SAKIZ ADASI MOSTRA KARNAVALI

ADA HAKKINDA

Geçtiğimiz yıl İskeçe karnavalına katıldıktan sonra bu yılki rotamı hemen çeşmenin karşısında yer alan Sakız adasına çevirdim, Hızlı feribotların faaliyet göstermesi ile birlikte Çeşme-Sakız adası 20 dakikaya kadar indi, Diğer yunan adaları ile kıyasladığımızda fiyatların gayet makul olduğu bir ada, aynı zamanda büyük bir ada olan sakız adasını gezmek isterseniz 2-3 gün ayırmalısınız, Ben sakız adasına günübirlik gidip geldiğim için size bu yazımda karnaval etkinliğinden bahsetmek istiyorum, bir sonraki paylaşımım daha kapsamlı olacak…

Sakız Adası (Eski Yunanca, Hios) Yunanistan’da, Ege Denizi’nde, Karaburun Yarımadası’nın karşısında yer alan bir adanın; Yunanistan’ın Kuzey Ege Periferisinde bu adayı ve yakınındaki birkaç küçük adayı içeren ve yine Khios adını taşıyan ilin (nomos); ve adanın en büyük yerleşimi ve idari bölgenin merkezi olan şehrin ismidir. Şehir için Hora adı da kullanılır. Sakız ağaçları bu adada çok olduğu için ismi Sakız’dır. İzmir / Çeşme’ye oldukça yakındır (yaklaşık 8 km) ve iki bölge arasındaki ulaşım oldukça rahat ve kısa zamanlıdır. Çeşme’den kalkan bir feribotla Sakız Adası’na gitmek aşağı yukarı 30 dakika sürmektedir. Aynı zamanda Sakız Adası’nda havayolu ulaşımı da sağlanmaktadır. 1822’den önce ada nüfusu 43.000 ile 110.000 arasında tahmin ediliyordu.

1566’dan 1913 Yılına kadar tam 347 yıl Osmanlı İmparatorluğunun egemenliğinde kalmış Sakız adası 15 Nisan 1566’da Piyale Paşa tarafından fethedilmiştir.

Yaklaşık 60.000 nüfuslu adanın yüzölçümü 904 km2’dir.

ULAŞIM

Kış sezonunda Cuma-Cumartesi ve Pazar günleri sabah 9:00 ve akşam 17:00’da olmak üzere karşılıklı seferler var, yazın hergün karşılıklı seferler var, Turyol ile giderseniz yolculuk 30 dakika fiyat gidiş-dönüş 25 Euro, Ertürk firmasını tercih ederseniz yolculuk 20 dakika fiyat 30 Euro tutmaktadır. İzmir otogardan çeşmeye gelmek isterseniz çeşme seyahatin otobüslerini kullanabilirsiniz…

VİZE

Yunanistan TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinden vize istemektedir, Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir, Yunanistan AB üyesi ve Schengen üye devletidir. Bu nedenle Yınanistan vizesi ile diğer Schengen üye ülkelerine girilebilmektedir.

Yunanistan Vizesi hakkında ayrıntılı bilgiye http://m.yunanistankonsoloslugu.com/yunanistan-vizesi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Yunanistan vize başvuru formu için http://www.yunanistankonsoloslugu.com/asset/39/yunanistan-vize-formu.pdf

YUNANİSTAN KAPI VİZESİ

Yunanistan Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşmaya göre Türkiye’den Yunanistan adalarına gitmek isteyen Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları Yunanistan kapı vizesi ile adalara giriş yapabilmektedirler.

Yunanistan Vize Tüzüğünün öngördüğü şartlara göre verilen vizeler, en az tek girişlidir, en fazla çift girişlidir ve Yunanistan’da sadece vize etiketinde belirtilen kısıtlı alanda geçerli olmaktadır. Bu koşullar altında kapı vizesinin en fazla 15 gün süreyle verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu süreleri yetersiz bulan veya diğer adalara ve Yunanistan’a ayrıca seyahat etmek isteyen vatandaşlar Yunanistan Schengen vizesi başvurusu yapmalıdırlar.

YUNANİSTAN KAPI VİZESİ İÇİN GEREKENLER

1. Pasaport Fotokopisi

Seyahat sonrası 3 ay geçerliliği olan pasaportunuzda giriş çıkış damgaları için boş sayfaların olması gerekmektedir. Pasaportunda K.K.T.C vize damgası olanlara kapı vizesi verilmemektedir. Seyahat acentesine başvuru evrakları sunulurken pasaportun aslı yerine fotokopisi verilmektedir.

