BARSELONA – İSPANYA

BARSELONA HAKKINDA

Her insanın bir gün gitmek istediği güzel şehir Barselona…

Barselona İspanya’da Katalonya özerk Topluluğu ve İspanya’nın ikinci büyük kentidir. Ülkenin kuzeydoğusunda, İspanya-Fransa sınırının yaklaşık 150 km güneyinde yer alır. İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı ve ticaret merkezidir. Kendine özgü kültürü ve güzelliğiyle ün yapan Barselona’nın, Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900’lerden kalma ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir. Yaygın dil Katalancadır fakat herkes İspanyolca’da konuşmaktadır. 1992 Yaz Olimpiyatları’na evsahipliği yapmıştır. Avrupa Birliği sınırları içindeki altıncı büyük metropoliten alandır.

Barselona kent planı düzenli ve uyumludur. Ticaret ve yerleşme alanları eski kentin merkezi ve çevresinde yoğunlaşmıştır. Sanayi bölgeleri bunların dışından çevreye doğru yayılır. Eski kentin ana ekseni, kuzeyde büyük ticaret merkezi Plaza de Cataluña, güneyde ise Paseo Marítimo ve kıyı şeridi arasında uzanan bir dizi bulvardan oluşan Ramblas’tır. Geniş kaldırımları, ağaçlar altındaki bankları ve kitap, gazete, el sanatı ürünleri, özellikle de başta kuşlar olmak üzere ev hayvanları ve çiçek satılan küçük dükkanlarıyla Ramblas sevilen bir gezinti alanıdır.

Yeni kent Ensanche (Uzantı), birbirini dikine kesen geniş caddeleriyle kuzeye doğru uzanır. Eski kenti ve Ramblas’ın batısını yarım daire biçiminde çevreleyen Rondas’ın kuzey ucunda Üniversite Meydanı yer alır. Bu meydandan geçen geniş Jose Antonio caddesinin her iki başında birer boğa güreşi arenası vardır. Kentteki öbür ana cadde kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan Avinguda Diagonal’dır (1979’a kadar Avenida del Generalismo Franco).

Ünlü ressam Picasso da 1895-1900 yıllarında Barselona’da yaşamıştır ve 1900 yılında ayrıldığı Barselona’ya 1901 yılında dönen Picasso 1904 yılına kadar tekrar Barselona’da yaşamış ve “Mavi Dönemim” dediği ürünlerini yaratmış, fakat 1904 yılından sonra Fransa’ya yerleşmiştir. 1973 yılında Fransa’da ölmüştür. Museo Picasso (Picasso Müzesi), 1981 yılında eşinin de Picasso’nun yaptığı seramik çalışmalarını bağışlamasıyla bugünkü halini almıştır. Ünlü ressamın 2.500’den fazla eserini bu şehirde özellikle de Museo Picasso’da görmek mümkündür.

1847’de kurulan Teatro del Liceo kent opera ve balesinin barındırır. Kentte saygın bir senfoni orkestrası da vardır. Geleneksel Katalan halk oyunları yörenin önemli sanat gösterilerindendir. Kentte 130 sinema ve 14 tiyatrodan başka eğlence parkları bulunur.

VİZE

İspanya TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinden vize istemektedir, Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir, İspanya AB üyesi ve Schengen üye devletidir. Bu nedenle İspanya vizesi ile diğer Schengen üye ülkelerine de girilebilmektedir.

İspanya Vizesi hakkında ayrıntılı bilgiye ve gerekli evraklar listesine https://visaapplicationservice.com/ispanya-vizesi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

İspanya vize başvuru formu için hhttps://turkey.blsspainvisa.com/istanbul/turkish/pdf/Visa-Application-Form-in-Turkish-and-Spanish.pdf

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

METRO

10 km uzaklıktaki Barselona El Prat Uluslararası havalimanından şehir merkezine ulaşım için birinci yöntem Şubat 2016’da hizmete giren L9 (Turuncu Hat) metro hattını kullanmaktır. Bu hat üzerinde bulunan Torrassa durağından L1 (Kırmızı Hat) Metro hattına aktarma yapılıp Plaça de Catalunia durağında inilmelidir. Ayrıca Collblank durağından L5 (Mavi hat) ve Zona Universitaria durağından L3 (Yeşil hat) kullanılarak da Plaça De Catalunia durağına ulaşım sağlanabilmektedir. Bu durak Şehir merkezinde bulunan duraktır. Metro ücreti tek yön 4.5 Euro ( 27 TL)’dir. Yolculuk süresi yaklaşık 25 dk’dır.

Metro ulaşımı ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://www.barcelona-airport.com/eng/barcelona-airport-metro.php web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Barselona Metro Ağ haritası için https://www.barcelona-airport.com/images/Metro-Barcelona.pdf web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

OTOBÜS

Havaalanından şehir merkezine gidebilmek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise T1 ve T2 havalimanı terminallerinden hareket eden Aerobus Otobüsleridir. Bu otobüsler kent merkezindeki Plaça De Catalunia Caddesine gitmekte olup tek yön bilet ücreti ise 5.90 Euro (36 TL)’dir. Gidiş-Dönüş bilet almak isterseniz 15 gün geçerli bilet 10.20 Euro ( 61.20 TL)’dir. Yolculuk süresi ise yaklaşık 35-40 dk sürmektedir. Biletlerinizi hemen Otobüslerin ön tarafında bulunan bilet gişelerinden alabilmeniz mümkündür.

