POLONYA KRAKOW

KRAKOW HAKKINDA

Polonya’nın en büyük ve en eski 3 şehrinden biri olan Krakow 800.000 nüfusa sahiptir. Wisla ırmağının Wawel tepesinin ayağında kalan bu şehir Polonya’nın güneyinde yer almaktadır.

Ülkenin Bilim, Kültür ve sanat merkezi olan Krakow’da her an bir etkinliğe rastlamanız olasıdır.

Dünyanın en eski pazarlarından biri olduğu kabul edilen Sukiennice (Kumaş pazarı) Krakow’da bulunmaktadır.

Yılda ortalama Yedi milyon turistin ziyaret ettiği Krakow 2013’de UNESCO tarafından Edebiyat şehri seçilmiştir.

Ünlü The Pianist filminin bir kısmının çekildiği, Filmin yönetmeni Polanski’nin tesadüfen burda tanıştığı bir kişinin ailesini kurtardığını öğrenmesi yaşanmış olan ilginç olaylardandır.

Krakow her yönden öylesine zengin bir şehirdirki burada istediğiniz herşeyi bulmanız mümkündür, Sanat, Tarih, Kültür, Modernizm’in en güzel örneklerine sahip bu şehir Avrupa’da kesinlikle görülmesi gereken şehirlerin başında gelmektedir.

Türk Lirasına yakın Seyretmekte olan Polonya Zilotisinin etkisiyle iki ülke arasındaki fiyatlar benzerlik göstermektedir.

VİZE

Polonya TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinden vize istemektedir, Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir, Polonya AB üyesi ve Schengen üye devletidir. Bu nedenle Polonya vizesi ile diğer Schengen üye ülkelerine girilebilmektedir.

Polonya Vizesi hakkında ayrıntılı bilgiye ve gerekli evraklar listesine http://m.polonyakonsoloslugu.com/polonya-vizesi/polonya-turistik-vize.html linkinden ulaşabilirsiniz.

Polonya vize başvuru formu için http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/pdf/Poland-TR.PDF

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

TREN VE OTOBÜS

14 Km. Uzaklıktaki Krakow John Paul Uluslararası havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için 208 ve 252 No’lu Belediye otobüslerini (Gece 23:25 ve Sabah 04:05 arasındaki saatlerde sadece 902 numaralı otobüs hizmet vermektedir) ve Trenleri kullanabilirsiniz. Tek yön bilet ücreti 4,00 Ziloti (5.20 TL), Tren bileti ise 9,00 Ziloti ( 11.70 TL) olan bu otobüsler ve trenler ile havalimanından 30 dakika’da ulaşmanız mümkündür. Bilet almak için havalimanı çıkışındaki makineleri kullanabilirsiniz.

Otobüs saatlerine ulaşmak için http://rozklady.mpk.krakow.pl/index.php linkini kullanabilirsiniz.

Tren saatlerine ulaşmak için https://malopolskiekoleje.pl/index.php/pierwsza-strona linkini kullanabilirsiniz.

Krakow Tramway hattı haritası için https://krakowcard.com/sites/default/files/krakow_tram_map_

TAKSİ

Havalimanı şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise ortalama 89 Ziloti (115 TL)’dir.

UBER VE TAXIFY (BOLT)

Krakow’da UBER ve Taxıfy (Bolt) uygulaması yaygın olarak kullanılmaktadır.

Havalimanı-Şehir merkezi arası ulaşım ücreti ortalama 30 Ziloti (40 TL)’dir.

UBER uygulamasını aşağıdaki link üzerinden indirerek ilk yolculuğunuzda 10 Ziloti (13 TL) indirim kazanabilirsiniz.

https://www.uber.com/invite/uhc668hrue

TAXIFY uygulamasına aşağıdaki link ile kayıt yaptığınızda ilk yolculuğunuzda 50 HRK (8.5 TL) indirim kazanabilirsiniz.

https://invite.taxify.eu/ADRL3

KONAKLAMA

Konaklama için merkezi konumda bulunan Old Town ve Jewish Quarter konumuna yakın birçok otel , Apart Otel ve kiralık evler arasından tercih yapabilirsiniz. Her ne kadar Turistik bir şehirde olsa Krakow her bütçeye göre konaklama yapmak mümkümdür.

Hostel’de kalmayı düşünürseniz olağanüstü konumu ile Old Town’un içinde yer alan Pink Panther’s Hosteli tercih edebilirsiniz.

Hostel için ayrıntılı bilgiye http://pinkpanthershostel.com web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Otel seçimleriniz için https://travel.usnews.com/Krakow_Poland/ web

sitesi üzerinden inceleme yapabilirsiniz.

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

POLONYA PARA BİRİMİ

Polonya her ne kadar Avrupa Birliği üye ülkesi olsada hala ulusal para birimi Zloty’i kullanmaktadır. Euro geçiş tarihi olarak 2022 yılı öngörülmektedir.

Para birimi ZLOTY (Ziloti)

1 ZLOTY = 1.54 TL

CEP TELEFONU / SİM KART

Öncelikle Turkcell günlük 24,90 TL, Vodafone 21,90 TL ve Türk Telekom (14,90 TL ) hatlarının burada bulunan operatörlerle anlaşması olduğundan kendi hattınızı Günlük ücretleri karşılığında kullanabilirsiniz. (Kullandığınız tarifenin yurtdışı paketlerinin kullanımına uygun olup olmadığını müşteri hizmetlerine gelmeden önce sormanız sürpriz faturalarla karşılaşmamak adına yararınıza olabilir).

