POLONYA BYDGOSZCZ, MALBORK, GDANSK, SOPOT, GDYNIA

BYDGOSZCZ HAKKINDA

Polonya’nın Kuzeyinde bulunan ve pek bilinmeyen bir şehir olan Bydgoszcz yaklaşık 450.000 nüfusa sahiptir. Brda ve Vistül Nehirlerinin geçtiği şehir iki şehrin birleşme noktasınada oldukça yakın mesafededir.

Bydgoszcz önceleri bir sınır kalesiydi; Töton Şövalyeleri 13. yüzyılda yönetimi ele geçirdi. 1346’da kent hâlini aldı. Tahıl ve kerestecilik üzerine ilerleme sağladı ancak 17. yüzyılda İsveç’le girilen savaşlarda büyük yıkımlar yaşandı. 18. yüzyılda Bydgoszcz Kanalı inşa edildi. Kanalla birlikte Vistül ve Odra (Oder) havzaları birleşince, şehir eski önemini tekrar kazanmaya başladı. Bydgoszcz’un 600. kuruluş yıldönümü olan 1946’da, yöre halkının 1939 Nazi işgaline karşı direnişi sebebiyle şehre Grunwald Haçı ödülü verildi.

Oldukça küçük bir şehir merkezine sahip Bydgoszcz küçük bir Old Town’a ve çevresinde Bulunan Brda nehri etrafına kurulu büyük bir yürüyüş Parkına sahiptir.

VİZE

Polonya TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinden vize istemektedir, Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir, Polonya AB üyesi ve Schengen üye devletidir. Bu nedenle Polonya vizesi ile diğer Schengen

üye ülkelerine girilebilmektedir.

Polonya Vizesi hakkında ayrıntılı bilgiye ve gerekli evraklar listesine http://m.polonyakonsoloslugu.com/polonya-vizesi/polonya-turistik-vize.html linkinden ulaşabilirsiniz.

Polonya vize başvuru formu için http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/pdf/Poland-TR.PDF

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

BYDGOSZCZ

OTOBÜS

3.5 Km. Uzaklıktaki Bydgoszcz İgnacy Jan Paderewski Uluslararası havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için 80 No’lu Belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Yolculuk 15 dk sürmektedir. Tek yön bilet ücreti 3,00 Ziloti (4,00 TL), Biletleri havalimanı çıkışındaki makinelerden yada otobüs şoförlerinden temin edebilirsiniz.

Otobüs Bilet ücretleri ile ayrıntılı bilgi için http://www.zdmikp.bydgoszcz.pl/ufiles/cennik_01_05_2014.pdf web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Otobüs saatlerine ulaşmak için http://www.zdmikp.bydgoszcz.pl/index.php/en/timetable web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TAKSİ

Havalimanı şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise ortalama 25 Ziloti (32.5 TL)’dir.

Havalimanı resmi taksileri için http://www.taximercedes.bydgoszcz.pl/index.php/cennik websitesini ziyaret edebilirsiniz.

UBER

UBER uygulaması Bygoszcz’da kullanılmamaktadır.

TAXIFY

Bydgoszcz’da Taxify uygulaması kullanılmaktadır.

TAXIFY uygulamasına aşağıdaki link ile kayıt yaptığınızda ilk yolculuğunuzda 50 UAH (10 TL) indirim kazanabilirsiniz.

https://invite.taxify.eu/ADRL3

KONAKLAMA

(BYDGOSZCZ, GDANSK, GDYNİA VE SOPOT)

Konaklama için merkezi konumda bulunan Old Town’a yakın birçok Otel, Apart Otel ve kiralık evler arasından tercih yapabilirsiniz. Bydgoszcz hariç diğer şehirler Her ne kadar Turistik olsalarda her bütçeye göre konaklama yapmak mümkümdür.

Hosteller için ayrıntılı bilgiye http://www.hostelworld.com web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Otel seçimleriniz için Booking resmi web

sitesi üzerinden inceleme yapabilirsiniz.

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

POLONYA PARA BİRİMİ

Polonya her ne kadar Avrupa Birliği üye ülkesi olsada hala ulusal para birimi Zloty’i kullanmaktadır. Euro geçiş tarihi olarak 2022 yılı öngörülmektedir.

Para birimi ZLOTY (Ziloti) (PLN)

1 ZLOTY = 1.40 TL

Türk Lirasına yakın Seyretmekte olan Polonya Zilotisinin etkisiyle iki ülke arasındaki fiyatlar benzerlik göstermektedir.

CEP TELEFONU / SİM KART

(BYDGOSZCZ, GDANSK, GDYNIA VE SOPOT)

Öncelikle Turkcell günlük 24,90 TL, Vodafone 21,90 TL ve Türk Telekom (14,90 TL ) hatlarının burada bulunan operatörlerle anlaşması olduğundan kendi hattınızı Günlük ücretleri karşılığında kullanabilirsiniz. (Kullandığınız tarifenin yurtdışı paketlerinin kullanımına uygun olup olmadığını müşteri hizmetlerine gelmeden önce sormanız sürpriz faturalarla karşılaşmamak adına yararınıza olabilir).

