PORTO PORTEKİZ

PORTO HAKKINDA

Her zaman bir şekilde hayallerimi süsleyen güzel Şehir Porto…

Uzun zaman hayalini kurduğum Porto’ya Lizbon gezimin ardından nihayet gelebilmiştim. Daha şehire ayak basar basmaz Porto tarihiyle beni büyülemeye başladı.

Porto Portekiz’in kuzeyinde Rio Douro nehrinin ağzında bulunmaktadır. 2005 sayımlarında 327.539 nüfusuyla (Büyükşehir Porto’nun toplam nüfusu 1.610.539’dur) ülkenin en önemli endüstri noktası ve aynı isimli vilayetin başkentidir. Rio Doura nehrinin kuzey yakasında bulunan şehir merkezi 1996 yılında Unesco tarafından Dünya mirası listesine alınmıştır. Şehrin yerleşimi Roma İmparatorluğu’nun bir karakolu olduğu yüzyıllar öncesine dayanıyor. Adının Portugal (İngilizce) kaynağının latince adı Portus Cale, olduğu bilinmektedir. Porto’nun en bilinen ihraç malı Porto şarabı’dır. Bu özel şarap için yetiştirilen üzüm çeşitleri, Rio Doura nehri boyunca yetiştirilen üzüm bağlarını kapsamaktadır. 1756’da çıkarılan bir yasayla Porto şarabın üretiminde kullanılan üzüm çeşidi ve şarabın tarifi korunmaktadır.

Região Demarcada do Douro (DOC) bölgesi üç alt bölgeden oluşmaktadır. Bunlar Baixo Corgo, Cima Corgo ve Doura Superior’dur. Porto kenti 71’ten 997’ye kadar müslümanlar tarafından kontrol edilmekteydi, 1130’da Portekiz’in ilk kralı Afonso I. Henriques tarafından haçlı seferleri başlatıldı.

VİZE

Portekiz TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinden vize istemektedir, Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir, Portekiz AB üyesi ve Schengen üye devletidir. Bu nedenle Portekiz vizesi ile diğer Schengen üye ülkelerine girilebilmektedir.

Portekiz Vizesi hakkında ayrıntılı bilgiye ve gerekli evraklar listesine http://m.portekizkonsoloslugu.com/portekiz-vizesi/portekiz-turistik-vize.html linkinden ulaşabilirsiniz.

Portekiz vize başvuru formu için https://www.ancara.embaixadaportugal.mne.pt/images/VisaSchengen_ENG.pdf

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

11 km uzaklıktaki Porto Francisco Sá Carneiro Uluslararası havalimanından şehir merkezine ulaşım için en iyi yöntem metro kullanmaktadır. Porto’da 6 farklı metro ağı bulunmaktadır. A,B,C,D,E ve F hatlarından Havalimanı-Şehir merkezi arası ulaşım için E (Mor Renkli) hat kullanılmaktadır. Şehir merkezine en yakın istasyon ise Trinidad’dır. Yolculuk yaklaşık 36 dk sürmektedir. Seferler Hafta içi ortalama 20 dk’da bir hafta sonu ise 30 dk’da bir yapılmaktadır. Porto’da ulaşım Z1, Z2, Z3, Z4 olmak üzere 4 farklı bölgeye ayrılmıştır. Gideceğiniz durağın hangi bölgede kaldığını bilet alacağınız makineler üzerinden seçerek biletinizi ona göre almanız gerekmektedir. Havalimanı şehir merkezi için Z4 bileti alınması gerekmektedir. Porto’da metro ulaşımı için ANDANTE isimli bir kart almanız gerekiyor. Bu kartı makinelerden 0.60 Euro karşılığında alıp içine ihtiyacınız kadar yükleme yapmanız gerekmekte. Bu durumda havalimanı-Şehir merkezi için Kart+ulaşım bedeli 2.60 Euro tutmaktadır. Bu karta daha sonra ihtiyacınız kadar yeni bakiye yükleyebilmeniz mümkündür. Ayrıca 24 saatlik yada daha uzun süreli biletlerde mevcut. Metro ağı haritası ve Bilet ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz. Porto’da hemen her yer yürüme mesafesinde olduğundan Toplu taşımaya havalimanı-Şehir merkezi arası hariç ihtiyaç duyabileceğinizi pek düşünmemekteyim.