Sim kart almak isterseniz şehir merkezinde bulunan tüm telefoncularda satılmakta olan

T-MOBILE, ORANGE, PLAY VE PLUS şebekeleri için ortalama fiyat 30 gün geçerli 5 GB’lik sim kartları 10-15 PLN (13-20 TL)’dir. Ortalama tüm operatör fiyatları aynı sayılır, daha düşük paketlerde mevcut, kartı aldığınız yerden aktivasyon yaptırmayı unutmayın!!!

Market / Alışveriş

Çok sayıda büyük marketin bulunduğu Krakow’da en uygun süpermarketler Lidl, Carrefour ve Auchan’dır.

Ayrıca çok sayıda küçük market ve büfeler bulunmaktadır.

KREDİ KARTI

Hemen heryerde kredi kartı geçerlidir. Her ihtimale karşı önceden sormakta yarar var.

HALK

İnsanlar ilk bakışta size soğuk gibi görünsede genelde yardımsever kişilikleri ile öne çıkmaktadırlar, Polonya 2004 yılında AB üye ülkesi olmuştur, Resmi dil Lehçe’dir. İngilizce özellikle genç nesil tarafından bilinmektedir. Orta yaş üstü insanlar pek ingilizce bilmemektedir.

DÖVİZ / PARA BOZDURMA

1 Ziloti= 1.3 TL, döviz bozdurmak için hafta içi mesai saatlerinde bankaları mesai saatleri dışında ise ATM’leri kullanabilirsiniz, Döviz bozdurmak içinse Old Town Şehir merkezi çevresinde bulunan Döviz bürolarını tercih edebilirsiniz. Bu döviz bürolarının çoğunda Sıfır komisyon uygulanmaktadır. Ayrıca döviz bürolarının bir çoğu Türk Lirasıda bozmaktadır. Döviz bozdurmadan önce güncel döviz kurlarını ve Komisyon durumunu mutlaka döviz bürosu yetkililerine sorunuz.

GÜVENLİK

Krakow oldukça güvenli bir Şehirdir. Hemen her önemli noktada polis bulunmaktadır, ayrıca şehrin hemen her yerinde güvenlik kameralarını görebilirsiniz, Bayanlar günün her saati tek başına güvenle cadde ve sokaklarda dolaşabilmektedir. Ayrıca çok sayıda motorsikletli polis ekibi günün her saatinde devriye atmaktadır. Özellikle toplu taşıma araçlarında değerli eşyalarınıza dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

ARAÇ KİRALAMA

Krakow’a gelip araç kiralamayı düşünürseniz şehir merkezlerinde bulunan çok sayıda kiralama şirketlerini düşünebilirsiniz yada gelmeden online olarak araç kiralayıp buradan teslim alabilirsiniz… Krakow’da toplu taşıma çok düzenli işlemektedir ve şehrin her noktasına kolayca gidebilmeniz mümkündür. Benzin 1 Lt 5 Ziloti (6.50 TL) civarında.

Özellikle yaz aylarında otopark konusunda sıkıntı yaşanmaktadır.

HAVA DURUMU

Karasal iklim mevcut olup akşamları bazen serin olabilmektedir. Bazen yaz mevsiminde dahi 1 hafta boyunca yağmur yağabilmektedir. Gelmeden önce hava durumunu kontol ederek Buraya tedbirli gelmenizi tavsiye ederim…

KRAKOW GEZİLECEK YERLER

WAWEL KALESİ

Romanesk, Gotik, Barok ve Rönesans Mimarisinin etkilerine aynı anda tanıklık edebileceğiniz bu ihtişamlı ve gösterişli kale Krakow’un Ana simgelerinden biridir.

Kimilerine göre Avrupanın En güzel Ortaçağ kalesi olan bu yapı yaklaşık Bin yıllık bir geçmişe sahiptir. 1795 yılında çıkan büyük bir yangınla büyük hasar gören bu yapı Barok mimarisi tarzı ile yeniden onarılmıştır.

Tarihte bir çok İmparatorluk ve Devlete ev sahipliği yapmış bu kaleyi bir dönem Nazilerde Üs karargahı olarak kullanmışlardır.

Polonya 1918 yılında bağımsızlığını kazanınca bu kale bir dönem devlet başkanının resmi ikametgahı olarak kullanılmıştır.

WAVEL DRAGON

Wawel kalesinin tam altında Wisla nehri kıyısında bulunan bu ejderha heykeli ile ilgili ünlü bir efsane bulunmaktadır.

Çok güçlü ve halkı sürekli yıpratan bu ejderha insanları ve hayvanları sürekli öldürüyormuş. Halk bundan öylesine bıkmışki sonunda ejderha ile bir anlaşma yapmaya karar vermişler. Ejderhaya mağara önüne hergün bir kız getireceklerini ve bunun karşılığında halkı rahat bırakmasını teklif etmişler. Çapkın ejderha bu öneriyi kabul etmiş. Bir süre sonra bu yerde ejderhaya verebilecekleri Kralın kızından başka kimse kalmamış, Kral kızını kurtarmak adına “Kim kızımı kurtarırsa onu kendime Damat olarak alacağım” demiş. Bunu duyan bir ayakkabı ustası kestiği bir koyunun içine sülfür doldurup dikmiş ve ejderhanın önüne atmış, bunu yiyen ejderha öyle çok susamışki wisla nehrindeki tüm suyu içerek çatlamış ve sonunda ölmüş.

İşte böyle bir efsanesi bulunan Krakow’un adınında bu ejderhayı öldürmeyi başaran Crack isimli delikanlıdan geldiği söylenmektedir.

Her 15 dakikada bir ağzından ateş çıkaran bu ejderha heykeli Krakow’da bir sembol haline gelmiştir. Günümüzde bu ejderhanın pasta, şekerleme, Kurabiye ve oyuncakları kentin her yerinde satılmaktadır.

