TORUN POLONYA

TORUN HAKKINDA

Torun Szeroka Caddesi

Polonya’nın tarihsel açıdan en etkileyici şehirlerinde biri olan Torun Başkent Varşova’ya 259 Km. Uzaklıkta bulunmakta olup Tren veya Otobüslerle buraya yaklaşık 3 saat içerisinde ulaşabilmeniz mümkündür.

Şehirde Ulusal bir havalimanı bulunmamakta olup şehre en yakın havalimanı 51 Km. Uzaklıktaki Bydgoszcz Ignacy Jan Paderewski Havalimanıdır.

Torun Nicolas Kopernik Heykeli

Toruń (Türkçe: Torun) (Almanca: Thorn), Polonya’nın kuzey kesiminde Vistül Nehri üstündedir. Haziran 2014 sayımlarına göre şehirde 203.148 kişi yaşamaktadır. Mikolaj Kopernik’in doğum yeri olan bu ortaçağ şehri, UNESCO Dünya Tarihi Mirası Sit Alanı listesinde yer almaktadır.

Torun ve çevresinde bilinen ilk yerleşimler M.Ö 1100 yılına kadar ulaşmaktadır. Erken orta çağda, 7. Yüzyıldan 13. Yüzyıla kadar, Eski Sılavların yerleşim yeri olmuştur.

Vistül (Wisla) Nehri

1231 baharında Töton Şovalyeleri, Vistül Irmağı’nı aşarak, şehre bir hisar inşa etmişlerdir. 28 Aralık 1233 yılında, Töton Şövalyeleri olan Hermann von Salza ve Hermann Balk, Torun ve Chełmno şehirlerinin kuruluş bildirgelerini imzalamışlardır. 1280 yılında şehir Hansa Birliğine’ne katılarak önemli orta çağ ticaret şehirlerinden biri haline gelmiştir.

VİZE

Polonya TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinden vize istemektedir, Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir, Polonya AB üyesi ve Schengen üye devletidir. Bu nedenle Polonya vizesi ile diğer Schengen

üye ülkelerine girilebilmektedir.

Polonya Vizesi hakkında ayrıntılı bilgiye ve gerekli evraklar listesine http://m.polonyakonsoloslugu.com/polonya-vizesi/polonya-turistik-vize.html linkinden ulaşabilirsiniz.

Polonya vize başvuru formu için http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/pdf/Poland-TR.PDF

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

ULAŞIM

Torun, karayolu taşımacılığında çok büyük olmasa dahi bazı sorunları barındırmaktadır. Yeni yapılan geniş yollar ve yol düzenlemeleri de bu sorunu çözememektedir. Sorunun başlıca sebebi, şehrin transit bir yol olmasıdır. Ayrıca Vistul nehri üzerinde 2 adet karayolu köprüsü bulunmasına karşın, yaklaşık 4 km doğuda yer alan yeni köprü (4 Haziran 2013) çok tercih edilmemesi sebebiyle, özellikle yoğun saatlerde, tarihi merkeze yakın olan köprü de trafik yoğunluğu görülebilmektedir.

Torun toplu taşıma hizmetleri, beş tramvay ve 40 otobüs hattıyla tüm şehirde ve komşu bazı şehiri kapsıyacak şekilde hizmet vermektedir.

Üç ana istasyonuyla (Toruń Główny, Toruń Miasto ve Toruń Wschodni), şehir büyük bir demiryolu kavşağıdır

TREN VE OTOBÜS

Şehir merkezinde ulusal bir havalimanı bulunmadığından buraya havayolu ile gelmeyi tercih edelerin 51 Km. Uzaklıktaki Bydgoszcz Ignacy Jan Paderewski Havaalanını kullanmaları gerekmektedir. Bu havalimanından öncelikle şehir merkezine gidilmeli oradanda Tren/Otobüslerle Torun şehrine ulaşılması gerekmektedir.

Otobüs saatlerine ulaşmak için https://www.goeuro.com.tr linkini kullanabilirsiniz.

Tren saatlerine ulaşmak için https://www.intercity.pl/en/ linkini kullanabilirsiniz.

