PENSACOLA, FLORIDA – A.B.D

PENSACOLA

Pensacola Quietwater Plajı

Evet Pensacola dediğimde eminim ki birçoklarımızın daha önce hiç duymadığı, burası da neresi diye düşündüğü Amerikalıların güneyde tatil için tercih ettiği yerlerin başında gelen güzel şehir, Hepimiz filmlerde mutlaka Miami ve Florida Sahillerini mutlaka görmüşüzdür. Türkiye’de tanışma şansı yakaladığım çok değerli bir Amerikalı Ailenin daveti ile uzun bir yolculuğa çıkmaya karar verdim, Gönderdikleri davetiye sayesinde ABD vizesini sadece 2 dakika içerisinde aldım, Sadece bir kaç klasik soru sormalarının ardından 10 yıllık ABD vizemi alarak yola koyuldum. Bu arada biletimi gidiş-dönüş New York’a alıp orada da bir kaç gün geçirdim. New York yazımı sizinle daha sonra paylaşacağım.

Misafiri olduğum değerli İnsanlar, Joseph, Alex ve Lisa

Yaklaşık 10 saat süren Uzun bir yolculuğun ardından New york’da yaklaşık 1 gün kalıp dinlendim ve ertesi Gün New York’a uçakla 3 saat uzaklıkta ki New Orleans Şehrine ulaştım. Buradan beni arkadaşım aldı ve birlikte kalacağımız evine doğru yolculuğa çıktık. Bu kez bizi 5 saatlik bir araba yolculuğu bekliyordu neyse ki arabası büyük ve rahat… yollar çok güzel… Deniz kenarından keyifli bir yolculuğun ardından akşama doğru kalacağım eve vardım.

Aslında buranın tamamına yakınını gezme planlarım vardı ama kalacağım ev sahiplerinden birisinin sağlık sorunları yüzünden bunu bir dahaki sefere artım deyip ertelemek zorunda kaldım, Yinede kaldığım 3 hafta süresince çok keyifli bir zaman geçirdim.

Kaldığım Çiftlik Evi

Kaldığım eve gelecek olursak burası Pensacola şehrine yaklaşık 13 km uzaklıkta Milton adında bir kasaba, ev kasabanın biraz dışında kalan bir çiftlik evi, Arazisi gerçekten çok büyük, içerisinde 2’si kullanılmayan (Kasırga yüzünden hasar almış) toplam 5 ev var, Kalacağım ev sahibinin Kız kardeşi ve Annesi’de burada yaşıyor. Ayrıca burada boş zamanlarda güzel vakit geçirdiğim 4 Köpek ve 2’de Kedi var.

Çiftliğin 4 tarafı çam ormanları ile kaplı, öylesine temiz ve güzel bir havası var ki oksijen fazlalığından 4-5 saatlik bir uyku size yetiyor. Sağolsunlar ben geleceğim diye odamı hazırlamışlar, Yüklü bir market alışverişi yapmışlar… Yani gittiğimde her şey hazırdı.

Şerif’e yakalanmadan Çekildiğim Bir Foto:)

Biraz buralardan bahsedecek olursak; Pensacola, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde yer alan ve Escambia ilçesinde yer alan bir şehirdir. Şehrin nüfusu 26 Kasım 2009 tarihi itibari ile toplam 51,923 olup metropol nüfusu 461,227’dir.

Pensacola Muhteşem Plajları ile Ünlü

Bu çevrenin En büyük gelir kaynağı Turizm, Özellikle Amerika’nın diğer şehirlerinden çok sayıda yerli Turist buraya gelmektedir. Pensacola Otelleri açıkcası biraz pahalı fakat yıl boyu müşterilerine için çeşitli promosyonlar düzenliyorlar.

