YUNANİSTAN ATİNA

ATİNA

ATİNA HAKKINDA

Atina Dört milyonluk Nüfusu ile Yunanistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Eski Yunan medeniyetlerinin de Başkenti olan Atina’nın etrafı tepelerle çevrilidir ve yanlızca Batı Kısmı açıktır. Liman şehri Pire’ye olan uzaklığı ise 12 km’dir.

Oldukça modern bir şehir olan Atina aynı zamanda tarihi bir Başkenttir. Oldukça gelişmiş bir metro hattı bulunan Atina görülebilecek güzel başkentler arasındadır.

İsmi koruyucusu ve Savaş tanrıçası Athena’dan gelen şehir tarihte ilk olimpiyatların düzenlendiği yer olarak da bilinnmektedir. Atina 1896 ve 2004 yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır.

Atina Neolotik çağlardan bu yana bir yerleşim alanıdır. Tarihte bir çok efsane ve mitolojik olaylara konu olmuş bu kent tarihsel yapıları ile ünlüdür.

Efsaneye göre Atina’nın anlamı Athena’nın Şehri’dir. Mitolojide Atina şehrine ismin verilmesi tanrılar arasındaki müsabaka sonucu olmuştur. Denizler tanrısı Poseidon şehre sahip olabilmek için üç dişli yabasını kayaya vurmuş ve vurduğu yerden at ortaya çıkmış, bazı söylencelere göre de su kaynağı fışkırmıştır. Bunun üzerine Zekâ tanrıçası Athena, yaldızlı mızrağını yavaşça yere dokundurmuş, oradan dalları pıtrak gibi olgun meyvelerle dolu gümüş yapraklı güzel bir zeytin ağacı bitmiştir. İnsanlar zeytin ağacını daha yararlı bulup beğendiklerinden şehir Atina adını alıp Athena’nın olmuştur.

VİZE

Yunanistan TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinden vize istemektedir, Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir, Yunanistan AB üyesi ve Schengen üye devletidir. Bu nedenle Yunanistan vizesi ile diğer Schengen üye ülkelerine girilebilmektedir.

Yunanistan Vizesi hakkında ayrıntılı bilgiye ve gerekli evraklar listesine http://m.yunanistankonsoloslugu.com/yunanistan-vizesi/yunanistan-turistik-vize.html linkinden ulaşabilirsiniz.

Yunanistan vize başvuru formu için http://www.yunanistankonsoloslugu.com/asset/39/yunanistan-vize-formu.pdf

!!! Kapı vizesi sadece Yunan adaları için (Midilli, Sakız, Samos, Rodos, Kos ve Meis) alınabilmekte olup, Karayolu ve Havayolu ile Yunanistan’a gelmek isteyenlerin Schengen Vizesi alması gerekmektedir!!!

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

Şehir merkezine 20 km uzaklıktaki Atina Eleftherios Venizelos Uluslararası havalimanından ulaşım için Belediye otobüslerini ve Trenleri kullanabilirsiniz. Otobüsler Havalimanı çıkışının sağ tarafında yaklaşık 100 mt ilerden hareket etmektedir. Tek yön bilet ücreti 6 Euro olan bu otobüslerle havalimanından şehir merkezine Trafik durumuna göre 45-60 dk arasında ulaşabilirsiniz. Biletler Otobüs durağında bulunan gişede satılmaktadır. Otobüs hatlarının numaraları ve Gittikleri yerler aşağıda yer almaktadır.

X95 – HAVALİMANI-SYNTAGMA-HAVALİMANI

Yolculuk süresi 50-60 dk.

Otobüs saatleri için http://www.athensairportbus.com/en/timetable/x95airporttoathensdowntown.html web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Atina şehir merkezine gideceklerin X95 numaralı otobüs hattını kullanmaları gerekmektedir. Havalimanına dönüş için ise otobüsler Syntagma meydanından hareket etmektedirler.

X96 – HAVALİMANI-PİRE-HAVALİMANI

Yolculuk süresi 90-100 dk.

Otobüs saatleri için http://www.athensairportbus.com/en/timetable/x96airporttopiraeusport.html web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

X97 – HAVALİMANI-ELLİNİKO-HAVALİMANI

Yolculuk süresi 35-40 dk.