TAKSİ

Şehirde hemen heryer yürüme mesafesinde bulunduğundan taksi ile ulaşıma pek ihtiyaç duyulmamaktadır. İhtiyaç duyarsanız pazarlık yapmayı unutmayınız.

UBER

Torun’da UBER uygulaması kullanılmamaktadır.

KONAKLAMA

Konaklama için oldukça küçük bir şehir merkezi bulunan Torun’da Otelleri, Hostelleri ve Kiralık evleri tercih edebilirsiniz. Her ne kadar Turistik bir şehir olsa da Torun’da her bütçeye göre konaklama bulabilmek mümkümdür.

Otel seçimleriniz için http://www.Booking.com web

sitesi üzerinden inceleme yapabilirsiniz.

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

POLONYA PARA BİRİMİ

Polonya Para Birimi Ziloty (Ziloti)

Polonya her ne kadar Avrupa Birliği üye ülkesi olsada hala ulusal para birimi Zloty’i kullanmaktadır. Euro geçiş tarihi olarak 2022 yılı öngörülmektedir.

Para birimi ZLOTY (Ziloti) (PLN)

1 (PLN) = 1.40 TL

CEP TELEFONU / SİM KART

Öncelikle Turkcell günlük (24,90 TL), Vodafone (21,90)TL ve Türk Telekom (14,90 TL ) hatlarının burada bulunan operatörlerle anlaşması olduğundan kendi hattınızı Günlük ücretleri karşılığında kullanabilirsiniz. (Kullandığınız tarifenin yurtdışı paketlerinin kullanımına uygun olup olmadığını müşteri hizmetlerine gelmeden önce sormanız sürpriz faturalarla karşılaşmamak adına yararınıza olabilir).

Sim kart almak isterseniz şehir merkezinde bulunan tüm telefoncularda satılmakta olan

T-MOBILE, ORANGE, PLAY VE PLUS şebekeleri için ortalama fiyat 30 gün geçerli 5 GB’lik sim kartları 10-15 PLN (13-20 TL)’dir. Ortalama tüm operatör fiyatları aynı sayılır, daha düşük paketlerde mevcut, kartı aldığınız yerden aktivasyon yaptırmayı unutmayın!!!

Polonya Mobil Operatörleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Poland web sitesini inceleyebilirsiniz.

MARKET – ALIŞVERİŞ

Çok sayıda Süpermarketin bulunduğu Torun’da en uygun süpermarketler Lidl, Carrefour ve Tesco Süpermarketler’dir.

Ayrıca çok sayıda küçük market ve büfeler bulunmaktadır.

KREDİ KARTI

Hemen heryerde kredi kartı geçerlidir. Her ihtimale karşı önceden sormakta yarar var.

HALK

İnsanlar ilk bakışta size soğuk gibi görünsede genelde yardımsever kişilikleri ile öne çıkmaktadırlar, Polonya 2004 yılında AB üye ülkesi olmuştur, Resmi dil Lehçe’dir. İngilizce özellikle genç nesil tarafından bilinmektedir. Orta yaş üstü insanlar pek ingilizce bilmemektedir.

DÖVİZ / PARA BOZDURMA

1 Ziloti= 1.4 TL, döviz bozdurmak için hafta içi mesai saatlerinde bankaları mesai saatleri dışında ise ATM’leri kullanabilirsiniz, Döviz bozdurmak içinse Şehir merkezi çevresinde bulunan Döviz bürolarını tercih edebilirsiniz. Bu döviz bürolarının çoğunda Sıfır komisyon uygulanmaktadır. Ayrıca döviz bürolarının bir çoğu Türk Lirasıda bozmaktadır. Döviz bozdurmadan önce güncel döviz kurlarını ve Komisyon durumunu mutlaka döviz bürosu yetkililerine sorunuz.

GÜVENLİK

Torun oldukça güvenli bir Şehirdir. Hemen her önemli noktada polis bulunmaktadır, ayrıca şehrin hemen her yerinde güvenlik kameralarını görebilirsiniz, Bayanlar günün her saati tek başına güvenle cadde ve sokaklarda dolaşabilmektedir. Özellikle toplu taşıma araçlarında değerli eşyalarınıza dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

SAĞLIK

Sağlık Bakanlığının Resmi web sitesinden Polonya’ya gitmeden önce yapılması gerekenler bölümünü okumanız yararınıza olacaktır.

