İSKEÇE KARNAVALI

İSKEÇE (XANTHI) HAKKINDA

Tarihi M.Ö. 879 Yıllarına kadar uzanan, Osmanlı İmparatorluğunun 26 Eylül 1371’de Çirmen zaferi ile egemenliği altına almış olmuş olduğu Yunanistan’ın bu küçük ve güzel şehri her yıl Yüzbinlerce insanın katılımıyla gerçekleştiren İskeçe Karnavalına’da ev sahipliği yapmaktadır.

Oldukça fazla sayıda Türk’ün yaşadığı bu kentte her saniye birileri ile karşılaşmanız mümkündür.

İskeçe’nin yakın olması sebebiyle Türkiye’den çok fazla katılım olduğundan festival zamanı İpsala sınır kapısında uzun araç kuyrukları oluyor, Bazı zamanlar sınır geçişleri 5-6 saat sürebiliyor.

KARNAVAL

Festivalin nereden çıktığına gelecek olursak; Rivayetlere göre Hz. İsanın çocukluğunda peygamber olacağının duyulmadı üzerine yöre halkı onun öldürülmesinden endişe duymaktadır. Bu durumdan ötürü halk onu koruyabilmek adına tüm çocukların ve İsa’nın yüzünü aynı renklere boyar böylece İsa’nın kim olduğu anlaşılamaz. Bir Pazar günü halk İsa’nın artık tehlikeyi atlattığını düşünerek bugünü kutlama günü ilan eder ve ertesi gün tüm çocuklar yıkanarak temizlenir.

Normal şartlarda Her yıl Mart ayının ik Pazarı kutlanmaya başlanan bu etkinlikler yaklaşık 1 hafta sürüyor. Bazı dönemlerde Şubat ayı içerisindede kutlanıyor. Özellikle Cumartesi akşamı tüm halk ve Bölgeyi ziyaret eden turistler tarafından çoşkulu bir kutlama yapılıyor. Yediden yetmişe herkez gece boyu eğleniyor ve dans ediyor. Geçiş karnavalı ise Pazar günü gerçekleştiriliyor ve yaklaşık 2 saat sürüyor.

Kimilerine göre Rio Karnavalından sonra dünyanın en büyük ikinci karvalı olduğu söylenen bu etkinlik size çok güzel bir eğlence vaad ediyor.

Aynı zamanda İskeçe’de çok sayıda Bar, Kafe, Restorant ve Gece Kulubü bulunmaktadır. Bir ucundan diğer ucunu 1 saat içinde gezebileceğiniz bu küçük ve güzel şehire özellikle karnaval zamanı mutlaka gelmelisiniz.

Karnaval için İstanbul’dan yaklaşık 5 saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz iskeçe (Xanthi)’ye kendi aracınızla gelebileceğiniz gibi Otobüslerle de Ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kendi aracı ile İpsala gümrük kapısından çıkış yapmak isteyenlerin Araçlarının kendilerine ait olması yada Vekaletin üstlerinde olması gerekmektedir. Yeni tip ehliyeti olan Türk vatandaşları sınırdan kolaylıkla geçebilmektedir. Eski tip ehliyetleriniz için ise sınır kapısında bulunan Türkiye Otomobilciler ve Turing federasyonundan Uluslarası ehliyet belgesi yazısı almaları gerekmektedir. Yeni tip ehliyet almak bu seyahate çıkmadan sizin yararınıza olacaktır.

Uluslararası ehliyet denklik belgesi için http://www.turing.org.tr/uluslararasi-surucu-belgesi/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Özellikle karnaval zamanı Otellerin büyük bir doluluk oranına ulaşması yüzünden seyahatlerinizi erken planlamanız yararınıza olacaktır.

VİZE

Yunanistan TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinden vize istemektedir, Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir, Yunanistan AB üyesi ve Schengen üye devletidir. Bu nedenle Yınanistan vizesi ile diğer Schengen üye ülkelerine girilebilmektedir.

Yunanistan Vizesi hakkında ayrıntılı bilgiye ve gerekli evraklar listesine http://m.yunanistankonsoloslugu.com/yunanistan-vizesi/yunanistan-turistik-vize.html linkinden ulaşabilirsiniz.

Yunanistan vize başvuru formu için http://www.yunanistankonsoloslugu.com/asset/39/yunanistan-vize-formu.pdf

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

Şehirde havalimanı bulunmadığından özellikle Avrupa yönünden gelecekler 42 Km. Uzaklıktaki Kavala Uluslararası havalimanından şehir merkezine ulaşabilirler. Havalimanından öncelikle Keramotiye gelinmeli oradanda Xanthi’ye otobüsler ile ulaşılabilmektedir. Belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Otobüslerle şehir merkezinden havalimanına 40 dakika’da ulaşabilirsiniz.

Kavala havalimanı Şehir merkezi arası Otobüs saatlerine ulaşmak için https://www.kva-airport.gr/en/category-detailed/ctg_id-232/nd_id-896 linkini kullanabilirsiniz.

Kavala Havalimanı İskeçe şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise ortalama 45-55 Euro’dur.

Şehir’de UBER uygulaması kullanılmamaktadır.