Sim kart almak isterseniz şehir merkezinde bulunan tüm telefoncularda satılmakta olan

T-MOBILE, ORANGE, PLAY VE PLUS şebekeleri için ortalama fiyat 30 gün geçerli 5 GB’lik sim kartlar 10-15 PLN (13-20 TL)’dir. Ortalama tüm operatör fiyatları aynı sayılır, daha düşük paketlerde mevcut, kartı aldığınız yerden aktivasyon yaptırmayı unutmayın!!!

MARKET ALIŞVERİŞ

(BYDGOSZCZ, GDANSK, GDYNIA VE SOPOT)

Çok sayıda büyük marketin bulunduğu bu şehirlerde en uygun süpermarketler Lidl, Carrefour ve Auchan’dır.

Ayrıca çok sayıda küçük market ve büfeler bulunmaktadır.

KREDİ KARTI

(BYDGOSZCZ, GDANSK, GDYNIA VE SOPOT)

Hemen heryerde kredi kartı geçerlidir. Her ihtimale karşı önceden sormakta yarar var.

HALK

(BYDGOSZCZ, GDANSK, GDYNIA VE SOPOT)

İnsanlar ilk bakışta size soğuk gibi görünsede genelde yardımsever kişilikleri ile öne çıkmaktadırlar, Polonya 2004 yılında AB üye ülkesi olmuştur, Resmi dil Lehçe’dir. İngilizce özellikle genç nesil tarafından bilinmektedir. Orta yaş üstü insanlar pek ingilizce bilmemektedir.

DÖVİZ / PARA BOZDURMA

(BYDGOSZCZ, GDANSK, GDYNIA VE SOPOT)

1 Ziloti= 1.3 TL, döviz bozdurmak için hafta içi mesai saatlerinde bankaları mesai saatleri dışında ise ATM’leri kullanabilirsiniz, Döviz bozdurmak içinse Old Town Şehir merkezi çevresinde bulunan Döviz bürolarını tercih edebilirsiniz. Bu döviz bürolarının çoğunda Sıfır komisyon uygulanmaktadır. Ayrıca döviz bürolarının bir çoğu Türk Lirasıda bozmaktadır. Döviz bozdurmadan önce güncel döviz kurlarını ve Komisyon durumunu mutlaka döviz bürosu yetkililerine sorunuz.

GÜVENLİK

(BYDGOSZCZ, GDANSK, GDYNIA VE SOPOT)

Bydgoszcz, Gdansk, Gdynia ve Sopot oldukça güvenli bir Şehirlerdir. Hemen her önemli noktada polis bulunmaktadır, ayrıca şehrin hemen her yerinde güvenlik kameralarını görebilirsiniz, Bayanlar günün her saati tek başına güvenle cadde ve sokaklarda dolaşabilmektedir. Özellikle toplu taşıma araçlarında değerli eşyalarınıza dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

ARAÇ KİRALAMA

(BYDGOSZCZ, GDANSK, GDYNIA VE SOPOT)

Bu şehirlere gelip araç kiralamayı düşünürseniz havalimanı ve şehir merkezinde bulunan kiralama şirketlerini düşünebilirsiniz yada gelmeden online olarak araç kiralayıp buradan teslim alabilirsiniz… Budgoszcz’da toplu taşıma çok düzenli işlemektedir ve şehrin her noktasına kolayca gidebilmeniz mümkündür. Benzin 1 Lt 5 Ziloti (6.50 TL) civarında.

Özellikle yaz aylarında otopark konusunda sıkıntı yaşanmaktadır.

HAVA DURUMU

Karasal iklim mevcut olup akşamları bazen serin olabilmektedir. Bazen yaz mevsiminde dahi 1 hafta boyunca yağmur yağabilmektedir. Gelmeden önce hava durumunu kontol ederek Buraya tedbirli gelmenizi tavsiye ederim…

BYDGOSZCZ GEZİLECEK YERLER

MILL ISLAND IN BYDGOSZCZ(MILL ADASI)

Mill Adası, yaklaşık 6,5 hektarlık bir alanda bulunan Bydgoszcz Eski Kenti’nde tarihi bir alandır. Brda nehri ve kollarıyla çevrili, kültürel ve dinlence olanaklarına sahip bir yer olan mill adası Polonya Turist Organizasyonu tarafından 2012 yılında en iyi Turist cazibe Merkezi seçilmiştir.

Tarihsel olarak, ada üç dünya topraklarından oluşmaktadır.

1772-1774 yıllarında Bydgoszcz Kanalı’nın inşasıyla parçalanmış olan Kuzey adası;

Şu andaki Mill Adası’nın merkezi kısmı olan Batı adası;

Doğu (nane) adası, 1594’te Polonya’nın ilk modern çağındaki en önemli nane evlerinden biri olan Bydgoszcz darphanesinden Avrupa’nın dört bir yanına nane ihracatı yapıldığı bilinmektedir.

“Doğu adası” ve “Międzywodzie kanal” ın batı kısmı 1960’lı yıllarda gömülmüş ve 2007 yılında bir çağlayan olarak yeniden yaratılmıştır.

Bydgoszcz’da görülmesi gereken en önemli bölgedir.