Ayrıntılı bilgi için http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/SaglikBilgisi/PL web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Hangi tür Pasaporta sahip olursanız olun yurtdışı seyahatlerinize çıkmadan önce her ihtimale karşı Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortanızı yaptırmayı unutmayın.

Seyahat sağlık sigortalarının fiyatları 7 gün geçerli olmak üzere ortalama 5-8 Euro ( 30-45 TL) arasında değişmektedir.

Yurtdışında sağlık hizmetlerinin çok pahalı olduğunu asla aklınızdan çıkartmayın.

ARAÇ KİRALAMA

Torun’a gelip araç kiralamayı düşünürseniz şehir merkezlerinde bulunan kiralama şirketlerini düşünebilirsiniz yada gelmeden online olarak araç kiralayıp buradan teslim alabilirsiniz… Torun’da toplu taşıma çok düzenli işlememektedir fakat şehrin her noktasına yürüyerek kolayca gidebilmeniz mümkündür. Benzin 1 Lt 5 Ziloti (6.50 TL) civarında.

HAVA DURUMU

Karasal iklim mevcut olup akşamları bazen serin olabilmektedir. Bazen yaz mevsiminde dahi 1 hafta boyunca yağmur yağabilmektedir. Gelmeden önce hava durumunu kontol ederek Buraya tedbirli gelmenizi tavsiye ederim…

TORUN GEZİLECEK YERLER

TORUN KATEDRALİ

Torun Katedrali
Torun Katedrali
Torun Katedrali

Torun’un en eski ana kilisesidir. Şehrin üç Gotik kilisesinden biri, tuğladan inşa edilmiş, anıtsal bir batı kulesi olan koridorlu bir salon bulunan 13. yüzyıla ait ilk kilise olma özelliği taşır. 14. yüzyılın ilk yarısında, bir çok kez yeniden inşa edilen ve 15. yüzyılın sonlarında bugünkü haline gelene kadar uzatılan koridor yenisi ile değiştirilmiştir. İç mekan zengin bir şekilde dekore edilmiş ve döşenmiştir. En eski boyalı süslemeler, 14. yüzyıla kadar uzanır ve Çarmıha Gerilme ve Son Yargıyı tasvir eder. Yan şapellerden biri, Nicolaus Copernicus ile bağlantılıdır ve 13. yüzyıla ait vaftiz yazı tipi, astronomu vaftiz etmek için kullanılmaktadır. Kulede ayrıca 1500 yılından kalma ve Polonya’daki en büyük üçüncü çan olan Tuba Dei bulunmaktadır. Katedral şehir merkezinde bulunmaktadır.

AZİZ MARY KİLİSESİ

Aziz Mary Kilisesi
Aziz Mary Kilisesi
Aziz Mary Kilisesi
Aziz Mary Kilisesi

14. Yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen Kutsal Bakire Meryem’in Göğe Kabulü (Polonya: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny veya kısaca: Kościół Mariacki) sonrası Franciscan Kilisesi, en seçkin sanat ve mimari başarılarından biridir. Polonya’da sakral mimarlık olarak adlandırılır ve 14. yüzyılda Orta Avrupa’daki en yüksek salon kilisesi olma özelliğini taşımıştır ve nehrin 26.8 metre yüksekliğinde yer almaktadır. Kilise, 15. yüzyılda Gdańsk’taki St. Johns Kilisesi’nin uzantısı için ilham kaynağı olmuştur. Fransisken yönetimine göre, kilisenin bir kulesi değil, üç küçük ave çan kulesi vardır. Kilise ve manastır, Reform dönemine kadar, yani 1559’a kadar Fransiskenlerin ellerinde kalmıştır.

Teutonik devletin tamamında en eski ve en önemli olan manastır, Prusya kasabasının ikametgahı olmuştur.

