GİRİT ADASI

Defalarca kez gitme şansı yakaladığım bu güzel ada her gittiğimde bana aynı heyecanı vermiştir. Gerek sıcak ve yardımsever insanları gerekse tertemiz havası ile çok hoş bir güzelliği içinde barındıran Girit adasını herkese tavsiye ediyorum.

GİRİT HAKKINDA

Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit aynı zamanda Akdeniz’in büyük beşinci adasıdır. Yunanistan’ın Güneyinde yer almaktadır.

Yüzölçümü 8303 km2 olan adanın nüfusu ise 620.000’dir. En yüksek dağı olan İda dağı 2456 mt yüksekliğindedir.

Dünyaca tanınmış bir üne sahip ada halkı Avrupanın en uzun ömürlü insanları olarak bilinmektedir. Nedeni ise Adada uluslararası üne kavuşmuş olan Zeytin ve Zeytinyağının bolca tüketilmesindendir. Girit Zeytinyağı dünyaca ünlüdür. Ayrıca zengin deniz ürünleri ile ada önemli bir turizm merkezidir.

Girit adasının en büyük gelir kaynağı Turizm ve Zeytinyağıdır. En ilgi çeken turistik ziyaret yerleri arasında Knossos, Faistos ve Gortis ‘deki arkeolojik sitler, Retimnon (Resmo)’daki Venedik kalesi ve Samarya, Aya İrini ve Aradena geçitlerinin doğal güzellikleri sayılabilir.

Tarihi boyunca çeşitli medeniyet ve uygarlıklara ev sahipliği yapmış adada çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır.

Ada 1669 yılında Osmanlı egemenliği altına girmiş ve yaklaşık 250 yıl Osmanlının Akdenizde’ki en önemli deniz üssü olmuştur.

Yunan ana karasının 160 km güneyinde kalan ada doğudan batıya doğru 160 km, kuzeyden güneye ise 60 km büyüklüğündedir.

Adada üç büyük havaalanı bulunmaktadır: Heraklion (Kandiye)’deki Nikos Kazancakis havaalanı, Hanya’daki Daskaloyannis askeri havaalanı ve Sitia’daki yeni açılmış sivil havaalanı.

Adada resmi kayıtlara göre bulunan zeytin ağacı sayısı yaklaşık 300.000’dir. Adanın hemen her noktasında zeytin ağaçlarına raslamak mümkündür.

Her yıl ortalama 2 milyon turistin ziyaret ettiği bu ada masmavi ve turkuaz renkli denizi, plajları ve gece hayatıyla yunan turizminin en önemli noktalarından biridir.

VİZE

Yunanistan TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinden vize istemektedir, Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir, Yunanistan AB üyesi ve Schengen üye devletidir. Bu nedenle Yınanistan vizesi ile diğer Schengen üye ülkelerine girilebilmektedir.

Yunanistan Vizesi hakkında ayrıntılı bilgiye ve gerekli evraklar listesine http://m.yunanistankonsoloslugu.com/yunanistan-vizesi/yunanistan-turistik-vize.html linkinden ulaşabilirsiniz.

Yunanistan vize başvuru formu için http://www.yunanistankonsoloslugu.com/asset/39/yunanistan-vize-formu.pdf

Girit adası için kapı vizesi uygulaması yoktur.

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

CHANIA DASKOLOGIANNIS HAVALİMANI

Şehir merkezine 14 Km. Uzaklıktaki Chania Daskologıannis Uluslararası havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için Belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Tek yön bilet ücreti 2.20 Euro olan bu otobüslerle şehir merkezinden havalimanına 30 dakika’da ulaşabilirsiniz.

Otobüs saatlerine ulaşmak için http://www.chania-airport.com/transportation.html linkini kullanabilirsiniz.

Havalimanı şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise ortalama 15 Euro’dur.

HERAKLION (KANDIYE) NIKOS KARANTZAKIS ULUSLARARASI HAVALIMANI

Şehir merkezine 4 Km. Uzaklıktaki Nikos Karantzakis Uluslararası havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için 78 Numaralı Belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Tek yön bilet ücreti 0.75 Euro olan bu otobüslerle şehir merkezinden havalimanına 25 dakika’da ulaşabilirsiniz.

Otobüs saatlerine ulaşmak için http://www.heraklionairport.net/heraklion-airport-bus.html linkini kullanabilirsiniz.

Havalimanı şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise ortalama 10 Euro’dur.

SITIA ULUSAL HAVALIMANI

Adanın doğusunda bulunan ve kısa bir süre önce hizmete giren Sitia Havalimanı Şehir merkezine 1 Km. uzaklıktadır. Sitia ulusal havalimanına halihazırda Condor, Danish Air Transport, Olympic air ve Sky Express havayollarınca seferler düzenlenmektedir. Sitia Ulusal havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için Belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Tek yön bilet ücreti 0.75 Euro olan bu otobüslerle şehir merkezinden havalimanına 10 dakika’da ulaşabilirsiniz.