Otobüs saatleri için http://www.athensairportbus.com/en/timetable/x97athensairporttoelliniko.html web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

X93 – HAVALİMANI-KİFİSOU-HAVALİMANI

Yolculuk süresi 65-70 dk.

Otobüs saatleri için http://www.athensairportbus.com/en/timetable/x93airporttokifisos.html web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TREN

Trenler ise havalimanı çıkış kapısınız tam karşısında 200 metre ileridedir. Şehir merkezine gidebilmek için LINE 3 tren hattı kullanılmalıdır. Tren ücreti tek yön 10 Euro’dur. Trenle şehir merkezi Syntagma’ya ulaşım yaklaşık 38 dk sürmektedir. Trenler 06:00 – 23:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Bilet alımı için Makineleri yada bilet gişelerini kullanabilirsiniz.

Tren saatlerine ulaşmak için http://www.stasy.gr/index.php?id=70&L=1 web sitesini inceleyebilirsiniz.

TAKSİ

Havalimanı şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise standart 38 Euro’dur. Şehir içinde ise taksi ücretleri gayet makuldür. Yunanistan AB’nin en düşük taksi tarifesi uygulayan ülkelerinden birisidir. Buraya 4 kişi gelirseniz şehir merkezine taksi ile gitmek gayet mantıklı olacaktır.

Taksi için https://citycab.gr/?gclid=EAIaIQobChMIhMeiyrTE3AIV7JPtCh0jcghBEAAYAiAAEgIdo_D_BwE web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

UBER

Atina’da UBER kullanılmamaktadır.

KONAKLAMA

Konaklama için merkezi konuma yakın birçok otel , apart otel ve kiralık evler bulunmaktadır. Oteller Omonia Meydanı ve çevresinde daha uygundur, Her ne kadar Turistik bir şehir olsada Atina’da konaklama ücretleri orta seviyededir.

Otel seçimleriniz için https:/travel.usnews.com/Athens_Greece/ web sitesi üzerinden inceleme ve karşılaştırma yapabilirsiniz.

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

YUNANİSTAN PARA BİRİMİ

Para birimi EURO

1 EURO = 5.67 TL

CEP TELEFONU / SİM KART

Öncelikle Turkcell günlük 24,90 TL, Vodafone 21,90 TL ve Türk Telekom (14,90 TL ) hatlarının burada bulunan operatörlerle anlaşması olduğundan kendi hattınızı Günlük ücretleri karşılığında kullanabilirsiniz.

Sim kart almak isterseniz şehir merkezinde bulunan tüm telefoncularda COSMOTE, VODAFONE VE WIND şebekeleri için ortalama fiyat 30 gün geçerli 5 GB’lik sim kart 6-8 Euro (30-40 TL)’dir. Ortalama tüm operatör fiyatları aynı sayılır, daha düşük paketlerde mevcut, kartı aldığınız yerden aktivasyon yaptırmayı unutmayın!!!

Market / Alışveriş

Çok sayıda büyük marketin bulunduğu Atina’da en uygun süpermarketler Sklavenitis, My Market, Lidl, Alfa Beta Market, Bazaar ve Galaksia marketleridir. Ayrıca çok sayıda küçük market ve büfeler bulunmaktadır.

KREDİ KARTI

Hemen heryerde kredi kartı geçerlidir. Her ihtimale karşı önceden sormakta yarar vardır.

HALK

İnsanları gerçekten çok sıcak ve yardımsever olan Atina’da size her şekilde yardımcı olunuyor. Çok benzer bir kültüre sahip olduğumuz yunanlılar ile tarihi bağlarımız çok güçlüdür. İngilizce konuşma oranı özellikle gençler içinde bir hayli fazla, Orta ve Üst yaş grubu pek ingilizce bilmemekte.

DÖVİZ / PARA BOZDURMA

1 EURO= 5,67 TL, Döviz bozdurmak için hafta içi mesai saatlerinde bankaları ve Şehir merkezi çevresinde bulunan Döviz bürolarını tercih edebilirsiniz. Nakit ihtiyaçları için ise 7/24 ATM’leri kullanabilirsiniz. Döviz bürolarının çoğunda Sıfır komisyon uygulanmaktadır. En uygun çözüm ise Türkiye’den Euro almaktır.