AZİZ JAMES KİLİSESİ

St. James Kilisesi
St. James Kilisesi

Yeni Şehir Pazar Meydanı’nın bir köşesinde yer alan ve Yeni Şehir’de yükselen St. James’s Kilisesi, On dördüncü yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiş mimari açıdan en değerli ve ilginç başarılardan biri olarak kabul edilmektedir. Bazilika planlı bir kilisedir (Mezarlardan daha az olan), diğer Toruń’un Gotik kiliselerinden farklı olarak, Polonya’da nadiren kullanılan bir yapı kullanılmıştır: Uçan bir payanda ile nefe bağlanan serbest duran bir koridor gereci kasanın itişini payandaya iletir. 15. yüzyılda koridorların tonozları yükselmiştir, Günümüzde sadece tek bir uçan payanda görülebilmektedir. Kilisenin kendine özgü karakteri olarak çok sayıda süslemeler, detay stilleri ve çok renkli sırlı tuğlaları dikkat çekmektedir. Yeni Pazar Meydanı’nda, kiliseye bir sütun ve Gotik Barok figürü olan Gotik kapısından giriş sağlanmaktadır.

TARİHİ BELEDİYE BİNASI

Town Hall (Tarihi Belediye Binası)

1274 yılında başlanılan bu yapı, 1391 ve 1399 yılları arasında genişletilmiş ve tamiratı yapılmıştır. 16. Yüzyıl sonunda yeniden genişletildi ve Orta Avrupa’daki en önemli tarihi belediye binalarından biri olmuştur.

ŞEHİR SURLARI

Şehir Surları (City Walls)
Şehir Surları (City Walls)

Torun şehir surları 13. YY’da inşa edilmiş ve Torun’un düşmanlardan savunulmasında önemli önemli rol oynamıştır. Defalarca kez yıkımlara ve zararlara sahne olan bu surlar daha sonra genişletilmiştir. Günümüzde nehir tarafında kalan en uzun kapı dahil toplam üç kapı sağlam olarak kalabilmiştir.

13. yüzyılın ilk yarısında Toruń, 1242’de Świętopełk’un istilasına direndiği zamanlarda genellikle ahşap ve toprak surlara sahipti. Kentin savunmasını güçlendirmek adına Eski Kent’in tuğla duvarları 13. yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir. Çarpık Kule altında 1246-1262 tarihleri arasında inşa edilmiş Polonya’daki surların en eski sağ kalan parçası bulunmaktadır. Bu surlar kenti, şehrin yan tarafındaki yüksek duvarlardan oluşan bir çifte devreli ve ek olarak bir hendekle ön plana çıkan ara duvarlarla (parcham) ayrılan alçak bir duvarla kuşatmıştır. Batıdan üçüncü bir savunma duvarı hattı inşa edilmiştir. Toruń Eski Kenti’nin ana haberleşme yollarının çıkışında, Vistula tarafındaki (Mostowa, Żeglarska ve Klasztorna) 3 kapıdan oluşan 8 kapı bulunmaktadır. Buna ek olarak, Toruń Eski Kenti’nin savunması, Podmurna Caddesi’ndeki Eğik Kule, Gołębnik, Żuraw, Wartownia, Monstrancja ve 3 adsız kulenin korunmuş olduğu yaklaşık 33 burç tarafından güçlendirilmiştir.

Şehrin hemen heryerinde karşılaşabileceğiniz bu surlar Torun halkının kendini savunmasında önemli rol oynamıştır.

KOPERNİK EVİ (MÜZE)

Nicolas Kopernik Müze Evi (Yaşadığı Ev)
Nicolas Kopernik Müze Evi (Yaşadığı Ev)

Nicolas Kopernik Müze Evi (Yaşadığı Ev)

Dünya yerine Güneş’in merkezde bulunduğu Güneş merkezli evren modelini formülleştiren astronom Mikołaj Kopernik Evi, 15. yüzyılın ikinci yarısında Copernicus ailesine ait bir ortaçağ burgher’in evidir. Birçok tarihçi, evrenin, evrenin durağan bir merkezi olmadığını kanıtlayan ilk kişi olan ünlü astronom Nicolaus Copernicus’un doğum yeri (1473) olduğu düşünülmekle beraber kesin olarak bilinmemektedir.