Quietwater Beach

Pensacola, Santa Rosa’nın bariyer adası tarafından korunan ve Meksika Körfezi’ne bağlanan Pensacola Koyu’ndaki bir deniz limanıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde birincisi olan Amerika Birleşik Devletleri Deniz Hava İstasyonu, Warrington yakınındaki Pensacola’nın güneybatısında; Blue Angels uçuş gösteri ekibinin ve Ulusal Deniz Havacılığı Müzesi’nin üssü’dür. West Florida Üniversitesi’nin ana kampüsü şehir merkezinin kuzeyindedir.

2018 YILI FLORİDA BULUNAN EN İYİ PLAJLAR

  1. Pensacola Beach
  2. Panama City Public Beach
  3. Gulf Islands National Seashore, Pensacola
  4. Navarre Beach
  5. Siesta Key Beach, Sarasota
  6. Clearwater Beach
  7. St. Joseph Peninsula State Park, Port St. Joe
  8. Caladesi Island State Park, Dunedin
  9. Canaveral National Seashore, Titusville
  10. Bean Point, Anna Maria Island

Bu bölge başlangıçta Muskog dili halkları tarafından işgal edilmiştir. Pensacola halkı Avrupa teması sırasında orada yaşadı ve Creek halkı Alabama’dan Pensacola’ya sık sık gelip ticaret faaliyetlerinde bulundu. İspanyol kaşif Tristán de Luna, 1559 yılında kısa ömürlü bir yerleşim kurdu. 1698’de İspanyollar, modern kentin kademeli olarak geliştiği bölgede bir başkanlık kurdu. Avrupa güçleri Kuzey Amerika’da rekabet ederken, bölge birkaç kez el değiştirdi. Florida’nın İngiliz yönetiminde (1763-1781) arasında bulunmuştur.

Pensacola, Tarihi boyunca hüküm süren beş hükümetten dolayı “Beş Bayrak Şehri” olarak adlandırılmaktadır. Bunlar İspanya (Kastilya), Fransa, Büyük Britanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Amerika Konfedere Devletleri’dir. Diğer takma adlar arasında “Dünyanın En Beyaz Plajları” (Florida panhandle plajlarının beyaz kumları nedeniyle), “Deniz Havacılığı Sedyesi”, “Güneş Işığı Devletinin Batı Kapısı”, “Amerika’nın İlk Yerleşimi”, “Zümrüt Sahili”, “Red Snapper” bulunmaktadır.

VİZE

ABD Vizeleri 10 Yıllık Düzenleniyor

ABD, TC Vatandaşı Bordo, Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşlarından Vize istemektedir. Bazı istisnai durumlar haricinde ABD Konsolosluğundan onaylanan vizeler 10 yıllık olarak düzenlenmektedir. Gayri resmi yollardan Amerika’ya artan irticalar sebebiyle TC vatandaşları için alınması güç vizelerden birisidir. ABD vizesi alırken en önemli kısım vize başvuru belgesi (DS-160) dikkatli şekilde doldurulması gerektiğidir. Burada yapacağınız en ufak hata dahi vize alımınıza etki edebilmektedir. Bu form online olarak doldurulmakta ve daha sonrasında vize ücreti 160 USD ödenip randevu alınmaktadır. Randevu aldığınız tarih ve saatte Konsolosluk binası önünde hazır bulunmanız gerekmektedir. Konsolosluklara hiçbir şekilde Cep Telefonu alınmamaktadır ve genelde çevrede emanet edebileceğiniz yerler bulunmamaktadır. Sizden görüşme esnasında istenmesi ihtimaline karşın diğer başvuru evraklarınızıda yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

ABD vizesi ile ilgili https://ais.usvisa-info.com/tr-tr/niv web sitesini inceleyebilirsiniz.

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

PENSACOLA HAVALİMANI

Pensacola Havalimanı

Oldukça küçük bir havalimanı olan pensacola’ya özellikle Amerikanın büyük eyaletlerinden yaz aylarında sık uçak seferleri düzenlenmektedir. Şehir merkezine gidebilmek için 31-41-43 ve 52 Numaralı Otobüsleri kullanabilirsiniz. Yada Taksilerle ortalama 10 USD ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

UBER

UBER Buralarda Güzel Bir Seçenek

Pensacola’da UBER uygulaması kullanılmaktadır. Havalimanı-Şehir merkezi arası ortalama ücret 11 USD’dir.