Otobüsler için kredi kartı ile online bilet alabilmek için https://www.aerobusbcn.com/en/buy-tickets?prt=13958 web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Otobüs hareket saatleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://www.aerobusbcn.com/en/timetable?prt=13958 web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Barselona’da işinize oldukça yarayabilecek olan bir mobil uygulama bulunmaktadır “TMBAPP” bu uygulamayı mobil telefonlarınıza aşağıda bulunan link aracılığı ile indirdiğinizde güncel Metro ve Otobüs hat bilgilerini öğrenebilirsiniz.

TMBAPP (Metro Bus Barcelona), Transports Metropolitans de Barcelona (APP STORE için)

https://itunes.apple.com/tr/app/tmbapp-metro-bus-barcelona/id387847254?l=tr&mt=8

TAKSİ

Havalimanı şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise 25 – 30 Euro (150- 180 TL) civarındadır.

UBER

Barselona’da UBER çok yaygın şekilde kullanılmaktadır. Havalimanı şehir merkezi arası Uber yaklaşık 32 Euro (192 TL) tutmaktadır.

İlk UBER yolculuğunuzda 13 TL indirim kazanmak için ” uhc668hrue ” kodunu kullanarak yeni kayıt oluşturabilirsiniz.

*Not: Euro Kuru 6.00 TL üzerinden hesaplanmıştır.

KONAKLAMA

Konaklama için merkezi konuma yakın birçok otel ve hostel bulunmaktadır. Barselona’da konaklama için La Rambla caddesi ve civarı merkezi konum açısından güzeldir. Hostellerin gecelik fiyatları ise 130-300 TL arasında değişmektedir. Barselona’da otel fiyatları özellikle yaz aylarında biraz yüksektir.

Otel seçimleriniz için https://www.hotels-scanner.com/Hotels/Search?destination=place%3ABarcelona&checkin=2018-09-18&checkout=2018-09-19&Rooms=1&adults_1=1 web sitesi üzerinden inceleme ve karşılaştırma yapabilirsiniz.

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

İSPANYA PARA BİRİMİ

Ülkenin ulusal Para birimi

EURO (EUR)’dur.

1 EUR = 6.00 TL ( GÜNCEL KUR )

TELEFON / SİM KART

Öncelikle Turkcell günlük 24,90 TL, Vodafone 21,90 TL ve Türk Telekom (14,90 TL ) hatlarının burada bulunan operatörlerle anlaşması olduğundan kendi hattınızı Günlük ücretleri karşılığında kullanabilirsiniz.

Sim kart almak isterseniz şehir merkezinde bulunan tüm telefoncularda MOVISTAR, VODAFONE, ORANGE ve YOIGO şebekeleri için ortalama fiyat 30 gün geçerli 1,5 GB’lik sim kart 10 Euro (60 TL)’dir. Ortalama tüm operatör fiyatları aynıdır. Daha düşük yada daha yüksek paketlerde mevcut, kartı aldığınız yerden aktivasyon yaptırmayı unutmayın!!!

Sim kart fiyatları ve Tarifeler ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Spain web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Barselona’da bir çok yerde WİFİ (Kablosuz Bağlantı) bulunmaktadır.

MARKET – ALIŞVERİŞ

Çok sayıda Süpermarketin bulunduğu Barselona’da en uygun süpermarket Carefour ve Veritas’dır.

KREDİ KARTI

Hemen heryerde kredi kartı geçerlidir. Her ihtimale karşı önceden sormakta yarar vardır.

HALK

İnsanları gerçekten sıcak ve yardımsever olan Barselona’da ayrıca İngilizce konuşma oranı özellikle gençler içinde bir hayli fazladır. Orta ve Üst yaş grubu pek ingilizce bilmemektedir.

DÖVİZ / PARA BOZDURMA

1 Euro : 5,83 TL, Döviz bozdurmak için hafta içi mesai saatlerinde bankaları ve Şehir merkezi çevresinde bulunan Döviz bürolarını tercih edebilirsiniz. Nakit ihtiyaçları için ise 7/24 ATM’leri kullanabilirsiniz. Döviz bürolarının çoğunda Sıfır komisyon uygulanmaktadır. Fakat paranızı bozdurmadan önce mutlaka komisyon olup olmadığını sormanız gerekmektedir. İspanya Euro bölgesi olduğundan Paranızı Türkiye’den de bozdurabilirsiniz.

GÜVENLİK

Barselona güvenli bir şehirdir. Hemen her önemli noktada polis bulunmaktadır, ayrıca Şehrin hemen her yerinde güvenlik kameralarını görebilmeniz mümkündür. Fakat özellikle Plajlarda ve Toplu taşıma araçlarında oldukça fazla sayıda hırsızlık vakaaları yaşanmakta olup dikkatli olunması gerekmektedir.

ARAÇ KİRALAMA

Barselona’ya gelip araç kiralamayı düşünürseniz şehir merkezlerinde bulunan çok sayıda kiralama şirketlerini düşünebilir yada gelmeden online olarak araç kiralayıp buradan teslim alabilirsiniz… Şehirde toplu taşıma ağı oldukça gelişmiştir. Ayrıca Barselona’da Park yeri bulmakta büyük sorun teşkil etmektedir. özellikle yaz aylarında Trafik çok yoğun olabilmektedir. Benim tavsiyem şehirde bulunan toplu taşıma sistemlerini kullanmanız yönünde olacaktır. Benzin 1 Lt 1,16 Euro (6.86 TL) civarında.