GINGER BREAD MUSEUM

(ZENCEFİL KURABİYESİ MÜZESİ)

Zencefilli Kurabiye Müzesi (Dışardan)
İçerde Sıra Var, Neyseki Bileti Önceden Aldık:)
İçerde Kurabiyenin Tarihi ve Yapılışı Anlatılıyor
Bu Masalarda Bize Pratik Yaptırıyorlar:)
Kullanılan Oklava ve Kalıplar
Benim Açtığım Hamur:)
Kurabiyeler Pişti ve Geldi
Bu da Benim Kendi El Yapım Kurabiyem:)
Müze içinden Kurabiye Satın Alabilirsiniz
1905 Yılında Kullanılan Hamur Karma Makinesi

Zencefilli kurabiye denince Polonya’da ilk akla gelen şehir olan Torun’da enfes kurabiyeleri tadabileceğiniz ve nasıl yapıldıklarını görebileceğiniz bir müzeyede ev sahipliği yapmaktadır.

13. yüzyılda, Avrupa’ya Asya ve Ortadoğu’ya yayılan ticaret yolları ve Uzak Doğu’dan gelen baharatlara erişim daha kolay hale geldikçe, zencefilli üretim ve kalite önemli ölçüde artmıştır. Yeni tatlar ve pişirme süreçleri, eski çağdaki pişirme teknikleriyle birleştirildi ve bu lezzetlerin bilgisi geniş ve geniş yayılmaya başladı.

Zencefilli ticaretin ticarileştirilmiş üretimi, şimdi aynı zamanda, günümüzün Toruń’da bulunan ve lezzetli bisküvilere olan talebin artmasına neden olan Thorn’da kök salmaya başladı. Tarifleri korumak ve kaliteyi garantilemek için, bölgedeki sanayiyi daha da ileriye götüren fırıncı loncaları bölgede merkezileşmiştir.

Yüzyıllar boyunca, büyük şirketler Toruń zencefilli ticaretine hakim olmaya başladı. En büyük üretim tesisi, 1900’lerin başlarında Gustav Traugott Weese tarafından kuruldu. Günümüzde bu ev ziyaretçilerin ticaret tarihini, geleneksel zencefilli kurabiye yapım tekniklerini ve hatta kendi kendilerine ev yapımı zencefilli kurabiye yapmalarını, pişirmelerini ve dekore etmelerini sağlayan bir müzeye dönüştürülmüştür.

Şehir merkezinde Rabianska Caddesi üzerinde yer alan bu müzede vakit geçirebilir ve çeşitli zencefilli kurabiyelerin tadına bakabilirsiniz.

Müze hergün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Müze içerisinde ingilizce ve Almanca turlar mevcuttur ve bu turlar sadece 13:00-16:00 saatleri arasında icra edilmektedir. Yoğun günlerde sıra beklememek adına online rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Müze giriş ücreti yetişkinler için 17 PLN ( 24 TL), Çocuklar ve Öğrenciler için ise 12 PLN ( 17 TL)’dir.

Müze hakkında ayrıntılı bilgi ve online rezervasyon için https://muzeumpiernika.pl/en/content/tickets web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

EĞİK KULE- (KRZYWA WIEZA)

Torun Eğik Kule
Torun Eğik Kule
Torun Eğik Kule (Düzeltmeye Çalıştım). 🙂
Torun Eğik Kule (Düzeltmeye Çalıştım). Olmadı:)

14. yüzyılda şehir surlarının bir parçası olarak yapıldığında düz olan kule, sonradan zemindeki çatlaklar ve oynamalar nedeniyle eğilmeye başlamıştır. Torun’da turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir.

Toruń’un Pisa Kulesi, şehri korumak için 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Kırmızı tuğladan yapılmıştır. Yapıldıktan sonra bozuk ve kötü bir zemine inşa edildiğinden eğilmeye başlamıştır. Kulenin 18. yüzyılda savunma amaçlı kullanımına son verilmiştir. Kule daha sonra bir kadın hapishanesine dönüştürülmüştür. 19. yüzyılda, bir demirci dükkanı olarak kullanılmış ve Bu sırada Gotik çadır çatısı eğimli bir çatı ile değiştirilmiştir. 1970’lerde ve 80’lerden sonra kulede bir hediyelik eşya dükkanı ve kafe, hizmete açılmıştır ve bunlar Toruń Kültür Departmanı adına hizmet vermektedir.