GÜVENLİK

Atina oldukça güvenli bir şehirdir. Hemen her önemli noktada polis bulunmaktadır, ayrıca Şehrin hemen her yerinde güvenlik kameralarını görebilirsiniz, Bayanlar günün her saati tek başına güvenle cadde ve sokaklarda dolaşabilmektedir. Ayrıca çok sayıda motorsikletli polis ekibi günün her saatinde devriye atmaktadır. Az sayıda hırsızlık vakaalarının yalandığı Atina’da özellikle toplu taşıma araçlarında dikkatli olunması gerekmektedir.

ARAÇ KİRALAMA

Atina’ya gelip araç kiralamayı düşünürseniz şehir merkezlerinde bulunan çok sayıda kiralama şirketlerini düşünebilir yada gelmeden online olarak araç kiralayıp buradan teslim alabilirsiniz… Şehirde toplu taşıma çok sık ve düzenli aralıklarla işlemektedir, ayrıca çok gelişmiş bir metro sistemi bulunmaktadır. Atina’da özellikle sabah ve akşam çok yoğun bir trafik oluşmaktadır, Ayrıca Park yeri bulmakta büyük sorun teşkil etmektedir. Benim tavsiyem şehirde bulunan toplu taşıma sistemlerini kullanmanız yönünde olacaktır. Benzin 1 Lt 1 Euro (5,67 TL) civarında.

Özellikle yaz aylarında otopark konusunda daha büyük sıkıntılar yaşanmaktadır.

HAVA DURUMU

Akdeniz iklimi mevcut, Yazları çok sıcak ve nemli, Akşamları bazen serin olabiliyor, Bunu bilerek gelmenizi tavsiye ederim…

ATİNA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Atina’da görülmesi gereken birçok tarihi ve turistik yapı bulunmaktadır, Görülmesi gereken en önemli yerler ise şunlardır;

AKROPOLİS

Yunancada “Yukarıda bulunan şehir” anlamına gelen Akropolis hem Yunanistan’ın hemde Atina’nın en önemli Antik sembollerinden birisidir. Buradan eşsiz Atina manzarasına ve Gün batımına tanıklık edebilirsiniz.

Cilalıtaş devrinde yerleşildiği sanılan Akropolis Deniz seviyesinden 152 mt yükseklikte yer almaktadır.

Aynı zamanda demokrasininde doğduğu şehir olarak kabul edilen Akropolis Antik Yunan tarihinin en önemli eserlerinden birisidir.

Olası saldırılardan korunabilmek adına oldukça önemli bir konumda bulunan Akropolis’in günümüze kadar gelebilmesinin en önemli nedeni budur.

Müze 06 Mart, 25 Mart, 18 mayıs ve 28 Ekim tarihlerinde ve 1 Kasım-31 Mart arası her ayın ilk pazar günü ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Akropolis giriş ücreti 20 Euro’dur. (01 Kasım – 31 Mart tarihleri arasında 10 Euro),

30 Euro ödeyip 5 gün geçerli Pass bilet aldığınızda Akropolis ile beraber yaklaşık 10 müzeyi daha gezme şansına sahip olabilirsiniz.

5 Gün geçerli Pass Bilet almak için https://etickets.tap.gr/webengines/tap_b2c/english/tap.exe?PM=P2 web sitesini ziyaret edip, Kredi kartınızla bilet alarak bilet gişeleri önünde uzun bekleme sürelerinden kurtulabilirsiniz.

Akropolis ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://odysseus.culture.gr/h/3/eh355.jsp?obj_id=2384 web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

PARTENON

Akropolis’de bulunan Partenon Atinalılar tarafından koruyucu tanrı Athena adına yapılmıştır. Dev sütunlarla çevrili bu yapıda Dor şeklindeki sütunlar yukarı doğru daralmaktadır. Savaşlar esnasında kent hazineleri burada saklanmıştır. Athena’nın dev bir heykeli ile Athnena ve Poseidon arasındaki yarışmalara ait hikayeler bulunmaktadır. Osmanlılar döneminde cephanelik olarak kullanılmış olan bu yapı büyük pir patlama sonucu büyük hasar almıştır. 1975’den beri restorasyon çalışmalarına devam edilmektedir.

ERECHTETION TAPINAĞI

Bu tapınağın en önemli özelli Poseidon ile Athena’nın arasında düzenlenen yarışmaların yapıldığı alan olmasıdır. Hemen yan tarafında Athena’nın yaptığı ağacı simgeleyen bir zeytin ağacı bulunmaktadır.