KONAKLAMA

Konaklama için Pensacola bölgesinde çok sayıda otel hizmet vermektedir. Fakat fiyatları biraz yüksektir. Benim size tavsiyem buraya birkaç kişi gelecekseniz Ev kiralamanız yönündedir. Böylece hem konaklamayı paylaşabilir hemde kendi yemeğinizi pişirebilirsiniz.

Otel seçimleriniz için http://www.Booking.com web

sitesi üzerinden inceleme yapabilirsiniz.

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

ABD PARA BİRİMİ

Amerikan Doları

ABD Resmi Para Birimi Amerikan Dolarıdır.

CEP TELEFONU / SİM KART

Öncelikle Turkcell günlük (24,90 TL), Vodafone (24,90)TL ve Türk Telekom (24,90 TL ) hatlarının burada bulunan operatörlerle anlaşması olduğundan kendi hattınızı Günlük ücretleri karşılığında kullanabilirsiniz. (Kullandığınız tarifenin yurtdışı paketlerinin kullanımına uygun olup olmadığını müşteri hizmetlerine gelmeden önce sormanız sürpriz faturalarla karşılaşmamak adına yararınıza olabilir).

Sim kart almak isterseniz şehir merkezinde bulunan tüm telefoncularda satılmakta olan

Verizon, AT&T, T-Mobile ve Sprint şebekeleri için ortalama fiyat 30 gün geçerli 3 GB’lik sim kartlar 30 USD’dir. Tüm operatör fiyatları aşağı yukarı aynıdır. daha düşük ve yüksek paketlerde mevcut olup, kartı aldığınız yerden aktivasyon yaptırmayı unutmamanız gerekmektedir.

T-Mobile örnek Turist Sim Kart ücretleri için https://prepaid.t-mobile.com/prepaid-international-tourist-plan

Sim kart ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/United_States web sitesini inceleyebilirsiniz.

MARKET – ALIŞVERİŞ

Pensacola’nın pek çok bölgesinde her bütçeye uygun alış-veriş noktaları bulmak mümkündür. Dünyaca ünlü markaların mağazalarından, el işi ürünlerin satıldığı küçük tezgahlara kadar geniş bir yelpazede hemen her tür ve çeşit ürünü bulabilirsiniz.

KREDİ KARTI

Hemen heryerde kredi kartı geçerlidir. Her ihtimale karşı önceden sormakta yarar vardır.

HALK

Resmi Dilin İngilizce olduğu Amerika’da genelde güney kesimlerde biraz daha anlaşılabilir İngilizce konuşulmaktadır. Amerikalıların çoğu oldukça yardımsever ve sıcakkanlı insanlardır. Herhangi bir şekilde yardıma ihtiyacınız olduğunu anladıklarında genelde size yardım etmekten çekinmezler.

DÖVİZ / PARA BOZDURMA

ABD Resmi Para Birimi Amerikan Doları olduğundan paranızı gelmeden Türkiye’de bozdurabilirsiniz.

GÜVENLİK

Pensacola’nın güvenli bir şehir olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür. Hemen her önemli noktada polis bulunmaktadır, ayrıca şehrin hemen her yerinde güvenlik kameralarını görebilmeniz mümkündür. Bayanlar günün her saati tek başına güvenle cadde ve sokaklarda dolaşabilmektedir. Yinede Özellikle toplu taşıma araçlarında ve Issız sokaklarda değerli eşyalarınıza dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