WAWEL KATEDRALİ VE MÜZESİ

Wawel kalesi içerisinde yer alan bir başka ihtişamlı yapı ise Wawel Katedralidir. 1020 yılında yapılan ve 1364 yılında bugünkü halini alan bu katedral içerisinde Bir çok Aziz’e ait Şapeller ve Mezarlar bulunmaktadır. 11 ve 12. YY’da iki kez yok olan bu katedral 14. Yy’da tekrar inşaa edilmiştir.

Polonyanın en önemli kutsal yapılarından biri olan bu katedralde Krallar için taç giyme törenleri icra edilmiştir.

Katedralin Merkezinde 1630 yılında yaşamını yitiren Aziz Stanislav’ın mozolesi bulunmaktadır.

Katedral içinde ayrıca Aziz Leonard’a ait eserler, Kral Vladislav II’nin ünlü Macar mermeri, Giant Sigismund Çanı, 18 farklı Şapel, Çeşitli din adamlarına ait Türbeler, Bir şehidin gümüş tabutu ve bu şehidin hayatı ve ölümünden sonraki mucizelerin anlatıldığı 12 kabartmadan oluşan bir yapı yer almaktadır.

Katedral ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.katedra-wawelska.pl web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Katedral ve Müze giriş ücreti ise ikisi birlikte 12 PLN ( 15.60 TL)’dir.

Katedral ve Müze’ye yılın belli günlerinde giriş ücretsizdir. Fakat bu günlerde burası inanılmaz kalabalık olmaktadır. Ücretsiz giriş yapıp gezmeyi düşünürseniz buraya mutlaka sabah erken saatlerde geliniz.

Ketedralin ve Müzenin ücretsiz olduğu günler ise 1 Nisan-31 Ekim arası her Pazartesi, 1 Kasım-31 Mart arası ise her pazar günüdür.

Ücretsiz biletler Müze Gişelerinden temin edilebilmektedir.

Çalışma saatleri ise Sabah 09:00-17:00 saatleri arasındadır.

MÜZE

Wawel Kalesi içinde bulunan bu müze içersindeki zengin eserleri ile dikkat çekmektedir.

Seramik bölümünde 1400’e yakın eser bulunan müzede, İtalyan ve Fransız ressamların eserleri, Mobilyalar ve Polonya’ya ait savaşlarda kuklanılan araç ve gereçler segilenmektedir.

Kale içerisinde hediyelik eşya alabileceğiniz birde dükkan bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için müzenin http://wawel.krakow.pl/en/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

OLD TOWN (ESKİ ŞEHİR)

Krakow’un en ünlü eski bölgesi olan Old Town şehrin günümüzde en ilgi çekici yerlerinden biri olma özelliğini devam ettirmektedir.

1038’den Polonya Kralı Sigismund III Vasa’nın sarayını 1596’da Varşova’ya taşımasına kadar Polonya’nın politik hayatının merkezi olmuştur.

UNESCO tarafından dünya kültür miras listesine ilk alınan yerlerden biridir.

Rynek Glowny olarakda adlandırılan bu yerde çok sayıda Restorant, Bar, Pub, Kafe ve Gece Kulubü bulunmaktadır.

Meydanda bulunan St. Mary kilisesi ve Eski Kumaş pazarı ile harika bir ambians sunan Old Town’da Fayton turlarıda yapılmaktadır.

KUMAŞ PAZARI ( SUKIENNICE)

Adında anlaşılacağı üzere sadece kumaş satmak amacıyla 13 YY’da kurulmuş olan bu pazar dünyanın en eski pazarlarından biridir.

16 YY’da çıkan bir yangın sonucu tamamen kğl olan bu pazar daha sonra tekrar yapılmıştır. Günümüzde daha çol hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu bu pazar Old Town’ın merkezindedir.

KAZIMIERZ

Steven Spielberg’in 1994 yılında çekmiş olduğu ve 7 Oscar ödülü aldığı ünlü Schindlerin listesi filminin çekildiği yer olarak hafızalara kazınan, Krakow Old Town’a oldukça yakın mesafede bulunan ve Yahudilerin yaşadığı mahalle.

Filmin bir sahnesinin çekildiği evde kısa süre öncesine kadar bir adet kafeterya ve filmden kareleri içeren fotoğraflar sergilenmekteydi.

Filmdeki kahraman Oscar Schindlerin Bin ikiyüze yakın yahudiyi burada bulunan fabrikasında saklayarak hayatlarını kurtarmıştır.

Krakow’un canlı noktalarından biri olan kazimierz mahallesi görülmeye değer noktalardan biridir.

Aynı zamanda burada Polonya’ya özgü kızarmış ekmeğin üzerine çeşitli sebze yada etlerin konularak tüketildiği Zapiekanki’yi tadabilirsiniz.

Çok sayıda Bar, Pub ve Restoranında bulunduğu kazimierz günün her saati canlı bir yer olma özelliği taşımaktadır.

AZIZE MERYEM BAZILIKASI (ST. MARY)

Ana meydanda yer alan Bu Tuğla Gotik tarzı kilise ilginç mimarisi dünyada eşi ve benzeri olmaması ve ihtişamı ile dikkat çekmektedir.

80 mt. Yüksekliğindeki kilisenin uzun kulesinden her saat başı trompet çalınır. Bu gelenek Moğolların şehre saldırılarını haber vermek adına trompetini çalan kişinin boynundan vurularak öldürülmesi anısına yapılır. Ayrıca Polonya ulusal radyosuda her saat başı bunu yayımlar.

