LJUBLJANA-SLOVENYA

LJUBLJANA

 

Ljubljana Kasaplar Köprüsü (Butcher’s Bridge)

 

Ljubljana dediğimizde birçoklarımız buranın nerede olduğuna dair fikir yürütmekte zorlanırız, Eski Yugoslavyanın bir parçası olan bu güzel ülke 2004 yılından beri Avrupa Birliğine üye olan Slovenya’nın başkentidir. Özellikle artık efsaneleşmiş olan ve her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Bled gölü ile adını duyuran ülke turizm potansiyelini her yıl genişletmektedir.

Bled Gölü

Her insanın içinde hep bir ülke yatar diye düşünürüm ben, işte benimde gönlümde yatan ve hep merak duyduğum bu güzel ülkeye artık gitme vaktinin geldiğini düşünerek tam da bahar aylarının bize merhaba dediği şu günlerde yola koyuluyorum, Türk Hava Yollarının Bahar ayları için yaptığı güzel bir promosyon ile İstanbul’dan yaklaşık 2 saatlik bir uçuşla Ljubljana’ya merhaba diyorum.

Ljubljana, Slovenya’nın başkenti ve en büyük şehridir. 1991’den beri bağımsız Slovenya’nın kültürel, eğitimsel, ekonomik, politik ve idari merkezi olmuştur.

Slovenya, Orta Avrupa’nın güneyinde yer alan bir ülkedir. Batısında İtalya; güneybatısında Adriyatik Denizi; güney ve doğusunda Hırvatistan, kuzeydoğusunda Macaristan ve kuzeyinde Avusturya bulunur. Bir zamanlar Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin bir parçası olan Slovenya, 25 Haziran 1991’de bağımsızlığını ilân edip bağımsız bir devlet olmuştur. 1 Mayıs 2004’te Avrupa Birliği’ne katılan Slovenya, Parçalanan Yugoslavya’dan Avrupa Birliği’ne girmiş ilk ülkedir. İkincisi ise Hırvatistan’dır. Slovenya Slavca’da “Slavlar Ülkesi” anlamına gelmektedir.

Şehrin isminin kökeninin ne olduğu konusunda net bir karara varılamamıştır. Bazı tarihçiler ismini, “Laburus” denilen antik Slav şehrinden aldığına inanırlar. Diğerleri ise kelimenin kasabadaki bir selden sonra Latince “Aluvina”dan geldiğini düşünür. Sonuç olarak bazıları kökeninin Slav sözcüğü olan Luba (sevilen) olduğunu var saymaktadırlar. Şehrin Almanca ismi Laibach’tır. Bilinen Yunan efsanesine göre, kahraman Jason ve Argonotlar Colchis’teki altın postu bulduktan sonra, Ege Denizine dönmek yerine Tuna Nehri’nde yol alarak kuzey yönüne varmışlardır. Giderek, Tuna’nın bir kolu olan Sava’nın etrafından Lublianitsa ırmağının kaynağına varmışlardır. Gemilerini batıdaki evlerine dönmek için Adriyatik Denizine taşımış, karaya çıkmışlardır. Argonotlar, günümüz şehirleri Vrhnika ve Ljubljana arasında, bataklıkla çevrili bir göl bulmuşlardır. Burası Jason’un bir canavarı devirdiği yerdir. Bu canavar, şehrin arması ve bayrağı üzerinde bulunan ejderhadır. Çok kanatlı ejderhalar şehrin meşhur Ejderha Köprüsü’nü süsler. 1900 ve 1901 yılları arasında yapılan bu köprü, Zaninoviç’in çalışmasıdır. Ejderha, ayrıca yüzyıllar boyunca Slovenya’nın ruhani merkezi olan yakın Avusturya kenti Klagenfurt’un sembolüdür.

VİZE

Slovenya için Schengen Vizesi Gerekmekte

Slovenya TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinden vize istemektedir, Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir, Slovenya AB üyesi ve Schengen üye devletidir. Bu nedenle Slovenya vizesi ile diğer Schengen

üye ülkelerine de girilebilmektedir.

Slovenya Vizesi hakkında ayrıntılı bilgiye ve gerekli evraklar listesine buradan linkinden ulaşabilirsiniz.

Slovenya vize başvuru formu için http://www.vfsglobal.com/slovenia/turkey/pdf/Application-Form-TR-EN.PDF

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

 

Ljubljana Joze Pucnik Havalimanı Oldukça Küçük.

 

ULAŞIM

 

OTOBÜS

Otobüsler Tam havalimanı Çıkışında Karşıda.

Şehir Merkezine 35 km uzaklıktaki Joze Pucnik Uluslararası havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için en iyi yöntem Alpetour firmasına ait Otobüslerdir. Yaklaşık 45 Dk içinde şehir merkezine gelebilmeniz mümkündür. Bilet ücreti tek yön 4.10 Euro’dur.

Alpetour Firmasının Otobüs saatlerine ulaşmak için:

Buraya tıklayabilirsiniz.

Telefon: +386 (0)4 20 13 210

Websitesi: http://www.alpetour.si

E-mail: info@alpetour.si

OTOBÜS TERMİNALİ – ŞEHİR MERKEZİ

 

TAKSİ

Taksi ile Ulaşım Maliyeti yaklaşık 30 Euro

Havalimanı ile şehir merkezi arasında Taksi kullanmak isterseniz ortalama ücret 30 Euro’dur.

HAVALİMANI TAKSİ İRTİBAT BİLGİLERİ:

Telefon: + 386 (0) 590 60 777

Mobil: + 386 (0) 31 216 111

E-mail: taxiairport4@gmail.com

Websitesi: airporttaxi.si

UBER VE TAXIFY

Ljubljana’da UBER Uygulaması Kullanılmamakta.

Ljubljana’da UBER ve TAXIFY uygulaması kullanılmamaktadır.

KONAKLAMA

Ljublajana’da Oteller Gecelik 20 Euro’dan Başlamakta.