SAĞLIK

Amerika’ya Gitmeden önce herhangi bir zorunlu aşı yaptırılmasına gerek yoktur. ABD yüksek gelirli ülkeler grubunda ortalama yaşam süresi beklentisi ve çocuk ölüm oranlarında alt sıralarda yer almaktadır. Dünyada obezite oranı en yüksek ülkelerden birisi ABD’dir. Buna mukabil ABD’de sigara içme oranı düşüktür. ABD, sağlık alanında dünyanın en yüksek bütçeli ve en iyi üniversite ve araştırma hastanelerine ev sahipliği yapmaktadır. Ancak, Batı Avrupa ülkelerinden farklı olarak sosyal devlet ilkesini benimsememiş olan ABD’de tedavi ve sigorta ücretlerinin yüksekliği nedeniyle halkın sağlık hizmetlerine erişiminde ciddi sorunlar bulunmaktadır.

ABD genelinde yaklaşık 5700 hastane bulunmaktadır. Tıp biliminin çok ileride olduğu ABD’de tedavi ve özellikle hastane masrafları da binlerce dolar tutabilmektedir.

Doktor muayene ücreti 75-150 Dolar, sahasında uzman bir doktor muayenesi 150-400 Dolar, basit diş dolgusu 350 Dolar, kanal tedavisi ise 500 Dolar civarındadır. Ultrason 180 Dolar’dan başlamakta, MRI ise 1.800-2.000 Dolar’a mal olmaktadır. Bademcik ameliyatı 4.000-5.000 Dolar tutabilmektedir. Benzer şekilde, normal bir doğum 25.000-30.000 Dolar, menisküs ameliyatı ise 15.000 Dolar civarındadır.

Hastanede bir gün kalmanın maliyeti 500 Dolar kadardır. Hastaneye kaldırılma durumundaki kişiden ya depozito yatırması, ya da sigortasının olması beklenmektedir.

Sağlık Bakanlığının Resmi web sitesinden ABD’ye gitmeden önce yapılması gerekenler bölümünü okumanız yararınıza olacaktır.

Ayrıntılı bilgi için http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/SaglikBilgisi/USA web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Hangi tür Pasaporta sahip olursanız olun yurtdışı seyahatlerinize çıkmadan önce her ihtimale karşı Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortanızı yaptırmayı unutmayın.

Seyahat sağlık sigortalarının fiyatları 7 gün geçerli olmak üzere ortalama 5-8 Euro ( 30-45 TL) arasında değişmektedir.

Yurtdışında sağlık hizmetlerinin çok pahalı olduğunu asla aklınızdan çıkartmayın.

İÇME SUYU

Şehir şebeke suyu klorlu olmakla birlikte, musluk suyu yaygın şekilde içilmekte; restoran ve kafelerde de genellikle musluk suyu verilmektedir. Öte yandan, musluk suyunun evlerde arıtılması suretiyle kullanılması da nispeten yaygındır. Marketlerde içme suyu satılmaktadır. Ayrıca, evlere damacana su servisi yapan firmalar da mevcuttur.

ARAÇ KİRALAMA

Amerika’da eğer uzun süre kalacaksanız bence yapmanız gerekenlerin başında Araç kiralamak gelmelidir. Fakat Amerika’da trafik kuralları oldukça sert uygulanmaktadır ve Sürücülerin tamamı trafik kurallarına riayet etmektedir. Trafik cezaları oldukça yüksek ge caydırıcıdır. Türkiye’den alınan ehliyetler ile burada 6 ay süre ile araç kullanılabilmektedir. Yollar bazı gün ve saatlerde aşırı kalabalık olabilmektedir fakat yollar oldukça güzeldir. Amerika’da Araç kullanırken özellikle hız limitlerine, Yayalara, Trafik Işıklarına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir polis sizi durdurduğunda ellerinizi direksiyonda sabit tutmanız gerektiğini ve polisin vereceği talimatlara göre hareket etmeniz gerektiğini unutmayın. Amerika’ya gelip araç kiralamayı düşünürseniz şehir merkezlerinde bulunan kiralama şirketlerini düşünebilir yada gelmeden online olarak araç kiralayıp buradan teslim alabilirsiniz… Amerika’nın büyük eyaletlerinde şehir içlerinde toplu taşıma çok düzenli işlemektedir fakat şehir dışına gitme planlarınız varsa araç kiralamak sizin için en iyi yöntemlerden birisi olacaktır.

