SEYAHAT’E ÇIKARKEN YANIMIZA ALMAMIZ GEREKENLER

YURT DIŞINA ÇIKARKEN UNUTULMAMASI VE ALINMASI GEREKENLER…

 

1.PASAPORT, VİZE, HARÇ PULU

Yurt dışına çıkmadan Çantanızda bulunması gereken en önemli şeyler Pasaportunuz, Vizeniz ve Yurt dışı çıkış harç pulunuzdur. (Kimlikle gidilebilen ülkeler Hariç)

2.KULLANMAKTA OLDUĞUNUZ İLAÇLAR

Kullanmakta olduğunuz ilaçlarınızı yanınıza almayı unutmayınız. Bazı havalimanlarında kontroller esnasında ilaçlara ait reçeteler de istenebilmektedir.

3.NAKİT PARA ( DÖVİZ) VE KREDİ KARTI

Seyahate çıkarken yanınızda belli bir miktar gideceğiniz ülkeye ait Para bulunsun. Paralarınızın tamamını bir yerde taşımayın… her ihtimale karşı birkaç parçaya bölün, Özellikle dışarda gezdiğiniz zamanlarda kaldığınız yerde eğer kilitli bir yeriniz varsa yanınıza Bir kredi kartı, Pasaport/Kimlik ve bir miktar paradan başkasını almayın…

4.EL BAGAJINIZ VARSA SIVI MİKTARLARI

Eğer yolculuğunuz için sadece el bagajınız varsa belli bir miktarda sıvıyı yanınızda ve kilitli poşetlerde taşıyabilirsiniz. Her biri 100 mg’yi geçmeyen toplamda 1 lt. Sıvıyı, Jeli, parfümü veya makyaj malzemesini el bagajınızda taşıyabilirsiniz.

5.HAVLU, TERLİK, GÜNEŞ KREMİ, GÖZLÜK

Eğer gideceğiniz yerde denize veya havuza girme planlarınız varsa Güneş kremi, Havlu, Terlik ve Güneş gözlüğünüzü unutmayın. Eğer kalacağınız otel size Havlu ve Terlik veriyorsa yanınıza alıp kendinize boş yere ağırlık yapmayın.

6.ÇAMAŞIR VE YETERLİ MİKTARDA ÇORAP

Gideceğiniz ülkenin iklim koşullarına uygun çorap ve Kalacağınız gün sayısı kadar çamaşırı yanınıza almanız yararınıza olacaktır.

7.TERMAL İÇLİK

Bana faydası olmaz demeyin bazı soğuk iklimlerde gerçekten büyük yararını görürsünüz ayrıca çantanızda fazla yerde kaplamaz.

8.AYAKKABI VE BOT

Sadece el bagajı hakkınız varsa mevsimine uygun olarak bunlardan birini seçmeniz sizi gereksiz ağılıklardan kurtaracaktır. Eğer Trekking veya uzun yürüyüş planlarınız var ise bagajınızın durumuna uygun olarak yanınıza spor ayakkabısıda alabilirsiniz.

9.GİDECEĞİNİZ ÜLKE/ŞEHİR NOTLARI

Yolculuğa çıkmadan önce gideceğiniz yer neresi olursa olsun mutlaka araştırma yapın, Kalın seyahat kitapları taşımak yerine not alın ve bu plan dahilinde hareket ederek zamandan kazanın.

10.HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

Gideceğiniz havalimanından şehir merkezine en uygun şekilde nasıl gidebileceğinize ait notlar mutlaka yanınızda bulunsun.

11.KULAKLIK VE KİTAP

Özellikle uzun yolculuklarda mutlaka kişisel kulaklığınızı ve Kitabınızı yanınızda bulundurun.

12.YİYECEK VE İÇECEK

Özellikle havalimanlarında bekleme sürenizi uzunda yanınıza mutlaka yiyecek ve içecek alın.