Konaklama için oldukça küçük bir şehir merkezi bulunan Ljubljana’da Otelleri ve Kiralık evleri tercih edebilirsiniz. Her ne kadar Turistik bir Şehir olsa da Ljubljana’da her bütçeye göre konaklama bulabilmek mümkümdür.

Otel seçimleriniz için:

https://hotelscan.com/en/search?geoid=x5znut378dl2&checkin=2019-03-21&checkout=2019-03-22&rooms=1 web sitesi üzerinden inceleme ve karşılaştırma yapabilirsiniz.

Otel seçimleriniz için http://www.Booking.com web

sitesi üzerinden inceleme yapabilirsiniz.

Sizde https://booking.com/s/73_0/aa89c915 linkini kullanarak Booking üzerinden %10 indirimli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

SLOVENYA PARA BİRİMİ

Slovenya Para Birimi Euro

Slovenya Avrupa Birliği üye ülkesi olduğundan ulusal para birimi olarak Euro (EUR) kullanmaktadır.

CEP TELEFONU / SİM KART

Slovenya’da Sim Kart Fiyatları Ortalama 7GB, 15 Euro

Öncelikle Turkcell günlük (35,00 TL), Vodafone (29,90)TL ve Türk Telekom (35,00 TL ) hatlarının burada bulunan operatörlerle anlaşması olduğundan kendi hattınızı Günlük ücretleri karşılığında kullanabilirsiniz. (Kullandığınız tarifenin yurtdışı paketlerinin kullanımına uygun olup olmadığını müşteri hizmetlerine gelmeden önce sormanız sürpriz faturalarla karşılaşmamak adına yararınıza olabilir).

Sim kart almak isterseniz şehir merkezinde bulunan tüm telefoncularda satılmakta olan

Telekom Slovenije, A1, Telemach Ve T2 (Bu hat henüz Hali Hazırda Hazır Sim Kart Satışı Yapmamaktadır) şebekeleri için ortalama fiyat 30 gün geçerli 7 GB’lik sim kartlar 15 Euro’dur. Ortalama tüm operatör fiyatları aynı sayılır, daha düşük paketlerde mevcut, kartı aldığınız yerden aktivasyon yaptırmayı unutmayın!!!

Sim Kartlar ile ilgili ayrıntılı bilgi için

https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/Slovenia web sitesini inceleyebilirsiniz.

MARKET – ALIŞVERİŞ

Ljubljana’da SPAR marketlerin fiyatları Uygun.

Çok sayıda Süpermarketin bulunduğu Ljubljana’da en uygun süpermarketler Hofer, Lidl, Mercator ve Spar Süpermarketleridir.

Ayrıca çok sayıda küçük market ve büfeler bulunmaktadır.

KREDİ KARTI

Kredi Kartı Bazı Yerlerde Geçmemekte.

Hemen heryerde kredi kartı geçerli olsada bazı yerlerde geçmemektedir. Her ihtimale karşı önceden sormak gerekmektedir.

HALK

Sloven Halkı Genel Olarak Yardımsever…

İnsanlar ilk bakışta size soğuk gibi görünsede genelde yardımsever kişilikleri ile öne çıkmaktadırlar, Slovenya 2004 yılında AB üye ülkesi olmuştur, Resmi dil Slovence’dir. Ayrıca diğer balkan dilleri (Hırvatça, Sırpça, Makedonca, Boşnakça) bilen bir kişide Slovenlerle oldukça kolay bir şekilde iletişim kurabilmektedir. İngilizce özellikle genç nesil tarafından bilinmektedir. Orta yaş üstü insanlar pek ingilizce bilmemektedir.

DÖVİZ / PARA BOZDURMA

Slovenya Euro Kullanmakta, Paranızı Türkiye’den Bozdurabilirsiniz.

1 Euro= 6.5 TL, Slovenya Resmi para birimi Euro olduğundan buraya gelmeden Türkiye’den Euro alabilmeniz mümkündür. Farklı bir döviz bozdurmak için hafta içi mesai saatlerinde bankaları, mesai saatleri dışında ise ATM’leri kullanabilirsiniz, Döviz bozdurmak için en iyi kurlar Şehir merkezi çevresinde bulunan Döviz bürolarıdır. Çok zorda kalmadıkça yüksek kur farklarından dolayı havalimanında döviz bozdurmayınız.

Döviz bürolarının çoğunda Sıfır komisyon uygulanmaktadır. Ayrıca döviz bürolarının bazıları Türk Lirasıda bozmaktadır. Döviz bozdurmadan önce güncel döviz kurlarını ve Komisyon durumunu mutlaka döviz bürosu yetkililerine sorunuz.

GÜVENLİK

Slovenya Genel İtibar ile Güvenli Bir Ülke.

Slovenya oldukça güvenli bir Ülkedir. 2018 yılı Küresel Barış Endeksi verilerine göre bu ülke 163 ülke içinde 11. Sıradadır. Hemen her önemli noktada polis bulunmaktadır, ayrıca şehrin hemen her yerinde güvenlik kameralarını görebilmeniz mümkündür, Bayanlar günün her saati tek başına güvenle cadde ve sokaklarda dolaşabilmektedir. Nadirende olsa çeşitli hırsızlık olaylarına karşı özellikle toplu taşıma araçlarında değerli eşyalarınıza dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

SAĞLIK

Slovenya’da Sağlık Hizmetleri Orta Seviyede

Hastanelerin hijyen ve alt yapı kapasiteleri ülkemizin gerisindedir. Büyük ve önemli ameliyatlar için yurtdışına, özellikle de Avusturya’ya gidilmesi tercih edilmektedir. Doktorlar genelde İngilizce veya Almanca bilmektedir. Bununla birlikte, tercüman kullanılması da zaman zaman gerekli olabilmektedir.

