geçirebilecekleri bu açık hava kulübünde büyülü bir atmosfer yaratmaktadır.

Numero Uno, dört büyük boy barıyla Malta’nın en büyük dans pistlerine sahiptir ve aynı anda 4000 kişiyi ağırlayabilmektedir, Malta’da gidilecek en iyi yerlerden birisidir. Hem turistler hem de yerli halk, Malta’nın her yerinden parti yapmak ve eğlenmek için buraya gelmektedir.

Adresi: Ta’ Qali Crafts Village, Ta’ Qali, Malta

Email: info@clubnumerouno.com

AÇILIŞ SAATLERİ

Cuma, Cumartesi ve Pazar 21:00-04:00, Diğer günler Kapalı.

LEVEL 22 BAR

Level 22, St. Julian’s’taki Portomaso Business Tower’ın 22. katında, Malta’nın muhteşem panoramik manzarasını sunan çok şık ve seçkin bir gece kulübüdür. Hafta içi ve Hafta sonu muhteşem manzarasının tadını çıkararak eğlenebilirsiniz.

İsteyenler için bir aperatif menüsüde mevcut olan Level 22 Bar’a kalabalık gelecekler için rezervasyon yaptırılması önerilmektedir.

Adresi: Portomaso Business Tower, St. Julian’s, Malta

Telefon: +356 2310 2222

E-posta:events@22.com.mt

AÇILIŞ SAATLERİ

Pazartesi-Salı Kapalı, Çarşamba-Perşembe-Pazar: 21:30-02:30, Cuma-Cumartesi 21:30-04:00

SKY CLUB

Sky Club, Paceville semtinde yer alan büyük bir kapalı kulüptür ve Adadaki en iyi kulüp sahnelerinden birine sahiptir. Sky Club 2000 metrekare alana sahiptir ve 3400 kişiye aynı anda hizmet verebilmeltedir. Harika bir ses ve ışık sistemi, 330 metrekare dans pisti bulunan bu kulüp Malta’da eğlenceli bir geceyi garanti eden en iyi mekanlardan biridir.

Adresi: Dragonara Road, Paceville, St. Julian’s, Malta

Telefon: +356 2738 4300

AÇILIŞ SAATLERİ

Pazartesi-Salı Kapalı, Çarşamba-Perşembe-Pazar: 21:30-02:30, Cuma-Cumartesi 21:30-04:00

HAVANA CLUB

Havana, Malta’nın gece hayatı merkezi Paceville’de yer alan Soul, Hip Hop ve RnB müziklerinin ağırlıklı olarak çalındığı önemli bir gece kulübüdür. Havana iki kata yayılmıştır ve altı lüks bar, geniş dans pistleri ile 3000 kişiyi aynı anda ağırlama kapasitesine sahiptir. Maltanın en ünlü kulüplerinden birisi olması nedeniyle özellikle hafta sonları oldukça kalabalıktır. Havana’nın ayrı bir bölümü olan Flashback ise 60’ların, 70’lerin, 80’lerin ve 90’lara ait en güzel müzikleri çalmaktadır. Bu nedenle bu kulüp 7’den 70’e herkese hitap etmektedir.

Adres: St. George’s Road, Paceville, St. Julian’s, Malta

Telefon: +356 2137 4500

AÇILIŞ SAATLERİ

Haftanın Tüm günleri: 21:00-04:00

RYAN’S IRISH PUB

Ryan’ın Irish Pub, St. Julian’da körfeze bakan Spinola Koyu’nda bir tepede yer almaktadır. Ryan’s Malta’daki ilk İrlanda pub’larından biridir. Bu pub hem yabancıların hem de yerlilerin çok dostça bir atmosferde birşeyler içtikleri çok popüler bir mekandır.

Ryan’s ayrıca geniş menüsünden bir şeyler yerken çeşitli spor müsabakalarını seyredebileceğiniz bir spor barına da sahiptir. Hafta sonu yerel DJ’ler ve canlı müzik grupları bu pub’ı gençlerin iyi vakit geçirdiği çok canlı ve kalabalık bir yere dönüştürmektedir.

Adres: Wied l-Ghomor Street, St. Julian’s, Malta

Telefon: +356 2135 0680

Email: andre.mifsud@gmail.com

AÇILIŞ SAATLERİ

Haftanın Tüm günleri: 21:00-04:00

MALTA MUTFAĞI

Malta bir ada ülkesi olduğundan çok zengin bir deniz mutfağına sahiptir. Aynı zamanda Bir çeşit turunçgil ve Çeşitli otların karıştırılması ile yapılan Kinnie içeceği Maltalılar tarafından çok sevilmektedir. Bir çeşit hamurişi olan Pastizzi (Boyoz) ise görüntüsü ile İzmir Boyozunu andırır ve sabah kahvaltılarında sıklıkla tüketilmektedir. Diğer denemeniz gerekenler ise Gbejniet (Peynir)’i ise birçok çeşidi bulunan küçük yöresel bir tattır. Bunun dışında Zeytinyağlı Ekmek, Makarna Böreği, Fenkata (Tavşan Yemeği), Fitira (Bazlama) ve Sebze çorbası’dır.

MALTA’DA KAÇ GÜN KALINMALI?

Malta’da yorulmadan 4 veya 5 gün kalarak her yerini gezip görebilirsiniz, Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Salı günü dönülmesi yönündedir. Dört veya Beş günde adanın tüm önemli noktalarını görebilirsiniz.

MALTA GELMEYE DEĞER Mİ?

Evet kesinlikle en azından Bir haftasonu bu güzel Ada’ya gelinmelidir.

Akdeniz’in bu güzel Adası Malta’dan sevgilerle, bir daha ki yazılarımda görüşmek üzere.

TÜM YAZILARIM İÇİN;

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Aşağıda link ile Facebook SEYAHAT FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/257516427977291

Reklam

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


“MALTA” için 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s