AKROPOLİS MÜZESİ

Akropolis’den çıkarılan heykellerin ve önemli eşyaların sergilendiği bu müze Akropolis’in girişinde yer almaktadır. Müze mimar Bernard Tschumi tarafından inşaa edilmiştir. Yaklaşık 4250 adet eserin sergilendiği müze sanatseverler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Müze giriş ücreti 5 Euro’dur.

Müze 06 Mart, 25 Mart, 18 mayıs ve 28 Ekim tarihlerinde ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Müze ile ilgili ayrıntılı bilgi ve E-Bilet için https://www.theacropolismuseum.gr/en/content/hours-and-ticketing web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

PLAKA CADDESİ

Şehir merkezinden Akropolis’e doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkacak olan bu cadde Atina’nın en popüler yerlerinden birisidir. Cadde boyunca çok sayıda Taverna ve Restorant bulunmaktadır.

ANAFIOTIKA

Kendinizi sanki Yunan adalarında geziyormuş gibi hissedeceğiniz bu mahalle’de Eski beyaz evler ve dar sokaklar dikkat çekmektedir. Plaka caddesinden Akropolis’e çıkarkende içinden geçmenizin olası olacağı bu eski mahalle’de irili ufaklı hediyelik eşya satan dükkanlardanda alışveriş yapabilmeniz mümkündür.

MİLLİ PARK VE HAYVANAT BAHÇESİ

Meclis binasının hemen yanında yer alan bu park güzel mimarisi ile dikkat çekmekte olup içerisinde birde hayavat bahçesini barındırmaktadır.

Hayvanat bahçesi giriş ücreti 18 Euro olup, Ziyaret etmeyi düşünenler http://www.atticapark.com/en/visitus/tickets.273.html web sitesini inceleyebilirler.

ERMOU CADDESİ

Syntagma meydanından kalabalığın aşağı doğru aktığı bir cadde görürseniz bilin ki bu cadde Atina’nın en önemli Alışveriş Caddesi Ermou caddesidir. Cadde üzerinde çok sayıda mağaza, Restorant, Kafe ve Bar’lar yer almaktadır.

Ermou caddesinden aşağı doğru indiğinizde karşınıza bir süre sonra 1050 yılında inşaa edilen tarihi Panagia Kapnika kilisesi çıkmaktadır.

ATİNA FLEA MARKET ( BİT PAZARI)

Atina’nın bit pazarı olarak adlandırılan bu yerde Antika ve Eski eşyalar satılmaktadır. Ayrıca içerisinde irili ufaklı Kafeler yer almaktadır ve Fiyatları uygundur.

Monstraki caddesine yakın bu pazar’ın adresi Ifestou 2, Atina

PARLAMENTO BİNASI

Syntagma meydanında bulunan bu bina Yunanlı askerlerin Kaz adımı yürüyüşleri ile yaptıkları nöbet değişim törenleri ile ünlüdür. Parlamento binası Askerler ile fotoğraf çektirmek isteyen insanlar tarafından yaz kış büyük ilgi görmektedir.

Özellikle Her Pazar saat 11:00’da icra edilen nöbet değişimi büyük ilgi görmektedir.

SYNTAGMA MEYDANI

Atina’nın merkezi, insanların buluşma noktası bu meydan günün her saati oldukça kalabalıktır. Özellikle şehir merkezinde bulunan iş yerlerine gidip gelen Yunanlılar tarafından kullanılan bu meydanda birde metro durağı bulunmaktadır.

KOLONAKİ CADDESİ

Sintagma meydanından aşağı doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkan bu cadde Atinalıların eğlence bölgesidir. Çok sayıda bar ve Kafenin bulunduğu kolonaki Akşam üstleri ve hafta sonları çok daha yoğun olmaktadır.

MONASTRAKİ MEYDANI

Sintagma meydanı ile beraber Atina’nın en işlek noktalarından biri olan Monastraki meydanında birde Osmanlılardan kalma camii bulunmaktadır, şehrin eğlence noktalarından biri olan Psyri caddesi buraya yürüyerek 5 dk mesafededir ayrıca monastrakinin çevresinde çok sayıda taverna, Kafeterya, Restorant ve Bar bulunmaktadır.

