SIRBİSTAN BELGRAD

Anlamı Beyaz şehir olan Belgrad, Tuna ve Sava Nehirlerinin birleştiği platoda yer almaktadır, Yaklaşık 1.5 milyonluk bu güzel şehir Stratejik konumu yüzünden tarih boyunca 115 kez savaşlara maruz kalmıştır, Bu savaşların 44 tanesinde kent yerle bir edilmiştir.

Çeşitli İmparotorlukların ve hanedanlıkların egemenliğinde geçen uzun yılların ardından kent 1521’de Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmiştir.

1918’de Yugoslavya’nın başkenti ünvanını alan Belgrad 2006 yılında Sırbistan adı altında yeni bir devlet olmuştur.

Hemen herherin yürüme mesafesinde bulunduğu kent içinde toplu taşımalara pek ihtiyaç duyulmamaktadır. Fakat şehirde tarihi yerleri kolayca görmek için 2 No’lu Tramvayı kullanabilirsiniz.

Belgrad havalimanı ile şehir merkezindeki ulaşım Belediye Otobüsler, Taksiler ve Transfer araçları ile sağlanmaktadır. Havalimanı çıkışındaki otobüs duraklarından 72 yada A1 Numaralı Otobüsleri kullanarak 100 dinar (4.80 TL) karşılığında şehir merkezine 35-40 Dk arasında ulaşmanız mümkündür. İsterseniz küçük minibüs tarzı transfer araçları ile şehir merkezine 300 Dinar (14,60 TL) ödeyerek 20 dk içinde ulaşmanız mümkündür. Sırbistan’da taksi kullanmak isteyenlerin çok dikkatli olmaları gerekmektedir, Taksicilerin birçoğu turistleri dolandırmaları ile ün yapmıştır, Taksi kullanmak isteyenlerin araçları kullanmadan mutlaka pazarlık yapmaları gerekmektedir.

Halihazırda Sırbistan’da UBER kullanılmamaktadır.

Sırbistan para birimi Sırp Dinarıdır (RSD)

100 RSD = 4.90 TL’dir.

Sırbistan Balkanların en ekonomik ülkelerinden biri olduğundan tatil için iyi bir alternatiftir. Şehir merkezinde konaklamayı düşünenlerin Knez Mihailove caddesi civarında Araştırma yapmaları gerekmektedir.

Burada konakladığım hostel şu an faaliyet göstermeyen Knez Mihailova Caddesinin başlangıcında bulunan Hotel Moskva karşısısındaki Hostel New Morning idi.

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü ev kiralamalarınız için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

Daha önce hostel deneyimi olmayanlara önerim seçeceğiniz hostel için yapılan değerlendirme ve puanlamaları gözönünde bulundurarak seçim yapmanız olacaktır. http://www.hostelworld.com sitesi size yardımcı olacaktır.

Belgrad’da yeme içme genel itibari ile uygundur, Domuz eti çok yaygındır ve bol miktarda tüketilir, genel anlamda çalışanlar pek ingilizce bilmediğinden et menüleri hakkında bilgi alınması gerekmektedir. Knez mihailova caddesi üzerinde bulunan Restoran ve Kafelerde uygun fiyatlı menüler bulabilirsiniz.

Sırbistan bitmek bilmeyen gece hayatı ile ünlüdür, Yaz aylarında Sava nehri etrafında bulunan gece kuluplerinde her türlü eğlenceyi bulmanız mümkündür, Alkol Belgrad’da oldukça ucuzdur.

Kış aylarında buraya gelmek isteyenler için gece kulubü önerim Mr. stephan Braun ve Teatro Club’dır. Belgrad’da gece kulüpleri özellikle Cuma ve Cumartesi akşamları oldukça yoğun olduğundan buralara giriş için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

BELGRAD GEZİLECEK YERLER

KNEZ MIHAILOVA CADDESİ

İstanbul’da bulunan İstiklal caddesini andıran yapısı ile dikkat çeken bu yer adını eski sırp prens III. Mihailo’dan almaktadır. Sağlı sollu mağazalar, Kafeler ve Restoranlara ev sahipliği yapan bu nokta Belgrad’ın en önemli caddesidir. Belgrad’ın en seçkin ve zengin kişilerinin yaşadığı bu cadde üzerinde yürüyüş yapıp, dinlenebilirsiniz.

KALEMEGDAN (KALEMEYDAN)

M.Ö. 279’da Roma imparatoru 1. Justinianus tarafından yapılan ve Belgrad’ın en önemli sembolü olan bu kale Sava ve Danube nehirlerinin kesiştiği noktada yer almaktadır, yılda 2 milyona yakın ziyaretçi ağırlayan bu kale Knez Mihailova caddesinin bitiminde yer almakta olup size olağanüstü bir manzara sunmaktadır.

Kale içinde birde askeri müze yer almaktadır, Kale girişi ücretsiz olup, içindekş müzeyi gezmek istediğiniz 150 RSD (7.5 TL) ücret ödemeniz gerekmektedir.