Sağlık Bakanlığının Resmi web sitesinden Slovenya’ya gitmeden önce yapılması gerekenler bölümünü okumanız yararınıza olacaktır.

Slovenya için herhangi bir zorunlu aşı bulunmamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için

http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/SaglikBilgisi/SLO

web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Hangi tür Pasaporta sahip olursanız olun yurtdışı seyahatlerinize çıkmadan önce her ihtimale karşı Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortanızı yaptırmayı unutmayın.

Seyahat sağlık sigortalarının fiyatları 7 gün geçerli olmak üzere ortalama 5-8 Euro ( 30-45 TL) arasında değişmektedir.

Yurtdışında sağlık hizmetlerinin çok pahalı olduğunu asla aklınızdan çıkartmayın.

İÇME SUYU

Slovenya Genelinde Musluk Suları İçilebilmektedir.

Ülke genelinde musluk suları kireçli olmakla birlikte genel olarak içilebilir niteliktedir. Ayrıca Slovenya sokaklarında bulunan çeşmelerdende güvenle su içilebilmektedir. Sloven halkı genel olarak musluk suyu tüketmektedir.

ARAÇ KİRALAMA

Araç Kiraları Ortalama Günlük 30 Euro

Ljubljana’ya gelip araç kiralamayı düşünürseniz şehir merkezlerinde bulunan kiralama şirketlerini düşünebilirsiniz yada gelmeden online olarak araç kiralayıp Ljubljana havalimanlarından teslim alabilirsiniz… Ljubljana’da gezilecek yerlerin çoğu yürüme mesafesindedir fakat şehir dışında bulunan Bled gölü ve çevresini gezmek isterseniz araç kiralayabilirsiniz. Benzin 1Lt 1 Euro civarında.

HAVA DURUMU

Ljubljana için En Güzel Dönem Mart-Ekim Arası

Karasal iklim mevcut olup akşamları bazen serin olabilmektedir. Bazen yaz mevsiminde dahi 1 hafta boyunca yağmur yağabilmektedir. Gelmeden önce hava durumunu kontol ederek Buraya tedbirli gelmenizi tavsiye ederim…

LJUBLJANA GEZİLECEK YERLER

BUTCHER’S BRIDGE

(KASAPLAR KÖPRÜSÜ)

 

Ljubljana Kasaplar Köprüsü (Butcher’s Bridge)
Ljubljana Kasaplar Köprüsü (Butcher’s Bridge)
Ljubljana Kasaplar Köprüsü (Butcher’s Bridge)
Ljubljana Kasaplar Köprüsü (Butcher’s Bridge)
Ljubljana Kasaplar Köprüsü (Butcher’s Bridge)

 

Kasaplar Köprüsü, Ljubljana’nın aşk köprüsü olarak adlandırılır. Sayısız aşıkların sembolik olarak aşklarını kilitlediği ve anahtarları altına akan Ljubljanica nehrine fırlattığı bir yer olarak ün kazanmıştır.

2010 yılında inşa edilen Kasaplar Köprüsü, Merkez Çarşı’nın içinde mimar Jože Plečnik tarafından tasarlanmıştır. Jože Plečnik’in neredeyse yüz yıl önce bir köprü yapılmasını öngördüğü yerde bulunmaktadır. Konsepti bir dereceye kadar sanatsal olan bu köprü ünlü Sloven heykeltıraş Jakov Brdar’ın heykelleriyle süslenmiştir.

Kasaplar Köprüsü eskiden kasapların standlarının bulunduğu noktadadır ve Brdar’ın korkutucu ama ilginç büyük heykelleri ve parapetin üzerinde oturan deforme olmuş küçük yaratıkların küçük heykelleri ile bir şekilde bu geçmişin hikayesine atıfta bulunmaktadır. Köprünün Petkovškovo nabrežje tarafındaki büyük heykeli, Prometheus’u tasvir ederken, korkuluktaki minyatür heykeller, kasapların satış otomatlarında bir kez yapılan faaliyete şakacı bir biçimde hitap etmektedir.

Brdar’ın ürpertici figürleri ve köprünün korkuluğuna takılan asma kilitleri arasındaki çarpıcı tezatlık, Ljubljana’nın birçok romantik hikayesinden en sıradışı olanlardan birini simgelemektedir.

DRAGON BRIDGE (EJDERHA KÖPRÜSÜ)

 

Ejderha Köprüsü (Dragon Bridge)
Ejderha Köprüsü (Dragon Bridge)

 

Ünlü ejderha heykelleriyle süslenmiş Dragon (Ejderha) Köprüsü, Ljubljana’nın en tanınmış simgelerinden birisidir. Dragon Bridge köprüsünün üstünde bir ejderhanın yanında fotoğraf çekmediyseniz, Ljubljana’yı ziyaret etmiş sayılmazsınız, Hafifçe ürkütücü ve neredeyse gerçek görünen dört ejderha heykeli (tabii ki ejderhaların gerçek olabileceğine inanıyorsanız), köprü kurulduğundan bu yana heyecan verici hayal gücü olan bir şaheser niteliğindedir.

Ejderhaların çekiciliği bir yana, köprü, olağanüstü bir teknik miras parçası olarak kabul edilen eşsiz bir eser ve 20. yüzyılın başında gelişen Art Nouveau mimarisinin mükemmel bir örneğidir. 1900-1901 yılları arasında inşa edilen Ljubljana’nın ilk betonarme yapısıdır ve Avrupa’da inşa edilen türünün en büyük köprülerinden biridir. Açılış sırasında bu köprü Jubilee İmparatoru Franz Joseph I olarak adlandırılmıştır. Orijinal tasarımlara göre bu köprünün önce ejderhalar yerine kanatlı aslanlarla süslenmesi planlanmıştır. Aynı zamanda Slovenya’da asfaltla kaplanan ilk yapıdır. Köprünün inşaat planları, betonarme köprülerde uzmanlaşmış ünlü bir mühendis olan Profesör Josef Melan tarafından hazırlanmıştır.