MYSLECINEK TABİAT PARKI

Görür görmez etkilendiğim bu tabiat parkı 830 hektarlık büyüklüğü ile Polonya sınırları içindeki en büyük parktır. Günün her saati burası yürüyüş, Spor yapmak ve bisiklete binmek için gelen insanlarla dolup taşmaktadır. Özellikle hafta sonu adeta insan seli olan bu park tertemiz havası ve yemyeşil doğası ile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Adını bulunduğu bölgeden alan bu harika tabiat parkı şehir merkezinden 5 km uzaklıktadır.

Şehir merkezinden 52-93 ve 94 numaralı otobüsleri yada 1 – 2 ve 10 numaralı tramwayları kullanarak Gdnskije durağında inip kısa bir yürüyüşle parka ulaşabilirsiniz.

BYDGOSZCZ WATER TOWER (SU KULESİ)

1900’lü yıllardan beri yeraltı sularını şehir merkezine pomplayan gotik mimari tarzında inşaa edilmiş bu kule içerisinde ayrıca birde müze yer almaktadır. Su kulesinin çatısından şehir merkezinin manzarası izlenebilmektedir.

Gdanska Sokak yakınlarındaki bu kule şehir merkezine oldukça yakındır.

Bu müze 2 bölümden oluşmaktadır. Bir müzeden aldığınız bilet diğer müze içinde geçerlidir. 2. Müze şehrin Gdanska bölgesinde yer almaktadır ve 10 numaralı tramway ile gidilebilmektedir.

Su kulesi giriş ücreti 5 PLN (6.5 TL)’dir.

BYDGOSZCZ SABUN VE KİRLİLİK MÜZESİ

Polonya Turizm Örgütü Tarafından “2017 Yılı Turizm Ödülüne” layık görülen Sabun ve Müzesi, Size, İlk Sabun Ne zaman üretildi? Sabun Nasıl Yapılır? Geçmişten günümüze insanlığın temizlik koşulları ve şartları Nasıl dı gibi soruların yanıtını bulabileceğiniz ilginç konseptli bir müze izlenimi vermektedir. Öncelikle siz bir rehber eşliğinde kendi sabununuzu yapıyorsunuz daha sonra sizin sabununuz kururken müze içerisinde Sabun ve temizlik maddelerinin geçmişi hakkında bilgiler alıyorsunuz… Bu tarafa yolunuz düştüğünde uğrayabileceğiniz gerçekten ilginç konseptli bir müze…

Müze Giriş ücreti Yetişkinler için 15 PLN olup, Pazartesi hariç haftanın hergünü 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. İngilizce rehberli tur saatleri ise 11:30, 13:00, 14:30, 16:30’dur.

Müze ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://muzeummydla.pl/en/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

MUZEUM WOJSK LADOWYCH

(BYDGOSZCZ ASKERİ MÜZESİ)

1928 yılından günümüze kadar uzanan bu müzede 19. yüzyıl Polonya ulusal ayaklanmalarıyla ilgili sergiler ve Pomeranya Askeri Bölgesi ile ilgili eserler sergilenmektedir. 2003’ten yılında beri Pomeranya Askeri Müzesi olarak hizmet vermektedir. Ana sergi Pomeranya’daki Polonya ordusuna adanmıştır. 19. yüzyıl Polonya ulusal ayaklanmalarıyla ilgili Müzenin bir açık hava sergisi bulunmaktadır ve burada Tanklar, Ağır Toplar ve Füzeler Sergilenmektedir. Müze ayrıca birçok geçici sergiyede ev sahipliği yapmaktadır.

Müze kısmı çok büyük değildir o yüzden yaklaşık 30 dk içinde müzenin tamamını gezebilmeniz mümkündür.

Buraya şehir merkezinde bulunan Rondo Jagiellonow durağından 2-10 numaralı Tramwayları kullanıp, Gdanska / Powst. Warsawy durağında inerek 10 dk. İçinde ulaşabilirsiniz.

Müze Cumartesi ve Pazartesi günleri kapalı olup, Salı, Çarşamba ve Cuma günleri 08:30-15:30, Perşembe günleri 08:30-17:30, Pazar günleri ise 10:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

HEDİYELİK EŞYA

(BYDGOSZCZ, GDANSK, GDYNIA VE SOPOT)

Bydgoszcz, Gdansk, Gdynia ve Sopot’da çok sayıda hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Bydgoszcz hariç tüm şehirlerde el sanatlarının sergilenip satıldığı standlar mevcuttur.

Magnetler 5-10 PLN ( 6.5 -13 TL ) arası kalitesine göre..

BYDGOSZCZ GECE HAYATI

Bydgoszcz özellikle Old Town ve çevresinde güzel bir gece hayatına sahiptir. İstenilen her türde Pub, Bar, Restorant ve Kafe bulmak mümkündür.

BYDGOSZCZ MUTFAĞI

Bydgoszcz’da Polonya mutfağında denemenizi önereceklerimin başında bizdeki mantıya benzeyen iri taneli içinde farklı çeşit sebzelerin yada etlerin kullanıldığı Pierogi olacaktır. Heryerde görebileceğiniz bizdeki simitlerin benzeri Obwarzanek’de mutlaka denenmelidir.

BYDGOSZCZ’DA DA KAÇ GÜN KALINMALI?