HAVA DURUMU

Akdeniz iklimi mevcut, Yazları çok sıcak ve nemli, Akşamları bazen serin olabilmektedir. Bunu bilerek gelmenizi tavsiye ederim…

BARSELONA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Barselona’da görülmesi gereken birçok tarihi ve turistik yapı bulunmaktadır ve bunların bir çoğu birbirine yakın mesafede bulunmaktadır. Görülmesi gereken en önemli yerler ise şunlardır;

LA SAGRADA FAMILIA

La Sagrada Familia (Kutsal Aile), İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan ve modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır. Yapımı halen devam etmektedir. Halk arasında bitmeyen kilise olarak da bilinir. 1882 yılında halkın yardımlarıyla yapımına başlanan mimarinin bitmemesinin nedeni hala sembolik olarak halkın yardımlarıyla yapımına devam edilmesi ve Gaudi’nin karmaşık mimari tarzının çözülmesinin güçlüğüdür. Ayrıca binanın çizimlerinin ve ilk yapım yöntemlerinin de 19.yüzyıldan kalması nedeniyle günümüz teknolojisine uyarlanması da bir başka zorluktur. 2026-2028 yillari arasında bitmesi tahmin edilen kilise yardımseverlerin katkılarıyla yapılmaktadır.

Gaudi, bazilikadaki büyük kulelerden bir tanesinin bitimini görebilmiştir. Kuleleri tasarladıktan sonra bu kulelerin Barselona’ya gelecek olan gezginler için mükemmel bir karşılama olacağına inandığını belirtmiş ve kulelerin tepesindeki süslemelerin cennet ile yeryüzü arasında bir bağlantı sağlarmış gibi göründüğünü de ifade etmiştir.

Bazilikanın iç yapısını ayakta tutan kolonlar dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmıştır. Yapının içine girildiğinde ormanda dolaşma hissi uyanır.

Gaudi şehirde yaptığı bütün yapılardan elde edilen geliri bu yapıya yatırmıştır.

1984 yılında UNESCO tarafından “Antoni Gaudí’nin Eserleri” adı ile Dünya Mirası olarak ilan edilen yapılar arasında yer almaktadır.

Müze ile ilgili online bilet alınabilmesi mümkündür. Özellikle yaz aylarında Bazilika önünde çok uzun sıralar olabilmektedir. Online bilet almak size büyük zaman kazandırır. Bilet ücretleri ise değişkenlik göstermektedir.

Bazilika Girişi + Üst kat panorama + Sesli Radio Rehber = 29 Euro (144 TL).

Bazilika Girişi + Gaudi Müze Girişi + Sesli Radio Rehber = 24 Euro ( 144 TL ).

Bazilika Girişi + Rehberli Tur =24 Euro( 144 TL)

Bazilika Girişi + Sesli Radio Rehber = 22 Euro (132 TL).

Sadece Bazilika Girişi = 15 Euro ( 90 TL ).

BAZİLİKA ZİYARET SAATLERİ

Kasım Ayı ile Şubat Ayı Arası
09:00 – 18:00 Saatleri Arasında

Mart Ayı
09:00 – 19:00 Saatleri Arasında

Nisan Ayı – Eylül Ayı Arası
09:00 – 20:00 Saatleri Arasında

Ekim Ayı
09:00 – 19:00 Saatleri Arasında

25-26 Aralık – 1 Ocak – 6 Ocak Günlerinde
09:00 – 14:00 Saatleri Arasında.

Bazilika Kapanışına 30 dk kala Bilet satışları Sona ermektedir.

Bazilika için Online bilet ve Ayrıntılı bilgi için http://www.sagradafamilia.org/en/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Müze’ye Plaça De Katalunya’ya bir durak uzaklıkta bulunan Universitat durağından L2 ve L5 metro hatlarını kullanarak veya Plaça de Catalunia’dan D50 numaralı otobüsler ile ortalama 20 dk içinde ulaşabilirsiniz.

PARK GÜELL

1900-1914 tarihleri arasında, Güell ailesinin soyluluk göstergesi olarak yaptırılmıştır. Park, 1923’ten sonra halka açılmıştır.

Ana girişte taştan yapılmış, mantarları anımsatan kubbe biçimli çatıları olan iki yapı bulunmaktadır. Yapıların birinde bir kule mevcuttur. Park alanındaki yapıların çoğu, canlı renkleri içeren seramik parçaların bir araya getirilmesiyle yapılan mozaiklerle kaplıdır. Parkın girişindeki merdivenli yol, sütunlarla süslenmiş büyük meydana kadar uzanmaktadır. Büyük meydan, aslında Barselona’yı ve denizi gören bir balkona sahiptir. Burada dalga görünümünde, mozaik kaplı banklar da bulunmaktadır. Meydan, kültürel ve toplumsal etkinliklerin gerçekleştirildiği bir alan olarak kullanılmıştır. Parkın en büyük özelliklerinden biri meydanın merkezde kalacak biçimde tasarlanmış olmasıdır.

Park Güell haftanın hergünü 08:00 – 21:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Park Güell’e gidebilmek için en iyi ulaşım aracı Plaça De Catalunia’dan Kalkan 24 numaralı otobüslerdir. Diğer Otobüs numaraları H6, D40 ve 32’dir. Fakat bu otobüsleri kullandığınızda ineceğiniz duraklardan yaklaşık 15 dk yürümeniz gerekmektedir. Metro kullanmak isterseniz L3 (Yeşil Hat) hattını kullanıp Lesseps veya Vallcarca duraklarında inmeniz ve yaklaşık 15 dk yürümeniz gerekmektedir.

Park Güell’e girişler ücretsizdir. Fakat Gaudi’nin evi ziyaret edilmek istenirse bilet ücreti 7.5 Euro ( 45 TL)’dir.

Park güell için online bilet almak ve ayrıntılı bilgi için http://www.parkguell.cat/en/buy-tickets/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu arada Park Güell’in 4 adet girişi bulunmaktadır. Bunlardan ikisi biletlerini Online olarak alanlar için ikisi de Gişeden almak isteyenler için kullanılmaktadır.