Ejderha Köprüsü, Dalmaçyalı mimar Jurij Zaninović tarafından projelendirilmiştir ve betonarme yapının kaplandığı beton plakaları, korkulukları ve bakır ejderha heykellerini tasarlamıştır. Köprünün orijinal süslemeleri arasında aynı zamanda bir zamanlar gazla çalışan parapet lambalarda bulunmaktadır.

LJUBLJANA KALESİ

Ljubljana Kalesinin İç Kısmı
Kale Surları
Kale’den Manzaralar
Kale’den Manzaralar
Kale’den Manzaralar
Funiküler ile Kaleye Çıkış 2 dk, Ücreti Gidiş-Dönüş 4 Euro
Funiküler
Funiküler
Funüküler ile Aşağı Yolculuk
Funiküler ile Aşağı iniş 2 dk Sürmekte.
Funiküler Kullanmak İstemezseniz Kaleye Çıkış Yolu

Yaklaşık 900 yıldır şehrin yukarısındaki bir tepede duran Ljubljana Kalesi, Ljubljana’nın başlıca cazibe merkezidir. Kalenin Gözetleme Kulesi ve surları kentin en güzel manzaralarından bazılarını sunarken, kale Slovenya tarihi üzerine bir sergi, bir kukla müzesi, St George Şapeli, Hapishane ve bir dizi tarihi odaya ev sahipliği yapmaktadır. Sanal Kale adında bir video sunum odası bulunmaktadır.

Ljubljana Kalesi bir ortaçağ kalesidir. 11. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir ve 12. yüzyılda yeniden inşa edilmiştir. Şu anki görünümünü 15. yüzyılda neredeyse tamamen yenilenerek elde etmiştir, binaların çoğu 16. ve 17. yüzyıllara yapılmıştır. Başlangıçta savunma amaçlı inşaa edilen bu yapı ve 14. yüzyılın ilk yarısından bu yana Carniola lordlarının oturduğu yer olarak hizmet vermiştir. 19. yüzyılda çeşitli amaçlar için kullanılılan bu kale günümüzde büyük bir kültürel mekan ve müze olarak kullanılmaktadır.

Kaleye şehir merkezinden Füniküler ile hızlıca ulaşabilirsiniz, Ljubljana Kalesi içinde ayrıca sanat sergileri için bir yere, bir kafe’ye, bir gece kulübüne ve iki restorana’da ev sahipliği yapmaktadır (Strelec ve Gostilna na Gradu) ayrıca kültürel etkinlikler, aile eğlenceleri, dans gösterileri içinde hizmet vermektedir. Akşamları ve yıldızların altında Film başlığı altında yaz aylarında açık hava film gösterileri sunulmaktadır.

Gözetleme Kulesi

Ljubljana Kalesi’nin Gözetleme Kulesi, Ljubljana ve çevresinin en güzel manzaralarını sunmaktadır. Aslen Fransız işgali sonrası 1813’te yıkılan Pipers ‘Tower’ın yerine kentin yangın bekçisinin evi olarak kullanılan bu kule kalenin en ilgi çekici noktalarından birisidir.

Slovenya Tarihi Sergisi

Altı bölüme ayrılmış bu sergi, Slovenya’nın bilinen tüm tarihini kapsamaktadır. Bugünkü Slovenya bölgesindeki insanlığın en eski izlerine kadar sizi tarihte yaklaşık 200.000 yıl gerisine kadar götürmektedir.

Kukla Müzesi

Slovenya, zengin bir kuklacılık geleneğine sahip bir ülkedir. Ljubljana Kukla Tiyatrosu tarafından düzenlenen bu kalıcı müze sergisi size Slovenya’daki kuklacılık tarihini ve çağdaş Sloven kuklacıların yaratıcılığını tanıtmaktadır.

Adres: Grajska planota 1 1000 Ljubljana

Telefon: +386 (0) 1 306 42 93

Web sitesi: https://www.ljubljanskigrad.si/en/the-ljubljana-castle/

ÇALIŞMA SAATLERİ

Ljubljana Kalesi ve Füniküler

Ocak-Mart, Kasım: 10:00-20:00,

Nisan, Mayıs, Ekim: 09:00-21:00,

Haziran-eylül: 09:00-23:00,

Aralık: 10:00-22:00

Bilgi Merkezi, Sanal Kale, Gözetleme Kulesi, Slovenya Tarihi Müzesi, Kukla Müzesi, Şapel ve Cezaevi

Ocak-Mart, Kasım: 10:00-18:00,

Nisan, Mayıs, Ekim: 09:00-20:00,

Haziran-eylül: 09:00-21:00,

Aralık: 10:00-19:00, Gözetleme Kulesi

21: 00’e kadar

Kale Turları

Ljubljana Kalesi Zaman Makinesi bölümünde

Farklı tarihi kişilikleri taklit eden kostümlü şato rehberleri eşliğinde Ljubljana Kalesi’nin tarihine ve Altı temel atma dönemi boyunca bir zaman yolculuğuna katılabilmeniz mümkündür.

GİRİŞ ÜCRETLERİ

 

Kaleye Funiküler kullanmadan çıkmak isterseniz Kale içini gezmek ücretsizdir. Kale içinde bulunan bazı bölümlere girişler ücretlidir.