Bydgoszcz’da yorulmadan 1 tam gün kalarak her yerini gezip görebilirsiniz, Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Cumartesi günü dönmek yönündedir.

BYDGOSZCZ’A NASIL GELİNİR?

Türkiye’den direk uçuşların olmadığı Bydgoszcz’a İstanbul’dan Varşova aktarmalı olarak gelebilirsiniz. Aynı şekilde Gdansk şehrinede ulaşım buna benzer şekildedir. Bir başka ihtimal ise Berlin, Budapeşte ve Viyana gibi ülkelerden buraya 6-7 saatlik otobüs yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca buraya Polonyanın bir çok şehrinden düzenli tren seferleri yapılmaktadır.

BYDGOSZCZ GELMEYE DEĞER Mİ?

Çok büyük bir şehir olmayan Bydgoszcz’a en azından 1 günlüğüne gelmeye ve bu küçük şehri görmeye değer. Byggoszcz Özellikle Eski ve modern mimarinin örneklerini aynı anda size sunmaktadır.

MALBORK

Malbork Kalesi, yüzey alanı ile dünyanın en büyük kalesidir. Malbork, Prusya’da Haçlı Katolik Alman tarikatı olan Töton Şövalyeleri tarafından Ordensburg kalesi biçimde inşa edilmiştir. Etrafında gelişen kasaba da Marienburg ismini almıştır. Klasik Orta Çağ mimarisine sahip kale 1406 yılında tamamlanması üzerine dünyanın en büyük tuğla kalesi oldu. 1997 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne eklendi. Bölgede bulunan iki Dünya Mirası’ndan biridir. Diğeri ise 1231 yılında kurulan “Toruń Orta Çağ Şehri” dir.

Malbork’u uzun yıllar yöneten Töton şövalyeleri o yıllarda Nogat nehrinden geçenlerden Vergi almışlardır. Bu vergilerin zamanla çok fazla artmasından dolayı halk ve esnaf rahatsız olmuştur. Töton şövalyeleri zamanla artan bu tehditler yüzünden yakın çevrelere kaleler yapmaya başlamışlardır.

Kale içerisinin çok büyük olması nedeniyle rehberli ve gruplar halinde gezilmesi önem arz etmektedir. Ortalama gezi süresi yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Gdansk’dan 40 dk’lık bir tren yada otobüs yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bu gorik mimarisi ile inşaa edilmiş olağanüstü kaleyi mutlaka gezmelisiniz.

Tren biletleri tek yön 20 PLN (26 TL)’dir.

Tren saatleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://rail.cc/en/train/gdansk-to-malbork websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Malbork kalesi rehberli gezi ücreti ise 39.50 PLN (51 TL)’dir. Özellikle yaz aylarında ve hafta sonlarında Bilet gişeler önünde uzun sıralar oluşmaktadır.

Malbork kalesi için Ayrıntılı bilgi ve Online Bilet alabilmek için https://bilety.zamek.malbork.pl web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kale çevresinde çok sayıda hediyelik eşya alabileceğiniz seyyar satıcılar mevcuttur.

GDANSK-SOPOT-GDYNIA

GDANSK HAKKINDA

Gdansk Polonya’nın kuzeyinde Baltık denizine kıyısı olan yaklaşık 1.100.000 nüfusa sahip bir şehirdir. Ayrıca Polonya’nın diğer iki şehri olan Sopot ve Gdynia ile’de komşudur. Gdansk-Sopot arası 13 km, Sopot-Gdynia arası ise 9 km’dir.

Gdańsk (Eski adı Danzig), 12. yüzyıldan beri Polonya ile Almanya arasında ihtilafa konu olmuştur. İki ülke de şehri kendi toprakları altına almak ister. Almanya I. Dünya Savaşı sonunda yenildiğinde ve özgür Polonya deklare edildiğinde, Versay Antlaşması’yla Gdańsk, nüfusunun %95’i Alman asıllı olmasına rağmen, “özgür şehir” olarak ilan edilmiş ve yetkisi Milletler Cemiyeti’ne verilmiştir. Böylece Polonya’nın erişebileceği ve kullanacabileceği bir liman olacak olan Gdansk parlamentosunun büyük bir kısmı Nazilerden oluşuyordu. 1939’da, Polonya’nın Almanlar tarafından işgali ile, Gdańsk yeniden Almanya’ya katıldı.

II. Dünya Savaşı’nın sonunda ise, Gdańsk adını alarak Polonya’ya bağlı bir şehir oldu. Şehirde bulunan Almanlar ise gitmeye zorlandılar. 1980’lerde şehir Solidarność (Türkçe: Dayanışma Sendikası) hareketinin yuvası oldu. 1990’da ise şehrin Polonya’ya bağlı olduğu, resmen Almanlar tarafından kabul edildi.

Oldukça gösterişli bir şehir olan Gdansk Polonya’nın popüler şehirlerinden birisidir. Polonyanın en büyük 4. Şehri olan Gdansk ayrıca ülkenin en büyük limanı olması özelliğini taşımaktadır. Komşuları olan Kaplıcalar şehri Sopot ve Liman kenti Gdynia ile birlikte Tricity metropolünü oluşturmaktadır.