CASA MILA

Casa Milà, Barselona şehrinin Eixample semtinde Passeig de Gràcia caddesinde bulunan ve 1906 – 1910 yıllları arasında Antoni Gaudí tarafından tasarlanıp inşa edilen bina. La Pedrera (“Taş ocağı”) lakabıyla da bilinmektedir.

Indiano (Amerika’daki sömürgelerde para kazandıktan sonra memleketine geri dönüp yerleşen zenginler)’lardan José Guardiola’nın dulu Roser Segimon i Artells ile evlenen Pere Milà için inşa edildi.

Gaudi, sanatsal fantezilerini doruk noktaya ulaştırdığı bu yapının inşaatını 1906-1912 yılları arasında tamamlamıştır. Yapı, daire ve ofislerden oluşan bir rezidans olarak tasarlamıştır ve Barselona’daki Modernist yapılar içinde daire daire satılmak üzere projelenen ilk örnektir. Binanın inşaat süresinin uzamasının sebebi özellikle belediyenin yapı kanunlarına uyumlu olmaması sebebi ile sık sık engellenmesi ve ceza kesilmesidir. Bu sebepten dolayı Gaudi baştaki orijinal projeyi bire bir yerine getirememiştir.

Sanatçı ön cephede dalgalı deniz ve deniz yosunları duygusu yaratmak istemiştir. Dökme demir balkon demirleri dalga efektinin daha güçlü biçimde algılanmasına yardımcı olur.

1984 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine Güell Parkı ve Güell Köşkü ile birlikte Parc Güell, Palais Güell, Casa Mila à Barcelone adıyla kaydedildi. 2005 yılında Sagrada Familia, Casa Batlló da Miras listesine dahil edildikten sonra Les œuvres d’Antoni Gaudí ile kayıtlıdır.

Casa Mila Plaça de Catalunia caddesine 1.5 km uzaklıkta olup yürüyerek buraya 20-25 dk içerisinde ulaşılabilmektedir ( Adresi: Passeig de Grecia, 92, 08008).

Müze hergün 09:00-21:00 saatleri arasında ziyarete açık olup giriş ücreti ise 22 Euro (132 TL)’dir.

Ayrıntılı bilgi ve online Bilet için https://tickets.lapedrera.com/site/LaPedrera/product/37-la-pedrera-de-dia/type/29?lang=en web sitesini ziyaret edebilirsiniz. (Online Bilet ücreti 3 Euro indirimli olup 19 Euro’ya alınabilmektedir).

CASA BATLLO

Casa Batlló, Barselona şehrinin merkezinde İspanyol mimar Antoni Gaudí’nin baş yapıtlarından biridir. Günümüzdeki tasarım, daha önceden yapılmış evin 1904 yılında tekrar tasarlanması ile oluşmuştur. Bizzat Gaudi binayı restore ederek şu anki halini almasını sağlamıştır. Gaudi’nin asistanları Domènec Sugrañes i Gras, Josep Canaleta ve Joan Rubió da bu yenilemeye katkıda bulunmuşlardır. Binanın yerel ismi Casa dels ossos (Kemiklerin Evi) olarak bilinmektedir.

Casa Battlo haftanın hergünü 09:00 – 21:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Giriş ücreti ise ise Online alınırsa 29.5 Euro (177 TL) + Hızlı Geçiş, Gişeden Alınırsa 33.5 Euro (201 TL) + Hızlı Geçiş’dir.

Diğer seçenekler ise Şöyledir;

Rehberli (Online Alınırsa) 24.5 Euro (147 TL), Rehberli (Gişeden Alınırsa) 28.5 Euro (171 TL).

Sihirli gece+2 içecek+Rehber+Gece Ziyareti+Canlı Müzik 39 Euro (234 TL).

Ayrıntılı bilgi, Diğer giriş seçenekleri ve Online Bilet için https://www.casabatllo.es/en/online-tickets/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Casa Battlo, Plaça de Catalunia caddesinden 1.1 km uzaklıkta olup yürüyerek yaklaşık 15 dk sürmektedir (Adresi: Passeig de Grecia, 43, 08007).

BARRI GOTIC

Barselona’nın en eski kentidir ve aynı zamanda Gotik mahallesi olarak da bilinmektedir. Barselona’nın en canlı ve hareketli bölglerinden biri olan Barri Gotic’de çok sayıda Orta Çağ ve Roma döneminin izlerine de rastlanmaktadır. Şehrin en önemli bulvarı Las Ramblas’ın bir kısmıda buranın içinde yer almaktadır. Çok sayıda hediyelik eşya dükkanları, dar sokakları ve sokak müzisyenleri ile Barri Gotic mutlaka ziyaret edilmelidir.

KATALUNYA MEYDANI

Plaça de Catalunya, Barselona’nın kalbi ve merkezidir. Tüm metro istasyonlarının kesişme noktasıdır. Havalimanı otobüsleride buradan kalkmaktadır. Barselona’nın merkezinde, Şehir merkezi olarak kabul edilen büyük bir meydandır ve eski şehrin Ciutat Vella’daki Barri Gòtic ve Raval’a bakan ve ayrıca 19. yüzyılda inşa edilen Eixample ile buluştuğu yerdir.

Şehrin en önemli caddelerinden ve caddelerinden Ronda de Sant Pere, Carrer de Vergara veya Carrer de Pelai’nin yanı sıra Plaça Catalunya: Passeig de Gracia, Rambla de Catalunya, La Rambla veya Portal de l’Àngel ile de kesişmektedir. Plaza yaklaşık 50.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Özellikle çeşmeleri ve heykelleri, Barselona’nın en popüler yerlerinden bazılarına yakınlığı ve merkezde toplanan güvercin sürüleri ile de bilinmektedir.