Kale Giriş Bileti ve Ayrıca Dönüşte Funiküler Kullanmak İsterseniz;

Yetişkinler için kişi başı 10.00 Euro

7-18 yaş arası çocuklar ve gençler, öğrenciler, yaşlılar, emekliler ve 15 yaşından büyük gruplar için kişi başına 7.00 Euro

İki yetişkin ve en az bir çocuk 7-18 yaş arası aileler için 26,00 Euro

Yalnızca Kale Giriş Bileti İsteyenler İçin;

Yetişkinler için kişi başı 7.50 Euro

7-18 yaş arası çocuklar ve gençler, öğrenciler, yaşlılar, emekliler ve 15 yaşından büyük gruplar için kişi başı 5,20 Euro

İki yetişkin ve en az bir çocuk 7-18 yaş arası aileler için 19,00 Euro

PREŠERNOV MEYDANI

Presernov Meydanı
Presernov Meydanı
Ünlü Sloven Şair Fransa Preseren Anıtı

Prešernov meydanının adı, ortaçağda Ljubljana’ya giriş yapılan şehir kapılarından birinin önündeki yol kavşağından gelmektedir. Kavşağın hemen yanında, 17. yüzyılda inşa edilen Müjde Fransiskan kilisesi bulunmaktadır. Daha sonra bu kavşak bir meydan haline getirilmiş ve 19. yüzyılın ortalarında şehir surlarının yıkılmasından sonra da asfaltlanmıştır.

Yıkıcı 1895 depreminin ardından, meydanda birçok burjuva sarayı inşa edilmiştir: Frisch Evi (Frischova hiša) ve Seunig Evi (Seunigova hiša) currentlyopova ulica sokağının alt ucunda, şu anda Centralna lekarna eczanesinin bulunduğu , Urbanc House (Urbančeva hiša), Hauptman House (Hauptmanova hiša) ve Mayer Palace (Mayerjeva palača) bunlardan bazılarıdır. Meydanın karşısındaki nehrin karşısında Filip Konağı (Filipov dvorec) ve Graz merkezli mimar Leopold Theyer tarafından inşa edilen Kresija belediye Binası bulunmaktadır.

20. yüzyılın ilk on yılı, Hauptman Evi’ndeki Art Nouveau’nun yenilenmesi ve Ljubljana’nın en güzel Art Nouveau yapılarından biri olan Urbanc Evi kentin ilk mağazasını barındıran bina olarak hizmet vermiştir. İkinci Dünya Savaşı arasında, meydanın son bir dokunuşu olarak, Mayer mağazasıda meydanın güney tarafına inşa edilmiştir. Mimar Jože Plečnik’in Üçlü Köprüsü inşa edildiğinde, şehir Ljubljanica nehrinin diğer tarafına genişlemiş ve bugünkü görünümünü almıştır.

Mimar Maks Fabiani ve heykeltıraş Ivan Zajc tarafından tasarlanan ve meydanda bulunan Prešeren Anıtı 1905 sonbaharında açılmıştır. En büyük Sloven şairi olan Fransa Prešeren’i (1800-1849) anıtı burada bulunmaktadır. Başının üstünde bir defne bulunan bu Şairin heykeli, Wolfova ulica sokağındaki meydanın karşısındaki bir binanın cephesine monte edilen büyük aşkı Julija Primic’in heykeli ile sembolik olarak yüzleştirilmiştir.

 

ST. NICOLAS KATEDRALİ

 

St. Nicolas Katedrali

 

Katedralin yeri aslen 1262 yılına tarihlenen üç nefli bir Romen kilisesi tarafından işgal edilmiş bir bölgedir. 1361 yılında Gotik tarzda yeniden inşa edilmiştir. 1461’de kiliseye çeşitli değişiklikler ve eklemeler yapılmıştır. Şehir merkezinin hemen her noktasından görülebilen bu görkemli yapı Ljubljana ziyaretiniz esnasında gezebileceğiniz ilgi çekici yerlerin başında gelmektedir.

1701 ve 1706 yılları arasında, Cizvit mimarı Andrea Pozzo tarafından tasarıma Latin haçı şeklinde yan şaplara sahip yeni bir Barok salon kilisesi yapılmıştır. Kilisenin kubbesi yalnızca 1841 yılında inşa edildiğinden, başlangıçta, haç merkezinin üstündeki kemer üzerine sahte bir kubbe yapılarak boyanmıştır. Hayatta kalan Barok iç dekorasyon, Giulio Quaglio’nun (1703-1706 ve 1721-1723 dönemlerinde boyanmıştır) Angelo Putti’nin kubbe kirişlerinin (1712-1713), Emona’nın (1712-1713) kirişlerinin altındaki Emho’nun dört piskoposunun heykellerini içermektedir. 1701’de kilisenin yeniden inşasını başlatan Janez Anton Dolničar (1715), Francesco Robba’nın nefin sol tarafındaki sunak melekleri (1745-1750) ve kardeşin Paolo ve Giuseppe Groppelli’nin sunak meleklerinini ilave etmiştir.

Bir dizi başka sanat eseri daha sonra eklenmiştir. En ilginç olanlardan biri, 1844 yılında Matevž Langus tarafından boyanmış kubbe freskleridir. 20. yüzyılın en göze çarpan özellikleri arasında, Slovenya’da 1250. yıldönümünü kutlamak üzere görevlendirilen Tone Demšar’ın Slovenya tarihini gösteren ana giriş kapısı kabartması ve Mirsad Begić’in piskopos portreli kapısıda ilgi çekicidir.

 

TOWN HALL (ESKİ BELEDİYE BİNASI)

 

Ljubljana Town Hall (Belediye Binası)
Ljubljana Town Hall (Belediye Binası)

 

Ljubljana’nın Belediye Binası (yerel olarak Mestna hiša, Magistrat veya Rotovž olarak adlandırılırmaktadır), Ljubljana Belediyesi’nin merkezidir. 15. yüzyılın sonlarında usta yapımcı Peter Bezlaj tarafından yaptırılmıştır. Carlo Martinuzzi tarafından tasarlanan bir eke, ana yapımcı Gregor Maček Snr tarafından eklendikten sonra 1717-1719 yılları arasında bugünkü görünümünü almıştır. Daha sonra binaya, 1963’te mimar Svetozar Križaj tarafından bazı değişiklikler yapılmıştır.