İkinci dünya savaşında büyük hasar almış olan bu şehir çok başarılı bir restorasyon çalışması ile bugünkü güzel görünümüne kavuşturulmuştur.

Şehir dünyaca ünlü Amber taşlarınının Baltık denizinden çıkarılıp, işlenip satıldığı en önemli yerlerden birisidir. Şehir merkezinde çok sayıda Amber satış mağazası bulunmaktadır.

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

GDANSK-SOPOT-GDYNIA

OTOBÜS

Gdansk şehir merkezine 12 Km ( Sopot şehir merkezine 20 km, Gdynia şehir merkezine 26 km) Uzaklıktaki Gdansk Lech Walesa Uluslararası havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için 110 ve 210 No’lu Belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. (Gdansk Şehir merkezine gitmek isteyenlerin 210 No’lu otobüsü kullanmaları gerekmektedir), Yolculuk yaklaşık 30 dk sürmektedir. Tek yön bilet ücreti 3,20 Ziloti (4,25 TL)’dir. Biletleri havalimanı çıkışındaki makinelerden yada otobüs şoförlerinden temin edebilirsiniz.

Sopot ve Gdynia şehirlerine havalimanından trenle ulaşılması mümkündür. Sopot ve Gdynia şehirlerine gitmek isteyenlerin Gdansk merkez istasyonunda aktarma yapmaları gerekmektedir.

Otobüs Bilet ücretleri ile ayrıntılı bilgi için http://www.zkmgdynia.pl/?mod=1.%20Taryfa%20-%20Bilety%20jednorazowe%20ZKM%20w%20Gdyni%20i%20metropolitalne%20MZKZG&lang=uk web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Otobüs saatlerine ulaşmak için http://www.zkmgdynia.pl/?lang=uk web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TREN

Havalimanı şehir merkezi arasında hizmet veren Trenlerin tek yön bilet ücreti 3 PLN (3.90 TL)’dir. Yolculuk 30 dk sürmektedir.

Trenlerle ayrıca Sopot ve Gdynia Şehirlerinede ulaşmak mümkündür. Gdansk-Gdynia arası trenle 24 dk, Gdynia-Sopot arası trenle 13 dk sürmektedir.

Tren saatleri ve güzergahları hakkında ayrıntılı bilgi için http://www.skm.pkp.pl/en/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TAKSİ

Havalimanı şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise ortalama 25 Ziloti (32.5 TL)’dir.

Havalimanı resmi taksileri için https://airporttaxigdansk.com.pl/en/?gclid=EAIaIQobChMIiZDL7M7L3AIVDhMbCh3Teg_wEAAYASAAEgL7FPD_BwE websitesini ziyaret edebilirsiniz.

UBER

Gdansk’da UBER uygulaması yaygın olarak kullanılmaktadır.

Havalimanı-Şehir merkezi arası ulaşım ücreti ortalama 28 Ziloti (37 TL)’dir.

UBER uygulamasını aşağıdaki link üzerinden indirerek ilk yolculuğunuzda 10 Ziloti (13 TL) indirim kazanabilirsiniz.

https://www.uber.com/invite/uhc668hrue

GDANSK GÖRÜLECEK YERLER

Genel itibari ile görülmesi gereken yerlerin çoğu Ulica Dluga ( Uzun Cadde) ve Dlugi Targ (Uzun Pazar) civarında bulunmaktadır.

DLUGI TARG (UZUN PAZAR)

Ulica Dluga caddesi ile Green Gate giriş kapıları arasında bulunan bu cadde Gdansk’ın merkezi ve en turistik bölgesidir. Çok sayıda Restorant, Bar ve Kafenin bulunduğu cadde üzerinde ayrıca el yapımı şekerlemeleri satın alabileceğiniz birde küçük şekerleme dükkanına ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir 17. YY’dan kalma binaları ile öne çıkmaktadır. Ayrıca Barok tarzında inşaa edilmiş iki giriş kapısı bulunur. Bu iki kapı arasındaki bölgeye kraliyet yolu adı verilmektedir.

GREEN GATE

Şehrin sembollerinden biri olan bu yapı Drugi Targ ve Motlava nehirleri arasında yer alır. Üç adet giriş noktası olan bu yapı mimarisi ile dikkat çekmektedir.

GOLDEN GATE

13 . YY’da 1612-1614 yılları arasında inşa edilmiş olan gotik tarzı bu yapı eski şehir ile yeni şehir bölgesi arasında bir sınır görevini üstlenmektedir.

Eskiden Kraliyet mensuplarının kortej yürüyüşlerine sahne olmuştur.

GDANSK ULUSAL MÜZESİ

Şehir merkezinde yer alan bu müze Antik sanat, Modern sanat, Green Gate, Etnografya, Ulusal Anthem müzesi, Fotoğraf galerisi ve Szlachta gelenekleri müzesi olmak üzere toplam yedi bölümden oluşmaktadır.

Müze Pazartesi hariç haftanın her günü 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Müze giriş ücreti 18 PLN (23.5 TL)’dir.