Metro ulaşımı ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://www.metrodoporto.pt web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Porto Metro Ağ haritası için https://www.metrodoporto.pt/uploads/document/file/370/MapaRede_NOVO.pdf web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

OTOBÜS

Havaalanından şehir merkezine gidebilmek için kullanabileceğiniz 3 otobüs hattı bulunmaktadır. Bu hatlar Line 601, Line 602, Line 604 ve 3M’dir. Yolculuk süresi ise yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Otobüs saat ve hatları ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.stcp.pt/fotos/horarios/604/volta/604_volta_aept1.pdf web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TAKSİ

Havalimanı şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise 20-25 Euro (117 – 145 TL) civarındadır.

UBER

Porto’da UBER çok yaygın şekilde kullanılmaktadır. Havalimanı şehir merkezi arası Uber yaklaşık 16 Euro (94 TL) tutmaktadır.

İlk UBER yolculuğunuzda 13 TL indirim kazanmak için ” uhc668hrue ” kodunu kullanarak yeni kayıt oluşturabilirsiniz.

KONAKLAMA

Konaklama için merkezi konuma yakın birçok otel ve hostel bulunmaktadır. Porto’da gezilebilecek heryer aşağı yukarı yürüme mesafesindedir. Hostellerin gecelik fiyatları ise 130-300 TL arasında değişmektedir. Porto’da otel fiyatları biraz yüksektir.

Otel seçimleriniz için https://www.hotels-scanner.com/Hotels/Search?destination=place%3APorto&checkin=2018-08-21&checkout=2018-08-22&Rooms=1&adults_1=1 web sitesi üzerinden inceleme ve karşılaştırma yapabilirsiniz.

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

PORTEKİZ PARA BİRİMİ

Ülkenin ulusal Para birimi

EURO (EUR)

1 EUR = 5,83 TL ( GÜNCEL KUR )

Öncelikle Turkcell günlük 24,90 TL, Vodafone 21,90 TL ve Türk Telekom (14,90 TL ) hatlarının burada bulunan operatörlerle anlaşması olduğundan kendi hattınızı Günlük ücretleri karşılığında kullanabilirsiniz.

Sim kart almak isterseniz şehir merkezinde bulunan tüm telefoncularda MEO, VODAFONE VE NOS şebekeleri için ortalama fiyat 30 gün geçerli 1 GB’lik sim kart 10 Euro (58 TL)’dir. Ortalama tüm operatör fiyatları aynıdır. Daha düşük paketlerde mevcut, kartı aldığınız yerden aktivasyon yaptırmayı unutmayın!!!

Sim kart fiyatları ve Tarifeler ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://www.finder.com/best-prepaid-sim-card-portugal web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Porto’da bir çok yerde WİFİ (Kablosuz Bağlantı) bulunmaktadır.

MARKET – ALIŞVERİŞ

Çok sayıda Süpermarketin bulunduğu Porto’da en uygun süpermarket Lidl’dır. Bunun dışında Froiz Süpermarket ve Jumbo marketlerde uygun fiyatlıdır.

KREDİ KARTI

Hemen heryerde kredi kartı geçerlidir. Her ihtimale karşı önceden sormakta yarar vardır.

HALK

İnsanları gerçekten sıcak ve yardımsever olan Porto’da ayrıca İngilizce konuşma oranı özellikle gençler içinde bir hayli fazladır. Orta ve Üst yaş grubu pek ingilizce bilmemekte.

DÖVİZ / PARA BOZDURMA

1 Euro : 5,83 TL, Döviz bozdurmak için hafta içi mesai saatlerinde bankaları ve Şehir merkezi çevresinde bulunan Döviz bürolarını tercih edebilirsiniz. Nakit ihtiyaçları için ise 7/24 ATM’leri kullanabilirsiniz. Döviz bürolarının çoğunda Sıfır komisyon uygulanmaktadır. Fakat paranızı bozdurmadan önce mutlaka komisyon olup olmadığını sormanız gerekmektedir. Portekiz Euro bölgesi olduğundan Paranızı Türkiye’den de bozdurabilirsiniz.

GÜVENLİK

Porto oldukça güvenli bir şehirdir. Hemen her önemli noktada polis bulunmaktadır, ayrıca Şehrin hemen her yerinde güvenlik kameralarını görebilirsiniz, Bayanlar günün her saati tek başına güvenle cadde ve sokaklarda dolaşabilmektedir.

