AVUSTURYA VİYANA

Viyana, Avusturya’nın başkenti ve Nüfus yoğunluğu bakımından en büyük şehri, işin ilginç yanı ülkenin dokuz eyaletinden yüzölçümü bakımından en küçüğüdür. Yaklaşık 1.700.000 kişilik nüfusuyla ülkenin en kalabalık kentidir, bu da Avusturya nüfusunun yaklaşık dörtte biridir. Nüfus bakımından Viyana Avrupa Birliği’nin en büyük onuncu kentidir. Birleşmiş Milletler bürosuyla Viyana Birleşmiş Milletlerin dört resmi merkez temsilciliğinden birine sahiptir.

Budapeşte Yolculuğum sonrası Avrupada bir çok imparatorluğa başkentlik yapmış, Osmanlı İmparatorluğunun yıllaraca kuşatmasına rağmen ele geçiremediği bu tarihi ve kültürel başkente 2.5 saat süren otobüs yolculuğu sonrasında ulaşıyorum.

Budapeşte’den Viyana’ya Flixbus ve İnfobus firmasının otobüsleri ile ulaşmak öümkün olup, Biletleri 10 Euro’dan başlatan fiyatlarla satın alabilirsiniz, Tren yolculuklarıda 2.5 saat kadar sürmektedir ancak bilet fiyatları otobüslere nazaran biraz daha yüksektir, Ortalama bilet fiyatları 35 Euro civarındadır, Benim size tavsiyem ise Flixbus firmasıdır.

Dünyada Müzik başkenti olarak kabul edilen bu şehir, Brahms, Bruckner, Mahler ve Richard Strauss gibi ünlü bestecilere ev sahipliği yapmıştır.

Osmanlı İmparatorluğunun uzun süren kuşatmalar sonucu ele geçiremeyip geri çekilmek zorunda kaldığı Viyana’da bu zafer olarak kabul edilmiş, Bunun anısına İnnere Stadt bölgesindeki Aziz Stephan Katedraline Osmanlı Askerlerini ayakları altına alındığı bir heykel yapılmıştır.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

SCHÖNBRUNN SARAYI

Viyana’nın sembolü bu tarihi köşk 1400’e takın odası ve büyük bir bahçesi ile dikkat çekmektedir, Yaz Kış ziyaretçi akınına uğrayan bu köşk herkesin ortak ilgi odağıdır. 1696-1730 yılları arası inşa edilen bu yapıda bir süre Maria Thresa’da yaşamıştır. Ulaşım için şehir merkezinde U4 no’lu metroyu kullanarak buraya 10 dk. içinde ulaşabilmeniz mümkündür.

Bu yere Turlar ile gitmek isterseniz paket turlar satın alabilirsiniz, tur içerisinde Hayvanat bahçesi turu, Carriage müzesi ve Palmiye evi turu bulunmaktadır, Ücret ise ortalama 50 Euro’dur.

Eğer uzun süren bilet sıralarında vakit kaybetmek istemiyosanız buraya sabah erkenden gelmenizi tavsiye ediyorum.

HOFBURG SARAYI

1918’e kadar Habsburg hanedanlığına ait bu saray bir dönem cumhurbaşkanlığı sarayı olarak da kullanılmış ardındanda bir müze’ye dönüştürülmüştür.

Toplam 18 Avlu, 19 Bina ve 2600 odadan oluşan bu yapı şehir merkezinden yürüyüş mesafesindedir.

Sisi adı ile Bilinen Kraliçe Elizabeth’e ait bir müzede bu saray içinde yer almaktadır.

BELVEDERE SARAYI

Şehirde Landstrasse bölgesinde bulunan bu saray 1668-1745 yapılmıştır, Barok tarzı mimarisi ile dikkat çeken bu saray 15 Mayıs 1955’de Avusturyanın bağımsızlığını kazandığı anlaşmanın imzalandığı yer olarak da ayrıca dikkat çekmektedir.

AZİZ STEPHAN KATEDRALİ

1147 Yılında inşa edilmiş bu katedral Viyana’nın tam merkezinde yer almaktadır. Osmanlı Kuşatmaları esnasında sığınak olarakta kullanılan bu yapı Roma Mimarisi ve Gotik mimarisinin en güzel örneklerindendir.

Bu katedralin güney kısmında bulunan çan Osmanlı imparatorluğunun geride bıraktığı metal eşyalar eritilerek yapılmıştır. 22 ton ağırlığındaki çan daha sonradan meydana gelen savaşlarda büyük hasarlar almıştır.

STAATSOPER (VİYANA DEVLET OPERASI)

1869’da Mozart’ın ünlü Don Giovanni adlı eseri ile açılışı yapılan Viyana Devlet Operasında yılda yaklaşık 60 kadar gösteri sunulmaktadır.

Bilet bulmanın çok zor olduğu bu konserlere ise ilgi büyüktür. Ancak gösterilere ayakta izlemek isteyenler için 10 Euro’ya biletler satılmaktadır.

İkinci Dünya savaşında ağır hasar alan yapı 10 yıl içerisinde tekrar onarılarak 5 Kasım 1955’de Beethoven’ın Fideilo’su ile yeniden açılarak bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

GRABEN CADDESİ

Şehir merkezinde Aziz Stephan Katedrali yakınında bulunan bu cadde Buranın en ünlü alışveriş caddesidir, Birçok mağaza, Restorant ve Kafe bu bölgede bulunmaktadır.