Müze hakkında ayrıntılı bilgi için http://www.mng.gda.pl/o-nas/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

NEPTÜN ÇEŞMESİ

Uzun Pazar caddesinde yürürken karşınıza çıkacak bu çeşme 1606 yılında yapımına başlanıp 1633 yılında tamamlanmıştır. Kentin o dönemki Belediye başkanı olan Bartłomiej Schachmann’ın kente ait bir sembol olmasını istemesi üzerine inşaa edilmiştir. Üzerinde bulunan Neptün Deniz tanrısı Polonya Krallarının evlerine bakacak şekilde yerleştirilmiştir. Bunun nedeni ise bu deniz tanrısının Krallara her gelişlerinde boyun eğmesi ve onları yüceltmelerini istenmesidir.

ST. MARY’S KİLİSESİ

Gdansk Uzun Pazar caddesi içinde bulunan ve 1379 yılında inşaa edilen bu kilise 105.5 mt uzunluğu ve 66 mt genişiliği dünyanın en büyük ikinci lutheran Kilisesidir. Barik gotik tarzının izlerini taşıyan bu kilise terasına yaklaşık 500 merdivenli bir basamak ile çıkılabilmekte ve buradan olağanüstü manzaralar izlenebilmektedir. Kilisede bulunan çanın ağırlığı ise yaklaşık sekiz tondur.

Kilise Pazar (Ayin olması sebebi ile) hariç haftanın hergünü 08:30-17:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Kilise giriş ücreti 4 PLN(5.2 TL)’dir. Teras’a çıkılmak istenirse ücreti 10 PLN (13 TL)’dir.

Kilise hakkında ayrıntılı bilgi için https://bazylikamariacka.gdansk.pl web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

WESTERPLATTE

Westerplatte, Baltık Denizi’nde Polonya’nın Gdańsk şehrinde yer alan bir yarımadadır. 1926-1939 yılları arasında Polonya Ordusu Transit Deposu (WST) olarak kullanılan yarımada, Özgür Danzig Şehri (bugünkü Gdańsk) sınırları dahilindeydi.

Yarımada, II. Dünya Savaşı’nda Almanya ile Polonya arasındaki ilk çatışma olan Westerplatte Muharebesi sebebiyle tanınmaktadır. Bu muharebe, II. Dünya Savaşı’nı başlatan çatışma olarak tarihe geçmiştir.

Ayrıca burada Polonyalı savunucular anısına dikilmiş birde anıt bulunmaktadır.

Buraya gidebilmeniz için Tren istasyonu önündeki duraklardan kalkan 106 nu’lı otobüsü kullanabilirsiniz.

Yolculuk yaklaşık 30 dk sürmektedir.

OLIWA KATEDRALI

Oliwa caddesi üzerinde yer alan bu Roman Katolik kilisesi 1594 yılında inşaa edilmiştir. Bu katedral üç ayaklı bir bazilikadır. Cephe tarafı her biri keskin kenarlı kasklara sahip 46 metre yüksekliğindeki iki ince kuleyle çevrelenmiştir. Katedral, 17.7m yüksekliğinde, 19m genişliğinde ve 107m uzunluğunda (iç mekânın 97.6 m’si) olup bu da onu dünyanın en uzun Sistersiyen kilisesi yapmaktadır. Rönesans, Barok ve Klasik tarz sanat eserlerini barındırmaktadır.

GDANSK SOLIDARITY MUSEUM

( DAYANIŞMA MÜZESİ)

Komünist rejimi mücadele olayları anısına inşaa edilen bu müzede Yüzbin’e yakın döküman ve kitap ile ikibin dolayında çeşitli eserler segilenmektedir.

Gdansk Tersanesi yakınlarında yer alan bu müzenin hikayesi ise şöyledir; 1980 yılında Rus Kominizminden bunalmış olan halk Lech Valessa öncülüğünde ayaklanır, Rus ordusunun çok sert müdahelelerine rağmen ayaklanma başarıyla sonuçlanır. Bu tersanede Gdansk halkı günde 12 saat zor şartlar altında çalıştırılmış ve karşılığında sadece bir ekmek alabilmişlerdir.

Tersanenin bodrum katında illegal olarak gazete basıp halka dağıtan bu grup Lech Valessa önderliğinde ayaklanmış ve sonunda Kominizm’i yok eden ilk kıvılcımı ateşlemişlerdir.

Müze içerisinde o dönemleri gösteren çok sayıda fotoğraf ve döküman yer almaktadır.

Bu ayaklanma dünya tarihine geçerek diğer ülke çalışanlarının sosyal haklarının yeniden düzenlenmesini sağlamıştır.

Müzeye ulaşım için Tren istasyonu önünde bulunan duraklardan 7-8 veya 10 numaralı tramwaylar ile 100 nu’lı otobüsleri kullanabilirsiniz.

Merkez’e 1 km uzaklıktaki müzeye ulaşım 15 dk sürmektedir.

Müze giriş ücreti 20 PLN (26 TL)’dir.

Müze ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.ecs.gda.pl/title,Jezyk,pid,2,lang,2.html web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

GDANSK GECE HAYATI

Çok canlı bir gece hayatına sahip olan Gdansk’da gidilebilecek bazı yerler ise şunlardır;

CLUB PARLIAMENT

Gdansk merkezindeki bu kulüp kuşkusuz buranın en iyisidir. Yaklaşık 1000 m2’lik bir dans pistine sahip olan bu gece kulubünde Nakit para kabul edilmemektedir. Girişte bulunan kasalardan alacağınız kartlara nakit yükleyerek kullanmanız mümkündür.