Otobüs saatlerine ulaşmak için https://ktel.azureedge.net/assets/docs/mal2307.pdf linkini kullanabilirsiniz.

Havalimanı şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise ortalama 5 Euro’dur.

Ada’da UBER uygulaması kullanılmamaktadır.

KONAKLAMA

Konaklama için merkezi konuma yakın birçok otel , apart otel ve kiralık evler bulunmaktadır. oteller Old Town ve çevresine bakabilirsiniz, Her ne kadar Turistik bir ada olsada Girit’de konaklama ücretleri gayet uygundur.

Otel seçimleriniz için https://travel.usnews.com/Hotels/Crete_Greece/ web sitesi üzerinden inceleme yapabilirsiniz.

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

YUNANİSTAN PARA BİRİMİ

Para birimi EURO

1 EURO = 5.67 TL

CEP TELEFONU / SİM KART

Öncelikle Turkcell günlük 24,90 TL, Vodafone 21,90 TL ve Türk Telekom (14,90 TL ) hatlarının burada bulunan operatörlerle anlaşması olduğundan kendi hattınızı Günlük ücretleri karşılığında kullanabilirsiniz.

Sim kart almak isterseniz şehir merkezinde bulunan tüm telefoncularda satılmakta olan COSMOTE, VODAFONE VE WIND şebekeleri için ortalama fiyat 30 gün geçerli 5 GB’lik sim kart 6-8 Euro (30-40 TL)’dir. Ortalama tüm operatör fiyatları aynı sayılır, daha düşük paketlerde mevcut, kartı aldığınız yerden aktivasyon yaptırmayı unutmayın!!!

Market / Alışveriş

Çok sayıda büyük marketin bulunduğu Girit’de en uygun süpermarket Champion marketleridir. Ayrıca çok sayıda küçük market ve büfeler bukunmaktadır.

KREDİ KARTI

Hemen heryerde kredi kartı geçerlidir. Her ihtimale karşı önceden sormakta yarar var.

HALK

İnsanlar gerçekten çok sıcak ve yardımsever olan Girit’de size her şekilde yardımcı olunuyor. Çok benzer bir kültüre sahip olduğumuz yunanlılar ile tarihi bağlarımız çok güçlüdür. İngilizce konuşma oranı özellikle gençler içinde bir hayli fazla, Orta ve Üst yaş grubu pek ingilizce bilmemekte.

DÖVİZ / PARA BOZDURMA

1 EURO= 5,67 TL, döviz bozdurmak için hafta içi mesai saatlerinde bankaları mesai saatleri dışında ise ATM’leri kullanabilirsiniz, Döviz bozdurmak içinse Şehir merkezi çevresinde bulunan Döviz bürolarını tercih edebilirsiniz. Bu döviz bürolarının çoğunda Sıfır komisyon uygulanmaktadır.

GÜVENLİK

Girit oldukça güvenli bir adadır, hemen her önemli noktada polis bulunmaktadır, ayrıca adanın hemen her yerinde güvenlik kameralarını görebilirsiniz, Bayanlar günün her saati tek başına güvenle cadde ve sokaklarda dolaşabilmektedir. Ayrıca çok sayıda motorsikletli polis ekibi günün her saatinde devriye atmaktadır.

ARAÇ KİRALAMA

Girit’e gelip araç kiralamayı düşünürseniz şehir merkezlerinde bulunan çok sayıda kiralama şirketlerini düşünebilirsiniz yada gelmeden online olarak araç kiralayıp buradan teslim alabilirsiniz… adada toplu taşıma çok sık olmadığından burayı doya doya gezmek isteyenler için araba kiralamayı önerebilirim, Benzin 1 Lt 1 Euro (5,67 TL) civarında.

Özellikle yaz aylarında otopark konusunda sıkıntı yaşanmaktadır.

HAVA DURUMU

Akdeniz iklimi mevcut, akşamları bazen serin olabiliyor, Bunu bilerek gelmenizi tavsiye ederim…

GİRİT ADASI GEZİLECEK YERLER

CHANIA

Uzun yıllar Osmanlı egemenliği altında kalan Girit adası tarihi açıdan ise çok zengindir. “Hanya’yı da Konya’yı da görmek” deyiminin içinde geçen Hanya adanın önemli noktalarından biridir.

Ortaçağda Venedkliler döneminde Canea adını taşıyan Hanya Girit adasının en büyük ikinci şehridir. Girit adasında bulunan 3 havalimanından birine ev sahipliği yapan şehirde ayrıca Suda bölgesinde birde Amerikan Üssü yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun idari merkezi olan bu şehirde Osmalılaedan kalma birçok tarihi eser bulunmaktadır.

CHANIA GEZİLECEK YERLER

OLD VENETIAN HARBOUR

Limandan çıkar çıkmaz tarihi yapısı ile sizi büyülemeye başlayan Chania şehrinin en önemli noktası ve merkezi Old Venetian Harbour (Eski Liman) bölgesidir.