HAVA DURUMU

Amerika büyük bir ülke olduğundan birçok iklim aynı anda ülke sınırlarında görülebilmektedir. Fakat Arktik tundranın hakim olduğu Alaska’nın soğuk, Hawaii ve Güney Florida’nın tropikal iklimleri görebildiği bilinmektedir.

Mississippi’nin batısında yer alan Büyük Ovalar’daki (The Great Plains) kuru iklim ve yeşillik Kaliforniya kıyılarında iyice kuraklaşıp çölleştirmektedir.

Kış aylarında kuzey bölgeler ve orta batı şehirleri en soğuk günlerinde yaklaşık olarak yarım metrelik kar yağışını bir günde görülebilmektedir. Yaz ayları ise nemli ve ılımandır.

Amerika’nın güney iklimi ise değişkendir. Yaz günleri sıcak ve nemli iken Kışın oldukça soğuk havalar görülebilmektedir.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer iklimsel hareket; özellikle Büyük Ovalar ve Midwestern eyaletinde görülen Tornado kasırgalarıdır. Atlantik kıyıları ve Meksika körfezi ise Haziran ve Kasım ayları aralığında “Hurricane” olarak bilinen güçlü tropik rüzgarlarla karşılaşabilmektedir

PENSACOLA GEZİLECEK YERLER

NATIONAL NAVAL AVIATION MUSEU

(ULUSAL HAVACILIK MÜZESİ)

Değerli Dostum Alex İle Havacılık Müzesindeyiz
Ulusal Havacılık Müzesi
Ulusal Havacılık Müzesi
Ulusal Havacılık Müzesi
Ulusal Havacılık Müzesi
Ulusal Havacılık Müzesi
Ulusal Havacılık Müzesi

Müze, ABD Deniz Kuvvetleri, ABD Deniz Piyadeleri ve ABD Sahil Güvenlik’i de dahil olmak üzere deniz havacılığının tarihine adanmıştır. Misyonu, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Havacılığı’nın gelişimi, büyümesi ve tarihi mirasını temsil eden uygun hatıraları temsil etmek, toplamak, muhafaza etmek ve sergilemektir. Dört eski Blue Angels A-4 Skyhawks, Curtiss NC-4 (Atlantik’i geçen ilk uçak), ABD Sahil Güvenlik helikopterleri, çift kanatlı uçaklar, K-47 Airship kontrol gondolu ve 150’den fazla uçak ve uzay aracı sergilenmektedir. Başkan George HW Bush’un eğitim aldığı bir uçak olan kuyruk yüzgeci ve S-3 Viking, 2003’te Başkan George W. Bush’u USS Abraham Lincoln’e nakletmek için kullanılırdı. Bu tarihi ve eşsiz uçak, hem Müzenin 300.000 metrekarelik (30.000 m2) sergi alanının içinde hem de müzenin 37 dönümlük (150.000 m2) arazisinde sergilenmektedir. Müze ayrıca ABD’de veya yurtdışında veya ABD’deki ABD askeri tesislerinde sergilenen neredeyse tüm diğer emekli Deniz Kuvvetleri, Deniz Piyadeleri ve Sahil Güvenlik uçakları için Deniz Kuvvetleri’nin program yöneticisi olarak Deniz Hava Sistemleri Komutanlığı (NAVAIRSYSCOM veya NAVAIR) ile koordineli olarak çalışmaktadır. NMUSAF’ın resmi USAF mülkiyeti altında kalan koleksiyonundan ödünç alınan ABD Hava Kuvvetleri uçaklarına benzer bir şekilde, Amerikan koruma altındaki diğer deniz uçakları, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının mülkü olarak kalmaya devam etmektedir.