Ayrıntılı bilgi için http://parlament.com.pl web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

BUNKIER CLUB

Bunkier club İkinci dünya savaşında sığınak olarak kullanılmış bir yerdedir. Oldukça değişik tarzda müziklerin çalındığı bu kulüp gece 04.00’a kadar açıktır.

Ayrıntılı bilgi için http://bunkierclub.pl/#homePage web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

RESTORANTLAR

PROLOGUE RESTORANT

Merkezi konumdaki bu restorant özellikle yerli halk tarafından tercih edilmektedir. Restoran’da Glutensiz ve Vejeteryan yemeklerde bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için prologue.pl web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

POD LOSOSIEM RESTORANT

Özellikle deniz ürünleri ile dikkat çeken bu Restorant içersinde güzel bir ambians’da söz konusu.

Ayrıntılı bilgi için http://podlososiem.com.pl/pl/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

KUBICKI RESTORANT

Polonya, Doğu Avrupa ve Orta Avrupa’ya ait zengin menüsüyle yemek yenilebilecek nezih bir restorant’tır.

Ayrıntılı bilgi için http://restauracjakubicki.pl/index.php/pl/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

SOPOT

Gdansk Şehir merkezine 13 km uzaklıkta bulunan bu kaplıcalarıyla ünlü şehir aynı zamanda Plajları ve gece hayatıylada ünlüdür.

1999’a kadar Gdansk’a bağlı olan bu şehir daha sonra buradan ayrılmıştır.

Burada bulunan 515 mt uzunluğundaki ahşap iskele Avrupa’nın en büyük ahşap iskelesidir.

Sopot Ayrıca Eurovision Şarkı yarışmasından sonra en önemli şarkı yarışmalarından biri kabul edilen Sopot Uluslararası Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapmaktadır.

SOPOT GÖRÜLECEK YERLER

KRZYWY DOMEK

Krzywy Domek Polonya’nın Sopot şehrinde yer alan bir binadır. Türkçe’ye Çarpık Ev olarak çevrilebilir. Değişik görünümü ile Monte Cassino caddesinde yürürken dikkat çeken bu yapı önünde herkes hatıra fotoğrafı çektirmektedir.

2004 yılında inşa edilen, yaklaşık 4.000 metrekare alana yayılan ve dekonstrüktivizm stilinde tasarlanmış bir yapı olan Krzywy Domek binası Rezydent adlı bir alışveriş merkezinin bir parçası olarak hizmet vermektedir.

Szotynscy & Zaleski adlı bir firma tarafından tasarlanan yapının ilham kaynağının peri masalları ile Jan Marcin Szancer ve Per Dahlberg’e ait çizimler olduğu tasarımcıları tarafından belirtilmektedir.

ULICA BOHATEROW MONTE CASSINO

(KAHRAMANLAR CADDESİ)

Ulica Bohaterów Monte Cassino (Monte Cassino Kahramanlar caddesi), Aleja Niepodleglo (İstiklal Caddesi) ile Tren istasyonunun yakınındaki Plac Zdrojowy (Spa Meydanı)’ndan sahile ve iskeleye kadar uzanan ana caddedir. Araç trafiğine izin verilmeyen bu cadde tamamen yayalara aittir.

Cadde üzerinde az sayıda konut bulunmaktadır. Cadde üzerinde de çok sayıda restoran, kafe, Gece kulüpleri ve Mağazalar yer almaktadır. Sezon boyunca, Tri-City’deki turistlerin ziyaret ettiği en popüler yer olan Kraliyet Rotası ve Kosciuszko Meydanı’na oldukça yakın konumdadır.

SOPOT IN PIER

Sopot İskelesi (Lehçe Molo w Sopocie) – Sopot şehrinde bulunan bu büyük tahta iskele Avrupa’nın en büyük tahta iskelesidir. Kruvaziyer gemileri için bir bağlama noktası olarak 1827 yılında açılmıştır.

511,5 mt uzunluğundadır. Rekreasyon ve sağlık yürüyüşleri için popüler bir mekan olan Sopot plajının ortasından denize doğru uzanır. Dünya Yelken Şampiyonası, Baltık Rüzgar Sörfü Kupası ve körfezde yer alan Sopot Triatlonunu gözlemlemek için mükemmel bir noktada bulunan bu iskele günün her saatinde kalabalıktır. Sopot iskelesi iki bölümden oluşmaktadır. 1) Ahşap yürüyüş iskelesi

2) Konserler ve festivallerin düzenlendiği arazi üzerindeki Spa Meydanı.

İskele girişi ise ücretlidir. Giriş ücreti 8 PLN (10.40 TL)’dir.