Kilisenin yapım aşamasındaki hikaye ise dikkat çekicidir. 1224 yılında dönemin kralı tarafından dünyada eşi ve benzeri olmayan bir kilise yapılması için yarışma düzenlenir. Yarışmayı iki mimar kardeş kazanır. Bu iki kardeş kilisenin kulelerini farklı şekilde inşa ederler bu yüzden kilisenin dünyada eşi ve benzeri bulunmamaktadır. Küçük kardeşin yaptığı kule daha uzun olur ve tepesinde altın bir taç bulunur, Bunu çok kıskanan büyük kardeş en sonunda kardeşini bıçaklayarak öldürür. Bu bıçak kilisenin karşısında bulunan kapalı çarşının orta giriş kapısının üstünde sergilenmektedir.

PLANTY PARK

Krakow’un en büyük parklarından olan Planty park old town şehir duvarlarının hemen arkasında bulunmaktadır.

Günün her saati yürümeye ve dinlenmeye geken insanlarca dolup taşan bu parkta çol sayıda ağaç ve bitki çeşitleri bulunmaktadır.

TOWN HALL TOWER

Rynek ( Old Town) şehir merkezinde bulunan bu kule 13 YY’da inşa edilmiştir ve 70 mt yüksekliğindedir. Kulenin önünde Mimar İgor Mitoraj tarafından Bronz’dan yapılmış bir insan başı heykeli bulunmaktadır.

Kuleye çıkış ücreti ise 7 PLN(9.20 TL)’dir. Ayrıca çıkış için ilave olarak 100 basamaklı bir merdivenide çıkmanız gerekmektedir.

ST. FLORIAN’S GATE VE KRAKOW BARBICAN

Krakow bulunduğu konum nedeniyle tarihi boyunca birçok kez saldırılara maruz kalmıştır. Bu yüzden şehire 47 gözetleme kulesi ve Giriş-Çıkış kapıları inşaa edilmiştir. Özellikle 15 YY’da Osmanlıların saldırılarından şehri korumak amacıyla yapımında oldukça sert kayalar kullanılmştır. Kapı zamanında şehri ziyaret eden Kralların ve önemli kişilerin karşılandığı yer olarakta bilinmektedir.

Yakınında bulunan Barbican ise 3 mt duvar kalınlığı ile inşaa edilmiş ve günümüze kadar gelebilmiş gözetleme kulelerinden birisidir.

Ayrıca Barbican’ın üstüne çıkıp fotoğraf çekebilirsiniz.

RYNEK UNDERGROUND MUSEUM

(RYNEK YERALTI MÜZESİ)

Ana meydanda bulunan kumaş pazarının altında bulunan bu müzede tarih öncesi çağlara ait kazılarda bulunan sikke, Madeni Para, Çanak vb. Sergilenmektedir.

Müze giriş ücreti 21 Ziloti (27.75 TL)’dir.

Müze hakkında ayrıntılı bilgi için http://podziemiarynku.com web sitesi ziyaret edilebilir.

CZARTORYSKI MÜZESİ

İlk olarak 1796’da Polonya’nın Pulawy şehrinde kurulan ancak daha sonra 1871 yılında Krakow’a taşınan bu müzeyi özel kılan en önemli eser ise Leonardo da Vinci’nin “Lady with an Ermine” isimli dünyaca ünlü tablosuna ev sahipliği yapmasıdır. 1789 yılında müzeye adını veren Czartoryski tarafından satın alınan bu eserin dışında ünlü ressamlar Rembrandt ve Raphael’in de eserleri bu müzede bulunmaktadır.

Müze şehir merkezindedir.

Müze hakkında ayrıntılı bilgi için http://www.krakow-info.com/museum3.htm web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

KRAKOW TARIH MÜZESİ

( HISTORICAL MUSEUM)

Krakow şehir merkezinde yer alan bu müzede eski tarihlere ait arşivler, portreler, Silahlar, Madalyalar ve çişitli tarihi belgeler sergilenmektedir.

Müze hakkında ayrıntılı bilgi için http://www.mhk.pl websitesini ziyaret edebilirsiniz.

ST. ADALBERT KİLİSESİ

11 YY’da inşa edilen bu küçük kilise Old Town meydanında bulunmaktadır ve Romanesk mimarisinin izlerini taşımaktadır.

OLD SİNAGOG ( ESKİ SİNAGOG)

Krakow’da bukunan bu tarihi sinagog’un tam olarak bilimesede 1407 yılında inşaa edildiği sanılmaktadır. İtalyan mimar Mateo Gucci tarafından bu sinagog 1570 yılında restore edilmiştir. 2. Dünya savaşında cephanelik olarakda kullanılan bu sinagog 1959 yılında onarılarak müzeleştirilmiştir. Giriş ücreti 9 PLN (11.70 TL) olan müzeye pazartesi günleri giriş ücretsizdir. Müze içerisinde yahudi kültürüne ait bazı eserler sergilenmektedir.

ULUSAL MÜZE (NATIONAL MUSEUM)

İçerisinde çok sayıda Resim, Silah, Üniforma, Savaş aletleri barındıran bu müze Krakow’da bulunan önemli müzelerdendir.

Yüzbinden fazla eserin bulunduğu müzenin adresi ise Al. 3 maja 1’dir.

Old Town’a 10 dk’lık yürüme mesafesindedir.

Müze hakkında ayrıntılı bilgi için http://mnk.pl web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

SCHINDLER FABRIKASI

Krakow’un en ilgi çekici ve en çok rağbet gören müzesi girişinde bazen çok uzun saatler bekleyebilirsiniz.

Nazilerle yaptığı anlaşmalar ile binlerce yahudinin hayatını kurtaran 1939-1943 yılları arasında fabrika günümüzde ise müze olarak kullanılan bu yerde Oscar Schindlerin kurtardığı yahudiler çalışmışlardır.

Kurtardığı 1100 civarındaki yahudinin altın dişlerini eriterek Schindlere yaptığı yüzüğün üstünde bugün müze girişinin üstünde yazılı olan “Who ever saves one life, Save the worlds entire” (Kim ki bir insanın hayatını kurtarır, O tüm dünyayı kurtarır) sözü yer almaktadır.