Kulenin neden eğik olduğuna dair iki adet efsane bulunmaktadır. 1. Töton Şövalyesinin günahlarıdır; Kulede, kadınlarla tanışması yasak olan 12 Töton Şövalyesi vardı. Ancak, bir şövalye zengin bir tüccarın kızına aşık olmuş ve onunla gizlice buluşmaya başlamıştır, böylece manastır kurallarını çiğnemiştir. Kısa bir süre sonra Kasaba sakinleri bunu keşfetmiş ve bu durumu Töton Şövalyelerinin komutanına ve şehir yetkililerine bildirmişlerdir. Her iki sevgili para cezasına çarptırıldı, kadın ayrıca 25 kırbaca mahkum edilmiştir ve şövalye’ye de bir kule inşa edilmesi emredilmiştir. Fakat ondan gitgide eğilecek bir kule inşa etmesi istenmiştir. Efsaneye göre günah işleyenlerin, bu kule gibi gitgide eğilecekleri söylenmektedir.

Diğer efsaneye göre Kule Wisła nehrinin bir arkadaşıydı ve nehrin anlattığı ilginç hikayeleri dinlemeyi çok severdi. Zamanla nehir kuleye yaklaşmaya ve duvarlarını aşmaya başladı ve kule eğilmeye başladı. Kule nehre yalvardı, ona çok yakın olmaması gerekiyordu, çünkü düşebilirdi, ama nehir şöyle dedi, “O zaman düş, o zaman düş!” Nehrin çığlıkları, ufukta görebilecek kadar yükseldi ve şehrin meraklı gezginleri tarafından duyuldu ve Toruń kentinine günümüzdeki adını verdi. (Lehçe’de Torun “Aşağıya, o zaman!” demektir).

TORUN GÖZLEM EVİ MÜZESİ

(PLATENARIUM TORUN)

Torun Gözlem Evi (Dışardan)

Torun Gözlem Evi
Torun Gözlem Evi

Torun’da bulunan Gözlem Evi, Şubat 1994’te açıldı ve özellikle okul grupları, çocuklu aileler ve turistler için oldukça popüler bir yerdir. Old Town bölgesinde eski bir belediye gaz tankı içerisinde yer almaktadır.

Planetarium, kubbe altındaki tarama odasında ve iki etkileşimli sergide astronomik gösteriler sunmaktadır: Gözlem evi başlangıç tarihinden beri tüm gösterileri kendi stüdyosunda hazırlamakta ve orijinal senaryoları ile halka sunmaktadır. Evrenin büyüklüğünü ve inşasını , yıldızları, takımyıldızlarını, Güneş Sistemini gezegenleri ve astronomik keşiflerin tarihini ayrıntılı şekilde sunmaktadır. Bir gösteri yaklaşık 40 dakika sürmektedir.

MARS # 17 Base, Mars’ta fütüristik bir uzay laboratuvarına benzeyen yeni bir interaktif ve multimedya alanıdır. Geodium sergisi Dünya’ya adanmıştır. Gezegenimizin yaratılışının ve evriminin astronomik ve çevresel yönlerine odaklanır. Her iki sergi de ziyaretçilerin basit deneyler yapmasına ve böylelikle çevremizdeki dünyaya ait daha da bilgilenmesine olanak sağlamaktadır.

Toruń Planetarium, Kopernik’in bu güzel kasaba atmosferine mükemmel uyum sağlamaktadır.

Bilet ücretleri gireceğiniz bölüme göre 12-16 PLN (17-20 TL) arası değişmektedir. Müze çalışma saatleri ve ayrıntılı bilgi için http://www.planetarium.torun.pl/11/cennik adresini ziyaret edebilirsiniz.