İskele Yaz aylarında 08.00-21:00 saatleri arasında (Cuma ve Cumartesi 23.00’a kadar), Kış aylarında ise 08.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ayrıntılı bilgi için http://molo.sopot.pl/molo?lang=en web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

SOPOT LIGHTHOUSE (DENİZ FENERİ)

Sopot deniz feneri Sopot’da bulunan Baltık kıyısında gezinti tesisidir. Balneoloji Enstitüsü’nün bir parçası olarak 1904 yılında inşa edilmiştir. Işığın derecesini 7 deniz mili (13 km; 8 mil), olarak ölçtüğünden mevcut kriterlere göre artık resmi olarak bir deniz feneri olarak kabul görmemektedir. Görsel amaçlı olarak Ziyaretçilere açıktır.

SOPOT AQUAPARK (SU PARKI)

Sopot merkeze yakın konumda bulunan bu su parkı içerisinde bulunan sauna ve termal banyoları ile dikkat çekmektedir. 1 saatlik ücreti 20 PLN (26 TL) olan aquapark için 1 saat sonunda geçireceğiniz her 1 dk için 0,50 PLN (0,65 Krş) ödemek zorundasınız.

Aquapark’ın şehir merkezinden sabah 08.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında ücretsiz servis hizmeti bulunmaktadır.

Aquapark adresi : Zamkora gora 3-5, 81-713 Sopot.

Ayrıntılı bilgi için http://www.aquaparksopot.pl/EN/index.html web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

SOPOT GECE HAYATI

Oldukça canlı ve renkli bir gece hayatına sahip Sopot’da tüm eğlence mekanları Monte Cassino caddesi ve çevresine toplanmıştır.

Bazı önemli eğlence yerleri ise şunlardır.

COCKTAIL BAR MAX

Daha çok Bar tarzı bir yapısı olan bu mekan Sopot’un en ilgi çekici yerlerinden birisidir ve gece geç saatlere kadar açıktır.

3 SIOSTRY

Bir başka iyi tercih ise 3 Siostry Bar’a gelip stres atmaktır. Her kesimden insanın gelip eğlendiği bu bar gayet renklidir.

RESTORANTLAR

CYRANO&ROXANE

Tipik Fransız restorantı izlenimi veren bu yer lezzetli ve kaliteli yemekler ile ön plana çıkmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için web sitesi http://restaurant.cyrano-roxane.pl/en/

L’ENTRE VİLLE RESTORANT

Adında anlaşılacağı üzere Fransız mutfağı ağırlıklı menüleri bulunan bu restorant şehir merkezinde yer almaktadır.

Ayrıntılı bilgi için http://entrevilles.pl web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

GDYNIA

Polonya’nın Pomeranya Bölgesi’nde ve Baltık Denizi’nin güney kıyısında yer alan Gdynia, Gdańsk Körfezi’nde önemli bir limanı bulunanan bir şehirdir kentidir.

Doğu Pomeranya’daki Kaşubya bölgesinde yer alan Gdynia, spaları ile ünlü yerleşim birimi Sopot, Gdańsk şehrini de alan bölge içinde büyük bir metrolpolitan alanı oluşturur ve bir milyonun üzerinde insan bu çevrede yaşar. Bu bölge Polonya’da “Trójmiasto” üçlü şehir olarak adlandırılır.

Gdynia, Gdansk ve Sopot’a nazaran daha modern bir şehirdir. Gdansk’ın Almanlara it olmasını hazmedemeyen Polonyalıların bu şehri kurdukları anlatılır.

Önemli bir Liman kenti olan gdynia’da görülebilecek yerlerin tamamına yakını liman çevresindedir.

GÖRÜLECEK YERLER

ORLOWO PİER

Sopot’ta bulunan tahta iskelenin bir benzeride burada bulunmaktadır, buradaki iskele Sopot iskelesinin hemen hemen yarısı kadardır. Çevresinde güzel bir plajıda bulunan bu iskeleye giriş ücretsizdir.

Ayrıca bu çevrede çok sayıda bar ve Pub bulunmaktadır.

GDYNIA GÖÇ MÜZESİ

Dünyada eşine az rastlanır bir müze olan göç müzesi özellikle kominizm dönemlerinde ülkeden göç etmiş insanların geride buraktıkları yada giderken kullandıkları eşyaların sergilendiği bir müzedir.

Müze şehir merkezinde limana yakın konumda olup pazar günleri hariç haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Müze giriş ücreti 10 PLN (13 TL)’dir.

Müze ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.polska1.pl/en/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

KOSCİUSZKİ MEYDANI

Şehir merkezindeki limana yakın konumda bulunan bu bölgede uzun bir yürüyüş yolu, Eski müze gemiler ve birde akvaryum müzesi yer almaktadır.

Gece hayatı Gdansk ve Sopot’a göre biraz daha sessiz olan bu şehirde çok sayıda Pub ve Kafe bulunmaktadır. Şehirdeki Restoranlar ise müşterilerine genellikle Balık menüleri sunmaktadır.

GDANSK, SOPOT VE GDYNIA’YA GELMEYE DEĞER Mİ?

Kuzey Polonyanın bu mimarisi ile ünlü şehirlerine kesinlikle gelinmelidir. 3-4 gününüzü ayırarak bu şehirleri rahatlıkla gezebilirsiniz.

Beyrut’dan sevgilerle, bir daha ki yazılarımda görüşmek üzere.

DİĞER YAZILARIM İÇİN;

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/257516427977291

Aşağıda link ile Facebook TUR FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/781377202000619

Reklam

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s