LA RAMBLA CADDESI

Barselona deyince ilk akla gelen, Şehrin kalbinin attığı ünlü yer…

La Rambla caddesi Barcelona şehrinin en merkezi cadddesi konumundadır. Bu cadde güneyde sahil ve Kristof Kolomb heykeli ile bitmekte, kuzeyde ise Katalunya meydanı ile son bulmaktadır. Yaklaşık 2,5 km uzunluğunda bulunan caddede oldukça fazla cafe, lokanta ve pub bulunmaktadır ve yılın her anı ziyaretçi akınına uğramaktadır. Arabaların giremediği yürüyüş parkuruna sahip cadde İstanbul’daki İstiklal Caddesine benzemektedir.

Caddenin iki yanından trafik akarken, ortasında genişçe bir yürüyüş alanı mevcuttur. Çevresi alışveriş mağazaları ile doludur. Barselona’nın ünlü açık pazarı La Bouqeria da bu cadde üzerinde bulunmaktadır. Cadde üzerinde ayrıca pek çok restoran, hediyelik eşya mağazası ve caddenin sahil tarafına doğru birçok kostümlü sokak eğlendiricisi mevcuttur. Para karşılığı bunlarla fotoğraf çektirmek mümkündür.

PLAÇA DE ESPANYA

1929 yılındaki uluslarası fuar için dizayn edilmiş olan bu cadde Barselona’nın ünlü caddelerinden biridir. Bu meydanda Gaudi’nin öğrencilerinden Josep Mario Jujal tarafından tasarlanan ve İspanya’nın 3 önemli nehrini temsil eden bir de anıt bulunmaktadır.

1715 yılına kadar bu meydanda halka açık idamlar gerçekleştirilmiştir.

Meydanda dikkat çeken 47 mt uzunluğundaki iki çan kulesi ise 1929’da ki fuarların girişi olması maksadıyla yaptırılmıştır.

Bu meydan Plaça de Catalunia Caddesine 2.5 km mesafede olup buraya isterseniz 30 dk’lık bir yürüyüşle ulaşabilir yada L1 ve L3 metro hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.

MERCAT DE LA BOQUERIA

Genellikle La Boqueria olarak anılan Mercat de Sant Josep de la Boqueria, Barselona’nın Katalonya, İspanya’nın Ciudad Vieja bölgesinde ve La Rambla’nın girişi ile şehrin en önemli turistik yerlerinden biri olan büyük bir pazardır. Barcelona’nın opera binası olan Liceo’dan da çok uzak değildir. 1217 yılından beri kurulan bu pazarda çok taze tropikal meyveler, Taze Sebzeler ve çeşitli et ürünleri satılmaktadır. Özllikle 1 Euro öseyip satın alabileceğiniz Karışık Tropikal meyve salataları mutlaka denenmelidir. Pazar bazı istisnai günler haricinde haftanın hergünü 08:00 – 20:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

CAMP NOU STADI

La Liga’nın en önemli takımlarından FC Barcelona’nın iç saha maçlarını oynadığı bu stadyum Avrupa’nın en büyük, Dünyanın ise en büyük 5. Stadyumudur. Tüm dünyada Camp Nou olarak anılan stadyumun resmi ismi Estadi del Futbol Club Barcelona (‘FC Barcelona Stadyumu’)’dur. Ayrıca Katalonya millî futbol takımının da sahasıdır.

FC Barcelona’nın eski stadı Camp de Les Corts’un daha fazla büyütülememesi nedeniyle 28 Mart 1954’te yeni stadyum Nou Camp’ın inşası başlamış ve 1957 yılında resmi açılışı yapılmıştır.

Stadyum, tarihte birçok önemli olaya ev sahipliği yapmıştır. 1982 FIFA Dünya Kupası için kapasitesi 125.000’e çıkartılmıştır. Daha sonra UEFA’nın kuralları gereği kapasitesi düşürülmüştür. 2010 yılında son bulan çalışmalar sonucu kapasitesi 100.000’e çıkarılmış, koltuklar yenilenmiş ve stadyumun üstü kapatılmıştır.

İçerisinde Barselona Kulubünün müzesininde bulunduğu Camp Nou’da müze + Stadyum turu ücreti ise 25 Euro (150 TL)’dir. Oldukça büyük bir müzeye sahip Bu kulupte şu ana dek kazanılmış onlarca kupa ve Futbolcuların kullanmış olduğu Forma, Krampon vb. Sergilenmektedir. Stadyum turu içerisinde Futbolcuların Soyunma odaları ve Koridorlarda ziyaret edilebilmektedir.

Buraya gelebilmek için Plaça De Catalunia Durağından önce L1 metrosu ile Mercat Lou durağında inilmeli sonra L5 metrosuna aktarma yapılıp 1 durak uzaklıktaki Collblanc durağında inilmesi ve yaklaşık 5 dk yürünmesi gerekmektedir.

Barselona Metro Ağı Haritası için: https://www.tmb.cat/documents/20182/96078/Plànol+xarxa+de+Metro/f5578f40-5a66-46ba-907c-cf31e0d368c0

Müze girişinde çok sıra olabildiğinden biletlerinizi online olarak almanız size zaman kazandıracaktır.

Online Bilet ve Ayrıntılı bilgi için https://www.fcbarcelona.com/tour/buy-tickets web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

GAUDI MÜZESİ

Gaudí Evi Müzesi 1906-1925 yılları arasında mimar Antoni Gaudí i Cornet’in (1852-1926) ikametgahıydı. Park Güell konut geliştirme projesi için bir gösteri evi olarak inşa edilen bina, Francesc d’Assís Berenguer tarafından tasarlandı.