Belediye Binasının cephesi, Venedik mimarisinin etkilerini yansıtmaktadır. Giriş, daha önce yakındaki Stari’nin ortasında durmakta olan Herkül Çeşmesi’nin bir parçası idi, Orijinal Belediye Binası binasından kalan bir arması ve bir aslan ile 17. yüzyıldan kalma bir Herkül heykeli ile geç Gotik plaklara sahiptir. Belediye binasının kemerli avlusunda, Bokalce Kalesi’nden (Grad Bokalce) Francesco Robba’nın Nergis Çeşmesi (Narcisov vodnjak) yer almaktadır. Merdivenlerin yanında, Ljubljana’nın ünlü belediye başkanı olan Ivan Hribar’ın (1851-1941) anısına bir anıt bulunmaktadır.

Belediye Salonunda Bulunan Sergiler

Ljubljana Belediye Binası dört sergi alanına sahiptir: Cam Atriyum, Tarihsel Atriyum, Orta ve Sağ Atriyumlar. Sergi alanının temel amacı Ljubljana Belediyesi tarafından projelerin sergilenmesidir. Ayrıca, uluslararası ve şehirlerarası ortaklıklar aracılığıyla düzenlenen sergiler, yerleşik ve amatör sanatçılar tarafından yapılan bireysel ve grup güzel sanat sergileride yer almaktadır.

Adres: Mestni trg 1 1000 Ljubljana

Telefon: +386 (0)1 306 10 20

Website: https://www.visitljubljana.com/en/visitors/tours-and-trips/town-hall-tour/

Giriş Ücreti: 5 Euro

Belediye Binası Sadece Cumartesi günleri Saat 13:00’da gezilebilmektedir ve gezi süresi yaklaşık 1 saat sürmektedir. Rezervasyonların yukarıdaki link üzerinden online olarak yapılması gerekmektedir.

 

TRIPLE BRIDGE ( 3’LÜ KÖPRÜ)

 

Ljubljana Üçlü Köprü Tam Şehir Merkezinde.
Ljubljana Üçlü Köprü
Ljubljana Üçlü Köprü
Ljubljana Üçlü Köprü.

 

Üçlü Köprüyü oluşturan üç köprünün merkezi, 1842’den bu yana, kuzey-batı Avrupa topraklarını güney-doğu Avrupa ve Balkanlarla birleştiren eski, stratejik açıdan önemli bir ortaçağ ahşap köprüsünün yerini almış bir köprüdür. 1929 ve 1932 yılları arasında, yayalar için tasarlanan yan köprüler, orijinal bir taş köprüyle, Ljubljana’nın eşsiz bir mimari yapısını oluşturan mimar Jože Plečnik’in tasarımıyla eklenmiştir.

Plečnik metal korkulukları eski taş köprüsünden çıkarmış ve üç köprüyü de büyük taş korkuluklar ve lambalarla donatmıştır. Yan köprülerin her birinden, iki merdiven ile, Köprü’nün yukardan görünümünü sağlayan ırmağın hemen yukarısındaki teraslara çıkılmaktadır.

Nehrin sağ kıyısında, Köprü, Ljubljana Merkez Pazarı kolonisine bağlı küçük bir çiçekçi dükkanı ve sol kıyısında da bir kioskla güçlendirilmiştir. Plečnik’in iki kentsel ekseninin, nehir ekseninin ve Rožnik ile kale tepelerinin arasında çalışan eksenin geçişinde kilit bir konuma sahiptir. 1992 yılında, Üçlü Köprü tamamen yenilenmiştir.

 

BLED GÖLÜ

 

Bled Gölü Gerçekten Büyüleyici.
Bled Gölünden Kareler…
Bled Gölünde Küçük Bir Adacık ve Üzerinde Kilise yer almakta
Göl Etrafında Çok Sayıda Termal Tesis Mevcut
Tabiat Etkileyici…
Göl Üzerinde Bulunan Adadan Manzaralar
Bled Gölü
Bled Gölünün Girişinde Yer Alan Kale

 

Tabiki Ljubljana dediğimizde ziyaret etmeden dönmememiz gereken, Masallara, Filmlere ve Romanlara konu olmuş, eşsiz manzarası ve doğası ile buraya gelen herkesi kendine hayran bırakan Bled gölünü ziyaret etmeden buradan ayrılmayı düşünemezdik.

Bled Gölü, Kuzeybatı Slovenya’nın Bled kasabasına bitişik olan Yukarı Karniyol bölgesinin Julian Alpleri’nde yer alan bir göldür.

Güzel havası, doğal güzelliği ile her yıl binlerce turistin akın ettiği bu göl Slovenya’nın en önemli simgelerinin başında gelmektedir. Göl, Ljubljana Uluslararası Havaalanı’na 35 km ve başkent Ljubljana’ya 55 km uzaklıktadır.

Buraya Havalimanından gelmek isterseniz önce Kranj’a giden otobüsleri kullanıp buradan aktarma yapmanız gerekmektedir. Ama isterseniz buraya havalimanından kalkan özel Shuttle araçları ile yaklaşık 10 Euro ödeyerek gelebilmenizde mümkündür.

Bled, 19. yüzyılda İsviçreli doktor Arnold Rikli’nin bölgenin doğal kaynaklarının faydalı özelliklerini keşfetmesi ve orada bir sağlık merkezi kurması ile oldukça popüler bir turizm merkezi haline gelmiştir.

Göl, karışık buzul ve tektonik kökenlidir.

2,120 metre uzunluğunda ve 1,380 metre genişliğindedir. Maksimum derinliği 29,5 m

ve küçük bir adaya sahiptir. Göl, dağlarla ve ormanlarla çevrili pitoresk bir ortamda yer almaktadır. Ortaçağ Bled Kalesi kuzey kıyısında gölün üzerinde durmaktadır. Zaka Vadisi gölün batı ucunda yer almaktadır.

1966, 1979, 1989 ve 2011 yıllarında Dünya Kürek Şampiyonası Bled Gölü’nde yapılmıştır.