ZEUS TAPINAĞI

Syntagma meydanından yaklaşık 10 dk uzaklıktaki bu tapınak Acropolis metro istasyonunun çok yakınında yer almaktadır.

Yapımına 6. YY’da başlanan bu görkemli yapı Hadrian tarafından bitirilmiştir. 100 mt genişliği ve 43 mt. Eni ile burası Dünyadaki en büyük tapınaktır.

Yapıldığında 108 adet sütünu bulunan tapınağın günümüzde sadece 18 tanesi ayakta kalabilmiştir.

Zeus’a adanan bu tapınakta kendisine ve Hadrian’a ait heykellerde bulunmaktadır.

Tapınağın giriş ücreti 6 Euro olup, çalışma saatleri 08:00 – 20:00 saatleri arasındadır.

Tapınak ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://odysseus.culture.gr/h/3/eh355.jsp?obj_id=12863 web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

AGORA ANTİK KENTİ

Akropolis’in Aşağısında Monastraki meydanına gelmeden hemen sağınızda kalan bu antik kente giriş için Akropolis biletiniz varsa giriş ücretsizdir. Biletiniz yoksa ücreti 4 Euro’dur.

Sabah 08-00 – 19-00 saatleri arasında açık olan bu antik kent M.Ö. 600’lü yıllardan beri Atina’nın günlük hayatının attığı yer olarak bilnmektedir.

Ünlü filozof Sokraes’in kendi zehirini içerek intihar ettiği bu antik kentte günümüze kadar gelebilmiş çok sayıda eser bulunmaktadır.

ULUSAL ARKEOLOJİ MÜZESİ

Dünyada bulunan en büyük Arkeoloji müzelerinden biri olarak kabul edilen bu müze içerisinde çok sayıda Tarih öncesi dönemlere ait eserler sergilenmektedir.

Giriş ücretinin 10 Euro olan bu müze ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.namuseum.gr/visiting/index-en.html web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

HERODES ANTİK TİYATROSU

Akropolis’in güney yamacında bulunan ve buradan rahatlıkla görülebilen bu antik tiyatroya Kurucusu olan Herodes’in adı verilmiştir. Tiyatro 5000 kişi kapasitelidir. M.S. 165 yılında yapılan ve günümüze kadar oldukça sağlam şekilde gelen bu tiyaroda hala daha birçok konser ve Sanatsal etkinlikler düzenlenmektedir.

DIONYSOS TİYATROSU

Dünyanın en eski taş tiyatrosu, dramanın doğduğu yer kabul edilen dionysos tiyatrosu Yunan şarap tanrısı Dionysos’a adanmıştır. Yaklaşık 17.000 kişiye aynı anda ev sahipliği yapabilen bu tiyatro Roma İmparator Nero tarafından yeniden restore ettirilmiştir.

Tiyatro 08.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

PANATHINEIKO STADYUMU

Zeus tapınağının hemen yakınlarında bulunan bu yapı 2004 yılında Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmıştır. Tarihi M.Ö. 329’lara kadar uzanan bu yapı Alanındaki en eski Stadyumdur ve tamamen beyaz mermerlerden yapılmış olan tek staddır.

45.000 kişilik stadyum Akropolis’den de açıkca görülebilmektedir.

PSYRI

Atina’nın bir başka eğlence bölgesi olan ve Syntagma meydanına 5 dk’lık yürüme mesafesindeki Psyri caddesinde çok sayıda Kafeterya ve Pub bulunmaktadır. Özellikle hafta sonları ilginin büyük olduğu Psyri’de ki mekanlar gece geç saatlere kadar açıktır.

HADRIAN KÜTÜPHANESİ

Roma İmparatoru Hadrian tarafından M.S. 132 yılında Akropolisin kuzeyine yaptırılmış olan bu kütüphanenin hemen yan tarafında Osmanlılardan kalma birde camii bulunmaktadır. Mustafa Ağa Camii günümüzde ibadathane yerine Yunan Halk Sanatları müzesi olarak hizmet vermektedir.

Sabah 08:00 – 15:00 saatleri arasında ziyaret edilebilen kütüphanenin giriş ücreti ise 4 Euro’dur.