YILDIZ SİMGELİ EV

(KAMIENICA POD GWIAZDA)

Torun Yıldız Simgeli Ev
Torun Yıldız Simgeli Ev
Torun Yıldız Simgeli Ev

Torun Yıldız Simgeli Ev

Adını beş köşesinin üstüne monte edilen altın yıldıza borçludur. Evin duvarları, Nicolaus Copernicus’un ebeveynlerine ait olan, korunmayan bir evin bitişiğinde, orta çağlara kadar uzanmaktadır. 15. yüzyılın sonunda burada duran bina, Polonyalı kralı Casimir IV Jagiellon’un oğullarından İtalyan bir hümanist ve öğretmen olan Callimachus olarak bilinen Filipp Buonaccorsi’ye aittir.

Cephesi Günümüzde, 17. yüzyılın sonuna dek, alçı çiçeklerin, meyvelerin, kabukların ve çimlerin bolca Barok süslemelerle dekore edildiği tarihlere dayanmaktadır. Giriş, bir taş portal ile çerçevelenmiş bir ahşap kabartma kapısı bulunmaktadır. Kapı, Minerva ve aslan figürleriyle süslenmiş 1697’den gelen spiral merdivenle yüksek ve geniş bir salona çıkmaktadır. Ahşap kirişli tavanlar polikrom ile boyanmıştır ve birinci katta imparatorluk tarzında 1800 civarında döşenmiş zarif bir çizim odası bulunmaktadır.

Dekoratif iç mekanlar, Torun’daki Bölge Müzesi’nin Uzak Doğu Sanat şubesi tarafından Star House’da düzenlenen sergiler için mükemmel bir arkaplan oluşturmaktadır.

Pazartesi hariç haftanın hergünü 10:00-18:00 saatleri arasında 5 PLN (7 TL) ödenerek gezilebilmektedir.

Adresi: Rynek Staromiejski 35

HEDİYELİK EŞYA

Torun’da çok sayıda hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Özellikle ana meydanda bulunan Seyyar pazar içerisinden çok çok sayıda hediyelik eşya satın alabilmek mümkündür.

Magnetler 5-10 PLN ( 6.5 -13 TL ) arası kalitesine göre..

TORUN GECE HAYATI

Torun’da özellikle Şehir merkezi ve çevresinde İstenilen her türde Disko, Pub, Bar, Restorant ve Kafe bulmak mümkündür.

TANTRA CLUB

Akşam 21:00 – 04:00 saatleri arasında hizmet veren bu disko genellikle öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

PIWNICA POD ANTALKIEM

Eğer daha çok bar tarzı yerlerden hoşlanırsanız bu bar tam size göre olup içerde yerel Polonya biralarının tadına bakabilirsiniz.

TORUN MUTFAĞI

Kahvaltı İçin Tercihim
İçerde Aile Ortamı Var, Masalar 8 Kişilik:)
Malekin Restoran Krepleri

Torun’da Size tavsiye Sabah Kahvaltısı ve Akşam yemeği için Tavsiye edebileceğim 2 yer bulunmakta, Kahvaltı için Szewska caddesi No:6’da yer alan Bulka, Akşam yemeği içinse çeşitli krepleri bulunan Wyska caddesi No:5 üzerindeki Manekin Restoranttır. Fiyatları az yüksek olsada menüler gayet doyurucu.

Torun’da Polonya mutfağında denemenizi önereceklerimin başında bizdeki mantıya benzeyen iri taneli içinde farklı çeşit sebzelerin yada etlerin kullanıldığı Pierogi olacaktır. Ayrıca burada ördek eti’de oldukça meşhurdur.

TORUN’DA KAÇ GÜN KALINMALI?

Torun’da yorulmadan 2 tam gün kalarak her yerini gezip görebilirsiniz, Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Pazar günü dönülmesi yönündedir.

TORUN GELMEYE DEĞER Mİ?

Torun’dan Veda Vaktimiz:)

Evet kesinlikle en azından 2 günlüğüne gelmeye ve bu güzel tarihi bölgeyi görmeye değerdir.

Polonya’nın bu güzel Şehri Torun’dan sevgilerle, bir daha ki yazılarımda görüşmek üzere.

TÜM YAZILARIM İÇİN;

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Aşağıda link ile Facebook SEYAHAT FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/257516427977291

Aşağıda link ile Facebook TUR FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/781377202000619

Reklam

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s