Çok geniş bir parkıda içinde bulunduran bu yerde dinlenebilir ve hoş vakit geçirebilirsiniz.

AZİZ SAVA KATEDRALİ

Belgrad merkezde yürürken dikkatinizi çeken bu ihtişamlı yapı Sırp Ortodoks kilisesinin kurucusu ve en önemli kişiliklerinden Aziz Sava adına 1595’de öldüğü yer olarak düşünülen noktaya yapılmıştır.

Avrupanın en büyük 10. Katedrali olan bu yapı size kendini hayran bırakacak bir mimariye sahiptir.

TERAZİJA CADDESİ

İsmini kentin su dağıtımı için 1840’lardan osmanlının inşa ettiği su kulesinden alan Ve Knez Mihaiolava caddesinden sonra en popüler ikinci cadde olan bu yer, ilgi çekici kafe, Restoran ve Alışveriş mağazaları ile meşhurdur.

Buradaki en önemli yapılardan biride 1806 yılında yapılmış olan Moskva oteli, Bu otel Maksim Gorki, Alfred Hitchcook ve Brad Pitt gibi ünlüleri ağırlamıştır.

Otel yakınlarında birde tarihi çeşme bulunmaktadır.

NİKOLA TESLA MÜZESİ

Ünlü mucid Nikola teslanın müzesi Başkent Belgrad’da bulunmaktadır. 1952’de Tesla biriminin mucidi Nikola Tesla’nın kişisel eşyalarını sergilemek üzere kurulmuştur. Müzede 160.000 kadar orijinal belge ve 5700 kadar kişisel eşya sergilenir.

Sabah saat 09:45’de açılan müze akşam saat 20:00’da kapanmaktadır, çok büyük olmayan bu müzeyi yaklaşık 1 saatinizi ayırarak girebilirsiniz.

Bilet fiyatı 500 RSD (24 TL) olan müze rehber eşliğinde gezilmektedir, anlatım ingilizce olarak yapılmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için https://nikolateslamuseum.org/en/tickets/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Müzeye şehir merkezinden yürüyerek 15 dk içinde ulaşabilirsiniz.

SIRBISTAN ULUSAL MÜZESİ

Eski Yugoslavya ve Sırbistan’ın en büyük müzesi Belgrad’ın merkezinde yer alan Cumhuriyet meydanı üzerinde kuruludur. 5600’den fazla Resim ve 8400’den fazla çizimin bulunduğu bu müzede yaklaşık 400.000 eser sergilenmektedir.

TASMAJDAN PARKI

Evet adındanda anlaşılacağı üzere Belgrad’ya yaştan yapılan tüm yerlerin taşlarının çıkartıldığı bu park cumhuriyet meydanından 10 dk yürüme mesafesindedir, Belli orta yaş kesim insanların daha çok rağbet ettiği bu park huzur verici yapısı ile dikkat çekmektedir.

AZİZ MARK KİLİSESİ

Tasmajdan parkının hemen içerisinde yer alan bu tarihi ortodoks kilisesi halihazırda hal daha ibadete açıktır.

Bizans mimarisinden oldukça esinlenmiş olan bu kilise güzel iç tasarımı ile dikkat çekmektedir.

NOVİ SAD

Başkent Belgrad’dan 1 saatlik yolculuk sonrası ulaşabileceğiniz bu şirin şehir eski Belgrad olarakta adlandırılmaktadır.

Ana meydanındaki yapıların Neo klasik döneme ait olmasının ana nedenlerinden biri kentin uzun yıllar Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun hakimiyetinde kalmış olmasındandır.

Şehir her yıl Temmuz ayı başında gerçekleştirilen ve yaklaşık 150.000 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen Exit Music Festivaline’de ev sahipliği yapmaktadır.

Şehirin ortasından geçen Sava nehrinin kenarında bulunan uzun yürüyüş yolu gğzel havalarda burayı gezmeye çıkan insanlarla dolup taşmaktadır.

VOJVIDINA MÜZESİ

Şehir merkezinde bulunan bu müzede 400.000’den fazla eser sergilenmektedir. 1947 yılından beri hizmet veren bu müze sanatseverler için oldukça önemlidir.

Şehirde bulunan bütün Kafe, Restoran ve Barlar kentin bu noktasına toplanmıştır.

Belgrad’da kaç gün kalınması gerek sorusuna gelince 3 gün bu şehir için ideal olacaktır.

Ülkemizden THY, Pegasus ve Atlasglobal havayollarının direk uçuşlar düzenlediği bu yere yolculuk yaklaşık 1 saat 15 dakika sürmektedir.

Sırbistan Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Sadece pasaport kontrolü esnasında bazen dönüş uçak bileti ve Otel rezervasyonları girişte talep edilebilmektedir.

Size Bu güzel başkent Belgrad’dan veda ederken bir başka seyahat paylaşımımda tekrar görüşmek üzere…

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/257516427977291

Aşağıda link ile Facebook TUR FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/781377202000619

Reklam

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s