Savaş sonrası Güney Afrika’ya giden Oscar Schindler bir süre sonra şehre geri dönmüştür. Ölmeden önce vasiyet ettiği “Beni oğullarımın yanına gömün” vasiyeti üzerine Kudüs’e defnedilmiştir.

Müze içerisinde çok sayıda eser bulunmaktadır.

Müze ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.mhk.pl/branches/oskar-schindlers-factory web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

NIEPOLOMICE KALESİ

Şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan Niepolomice kalesi Krakow’da bulunanan Wawel kalesinin minyatürü olarak kabul görmektedir.

Krakow seyahatiniz esnasında şehir merkez otogarından kalkan otobüsler ile buraya 45 dk içinde gelebilir ve bu güzel kasaba ile kaleyi gezebilirsiniz.

Niepołomice’deki Kraliyet Kalesi, “ikinci Wawel” olarak adlandırılmaktadır ve Vistula Nehri eteklerinde Kral Kazimierz Wielki’nin emriyle şehri koruma amaçlı olarak inşa edilmiştir. Kral Buradan yakında bulunan Niepołomice Ormanı’na av gezileri yapmayı çok sevdiğinden kalenin inşaa edilmesinin bir başka nedenide bu olmuştur.

Koruyucu konut orijinal olarak avlu etrafındaki koruyucu duvarlar da dahil olmak üzere güney ve doğu kanadı ile beraber üç kuleden oluşmaktadır.

Kalenin çevresine, Niepołomice şehri kurulmuştur, Bu şehrin kurulmasının asıl amacı ise şato ve malikânelere hizmet etmektir. Kale sırasıyla Władysław II Jagiełło, Zygmunt I Stary ve daha sonra Zygmunt II August krallarına ev sahipliği yapmıştır.

Władysław Jagiełło’nun krallığı zamanlarında, Genelde kalede toplantılar ve duruşmalar yapılmıştır. Zygmunt I Stary ise kaleyi tamamen yeniden inşa ettirmiş ve iç avlu ile kale kare şeklini alarak bugünkü görünümüne kavuşturmuştur.

Kale Kraków’da 1527 yılındaki Veba Salgınında kraliyet sarayı için bir sığınak olarak kullanılmıştır. 1550 yılında, doğu ve kuzey kanadı büyük bir yangın sonucu ciddi anlamda zarar görmüştür. Kral Zygmunt August döneminde, kale yeniden inşa edilmiş ve restore edilmiştir. Çalışma 1551-1568 yılları arasında Tomasz Grzymała ve heykeltıraş Santi Gucci başkanlığında yapılmıştır.

16. yüzyılın sonundan itibaren kale soylu ailelerin kullanımına geçmiştir: Bunlar Curyło, Branicki ve Lubomorski aileleridir. Bu zamanda, yapılan tek değişiklik iç dekorların değişmesidir Sadece şömineler ve tavanlar yeniden inşa edilmiştir. En büyük değişiklik ise , galerinin 1635-1637 yılları arasında Barok tarzında yeniden inşa edilmesidir. İsveçliler kaleyi 1655’te işgal ettiklerinde, bu kraliyet binasının ihtişamına son vermişlerdir. Kale yemek için bir depoya dönüştürülmüş ve kilise büyük hasar görmüştür ve kasabalılar şehirden gönderilmiştir.

18. yüzyılın ortalarında, kale Kral Ağustos Mocny ve III Ağustos tarafından devralınmıştır. Bu Krallar Sadece kaleyi onarmak için girişimlerde bulunmuşlardır.

Polonya’nın 1772’de bölünmesinden sonra, kale ve kasaba Avusturya’nın egemenliği altına girmiştir. Avusturyalılar kalenin içini tamamen değiştirmiş ve kışlaya çevirmiştir. Ayrıca ikinci katı söküp duvarları ve payandaları güçlendirmişlerdir.

19. yüzyılın ikinci yarısında, I. Dünya Savaşı’na kadar kale, yaşam alanı ve depolama maksatlı olarak kullanılmıştır. Savaş ve savaş sonrası dönemde, kale bir kamu tesisi olarak görev yapmış, Ardından, savaş sırasında kale Almanların eline geçmiştir.

Savaş sonrası dönemde, kale uzun süre bakımsız kalmıştır. Uzun yıllar sonra, kale 1991 yılında Niepołomice topluluğunun mülkiyeti haline gelmiş ve bu yüzden karmaşık restorasyon çalışmaları başlamıştır. Birkaç yıl kaleyi restore edip gerçeğine uyarladıktan sonra, Kraliyet ikametgahı önceki ihtişamını yeniden kazanmıştır.

Şu anda kale misafirlere ve turistlere açıktır. Kale odalarında şu an Ulusal Müzenin kontrolü altında bir Doğa Müzesi de bulunmaktadır. Tesis Niepołomice’deki Kraliyet Kalesi Vakfı tarafından yönetilmektedir, Burada günümüzde resitaller, düğünler, konserler, gösteriler, Şövalye turnuvaları ve diğer sergiler düzenlemektedir. Ayrıca lüks bir otel ve son teknoloji bir adet konferans merkezi de bulunmaktadır.

Kale iç kısmını gezmek ücretsizdir. Fakat müze kısımları girişi için 18 PLN ödenmelidir.

Müze ve kale kısmı her gün 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Müzeye ulaşım için 100 PLN ödeyerek UBER ve Taxify (Bolt) uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Müze ve Kaleye Ulaşmanın en kolay yöntemi ise Old Town yakınlarında bulunan Askeri müzenin hemen önünden kalkan minibüslerdir.