Ek olarak, müzede Dev bir Ekran Tiyatrosu, uçuş simülatörleri, Blue Angels 4D Experience, müze mağazası ve kafe bulunmaktadır. Cubi Point Café, kapalı NAS Cubi Point Officers ‘Club’dan filo hatıralarını sergilendiği için bir sergiyide içinde barındırmaktadır.

Müzenin bitişiğindeki Ulusal Uçuş Akademisi, 30 ağ bağlantılı uçuş simülatöründen oluşan dört katlı simüle edilmiş bir uçak gemisidir. Yaz boyunca, ülkenin dört bir yanından 200’den fazla öğrenci (7. sınıftan 12. sınıfa kadar) STEM’de (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) bir geleceğin peşinden koşmak için katılımcılara ilham vermek üzere tasarlanan Ulusal Uçuş Akademisi’nin 6 günlük programına katılmaktadır.

Müze, Kar amacı gütmeyen bir eğitim kurumu olan Donanma Havacılık Müzesi Vakfı tarafından desteklenmektedir. 1966’dan bu yana, bu vakıf müzeyi inşa etmek, sergiler inşa etmek, uçakları kurtarmak ve restore etmek ve Ulusal Uçuş Akademisi gibi eğitim programları geliştirmek için on milyonlarca dolar toplamıştır.

ABD Deniz Kuvvetleri Uçuş Gösterisi Filosu, Mavi Melekler tarafından yapılan uygulama gösterileri, Mart ve Kasım ayları arasında en güzel Salı ve Çarşamba sabahı müzeden görülebilmektedir. Bu uygulamalar hava şartlarına izin verdiğinde gerçekleşiyor ve Mavi Melekler web sitesinde geçici bir uygulama programı görüntülenebilmektedir.

Kaptan Robert L. Rasmussen, emekli bir Deniz Kuvvetleri kaptanı, eski Deniz Kuvvetleri savaş pilotu ve eski Mavi Melekler gösteri pilotu, Eski bir yönetmendi ve Deniz Tarihi ve Heykeller ile, müzedeki suluboya ve yağlı boya resimlerinin çoğunu da kendisi de yapmıştır. 2014’te emekli olmuş ve yerini Captain Sterling Gilliam, Jr. almıştır.

Müze Haftanın hergünü 09:00-17:00 saatleri arasında gezilebilir.

Müze giriş ücreti yetişkinler için 15 USD’dir. Fakat müze 09:30-11:00 ve 13:00-14:30 saatlerinde ücretsiz olarak gezilebilmektedir.

Müze ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://www.navalaviationmuseum.org web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

PENSACOLA DENİZ FENERİ MÜZESİ

Pensacola Deniz Feneri Müzesi

Bu fener Pensacola’dan önce Aurora Borealis şehrinde bulunmaktaydı. Deniz fenerinin oradaki görevi tamamlandıktan sonra, 1823 yılında Mississippi Nehri’nin ağzından Pensacola’ya taşındı. Sık sık kaba denizler nedeniyle, fenerin körfezin girişine, Santa Rosa Adası’nın arkasına demirlenmesi ve körfezin dışındaki gemilerden güvenilir bir şekilde görülememesi gerektiğine inanıldığı için yeri değiştirilmiştir.

1825’te, Pensacola Körfezi’nin güney girişinde 40 fit (12 m) bir blöf üzerine 40 fit (12 m) kule inşa edilmiştir. Bu ışık kısmen kuleye yakındı ve Santa Rosa Adası’ndaki ağaçlar tarafından da görünmesi bir hayli zordu. 1858’de, körfez girişinin kuzey tarafına yeni bir kule inşa edildi ve 1 Ocak 1859’da aydınlatılmaya başlandı. Yeni ve şimdiki kule, 150 metre (46 m) yüksekliğindedir ve Işığı deniz seviyesinden 190 fit (58 m) yukarıda tutar.