Kütüphane ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://odysseus.culture.gr/h/3/eh355.jsp?obj_id=2370 web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

PİRE

Atina şehir merkezinden 12 Km uzakta bulunan bu şehir Atina’nın liman kentidir. Aynı zamanda ülkenin en büyük basketbol ve Futbol takımlarından olan Olimpiyakos’da bu kentin takımıdır.

175.000 nüfuslu Pire’den Başta Yunan adaları olmak üzere Avrupa’nın bir çok kıyı şeridine düzenli feribot seferleri yapılmaktadır.

Güzel bir sahil şeridine sahip olan Pire’de bir çok kafe, Restoran ve Bar bulunmaktadır. Ayrıca Hemen liman girişinde Büyük bir alışveriş merkezi bulunmaktadır.

Pire’ye Atina’dan Metro, Tren yada Otobüslerle ulaşmak mümkündür. Syntagma meydanından kalkan 040 numaralı otobüs ile, 1 numaralı metro hattı ile yada merkez istasyondan tren ile Buraya 30 dk içinde gelmeniz mümkündür.

Tren İstasyonundan Yat limanına yürümeniz yaklaşık 15 dk sürmektedir.

HEDİYELİK EŞYA

Atina’da çok sayıda hediyelik eşya alabileceğiniz dükkan bulunmaktadır. Hediyelik eşya satan yerler özellikle Sintagma, Monastraki, Ermou caddesi ve Anafoitika bölgesinde yoğunlaşmıştır.

Magnetler 2-3 EURO ( 11-17 TL ) arası kalitesine göre..

ATİNA GECE HAYATI

Tavernaların bol miktarda bulunduğu Atina’da, Gece kulubü, Bar, Pub ve Restorantlarda çok sayıda bulunmaktadır. Eğlence hayatı özellikle Ermou caddesi, Psyri, Monastraki ve Plaka bölgesinde yoğunlaşmıştır.

LOHAN NIGHT CLUB

Monastraki meydanından yaklaşık 20 dk yürüyüş mesafesi bulunan Lohan Club Atina’nın tartışmasız en güzel gece kulubüdür, özellikle hafta sonları girebilmek için saatlerce sıra beklemeniz gereken bu kulubün giriş ücreti 10 Euro’dur.

Adresi : 30 lera odos, Atina

Ayrıntılı bilgi ve Rezervasyon için http://lohanathens.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

WINE O’CLOCK BAR

Özellikle ünlü yunan şaraplarını ve yerel biraları tadabileceğiniz bu yer gece 02:00’a kadar açıktır.

Adresi : Lempesi 10, Atina

Ayrıntılı bilgi için https://www.wineoclockwines.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

BRETTOS BAR

Atina’ya gelince mutlaka uğranması gereken bu bar 1909 yılından beri müşterilerine hizmet vermektedir. İçindeki renkli şişelerden oluşan dekorasyonuyla dikkat çeken bu barda çok sayıda değişik çeşit Likör’ü deneyebilirsiniz. Plaka cadesine yakın bir konumda bulunan Brettos bar gece 03:00’a kadar müşterilerine hizmet vermektedir.

Adreisi : Kydathinaion 41, Atina

7 TIMES DANCE CLUB

Syntagma meydanına yakın konumda bulunan bu kulüp daha çok Bar tarzı yapısı ile dikkat çekmektedir. Cuma ve Cumartesi akşamları oldukça kalabalık olan 7 Times Dance Club’da Nargile’de içilebilmektedir.

ATİNA MUTFAĞI

Atina bize oldukça yakın bir mutfağa sahiptir. Deniz ürünleri, Souvlaki ve Zeytinyağlı yemekler oldukça meşhur olup fiyatları gayet uygundur. Yunan salatası, Frappe, Yunan kahvesi mutlaka denenmelidir.

ATİNA’DA KAÇ GÜN KALINMALI?

Atina’da 3-4 tam gün kalarak her yerini gezip görebilirsiniz, Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip salı günü dönmek yönündedir.

ATİNA GELMEYE DEĞER Mİ?

Evet kesinlikle en azından 3-4 günlüğüne gelmeye ve bu tarihi başkenti görmeye değer, Özellikle Eski ve modern mimarinin örneklerini aynı anda size sunmaktadır.

Atina’dan sevgilerle, bir daha ki yazılarımda görüşmek üzere.

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/257516427977291

Aşağıda link ile Facebook TUR FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/781377202000619

Reklam

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s