Ayrıca çok sayıda polis ekibi günün her saatinde devriye atmaktadır. Az sayıda hırsızlık vakaalarının yaşandığı Porto’da özellikle toplu taşıma araçlarında dikkatli olunması gerekmektedir.

ARAÇ KİRALAMA

Porto’ya gelip araç kiralamayı düşünürseniz şehir merkezlerinde bulunan çok sayıda kiralama şirketlerini düşünebilir yada gelmeden online olarak araç kiralayıp buradan teslim alabilirsiniz… Şehirde toplu taşıma ağı oldukça gelişmiştir. Ayruca Porto’da hemen heryer yürüme mesafesindedir. Park yeri bulmakta büyük sorun teşkil etmektedir. Benim tavsiyem şehirde bulunan toplu taşıma sistemlerini kullanmanız yönünde olacaktır. Benzin 1 Lt 1,16 Euro (6.86 TL) civarında.

Özellikle yaz aylarında otopark konusunda daha büyük sıkıntılar yaşanmaktadır.

HAVA DURUMU

Akdeniz iklimi mevcut, Yazları çok sıcak ve nemli, Akşamları bazen serin olabiliyor, Ayrıca yaz mevsiminde sık aralıklarla yağmur geçişleride görülebilmektedir. Bunu bilerek gelmenizi tavsiye ederim…

PORTO GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Porto’da görülmesi gereken birçok tarihi ve turistik yapı bulunmaktadır ve bunların bir çoğu birbirine yakın mesafede bulunmaktadır. Görülmesi gereken en önemli yerler ise şunlardır;

DOM LUIS I KÖPRÜSÜ

Dom Luís I Köprüsü 31 Ekim 1886 yılında inşaa edileb Porto’da Porto ve Vila Nova de Gaia şehirleri arasında Douro Nehri’ni birbirine bağlayan çift katlı bir metal kemer köprüdür. 172 metre uzunluğu ve 85 mt yüksekliği ile bu türde dünyanın en uzun köprüsüdür. Üzerinden yaya geçişlerinede müsaade edilmesinden dolayı buraya gelen herkes bu köprüden en az bir kez geçmektedir. Douro nehri ve Porto’nun eşsiz manzarası buradan izlenmeye değerdir.

Köprünün üstünü Tramwaylar ve Yayalar, Alt kısmını ise Motorlu taşıtlar kullanmaktadır.

Tasarımı Eyfel kulesinide tasarlayan Gustavo Eiffel tarafından yapılmıştır.

TELEFERICO DA GAIA (TELEFERİK)

2009 Mart ayında inşaasına başlanana Gaia Teleferiği 2011 Nisan ayında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Gaia bölgesi ile Dom Luis köprüsü arasında hizmet veren bu teleferik ile yolculuk yaklaşık 5 dk. Sürmekte, Teleferiği tek yön kullanırsanız ücret 5 Euro ( 27.5 TL), gidiş dönüş isterseniz ücret 9 Euro ( 52 TL), Biletinizi gidiş dönüş aldığınız takdirde size ücretsiz şarap tadımı yapabileceğiniz ücretsiz birde bilet veriyorlar, Gaia bölgesi Portonun şarap mahzenlerinin bulunduğu yer, Gerçekten tadım çükü size verdikleri şarap yaklaşık 1 yemek kaşığı, Üst istasyon, nehir boyunca Porto şehir merkezinin tarihi yerlerine tramvayla gidebileceğiniz ya da köprüden geçebileceğiniz metro istasyonuna yakın bir mesafede yer almaktadır. Evet gerçekten güzel Porto manzarasını izleyebiliyosunuz Teleferik’de ama çok gereklimi derseniz, Bence değil.

Teleferik haftanın her günü 10:00 – 20:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Teleferik ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.gaiacablecar.com/Teleferico_UK.html web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CLERIGOS KİLİSESİ

1750 yılında Barok mimari tarzı ile inşaa edilmiş bu kilise Porto’nun merkezinde yer almaktadır.

Kilise, 18’inci yüzyılda İtalyan mimar ve ressam Nicolau Nasoni tarafından inşa edilmiştir.

Kilisenin önündeki çan kulesi ve anıtsal bölünmüş merdiven 1763’te tamamlanmıştır. Kilisenin ana cephesi barok motiflerle dekore edilmiştir. 17. yüzyılın başlarından kalma bir Roma planına dayanarak inşa edilen bu kilisede Pencerelerin üzerinde merkezi friz, ibadet sembolleri ve bir tütsü teknesi bulunmaktadır.