Göl Etrafında tam bir tur atmanız yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Bled Gölü çevresinde bulunan bazı önemli noktaların giriş ücretleri:

Bled Kalesi’ne giriş ücreti 11,00 Euro

Bled Adası’na tekne ulaşım için 15,00 Euro

Bled Adası’ndaki kiliseye giriş için 6,00 Euro

Vintgar Gorge’a giriş için 9,00 Euro

TRIGLAV MİLLİ PARKI

 

Milli Park Ülke Topraklarının %4’ünü Kaplamakta.

 

Triglav Milli Parkı, İtalya sınırı boyunca uzanan ve Slovenya’nın kuzey-batısındaki, yani Alpler’in güney-doğusundaki Avusturya sınırına yakın Avrupa’da ki en eski ulusal doğa parklarından birisidir. Toprakları, Doğu Julian Alpleri tarafından işgal edilmiş olanlarla neredeyse aynıdır. Park, 840 kilometrekaredir ve Slovenya topraklarının% 4’ünü kapsamaktadır.

Triglav adının nereden geldiği kesin olarak bilinmemektedir. Triglav (Üç Başlı), ismini güney-doğu tarafında görülen karakteristik şekline ve dağın tepesinde olması gereken en yüksek Slav tanrısına borçludur. Bu ismin buradan geldiği düşünülmektedir.

 

BOHINJ GÖLÜ

 

Bohinj Gölü Bled Gölünden Sonra En Çok Ziyaret edilen Yer
Göl Çevresinde İmkanlar Kısıtlı, Sadece 1 Restoran Var
Göl Suları Çok Berrak ve Temiz
Bohinj Gölü
Bohinj Gölü
Bohinj Gölü
Bohinj Gölü
Bohinj Gölü
Göl Kenarında Yer Alan Tarihi Köprü ve Kilise
Göl Kenarında Yer Alan Tarihi Köprü ve Kilise

 

Triglav Milli parkı içinde yer alan Bohinj Bled’den sonra Slovenya’nın en çok ziyaret edilen bir başka gölüdür. Triglav Milli Park sınırları içerisinde yer alan Bohinj gölü Ljubljana’ya gelindiğinde ziyaret edilmesi bir başka önemli noktadır. Bled’e kıyasla daha sakin, daha sessiz olan Bohinj’e geldiğinizde burada daha çok slovenlerin olduğunu göreceksiniz. Burada etkinlik olarak kano, bisiklet ve birçok aktivite yapabilirsiniz.

Eğer Bled gölünden Bohinj gölüne gitmeyi tercih ederseniz yol boyu güzel Slovenya köylerini ve Triglav milli parkının eşşiz doğasını görebilme şansı yakalarsınız.

Ljubljana-Bohinj Ulaşım:

Ljubljana’dan Bohinj’e otobüs ile ulaşım için Merkez istasyonundan kalkan otobüslerle

9 Euro’ya 1.5 saat içinde Bohinj’e gidebilirsiniz.

Otobüs saatlerine https://www.fraport-slovenija.si/pripone/2455/Vozni_red_letalisce_2015_verzija_1_9_2018.pdf bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bled-Bohinj Ulaşım:

Bled’den Bohinj’e gidebilmek için 3.60 Euro ödeyerek Bled’den kalkan otobüsleri kullanabilir ve 45 dakika içinde Bohinj’e ulaşabilirsiniz.

Otobüs Saatlerine https://www.fraport-slovenija.si/pripone/2455/Vozni_red_letalisce_2015_verzija_1_9_2018.pdf bu saat üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kiralık/Kendi Aracınızla Ulaşım:

Kendi/Kiralık aracınızla Bohinj’e gitmek isterseniz çok fazla Turistik olmayan bohinj’e 1 saat içinde ulaşabilirsiniz. Hafta sonu biraz yoğun olsada hafta içi otopark sıkıntısı çekmezsiniz.

VINTGAR GEORGE KANYONU

Vintgar George Kanyonu Nisan-Ekim Arası Açık

Bled Gölünden 4 km uzaklıkta yer alan Bu kanyona giderken güzel Slovenya köy evlerini yol boyunca görebileceksiniz. Mart ayı içerisinde olmamız ve Kanyonun Kapalı olması sebebi ile ben gidemedim fakat sizler için burası ile ilgili kısa bir bilgi vermek istedim. Dere boyu 1.5 km yol gittiğinizde sizi bir şelale karşılıyor olacak. Yürüyüş severler için gayet güzel bir yer olan Bu kanyon Slovenya’da yapılacaklar listesinde mutlaka olmalı.

Kanyon Nisan- Ekim arası açıktır ve giriş ücreti 5 Euro’dur.

Kanyonda bulunan Otopark ise ücretsizdir.

SAVİCA ŞELALESİ

Savica Şelalesi

Triglav Milli Parkı içinde yer alan bir başka ilgi çekici nokta ise Savica Şelalesidir. 40 metre yüksekliğindeki bu şelaleyi ziyaret etmek isterseniz yaklaşık yarım saat yürümeniz gerekmektedir.

Şelale Giriş ücreti ise 4 Euro’dur.

HEDİYELİK EŞYA

Hediyelikler genel itibari ile uygun

Ljubljana’da çok sayıda hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Özellikle ana meydanda bulunan dükkanlardan çok sayıda hediyelik eşya satın alabilmek mümkündür.

Magnet fiyatları 3-5 Euro arası kalitesine göre değişmektedir.

LJUBLJANA GECE HAYATI

Ljubljana canlı denebilecek bir gece hayatına sahiptir. Özellikle Şehir merkezi ve çevresinde Genellikle Pub, Bar ve Restorant’lar hizmet vermektedir. Her ne kadar diğer balkan ülkeleri kadar yoğun olmasada yinede iyi denebilecek bir gece hayatına sahiptir.