NIEPOLOMICE ORMANI

(NIEPOLOMICKA PUSZCZA)

Mesire alanı Girişi
Göle Ulaşmak için bu yolu kullanmak Gerekiyor
Göle yaklaşık 30-35 dk’lık bir yürüyüşün ardından varıyoruz.
Göl gerçekten Tam bir doğa harikası.
Burada Saatlerce Dinlenebilirsiniz.
Göl Etrafında Harika Şekilde Vakit Geçirilebilir

Belkide Krakow gezimin en keyif aldığım noktalarından biriside Niepolomice Dinlenme alanı ve Gölü olmuştur.

Niepołomice Ormanı (Polonya: Puszcza Niepołomicka), Kraków’un 20 km doğusunda, Sandomierz Havzası’nın batı kesiminde bulunan büyük bir orman kompleksidir.

Niepołomice Ormanı, Vistula ve Raba nehirleri arasında bir alanı kaplar. Ana kompleks yaklaşık 110 km2’dir. Niepołomice, Baczków, Krzyżanowice ve Mikluszowice kasabaları arasındadır.

Niepołomice ismi, “geçilmez” veya “yok etmek imkansız” veya fethetmek imkansız “anlamına gelen Eski Lehçe dil niepołomny kelimesinden gelmektedir.

Özellikle Doğa yürüyüşü severlerin mutlaka uğraması gereken bir nokta olan Niepolomice’ye Şehir merkezinde bulunan Askeri müze önünden hareket eden dolmuşlarla ulaşabilmek mümkündür.

Dinlenme alanında Bisiklet sürebilir, 30 dk’lık bir yürüyüşün ardından Göl’e ulaşabilir, Bolca fotoğraf çekebilirsiniz. Mesire alanı etrafında alışveriş yapabileceğiniz pek dükkan olmaması nedeniyle buraya tedarikli gelmeniz önem taşımaktadır.

TYNIEC PARKI VE MANASTIRI

Krakow’dan 7 km uzaklıktaki bu manastır ve park 1044 yılında inşaa edilmiştir, yürüyüş severler için Merkezden Wisla nehri takip edildiğinde buraya ulaşılabilmektedir. Ayrıca 3 km ilerisinde dünyaca ünlü kano yarışlarının yapıldığı birde tesis bulunmaktadır.

İnsanların hemen hergün bisiklet sürmek ve koşu yapmak için geldiği bu bölgeye merkezden otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

KRAKOW-DOBCZYCE BARAJ GÖLÜ

VE KALESİ

Baraj Gölünün Kale’den Görünüşü
Kale’nin Dışardan Görünüşü

Dobczyce, Krakow’un pek bilinmeyen ve Turistik olmayan, Sadece bir toplu taşıma aracı kullanarak ulaşabileceğiniz, Buna ek olarak, her zaman daha büyük ve daha ünlü yerlerin gölgesinde kalmış ama şahsi fikrim olarak Krakow’a gelen herkesin ziyaret etmesi gereken çok özel bir kasabadır.

Kale içindeki İşkence Odası
Kale içinde Bir Kadın El Yapımı Ürünler Satıyor.
Köy Müzesinden Kareler
Köy Müzesinde ki Eski Bir Polonya Köy Evi
Kale’den Kasaba Merkezine Bu Patika Yoldan İniliyor

Oldukça küçük olan bu Kasabanın üst kısmında tarihi bir kale, Eski bir köy müzesi, merkezinde tarihi bir itfaiye binası ve bir kilise ile etrafını tamamen çevreleyen muhteşem güzellikte bir baraj gölü görebilmeniz mümkündür. Slovenya’da bulunan Bled gölünün ardından belkide en çok etkilendiğim ikinci göl olarak size burayı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Levander Kafe Bahçesi
Levander Kafe İç Kısmı

Buraya gelince Levander Kafe’de Dondurma veya ev yapımı kekleri denemeden dönmeyin.

Krakow’dan sadece 30 km uzaklıktaki bu Kasaba aslında ünlü Wielicka Tuz madeninede oldukça yakın bir konumda yer almaktadır.

Burada Gece 23:00’a Kadar Yürüyüş Yapılabiliyor.

Baraj gölünü çevreleyen set etrafında sabah 09:00 ila 23:00 saatleri arasında tur atabilirsiniz, Aracınız ile belli bir noktaya kadar gelebilirsiniz ve ücretsiz park yerlerine aracınızı park edip barajın set kısmına kadar 1 km kadar yürümeniz gerekmekte, Set kısmında ise Tam bir tur yaklaşık 1.2 km kadar sürmektedir (Gidiş ve Dönüş). Bu arada muhteşem fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Kale Tarihi ile ilgili Küçük Bir Bilgi Hemen Girişte
Kale ve Müze Giriş Ücretleri

Kasabanın üst kesiminde bulunan kalenin giriş ücreti ise 7 PLN, hemen karşısında bulunan köy müzesinide kale için almış olduğunuz bilet ile gezebilmez mümkün, Kale içinde Eski işkence odası, Bazı Polonya krallarına ait kişisel eşyalar, Savaş Aletleri ile Küçük birde Şapeli ziyaret edebilirsiniz, Ayrıca Kale muhteşem bir göl manzarasına da sahip, Köy müzesinde ise Polonyanın eski köy yaşantısına tanıklık edebilirsiniz.

Kale Pazartesi Hariç her gün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık olup tarihi ile ilgili biraz bilgi vermek gerekirse: Dobczyce Gölü’nün yukarısında kayalık bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kalenin ilk olarak 1362’de bulunan yazılı bir kaynakta adına rastlanmıştır, Kral Büyük III. Casimir zamanında, surlar 5 ila 9 metre kalınlığındaydı ve kale müstahkem bir kaleydi. 1398 yılında, kale Kral Władysław II Jagiełło ve karısı Jadwiga’nın evi olmuştur.