Müze giriş ücreti yetişkinler için 7 USD’dir. Müze 09:00-17:00 saatleri aradında ziyarete açıktır.

Müze il ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.pensacolalighthouse.org websitesini ziyaret edebilirsiniz.

PENSACOLA KÖRFEZİ

Körfez’de Gün Batımı, Harika
Körfez’de Gün Batımı, Harika
Körfez’de Gün Batımı

Pensacola Körfezi, Florida Panhandle olarak bilinen, Florida’nın kuzeybatı kesiminde yer alan bir koydur.

Meksika Körfezi’nin girişi olan koy, Escambia İlçesi ve Santa Rosa İlçesi’nde, Florida, Pensacola şehrine bitişik ve 21 mil uzunluğunda ve 4 mil genişliğindedir (13 km). Escambia Körfezi, Pensacola Körfezi, Blackwater Körfezi, Doğu Körfezi ve Santa Rosa ve dört nehir içeren Pensacola Körfezi nehir ağzı sistemi, Escambia, ‘Blackwater’ Sarı ve Doğu Nehirlerinin, dördüncü büyük nehir ağzıdır.

Pensacola Körfezi, Fairpoint Yarımadası ve Santa Rosa’nın bariyer adası tarafından kurulur ve korunur. Pensacola Körfezi Köprüsü, Pensacola’yı yarımadanın batı ucundaki Gulf Breeze’ye bağlayan körfezi geçmektedir. Körfez Adaları Ulusal Deniz Kıyısı, Santa Rosa Adası’nı içerir ve körfezin bir kısmını kaplar. Gulf Intracoastal Waterway, körfezin bir bölümünden geçmektedir. Pensacola Körfezi kuzeyde Escambia Körfezi’ne ve Doğu Körfezi’ne bağlanır. Pensacola Geçidi ise Körfezi Meksika Körfezi’ne bağlar.

HEDİYELİK EŞYA

Pensacola’da çok sayıda hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Özellikle merkezi yerlerde bulunan marketler içerisinden çok sayıda hediyelik eşya satın alabilmek mümkündür.

Magnetler 5 -10 USD arası kalitesine göre..

PENSACOLA GECE HAYATI

Pensacola tam bir tatil cenneti olduğundan istenilen her türde eğlenceyi size vaat etmektedir. Çok sayıda Disko, Pub, Bar, Restorant ve Kafe bulmak mümkündür.

PENSACOLA MUTFAĞI

Deniz Ürünleri Çok Lezzetli

Pensacola’da Amerika’nın diğer bölgelerinde olduğu gibi fast food kültürü oldukça yaygındır. Yeme içme bize göre pahalı gibi görünsede öğünler oldukça büyük ve doyurucudur. Pensacola bölgesinde ayrıca deniz ürünleride tercih edilmektedir.

PENSACOLA’YA NASIL GELİNİR?

Pensacola’ya sadece direkt olarak Amerika’dan iç hat uçuş imkanları vardır. Buraya Amerikanın diğer şehirlerinden Tren veya otobüsle gelebilmekte mümkündür.

Direk ulaşım sağlanan havalimanları için http://flypensacola.com web sitesini inceleyebilirsiniz.

PENSACOLA’DA KAÇ GÜN KALINMALI?

Muhteşem Pensacola Plajları

Pensacola’da yorulmadan ve en etkili şekilde 5-6 tam gün kalarak denizin, uçsuz bucaksız plajların ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Çarşamba günü dönülmesi yönündedir.

PENSACOLA GELMEYE DEĞER Mİ?

Evet kesinlikle en azından 5 günlüğüne gelmeye ve bu güzel şehri görmeye değerdir.

Pensacola’dan sevgilerle, bir daha ki yazılarımda görüşmek üzere.

TÜM YAZILARIM İÇİN;

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Aşağıda link ile Facebook SEYAHAT FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/257516427977291

Aşağıda link ile Facebook TUR FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/781377202000619

Reklam

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s