PRITLIČJE BAR

 

Pritlicje Bar Cuma ve Cumartesi Akşamları Canlı

 

Geceleri, Pritličje DJ geceleri ve kentsel elektronik müzik konserleri düzenleyen bir kulüp olan bu yer, gün boyuncada sosyal etkinliklere de ev sahipliği yapan ve kafe alanında kahve, çay ve yemekler servis edilen bir tesistir. Pritličje, Ljubljana şehir merkezinde aynı zamanda tek çizgi roman dükkanınada ev sahipliği yapan biryerdir.

Menü seçenekleri: yerel biralar, uluslararası markalı biralar, sıcak yemekler, atıştırmalıklar, tatlılar, canlı müzik, DJ geceleri.

Adresi: Mestni trg 2 1000 Ljubljana (Town Hall hemen yanında)

Email: pritlicje@gmail.com

Web sitesi: http://www.pritlicje.si

AÇILIŞ SAATLERİ

Pazartesi, salı, çarşamba ve pazar 9.00-01.00, perşembe, cuma ve cumartesi 9.00-03.00

ORTO ROCK BAR

 

Orto Bar Biraz Şehir Dışında Kalmakta

 

Orto bar, Ljubljana’nın başlıca rock kulübüdür. Canlı konserler ve kulüp geceleri içeren bir eğlence programı sunmaktadır. Sahnesi sadece Sloven sanatçıları değil aynı zamanda Ljubljana’da dünyaca ünlü rock gruplarına da ev sahipliği yapmaktadır. Kulübün binası arasında bilardo masaları ve diğer oyunlar bulunan bir oda bulunmaktadır.

Adresi: Grablovičeva ulica 1 1000 Ljubljana

Telefon: +386 (0) 1 232 16 74

E-posta: info@orto-bar.com

Web sitesi: https://www.orto-bar.com

AÇILIŞ SAATLERİ

Salı-Çarşamba: 21:00-04:00, Perşembe-Cumartesi 21:00-05:00 arası. Resmi tatiller kapalı.

TOP SIX CLUB

Top Six Club Ljubljana Merkezinde Yer Almakta

Ljubljana’nın ünlü Nama mağazasının en üst katında bulunan Top Six Club, popüler Sloven ve Avrupalı tekno DJ’lerin çaldığı elektronik dans müziği etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Modern standartlarda döşenmiş ve bir çatı terasına sahip olan kulüp, aynı zamanda şehrin en muhteşem manzarasını sunmaktadır. Dünyanın En İyi Kulüpleri uluslararası ağının bir üyesidir.

Adresi: Tomšičeva ulica 2 1000 Ljubljana

Telefon: +386 (0) 40 667 722

Email: info@topsixclub.si

Web sitesi: http://www.topsixclub.si

AÇILIŞ SAATLERİ

Pazartesiden Perşembeye 09:00-19:00, Çarşambadan Cumaya 09:00-19:00 ve

23:00-05:00, Cumartesi 23:00-05:00.

CVETLIČARNA CLUB

 

Cvetlicarna Club İyi Bir Alternatif

 

Cvetličarna, 2003’ten beri açık olan bir kulüp ve konser mekanıdır. Aynı anda 2.000 kişiye kadar misafir ağırlayabilen bu Kulüp etkinlikleri ve konserler dışında, stand-up komedi gösterileri ve diğer etkinliklerede ev sahipliği yapmaktadır. Kulübün dışında bir açık hava bar’ı da bulunmaktadır.

Cvetličarna, Ljubljana’nın orta büyük konser merkezlerinden birisidir. Zaman zaman Ljubljana’da dünyaca ünlü pop ve rock sanatçılarının konserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Adres: Kranjčeva ulica 20 100 Ljubljana

Telefon: + 386 (0) 59 026 316

Email: info@cvetlicarna.info

Web sitesi: http://www.cvetlicarna.info/default.aspx

CLUB CIRKUS

 

Her Türlü Müzik Çalınmakta.

 

Klub Cirkus, minimalist, ev, tekno, davul, ‘n’ bas, breakbeat, funk, nu rave, electro, hip hop gibi çeşitli çağdaş müzik stilleri çalan Sloven ve oldukça ünlü uluslararası DJ’lerin müzikal eğlencelerini sunan Ljubljana’da bulunan en ünlü klüplerden birisidir.

Menü seçenekleri: uluslararası marka içecekler, kokteyller, sıcak yemekler, atıştırmalıklar.

Aktivite: Spor etkinliklerini gösteren ekranlar, canlı müzik, DJ geceleri, kablosuz internet erişimi.

Adres: Trg mladinskih delovnih brigad 7 1000 Ljubljana

Telefon: + 386 (0) 51 631 631, +386 (0) 41 777 747

Email: info@cirkusklub.si

Web sitesi: https://www.cirkusklub.si

AÇILIŞ SAATLERİ

Çarşamba, cuma ve cumartesi günleri 22:00-05:00

LJUBLJANA MUTFAĞI

Zlikrofi
Kremna Rezina

Ljubljana’da denemenizi önereceklerimin başında bizdeki mantıya benzeyen iri taneli içinde farklı çeşit sebzelerin yada etlerin kullanıldığı idrian zlikrofi olacaktır. Ayrıca Mantar Çorbası, Gibanica ve Kremna Rezina tatlılarınıda deneyebilirsiniz.

LJUBLJANA’DA KAÇ GÜN KALINMALI?

Ljubljana’da yorulmadan 1 Haftasonu kalarak her yerini gezip görebilirsiniz, Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Pazar günü dönülmesi yönündedir.

LJUBLJANA GELMEYE DEĞER Mİ?

Evet kesinlikle en azından Bir haftasonu bu güzel başkente gelinmelidir.

Slovenya’nın bu güzel Başkenti Ljubljana’dan sevgilerle, bir daha ki yazılarımda görüşmek üzere.

TÜM YAZILARIM İÇİN;

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Aşağıda link ile Facebook SEYAHAT FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/257516427977291

Aşağıda link ile Facebook TUR FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/781377202000619

 

 

Reklam

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s