Kaleyi 1585’ten itibaren yöneten Lubomirski ailesi, Gotik kaleyi 1593-1594 yıllarında bir Rönesans görünümünde yeniden inşa etmiştir. Kale içine Bir Saat Kulesi, şapel ve çeşme eklenmiştir. 1620 yılına kadar kalede 70 oda ve 3 kule bulunmaktaydı. Günümüzde Kalenin bazı bölümleri ayakta kalamamıştır.

Biraz Dobczyce Gölü’ne değinecek olursak; Göl, 1985 – 1987’de Krakow ve çevresinin su ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edilmiş yapay bir göldür. Kraków’un otuz kilometre güneyinde bulunmaktadır. Beskids adası ve Wieliczka Etekleri arasında kalan göl, Raba nehrini Dobczyce ve Myślenice kasabaları arasında bölümünün düzenlemek için inşa edilmiştir. Raba nehri barajı 617 metre uzunluğa ve 30 metre yüksekliğe sahiptir.

Mühendisler tarafından Baraj ve gölü 1970 yılında yapılmıştır. Bu sebeple; 70 hektarlık orman alanı kesilmiş ve bazı köyler, okullar, bitkiler ve mezarlıklar su altında kalması nedeniyle vadiden taşınmıştır. Baraj ve gölün yapımı ile Raba vadisinin sık sık sular altında kalması sorunu çözülmüştür. Dobczyce Gölü, Kraków şehri için su kuyusu görevini görür, burada aynı zamanda bir de hidroelektrik santrali bulunmaktadır. Baraj gölünün kenarı, Yürüyüş ve bisiklet Sporu ile ilgilenen şehir sakinleri arasında çok popülerdir.Ayrıca, çok sayıda çeşitli su kuşu türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Krakow ile Dobczyce kasabası arasındaki otobüs saatleri için bu linki inceleyebilirsiniz.

https://www.busy-krk.pl/en/dobczyce-krakow/

KRAKOW TRAMWAY MÜZESİ

Yahudi mahallesinde bulunan bu müzede eski tramway ve trenler sergilenmektedir

Ayrıntılı bilgi için https://www.mim.krakow.pl/en websitesini inceleyebilirsiniz.

GALERIA KRAKOWSKA

Şehir merkezinde bulunan tren istasyonunun bitişiğinde yer alan bu alışveriş merkezinde 270 civarı dükkan, Pastaneler, kafeler ve Restoranlar bulunmaktadır. Tren istasyonu veya Otobüs garajını kullandığınızda inden geçtiğiniz bu alışveriş merkezinde aradığınız herşeyi bulmak mümkündür.

Ayrıca bu AVM 2008 yılında En iyi tasarım ödülünü almıştır.

Ayrıntılı bilgi için http://www.galeriakrakowska.pl web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

AUSTWICH VE BIRKENAU TOPLAMA KAMPI

Krakow’a 60 km uzaklıktaki bu toplama kampları Nazileri taradından kurulmuş en büyük insan toplama ve zorla çalıştırma kamplarıdır.

1979 yılında UNESCO dünya kültür miras listesine girmiş olan bu kampın girişinde “Arbt Mach Frei” (Çalışmak özgür kılar) yazısı sizi karşılamaktadır. Gittiğinizde hala daha içinizi ürperten bu kampa gelenler ortalama 6 ay günde 10 saatin üzerinde çalıştırılmışlardır. Birçok insan bu ağır şartlara dayanamayarak yaşamlarını yitirmiştir.

Naziler tarafından toplamda Altı milyona yakın kişinin öldürüldüğü toplama kamplarında 1 milyonun üzerindede kişide bu kampta öldürülmüştür. Sadece yahudilerin öldürülmediği bu kamplarda, Romanlar, Çingeneler, Eşcinseller’de yahudilerle aynı kaderi paylaşmıştır.

Kamplara getirilmeden önce sizi Kanada’ya götüreceğiz ve iyi bir yaşam sağlayacazğız sözleriyle kandırılan bu insanlar, önce toplana kamplarına getirilmişler ardından onları bekleyen doktor tarafından işe yarayanlar ve yaramayanlar şeklinde ayrılmışlardır, işe yaramayacağına inanılan insanlar duş alma bahanesi ile gaz odalarına götürülüp öldürülmüşlerdir. Daha sonra bu kişilerin cesetleri ise yakılmıştır.

Kamp içinde toplam 28 baraka bulunmakta ve burada zulüm gören insanlara ait eşyalar segilenmektedir.

Burada yakılan insanların saçları fabrikalara gönderilerek kumaş yapılmıştır.

Fırınlarda yakılan esirlerin külleri gübre ve sabun yapımında kullanılmıştır.

10 kişinin sığamayacağı baraka tazı odlarda aynı anda 100 kişi yatırılmış ve hiçbir şekilde battaniye yastık vb verilmemiştir.

Birkenau toplama kampı Austwich’in 3 km ilerisindedir ve iki kamp arası ücretsiz ring servisi bulunmaktadır.

27 Ocak 1945’de Rus birlikleri bu kamplara gelerek 7000 civarı insanın hayatını kurtarmıştır.

Ayrıntılı bilgi ve Rezervasyon için http://auschwitz.org/en/visiting/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Buraya gelebilmek için özel turları, Otobüsleri ve Trenleri kullanabilirsiniz. Tren kullandığınızda kampa 2 km kadar yürümeniz gerekecektir. Otobüsler ise kamp girişine kadar gelmektedir. Krakow Glowny merkez tren istasyonundan buraya tek yön 15.60 PLN ( 21 TL’) ödeyerek gelebilirsiniz. Otobüslerde tren istasyonunun hemen yanından kalkmaktadır. Ücret ise tek yön 7 PLN (9 TL)’dir.