Gaudi’nin ölümünden sonra, ev, özel sahipler tarafından satın alınmıştır. Yıllar sonra, 28 Eylül 1963’te, site Gaudí Evi Müzesi olarak halka açılmıştır.

1992’den bu yana, ev, Gaudi’nin yaşamını ve işini yayma hedefine uygun olarak, mimarın orada yaşadığı dönemi ve aynı zamanda sergi faaliyetleri için binayı yenilemiş olan La Sagrada Familia Vakfı İnşaat Kurulu’na aittir. Tasarladığı mobilya ve diğer nesneler Ziyaret edilebilebilmektedir.

Ev Park Guell içerisinde yer almaktadır. Park Güell girişi ücretsizdir. Fakat bu ev ziyaret edilmek istenirse ücret 5.50 Euro ( 33 TL)’dir.

Müze ev Ekim-Mart arasında 10:00 – 18:00 saatleri arasında, Nisan-Eylül arasında ise 09:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Müze Ev hakkında Ayrıntılı bilgi ve Online Bilet için http://www.casamuseugaudi.org/en/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

KATALAN ULUSAL SANAT MÜZESİ

Museu Nacional d’Art de Catalunya (Katalan Ulusal Sanat Müzesi) İspanya’da bulunan en büyük müzelerden olup içerisinde yaklaşık 290.000 eser sergilenmektedir. Katalan görsel sanatının ulusal müzesidir. Plaça Espanya yakınlarındaki Avinguda de la Reina Maria Cristina’nın sonunda Montjuïc tepesinde yer alan müze, özellikle Romanesk kilise tablolarının olağanüstü koleksiyonu ve 19. yüzyılın sonlarından ve 20. yüzyılın başlarından modernisme dahil olmak üzere Katalan sanatı ve tasarımı için dikkat çekicidir. Müze, 1929’dan kalma devasa İtalyan tarzı bir bina olan Palau Nacional’da yer almaktadır. 1934’ten beri Museu d’Art de Catalunya’ya ev sahipliği yapan Palau Nacional, 1990 yılında Müzeler Yasası uyarınca ulusal bir müze olarak ilan edilmiştir. Katalan Hükümeti. Aynı yıl, daha sonra Josep Benedito tarafından yapılan girişime katılan mimar Gae Aulenti ve Enric Steegmann tarafından hazırlanan planlara dayanarak, alanı yenilemek için kapsamlı bir yenileme süreci başlatmıştır. Oval Salon, 1992 yılında Olimpiyat Oyunları vesilesiyle yeniden açılmıştır. ve çeşitli koleksiyonlar, Museu Nacional d’Art de Catalunya (Museu) Nacional) 16 Aralık 2004’te resmen hizmete girmiştir.

MÜZE GİRİŞ ÜCRETLERİ

Müze Girişi + Çatı katı panorama + Sesli Radio Rehber = 16 Euro ( 96 TL) (Aynı Bilet ile ilk girişten itibaren ikinci bir giriş 30 gün içerisinde ücretsizdir).

Müze Girişi + Sesli Radio Rehber = 14 Euro ( 84 TL ).

Müze Girişi = 12 Euro ( 72 TL)

ÜCRETSİZ ZİYARET EDİLEBİLECEK GÜNLER

Müze her ayın İlk Pazar günü, Pazartesi günleri saat 15:00’dan sonra, 18 Mayıs Dünya Müzeler Gününde, 11 Eylül Katalunya Ulusal gününde ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

MÜZE ZİYARET SAATLERİ

Ekim Ayı ile Nisan Ayı Arası

Salı ve Cumartesi Günleri Arasında
10:00 – 18:00 Saatleri Arasında

Pazar Günü ve Resmi Tatil Günlerinde

10:00 – 15:00 Saatleri Arasında

Mayıs Ayı ile Eylül Ayı Arası

Salı ve Cumartesi Günleri Arasında
10:00 – 20:00 Saatleri Arasında

Pazar Günü ve Resmi Tatil Günlerinde

10:00 – 15:00 Saatleri Arasında

Müze Pazar Günleri ile 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde Ziyarete Kapalıdır.

Müze Kapanışına 30 dk kala Bilet satışları Sona ermekte ve 15 dk kala ise Tüm müze odaları kapatılmaktadır.

Online bilet ve Ayrıntılı bilgi için http://www.museunacional.cat/en web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Müzeye Plaça De Catalunia’dan L1 metro hattı kullanılarak 6 dk içinde ulaşılabilmesi mümkündür. Müze Plaça Espanya Durağına oldukça yakın konumdadır.

MONTJUIC TEPESİ

Barselona’nın Montjuïc kent merkezinin güneybatısında, şehir manzarasını izleyebileceğiniz, limana bakan bu Tepenin doğu kenarı hemen hemen dik bir uçurumdur ve ayrıca güzel bir liman manzarasına sahiptir. Tepe 184.8 m yüksekliktedir. İçerisinde Montjuic Kalesi kalıntıları bulunmaktadır. Kale, 18. yüzyıldan kalma’dır. 1842’de şehrin bazı bölümleri bombalanmıştır. General Franco zamanına kadar, genellikle siyasi tutukluları tutan bir hapishane olarak hizmet etmiştir. Kale ayrıca çok sayıda infazın gerçekleştirildiği bir alandı. 1897’de, Els processos de Montjuïc olarak bilinen bir olayla, anarşist destekçiler infaz edilmiş bu da işçi haklarına verilen mücadelenin şiddetli baskısına yol açmıştır. İspanya İç Savaşı sırasında farklı vesilelerle, her ikisi de muhalifler tarafından hem Milliyetçiler hem de Cumhuriyetçiler idam edilmiştir. Katalan milliyetçi lideri Lluís Companys, 1940 yılında, Naziler tarafından Franco hükümetine iade edilmek üzere burada idam edilmiştir.