2. 2 adet biyometrik fotoğraf

Biyometrik fotoğraflarınızın beyaz fon üzerinde olması gerekmektedir. 3,5×4,5 cm ölçülerindeki biyometrik fotoğrafınız güncel olmalıdır.

3. Son 3 aylık, bakiyesi bulunan banka hesap dökümü.

Son 3 aya ait banka hesap özetinde seyahat süresince masraflarının karşılamaya yetecek kadar bakiye bulundurmalısınız.

4. Satın alınmış feribot bileti

Yunanistan kapı vizesi için gidiş-dönüş feribot biletlerinizin satın alınmış olması gerekmektedir. Feribot biletleri için rezervasyonlar kabul edilmemektedir.

5. Otel rezervasyonu

Otel rezervasyon tarihlerinizin vize tarihinizde hala geçerli olduğundan emin olun. Günübirlik seyahatlerde otel rezervasyonu talep edilmemektedir.

6. Kimlik fotokopisi

7. Yunanistan kapı vizesi başvuru formu

Yunanistan vize başvuru formu için http://www.yunanistankonsoloslugu.com/asset/39/yunanistan-vize-formu.pdf

8. 45 Euro vize ücreti

Kapı vizesine başvuracak Kişilerin yukarıda belirtilen evrakları hazırlayıp, seyahat tarihinden en geç dört gün önce acenteye teslim etmeleri gerekmektedir.

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

Şehir merkezine 3 Km. Uzaklıktaki Sakız Uluslararası havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için Belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Tek yön bilet ücreti 2.20 Euro olan bu otobüslerle şehir merkezinden havalimanına 10 dakika’da ulaşabilirsiniz.

Otobüs saatlerine ulaşmak için http://chioscitybus.gr/en/busstops/node/airport linkini kullanabilirsiniz.

Havalimanı şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise ortalama 10 Euro’dur.

Küçük bir not gördüğüm en hızlı çalışan pasaport polisi sanırım sakız adası polisleriydi.

HEDİYELİK

Adadan adından da anlaşılacağı üzere sakız ile yapılmış onlarca hediye alabilirsiniz, Reçel, damla sakızı, krem vb, fiyatlar ise uygun, küçük kavonozlarda sakız reçeli yaklaşık 2,20 Euro

ADA HALKI

Neredeyse tüm dükkanların önünde türkçe tabelalar mevcut, çok sayıda türkçe konuşan esnaf var, kafelerinde demleme çay bile bulabilirsiniz bu adada, ada halkı sıcakkanlı, osmanlının yaklaşık 350 yıl hüküm sürdüğü bu adada bizdende bazı izler bulabilmek mümkün…

MOSTRA KARNAVALI

Geçmişi Ortaçağ’ a uzanan bu gelenek, korsan ve yağmacıların Sakız adasına saldırarak ada sakinlerinin ekinlerini ve tüm mallarını yağmalaması ile ilgilidir. Bir gün, köyün tümü eğlenirken; gözetleme kulesindeki (denizleri gözetleyen dairesel kuleler)nöbetçiler, korsanların yaklaştığını görür ve tüm köye haber salar. Thimiana Köyü sakinleri tamda eğlencenin havasıyla coşmuşken gelen haber üzerine sahile iner ve korsanlara tuzak kurarlar. Çok şiddetli geçen bir savaşın ardından, korsanlar püskürtülür. Köylüler zafer sarhoşluğuyla esirleri köy meydanına getirirler. Orada korsanları bir güzel döverler ve eğlenirler. Bu zaferin anısına her yıl bu karnaval gerçekleştirilir ve yörenin müzik gruplarının eşliğinde savaşan grupların yaptıkları hareketleri hatırlatan «Talim» adlı halk oyunları oynanır. Gerçekten çok eğlenceli ve keyifli zaman geçiriliyor burada, karnaval yaklaşık 3-3.5 saat kadar sürüyor, şimdi size bu şirin karnavaldan bazı fotoğraflar sunup yazımı noktalayacağım, bir dahaki sakız adası yazım daha ayrıntılı ve uzun olacak….

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/257516427977291

Aşağıda link ile Facebook TUR FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/781377202000619

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s