KONAKLAMA

Konaklama için merkezi konuma yakın birçok otel, Apart otel ve kiralık evler bulunmaktadır. Oteller şehir merkezine gayet yakındır. Her ne kadar Turistik bir ada olsada İskeçe’de karnaval zamanı hariç konaklama ücretleri gayet uygundur.

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

YUNANİSTAN PARA BİRİMİ

Para birimi EURO

1 EURO = 5.67 TL

CEP TELEFONU / SİM KART

Öncelikle Turkcell günlük 24,90 TL, Vodafone 21,90 TL ve Türk Telekom (14,90 TL ) hatlarının burada bulunan operatörlerle anlaşması olduğundan kendi hattınızı Günlük ücretleri karşılığında kullanabilirsiniz.

Sim kart almak isterseniz şehir merkezinde bulunan tüm telefoncularda satılmakta olan COSMOTE, VODAFONE VE WIND şebekeleri için ortalama fiyat 30 gün geçerli 5 GB’lik sim kart 6-8 Euro (30-40 TL)’dir. Ortalama tüm operatör fiyatları aynı sayılır, daha düşük paketlerde mevcut, kartı aldığınız yerden aktivasyon yaptırmayı unutmayın!!!

Market / Alışveriş

Birkaç büyük marketin bulunduğu İskeçe’de en uygun süpermarket Champion marketleridir. Ayrıca çok sayıda küçük market ve büfeler bukunmaktadır.

KREDİ KARTI

Hemen heryerde kredi kartı geçerlidir. Her ihtimale karşı önceden sormakta yarar var.

HALK

İnsanlar gerçekten çok sıcak ve yardımsever olan İskeçe’de size her şekilde yardımcı olunuyor. oldukça fazla Türk nüfusu var burada, Çok benzer bir kültüre sahip olduğumuz yunanlılar ile tarihi bağlarımız çok güçlüdür. İngilizce konuşma oranı özellikle gençler içinde bir hayli fazla, Orta ve Üst yaş grubu pek ingilizce bilmemekte.

DÖVİZ / PARA BOZDURMA

1 EURO= 5,67 TL, döviz bozdurmak için hafta içi mesai saatlerinde bankaları mesai saatleri dışında ise ATM’leri kullanabilirsiniz, Döviz bozdurmak içinse Şehir merkezi çevresinde bulunan Döviz bürolarını tercih edebilirsiniz. Bu döviz bürolarının çoğunda Sıfır komisyon uygulanmaktadır.

GÜVENLİK

İskeçe oldukça güvenli bir şehirdir, hemen her önemli noktada polis bulunmaktadır, ayrıca adanın hemen her yerinde güvenlik kameralarını görebilirsiniz, Bayanlar günün her saati tek başına güvenle cadde ve sokaklarda dolaşabilmektedir. Ayrıca çok sayıda motorsikletli polis ekibi günün her saatinde devriye atmaktadır. Fakat Karnaval zamanı değerli eşyalarınıza sahip olmanızı öneriyorum.

ARAÇ KİRALAMA

İskeçe’ye gelip araç kiralamayı düşünürseniz şehir merkezlerinde bulunan çok sayıda kiralama şirketlerini düşünebilirsiniz yada gelmeden online olarak araç kiralayıp buradan teslim alabilirsiniz… şehirde toplu taşıma çok sık olmadığından burayı doya doya gezmek isteyenler için araba kiralamayı önerebilirim, Benzin 1 Lt 1 Euro (5,67 TL) civarında. Fakat özellikle karnaval zamanı müthil derecede otopark sorunu olabilmektedir. İnsanlar araçlarını şehir merkezinin 4-5 km gerisine park etmek zorunda kalabilmektedirler.

Özellikle yaz aylarında otopark konusunda sıkıntı yaşanmaktadır.

HAVA DURUMU

Karasal iklimi mevcut, akşamları bazen serin olabiliyor, Bunu bilerek gelmenizi tavsiye ederim…

HEDİYELİK EŞYA

İskeçe’de çok sayıda hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Özellikle burada da satılmakta olan kavala kurabiyesini mutlaka denemlisiniz.

Magnetler 2-3 EURO ( 11-17 TL ) arası kalitesine göre..

İSKEÇE GECE HAYATI

İskeçe Oldukça canlı bir gece hayatına sahiptir, halk genelde pub ve taverna tarzı yerlerde vakit geçirmeyi sevmektedir. Özellikle akşamları yer bulmanın zor olduğu bu mekanlarda inanılmaz bir yoğunluk yaşanmaktadır.

İSKEÇE’DE KAÇ GÜN KALINMALI?

İskeçe çok küçük bir şehir olduğundan bir gün bile kalarak şehrin her yerini gezip görebilirsiniz, Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Cumartesi yada Pazar günü dönmek yönündedir.

İSKEÇE GELMEYE DEĞER Mİ?

Evet kesinlikle en azından 1 günlüğüne gelmeye ve bu karnaval şehrini görmeye değer, Özellikle Eski ve modern mimarinin örneklerini aynı anda size sunmaktadır.

İskeçe karnavalından hepinize sevgiler, Bir başka yazımda görüşebilmek dileğiyle.

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/257516427977291

Aşağıda link ile Facebook TUR FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/781377202000619

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s