Montjuic Tepesine giriş ücretsizdir. Ulaşım için ise Önce L1 Hattı kulanılarak Plaça De Catalunia’dan 1 durak ilerdeki Universitat durağına gidilmeli daha sonra ise L2 metro hattına aktarma yapılarak Paral-Lel durağında inilmelidir. Buradan Teleferik yada Funiküler ile tepeye ulaşabilmek mümkündür.

Teleferik çalışma saatleri hergün 10:00 – 19:00 saatleri arasındadır.

Online olarak alınan biletler %10 indirimlidir.

Bilet ücretleri Tek Yön = 8.40 Euro (52 TL)

Gidiş – Dönüş = 12.70 Euro ( 80 TL )

Online Bilet ve Ayrıntılı bilgi için https://www.telefericdemontjuic.cat/en web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Funiküler kullanmak isterseniz L2 ve L3 metro hatlarını kullanarak Paral – Lel durağından Funikülere aktarma yapabilirsiniz.

Funiküler hakkında ayrıntılı bilgi için https://www.tmb.cat/en/about-tmb/transport-tmb/montjuic-funicular web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

JOAN MIRO MÜZESİ

Montjuic tepesinde yer alan ve Ünlü Katalan Ressam Joan Miró’yu onurlandıran modern sanat müzesidir. Vakıf fikri 1968’de Joan Miró tarafından ortaya atılmıştır. Miró, arkadaşı Joan Prats ile bu vakfın temellerini birlikte oluşturmuştur. Miró, özellikle genç sanatçıları çağdaş sanatla denemeye teşvik edecek yeni bir bina yaratmak istemesi nedeni ile bu bina çalışmalarının kamuya açık hale getirilip sergilenebilmesi için Josep Lluís Sert tarafından tasarlanmıştır. Bina, avlu ve teraslarla tasarlanmıştır ve ziyaretçilerin bina boyunca hareket etmeleri için doğal bir yol oluşturulmuştur.

Bina Yapmına Montjuïc dağında başlamıştır ve vakıf 10 Haziran 1975’te açılmıştır. Mimar sadece Miró’nun yakın arkadaşı değildir, aynı zamanda vakfın ilk başkanı Joaquim Gomis’dir. ve Miró ilk yönetim kurulu üyesidir. Bu vakfın bir müze konseptini ve Barselona halkının kültürel miraslarıyla nasıl ilişki kurabileceğini görmenin yeni bir yolunu temsil ettiği iddia edilmektedir.

Müze giriş ücreti 12 Euro (72 TL)’dir. Müze Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyaret edilebilmektedir.

Müze’nin açık olduğu saatler Kasım-Mart ayları arası 10:00 – 18:00, Nisan – Ekim Aylarında ise 10:00 – 20:00 saatleri arasındadır.

Ayrıntılı bilgi ve Online Bilet almak için https://www.fmirobcn.org/en/visit-us/opening-hours-and-prices/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

PICASSO MÜZESİ

Picasso müzesi Barselona’da ziyaret edilmesi gereken en önemli müzelerdendir..

Montcada sokağında, Gotik bir bölgede, birbirine bağlanmış beş ortaçağ sarayının iç kısmında yer almaktadır.

Pablo Ruiz Picasso’nun bu müze’de 3.500’den fazla eseri bulunmaktadır.

Bu sanatçının Aynı zamanda Barcelona ile olan ilişkisini de ortaya koymaktadır. Ergenlik ve gençliğinde şekillenen samimi ve sağlam bir sanat ilişkisi ölümüne kadar devam etmiştir. Corrida çizimi en önemli eserlerindendir.

Müze ayrıca 1950’lerde yapılmış ve 1982 yılında eşi Jaqueline Picasso tarafından bağışlanmış 42 parça seramik’e de ev sahipliği yapmaktadır.

Müze içerisinde ayrıca bir Açık hava terası, kafeterya restorant ve kitapçı’da bulunmaktadır.

Müze Plaça de Catalunia meydanına 1.3 km uzaklıktadır ve Yürüyerek 20 dk içinde ulaşılması mümkündür.

Müze giriş ücreti 14 Euro (84 TL)’dir. Müze’ye Perşembe öğleden sonra 18:00 – 21:30 saatleri arasında ücretsiz olarak giriş yapılabilmektedir. Ayrıca Her Ayın ilk pazarı 09:00-17:00 saatleri arasındada müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. ( Ücretsiz girişler İçin Limitli bir kapasite de ziyaretçi kabul edilmekte olup, Ücretsiz girişe 4 gün kala açılan sistem üzerinden online olarak randevu alınması gerekmektedir).

Müze Pazartesi 10:00 – 17:00, Salı ve Pazar günleri arası 09:00 – 20:30, Perşembe günleri ise 09:00 – 21:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Müze ile ilgili ayrıntılı bilgi ve Online Bilet/Rezervasyon için http://www.museupicasso.bcn.cat/gomobile/en/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

BARSELONA CITY TOUR OTOBÜSLERİ ( HOP-ON / HOP-OFF)

Barselona’da zamanınız az ise gezilecek yerlerin çok olmasından dolayı bu şehir turu otobüslerini kullanabilirsiniz. 1 ve 2 günlük satın alınabilen çeşitleri bulunan bu otobüsler şehrin hemen hemen tüm gezi güzergahlarından geçmektedir. 1 gün geçerli bilet ücreti 27 Euro (162 TL), 2 gün geçerli bilet ise 36 Euro (216 TL)’dir. Tüm yıl boyunca kullanılabilen Kırmızı ve Mavi hatlar ile sadece Nisan ve Kasım ayları arasında kullanılabilen Yeşil hat otobüslerinden size en uygununu seçmeniz mümkündür.