13.SU

Gideceğiniz ülkenin/şehrin sularının içilebilir olup olmadığını gitmeden mutlaka araştırın. Ve varsa yanınıza termos alın. Belki birçoklarınız yurt dışına su götürülür mü diyecektir ama eğer Bagaj hakkınız varsa yanınıza bir kaç şişe su alın, bunun yararını yurt dışındaki su fiyatlarının pahalılığını ve içilebilirliğini gördüğünüzde daha çok anlayacaksınız… Örneğin 20 Kg. Bagaj hakkınız ve 13 Kg. Ağırlığında bir bagajınız varsa kalan haklarınız için yanınıza 4×1.5 Lt. Su yada 12×0.5 Lt su alarak kullanabilirsiniz.

14.ELDİVEN-ATKI-BERE-YAĞMURLUK

Gideceğiniz şehrin ve mevsimin uygun olup olmamasına göre bu üçlü her zaman yanınızda olmalıdır.

15.TAŞINABİLİR ŞARJ CİHAZI (POWERBANK)

Seyahate çıkmadan mutlaka bir adet Powerbank edinin. Varsa yolculuğa çıkmadan çalışıp çalışmadığını kontrol edin… Kablolarını almayıda unutmayın.

16.ŞARJ CİHAZLARI

Belkide unutmamanız gereken en önemli şey bu.

17.PRİZ DÖNÜŞTÜRÜCÜ VE 3’LÜ PRİZ

Gideceğiniz ülkenin / Şehrin durumuna bağlı olarak Priz dönüştürücünüz mutlaka yanınızda olsun. Eğer benim için zahmet olmaz derseniz yanınıza en az 1.mt uzunlukta kablosu bulunan 1 adette 3’lü priz alın.

18.PANTOLON, KAZAK, ŞORT VE TİŞÖRT

Seyahate çıkacağınız mevsime uygun olarak yanınıza yeterli miktarda Kişisel eşya alın. Bunu bagajınızda yeterli yer kalabilmesi adına iyi hesaplamalısınız.

19.DİŞ FIRÇASI VE MACUNU

Tüm kozmetiklerinizi unutsanızda bunlar unutulmazınız olsun. Diş macunlarınızın eğer el bagajlarınızda taşıyacaksanız 100 ml. yi geçmediğinden emin olun.

20.NANELİ ŞEKER VE SAKIZ

Çantanızda olması gerekenlerden.

21.HAVA DURUMU

Gideceğiniz şehrin hava durumunu birkaç gün önceden mutlaka kontrol edin.

22.MOBİL UYGULAMALAR

Mobil telefonunuza Çevrimdışı çalışabilen (Here, Maps2go vb.) harita uygulalamaları, yabancı dil çeviricileri (Google Translate) gibi gerekli olan uygulamaları mutlaka yükleyin.

23.KİRLİ POŞETİ/ÇANTASI

Kirlenen eşyalarınızı koymak için ihtiyaç duyabilirsiniz.

24.VAKUMLU POŞETLER

Eğer uzun bir yolculuğa çıkacaksanız ve çantanızda yer sorunu yaşıyorsanız vakumlu poşetleri kullanabilirsiniz.

25.SEYAHAT TİPİ KÜÇÜK İLKYARDIM SETİ

Artık hemen hemen birçok süpermarketten yada eczaneden temin edebileceğiniz küçük bir ilkyardım setinizi çantanızın bir köşesinde bulundurun.

26.TABLET VE BİLGİSAYAR

Yanınıza alma zorunluluğunuz olmasada ihtiyacınız ve yeriniz müsaitse alabilirsiniz.

27.ÇARŞAF VE YASTIK KILIFI

Eğer temizlik takıntınız var ise ve özellikle hostel tarzı yerlerde kalıyorsanız bunları yanınıza alabilirsiniz.

28.KALEM

Bazen çok fazla ihtiyaç duyupta bulamadığımız şey

29.TOZ ÇAMAŞIR DETERJANI

Hostel tarzı yerde kalacaksanız yanınıza bir miktar toz çamaşır deterjanı alabilirsiniz. Bazı hostellerde bu ekstra ücrete tabiidir.

30.ŞEMSİYE

Ani yağmurlara karşı her an yanınızda taşımanız gereken önemli bir aksesuar.