Cadde üzerinde ayrıca 1679 yılındaki veba salgınında hayatını kaybedenler anısına bir veba anıtıdır.

HUNDERTWASSER EVİ

Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser ile Mimar Josef Krawina tarafından yapılmış olan bu apartman sıra dışı ve göz alıcı renkleriyle dikkat çekmektedir.

Şehir merkezinden metro ile gelip Rochusgasse durağunda indiğinizde 7-8 dakika yürüme mesafesindeki 52 daire ve 4 dükkandan oluşan bu güzel yapıyı görme şansına sahip olabilirsiniz.

KARNTNER CADDESİ

Viyana’nın merkezi kabul edilen bu ünlü cadde Opera Binası ile Stephansplatz caddeleri atadındaki bölümdür. Cadde sağlı sollu dükkanlar, kafelere ve Restoranlara ev sahipliği yapmaktadır.

SEEGROTTE YER ALTI GÖLÜ

Viyana’nın Niederösterreich Eyaletine bağlı Hinterbrühl kasabası yakınlarında bulunan avrupanın en büyük yer altı gölü.

1848 yılında asıl amacı kireçtaşı çıkarmak üzerine kurulu bir madenken büyük bir patlama sonucu yeraltı sularını maden içerisine dolması ike oluşan bu göl günümüzde ziyaretçilere değişik güzellikler sunmaktadır.

1932 senesinden itibaren ziyarete açık bu olan bu göl bir dönem nazilerin uçak yapımı olarakta kullandığı bir üs görevinide gördü.

Ulaşım için merkez tren istasyonundan kalkan trenlerle öncelikle Mödling istasyonuna gitmeniz gerekmektedir, yolculuk süresi 25 dk civarı sürmekte olup bu istasyonda indikten sonra 364 ve 365 no’lu belediye otobüsleri ile yer altı gölüne ulaşmanız mümkün.

Yer altı gölü giriş ücreti 11 Euro

BADEN

Viyana’ya 25 km uzaklıktaki bu şirin ve güzel kasaba kaplıcaları ile ünlüdür.

Beethoven ve Mozart’ın dönem dönem gelip dinlendikleri bu kasabada Beethoven’a ait ziayerete açık birde ev bulunmaktadır. Beethoven ünlü 9. Senfonisini bu evde bestelemiştir.

İmparator Kaiser Franz’ın 1813-1834 yılları arasında yazlık olarak kullandığı ev Baden kasabadında bulunmaktadır, bu ev 2.8 Milyon Euro harcanarak restore edilmiş ve müze haline dönüştürülmüştür.

Ayrıca kasabada birde tarihi türk hamamı bulunmaktadır fakat giriş ücretleri oldukça pahalıdır.

MAYERLİNG AV KÖŞKÜ

İmparator Franz Joseph ile kraliçe Elizabeth (Sisi)’nin tek oğlu olan Rudolph’un av düşkünlüğü nedeni ile 1886 yılında satın aldıkları bu köşkün oldukça trajik bir hikayesi vardır.

Köşk satın alındıktan 3 yıl sonra prens Rudolph ve 17 yaşındaki aşık olduğu kız ölü olarak bulunur, sebebi tam olarak aydınlatılamayan bu hikayenin intihar olabileceği gibi Baba oğul arası bazı anlaşmazlıklar yüzündende olabileceği öne sürülmektedir.

LIECHTENSTEIN ŞATOSU

1200 lü yıllarda yapıldığı sanılan bu köşk Baden kasabasına oldukça yakın mesefade bulunmaktadır, hali hazırda hala ziyarete açık olan bu köşkü Viyane geziniz esnasında ziyaret edebilirsiniz.

HEILINGENKREUZ MANASTIRI

Avusturya’nın ve avrupanın en eski yapılarından biri olan bu keşişhane 1240 yılında yapılmıştır. Günümüzde hala daha bazı rahipler burada eğitim almaktadır. İçerisinde bulunan müzeyi ve kiliseleri gezebilir, Roman gotik mimarisi yapıların güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Eğer isterseniz Liechtenstein Şatosu, Mayerling Av Köşkü, Heilingenkreuz Manastırı, Baden Termal Şehri ve Seegrotte Yer Altı gölünü kapsayan turları ortlama 60 Euro ödeyerek Paket tur şeklinde satın alabilirsiniz. Şehrin birçok noktasında bu turları satın alabileceğiniz yerler mevcut.

Avusturya AB ve Schengen üye ülkesi olduğundan buraya gelebilmek için Schengen Vizesine sahip olmanız gerekmektedir, Yeşil (Hususi Damgalı), Diplomatik ve Gri (Hizmet) Pasaportu sahibi Türk vatandaşları ise vizeden muaftır.

Avusturya Avrupanın refah düzeyi en yüksek ülkelerinden biri olduğundan genel itibari ile pahalı bir yerdir, Para birimi olarak Euro’nun kullanıldığı ülkeye İstanbul’dan 2 saatlik uçak yolculuğu ile haftanın hergünü ulaşmanız mümkündür. Ayrıca Avrupanın birçok şehrinden de buraya Otobüs ve Trenler ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü ev kiralamalarınız için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

Bu paylaşımın size yardımcı olabilmesini umuyorum, Bir başka seyahat paylaşımımda görüşmek üzere.

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/257516427977291

Aşağıda link ile Facebook TUR FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/781377202000619

Reklam

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s