SAO BENTO TREN İSTASYONU

São Bento Tren İstasyonu Cedofeita, Santo Ildefonso, Sé, Miragaia, São Nicolau e Vitória’nın sivil mahallesinde bulunan 20. yüzyıldan kalma bir tren istasyonudur.

1887’de José Maria Ferreira ve António Júlio Machado ve alderman adlı mimarlar belediye meclisine sunulmak üzere bir Tren İstasyonu projesi hazırlamışlardır. Ertesi yıl, Bayındırlık Bakanı Emídio Navarro, Praça de D. Pedro’nun yakınında kurulacak olan Bu tren istasyonu projesine onay vermiştir.

Tren istasyonu içerisinde bulunan renkli motifleri ile ünlüdür.

PORTO KATEDRALİ

Porto Katedrali kentin tarihi merkezinde yer alan bir Roma Katolik kilisesidir. Şehrin en eski anıtlarından biri ve en önemli yerel Romanesk anıtlarından biridir.

1737 yılında inşa edilmiş bu yapı her biri iki payanda ile desteklenen ve bir kubbe ile taçlandırılmış iki kare kuleyle çevrelir. Barok sundurma ve bir kemer altında güzel Romanesk gül desenli bir penceresi bulunmaktadır.

CAIS DA RIBERIA

Ribeira Meydanı Porto’da bulunan tarihi meydanlardan birisidir. UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak adlandırılan şehrin tarihi merkezinde yer almaktadır.

São Nicolau bölgesinin bir parçası olan Ribeira Douro nehrinin kıyı kesiminde yer almaktadır. Ribeira bölgesi Douro nehri ile birlikte geniş bir alana yayılmaktadır ve Orta Çağ’dan beri yoğun bir ticaret merkezi olarak kullanılmakta olan Ribeira, Bu işlevini günümüzde de üretilen şarapların ihraç noktası olması nedeniyle sürdürmektedir. Ribeira Meydanı eski yıllarda balık, ekmek, et ve diğer malları satan pek çok dükkanın bulunduğu bir nokta idi. 1491 yılında meydandaki binalar çıkan bir yangınla yok oldu ve nerdeyse burada bulunan tüm evler yeniden inşa edildi.

SOARES DOS REIS ULUSAL MÜZESİ

Soares dos Reis Ulusal Müzesi şu anda Portekiz’in kuzeyinde Carrancas Sarayı’nda yer alan bir müzedir. 1833 yılında ziyaretçilerine kapılarını açmış bu müzede çeşitli dönemlere ait Seramikler, Heykeller, Gravürler, Mücevherler, Mobilyalar, Tablolar, Tekstil ürünleri ve Çeşitli takılar sergilenmektedir.

Müzeye gidebilmek için 3, 6, 20, 35, 36, 37, 41, 44, 50 ve 52 numaralı Otobüsleri kullanabilirsiniz.

Müze Salı günleri 14:00-16:00, Çarşamba-Pazar günleri 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müze Pazartesi günleri ise kapalıdır.

Müze giriş ücreti 5 Euro (29 TL)’dir.

Müze hakkında ayrıntılı bilgi için http://www.museusoaresdosreis.gov.pt web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

PORTO ŞARAP MÜZESİ

(MUSEU DO VINHO DO PORTO)

Porto Şarap Müzesi 2004 yılında kurulmuş olup, Porto şarabının tarihi ve yapım aşamaları sergilenmektedir. Douro Nehri’nin yanında 18. yüzyıldan kalma bir depoda yer almaktadır.

Porto’da bulunan önemli müzelerde birisi olan Şarap müzesi ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Buraya yürüyerek gelebileceğiniz gibi Merkez tren istasyonundan kalkan 500 numaralı otobüsle’de gelebilirsiniz.

Müze Hergün 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Müze giriş ücreti Hafta için 2.20 Euro olan müze hafta sonları ise ücretsizdir.

Müze hakkında ayrıntılı bilgi için http://www.cm-porto.pt web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

SERRA DO PILAR MANASTIRI

16 YY’da inşa edilen bu manastır olağanüstü bir manzaraya sahiptir. Dom Luis köprüsünden karşıya doğru yürürken sizi olağanüstü güzelliğiyle karşılayacak olan bu manastır Roma’da ki Santa Maria Redonda Kilisesinden esinlenilerek 72 yılda tamamlanmıştır. Manastır giriş ücreti 3 Euro (17.5 TL)’dir.