Bu site size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

https://www.google.com.tr/amp/s/discovercracow.com/blog/krakow-to-auschwitz/amp/

WIELICZKA TUZ MADENİ

Dünyanın en büyük yer altı tuz madeni olarak adlandırılan bu yer 15 milyon yıl önce burada bulunan bir iç denizin sularının çekilmesi sonucu oluşmuştur.

Yaz-Kış 11 derece sıcaklığa sahip bu maden yerin 327 metre altındadır. Girdiğinizde aşağı doğru bu merdivenleri kullanacak madenden ayrılırken ise asansörleri kullanacaksınız.

Madenin içinde Kiliseler, sayısız odalar, kabartmalar bulunmaktadır, yapıların tamamı madenden çıkarılan tuzlar ile yapılmıştır, Yaklaşık 300 km uzunluğu olduğu söylenen bu madenin sadece 3.5 km lik bir kısmı ziyarete açıktır.

Ayrıca tuz madeninin etrafında çok sayıda hediyelik eşya satan dükkan yer almaktadır.

Tuz madeni rehberler eşliğinde ve gruplar halinde gezilmektedir. Türkçe rehberin bulunmadığı madende rehberlik hizmeti ingilizce verilmektedir.

Buraya şehir merkezinden otobüslerle ve trenle gelebilir ayrıca turlarada katılabilirsiniz, Toplama kampları ve Tuz madenleri turu aynı gün için ortalama 150-160 PLN ( 200 TL)’dir. Tur içerisinde transferler ve girişler dahildir.

Müze hakkında ayrıntılı bilgi için https://www.wieliczka-saltmine.com/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

NE YENİR?

Krakow’da Old Town çevresinde genelde Turistlere yönelik pahalı restorantlar bulunmakta… Eğer Hamburger Severseniz gelmeniz gereken tek yer Old Town içinde bulunan MoaBurger olmalıdır… Burada herçeşit burgeri çok uygun fiyatlara yiyebilirsiniz… içerisinde genelde 200 Gram dana eti bulunmakta ve fiyatları ise 17 PLN’den başlamaktadır… Buraya kesinlikle en az 1 kez uğramalısınız…

HEDİYELİK EŞYA

Krakow’da çok sayıda hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Özellikle ana meydanda bulunan Eski kumaş pazarı içerisinde çok sayıda hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır.

Magnetler 5-10 PLN ( 6.5 -13 TL ) arası kalitesine göre..

KRAKOW GECE HAYATI

Krakow özellikle Old Town ve çevresinde çok yoğun bir gece hayatına sahiptir. İstenilen her türde Disko, Pub, Bar, Restorant ve Kafe bulmak mümkündür.

İsterseniz Pub Crawl (Pub Turları)’na katılabilir, 1 saat boyunca Bir çok alkollü/Alkolsüz içecekleri sınırsız olarak tadabilirsiniz.

PUB CRAWL ÜCRETİ = 49 PLN (55 TL)

Ayrıntılı bilgi için https://www.krakowcrawl.com web sitesi ziyaret edilebilir.

CLUB SPOLEM

Bodrum katında bulunan bu club canlı müzikleri ile dikkat çekmektedir.

Web sitesi http://pubspolem.pl

CLUB AFERA

Canlı müzik severler için güzel ve nezih bir mekan

Web sitesi http://www.klubafera.pl

CLUB FRANTIC

Tartışmasız Krakow’da bulunan en canlı ve en güzel gece kulubü denebilir, Cuma ve Cumartesi akşamları adeta insan seli oluyor içerde, Adım atacak yer olmayan bu Kulübe gelip sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz.

Web sitesi https://franticclub.business.site

BOMBA BAR

Gece 02:00’a kadar açık bu yer Pub tarzındadır.

FOR MUSIC CLUB

Çok canlı bir gece kulubü, Sevenler için hareketli müzikleri ile ünlü.

Web sitesi http://www.fourclub.pl

KRAKOW MUTFAĞI

Krakow’da Polonya mutfağında denemenizi önereceklerimin başında bizdeki mantıya benzeyen iri taneli içinde farklı çeşit sebzelerin yada etlerin kullanıldığı Pierogi olacaktır. Heryerde görebileceğiniz bizdeki simitlerin benzeri Obwarzanek, bir diğeri ise Jewish Quarter’da bulabileceğiniz Polonya’nın ünlü Zapiekanki’si bir çeşit ekmeğin üstüne çeşitli sebze yada etlerin konarak fırında kızartıldığı pide şeklindeki bu ekmek mutlaka denenmelidir. Birde buraya kadar gelmişken Good Lood dondurmalarını denemeden dönmeyin, Bu dondurmalar tamamen doğal yapılmakta ve hergün değişik dondurma çeşitleri müşterilere sunulmaktadır.

KRAKOW’DA DA KAÇ GÜN KALINMALI?

Krakow’da yorulmadan 4-5 tam gün kalarak her yerini gezip görebilirsiniz, Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip salı günü dönmek yönündedir.

KRAKOW’A NASIL GELİNİR?

Türkiye’den direk uçuşların olmadığı Krakow’a İstanbul’dan Varşova aktarmalı olarak gelebilirsiniz. Bir başka ihtimal ise Berlin, Budapeşte ve Viyana gibi ülkelerden buraya 7 saatlik otobüs yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bulgaristan’ın Burgaz kentinden buraya direk uçuş bulunmaktadır.

KRAKOW GELMEYE DEĞER Mİ?

Evet kesinlikle en azından 4-5 günlüğüne gelmeye ve bu adayı görmeye değer, Özellikle Eski ve modern mimarinin örneklerini aynı anda size sunmaktadır.

Polonya’nın bu güzel Şehri Krakow’dan sevgilerle, bir daha ki yazılarımda görüşmek üzere.

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Reklam

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s