Ayrıntılı bilgi için https://www.hoponhopoffbarcelona.org/routes/ websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mavi, Kırmızı ve Yeşil hatlara ait tur haritasına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. https://www.hoponhopoffbarcelona.org/pdf/hop-on-hop-off-barcelona.pdf

BARSELONA MUSEUM PASS

(BARSELONA MÜZE KART)

Barselona’da geçerli ve Toplam Altı adet müze için geçerli bu kartlardan alarak %45’e yakın bir oranda indirimli giriş sağlayabilirsiniz.

Bu Kart ile Aşağıdaki müzeleri (Herbirini en fazla Bir Kez ) 28.5 Euro ( 171 TL ) ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

1. Katalunya Ulusal Müzesi

2. Joan Miro Vakfı Müzesi

3. Picasso Müzesi

4. MACBA Müzesi

5. CCCB müzesi

6. Antoni Tapies Vakfı Müzesi

HEDİYELİK EŞYA

Barselona’da özellikle La Rambla caddesi ve Barri Gotik (Eski Kent) çevresinde çok sayıda hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır.

Magnetler 4-5 Euro ( 24-30 TL ) arası kalitesine göre değişmektedir.

BARSELONA GECE HAYATI

Barselona çok canlı bir gece hayatına sahiptir. Özellikle hafta sonları eğlence sabahlara kadar devam etmektedir. Şehrin eğlence merkezleri ise La Rambla caddesi ve Port Vell (Villa Olimpico) çevresinde toplanmıştır. Çok sayıda gece kulubü, Bar, Kafe ve Pub’lar bulunmaktadır. Barselona’da ortalama Club giriş ücretleri 10 Euro (60 TL) olup genelde giriş ücretlerine 1 içecek dahildir. Birçok kulüp Gece 00:00 öncesine kadar olan girişlerden ücret almaz. Ayrıca Kulüplerinden birçoğunda sıkı kıyafet kontrolleri yapılmaktadır. Erkekler için gömlek, Pantolon ve Çok spor olmayan ayakkabılar ile girişlere müsaade edilmektedir. Tişört, Şort, Terlik vb. İle girişlere müsaade edilmemektedir. Ayrıca Kulüp girişlerinde bazen çok uzun sıralar olabilmektedir.

BARSELONA ICE BAR

Çok ilginç şekilde dizayn edilmiş bu bar içerisi tamamen buz kaplıdır. -5 derecede’dir. İçerde 45 dakika kalınabilen bu bar girişinde sizlere bir mont ve eldiven verilmektedir. Ödeyeceğiniz giriş ücretine bir içki dahildir.

Bar Giriş Ücreti 16 Euro ( 96 TL )’dir.

Ayrıntılı bilgi ve Rezervasyon için https://www.icebarcelona.com/escoge-tu-ticket/?lang=en web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

La Rambla caddesine 3.3 km uzaklıkta bulunan bu bar Por La Playa bölgesinde bulunmaktadır. D20 numaralı otobüslerle buraya 20 dk içinde ulaşılabilinmesi mümkündür.

Adresi: Ramon Trias Fargas, 2 Barselona

CARPE DIEM LOUNGE CLUB

Barselonalı futbolcukarın bile zaman zaman gelip eğlendiği bu bar daha çok tekno müzik severlere hitap etmektedir. Barselona’nın en gözde kulüplerinden birisi olan Carpe Diem girişinde sıkı kıyafet kontrolleri yapılmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için ve Rezervasyon için

http://www.cdlcbarcelona.com/cdlc-en/reservations web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Adresi : Passeig Marítim de la Barceloneta, 32

BARSELONA MUTFAĞI

Barselona özellikle çok çeşitli ve lezzetli deniz ürünleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca buraya özgü bir şarap olan Sangria mutlaka denenmelidir.

Katalan Mutfağı’nın hâkim olduğu Barcelona’da tadılması gereken en önemli lezzet Tapas’tır. Barselona mutfağında deniz mahsulleri de önemli yer tutar. Deniz mahsulleriyle yapılan ve bir tür pilav olan Paella, patatesli omlet olarak adlandırabileceğimiz “Tortilla a la Espanola” ve aperatif olarak tüketilen Pa amb Tomaquet yerel mutfağın en önemli ve bilindik lezzetleri arasındadır. Şehrin resmi tatlısı diyebileceğimiz Churro’yu ise Barselona’da mutlaka tadılmalıdır. Tapas için ise benim önerim La Rambla caddesi üzerinde bulunan Bar Pinotxo’dur.

BARSELONA’YA NASIL GELİNİR?

Barselona’ya Türk Hava Yolları ve Pegasus havayollarının direk uçuşları ile yaklaşık 3 saat’te gelebilmek mümkündür. Ayrıca KLM ve Agean havayollarının aktarmalı uçuşları ile de buraya gelebilirsiniz.

BARSELONA’DA KAÇ GÜN KALINMALI?

Barselona’da ziyaret edilebilecek çok sayıda yer bulunduğundan 4-5 tam gün kalarak buranın her yerini gezip görebilmeniz mümkündür, Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Salı günü dönmek yönündedir.

BARSELONA’YA GELMEYE DEĞER Mİ?

Evet kesinlikle en azından 2-3 günlük bir planla buraya gelmeye ve heryönüyle güzel bu şehiri görmeye değerdir. Özellikle Eski ve modern mimarinin örneklerini aynı anda size sunmaktadır.

Barselona’dan sevgilerle, bir daha ki yazılarımda görüşmek üzere.

TÜM YAZILARIM İÇİN;

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/257516427977291

Aşağıda link ile Facebook TUR FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/781377202000619

Reklam

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s