Manastırı haftanın her günü 10:30 – 12:30, 14:30-17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

GUINDAIS FUNİKÜLERİ

1891 Yılında hizmete giren bu Funiküler zaman zaman çeşitli sebeplerden hizmet veremesede 1993 yılından beri kesintisiz olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Dom Luis köprüsünden Bairro Se Caddesinde son bulan yolculuk yaklaşık 3 dk sürmektedir. Funiküler yolculuğunuz esnasında Porto’nun tarihi şehrinden geçebilirsiniz.

Funiküler tek yön ücreti 3 Euro ( 16,5 TL) olup Yazın 08:00-22:00, kışın ise 08:00-20:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

BOLHAO PAZARI

1850 yılından beri hizmet veren bu pazarda taze sebze ve meyvelerin yanı sıra hediyelik eşyalarıda satın almanız mümkündür. Pazar günleri hariç haftanın her günü 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz bu pazar yerine A,B,C ve D metro hatlarından birini kullanarak ulaşmanız mümkündür.

PALACIO DA BOLSA ( PORTO BORSASI)

Aziz Francis kilesinin hemen yanına 1891 yılnda inşaa edilmiş bu yapı Avrupanın ilk Borsalarından birisidir. 1, 23, 47 ve 59 Nu’lı otobüsler ile buraya ulaşıp 30 dk süren rehberli turlara katılabilirsiniz.

Giriş ücreti 8 Euro (46 TL)’dir.

Borsa ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://palaciodabolsa.com web sitesini ziyaret edeblirsiniz.

HEDİYELİK EŞYA

Porto’da çok sayıda hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır. Ayrıca Nehir kenarında yürürken görebileceğiniz çok sayıda seyyar hediyelik eşya satanların standlarından alışveriş yapabilirsiniz.

Magnetler 2-3 Euro ( 12-18 TL ) arası kalitesine göre değişmektedir.

PORTO GECE HAYATI

Porto çok canlı bir gece hayatına sahiptir. Özellikle hafta sonları eğlence sabahlara kadar devam etmektedir. Şehrin eğlence merkezleri ise Galeria de Paris caddesi çevresinde toplanmıştır. Çok sayıda gece kulubü, Bar, Kafe ve Pub’lar bulunmaktadır.

INDUSTRIA CLUB

Porto’nun en hareketli kulüplerinden birisi olan İndustria genelde Elektro tarzı Müzikleti olan kulüplerden birisidir. Fiyatları uygun olan bu kulüpte eğlence sabaha kadar sürmektedir.

Ayrıntılı bilgi ve Rezervasyon için http://www.industria-club.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Adresi: 4150 154, Av. do Brasil 843, Porto

HARD CLUB

Nehir karşısındaki Gaia bölgesinde yer alan Hard Club, Çok büyük bir alana sahiptir. Özellikle çok sayıda konser etkinliğinin olduğu bu club eğlenmek adına idealdir.

Ayrıntılı bilgi için

http://www.hardclubporto.com/PT/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Adresi : Mercado Ferreira Borges, 4050-202, Porto

PORTO MUTFAĞI

Porto özellikle lezzetli deniz ürünleri ile dikkat çekmektedir. Özellikle Sardinhas ve Bacalhau mutlaka denenmelidir.

PORTO’YA NASIL GELİNİR?

Porto’ya Türk Hava Yollarının direk uçuşları ile yaklaşık 5 saat’te gelmek mümkündür. Ayrıca KLM ve Agean havayollarının aktarmalı uçuşları ile buraya gelebilirsiniz. Lizbon – Porto arası Uçakla 50 dk, Tren ve Otobüs ile yaklaşık 4 saat sürmektedir.

PORTO’DA KAÇ GÜN KALINMALI?

Porto’da 2-3 tam gün kalarak her yerini gezip görebilmeniz mümkündür, Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Pazar günü dönmek yönündedir.

PORTO’YA GELMEYE DEĞER Mİ?

Evet kesinlikle en azından 2-3 günlüğüne gelmeye ve Şaraplarıyla ünlü bu şehiri görmeye değer, Özellikle Eski ve modern mimarinin örneklerini aynı anda size sunmaktadır.

Porto’dan sevgilerle, bir daha ki yazılarımda görüşmek üzere.

TÜM YAZILARIM İÇİN;

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/257516427977291

Aşağıda link ile Facebook TUR FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/781377202000619

Reklam

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s