14 YY’dan beri varlığını sürdürmekte olan bu bölgede Çok sayıda Restorant, Bar, Kafe ve Gece Kulübü bulunmaktadır.

Ortaçağ’a ait 6 giriş kapısı bulunan Rodos kalesi içinde günümüzde Hediyelik eşya dükkanları, Restoranlar ve Kafeler yer almaktadır.

HANYA ARKEOLOJI MÜZESİ

Şehir merkezinde bulunan bu müzede 1969 yılından beri hellenistik ve Ortaçağ dönemine ait çok sayıda eser sergikenmektedir.

Müze ile ilgili aytıntılı bilgiye http://chaniamuseum.culture.gr/en/ web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

HANYA FENERİ

16 YY’da Venedikliler tarafından Chania sahiline yapılmıştır, Tarihteki bir çok savaş sonucunda ağır hasarlar alan bu fener 2005 yılında restore ettirilerek bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

HANYA MARITIME (DENİZ) MÜZESİ

Deniz kenarında yürürken dikkatinizi çekecek bu müze 1973 tarihinde hizmete girmiştir. İçrerisinde Gemi Modelleri, Eski enstrümamlar, Tablolar, Eski fotoğraflar ve Savaş aletleri bulunan bu müze Hafta içi hergün 09:00-17:00 saatleri arasında açıktır.

Giriş ücreti yetişkinler için 3 Euro olan müze için ayrıntılı bilgiye http://mar-mus-crete.gr/en/operating-hours-tickets/ web sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir.

FIRKA FORTRESS (YÜKSEK SURLAR)

Şehrin merkezinde görebileceğiniz bu yapılar Yüksek sur anlamına gelmektedir, Şehri korumamak amacıyla 16 YY’da Venedikliler tarafından inşa edilen bu yapı tarih boyu süregelen savaşlarda bir çok kez hasar alıp onarılmıştır, Günümüzde hala daha ayakta duran bu yapı şehrin önemli simgelerindendir.

ETZ HAYYIM SINAGOGU

16 YY’da Venedikliler taradından önce bir kilise olarak inşaa edilen bu tarihi yapı 1995 tarihinde restore edilerek bugünkü görünümüne kavuşturulmuştur.

LİMNOUPOLIS VANDLAND SU PARKI

Yunanistan’da bulunan en büyük aquapark olma özelliğini taşıyan bu tesis şehirden 8 km uzaklıkta 65.000 metrekare alan üzerine kurulmuştur.

Giriş ücreti 20 Euro olan Aquapark size gün boyu eğlence vaad etmektedir.

Aquapark ile ayrıntılı bilgi için https://www.limnoupolis.gr web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

HANYA GOLDEN BEACH (ALTIN PLAJ)

Şehire 3.8 km uzaklıkta yer alan bu önemli plajın uzunluğu yaklaşık 5 km’dir. Altın rengi kumları ve Turkuaz rengi denizi ile ünlüdür.

Şehir merkezinden kalkan otobüsler ile 30 dk içinde bu plajlara ulaşılabilmektedir.

Bilet ücreti tek yön 1.20 Euro.

RETHYMNO

Girit adasının en büyük 3. Şehri olan Rethymno adını Katolik Pisikopos Retimo Ario’dan almaktadır, yaklaşık 40.000 nüfuslu kent adanın kuzeyinde yer almaktadır.

Chania İle Heraklion şehirlerinin ortasında kalan bu şehir’in Chania ile uzaklığı 43 km, Heraklion şehrine uzaklığı ise 60 km’dir.

Chania Rethymno arası otobüs yolculuğu 1 saat 15 dk sürmekte olup ücreti ise 6.80 Euro’dur.

Otobüs seferleri için ayrıntılı bilgiye https://www.e-ktel.com/en/services/online-ticket-reservation?view=search web sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir.

RETHYMNO GEZİLECEK YERLER

FORTEZZA OF RETHYMNO

16 YY’da Venedikliler tarafınndan inşaa edilen bu surlar deniz kenarında yürüyüşünüz boyunca karşınıza çıkmaktadır. Oldukça gösterişli bir mimariye sahip olan bu yer tarih içerisinde bir çok kez yağmalara ve yıkımlara tanıklık etmiştir.

Şehir Uluç Ali Paşa tarafından 1571’de Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Bir adet ana giriş kapısı ve iki adet meydanı bulunan bu tarihi yapının bir bölümü ise şehir merkezinde bulunmaktadır.

RİMONDİ ÇEŞMESİ

1626 tarihinde A. Rimondi tarafından şehrin su ihtiyacının karşılanması amacıyla yaptırılan bu çeşme üzerinde bulunan Aslan figürleri ile dikkat çekmektedir. Üzerinde 3 adet çeşme bulunan çeşme şehrin önemli sembollerindendir.

FORTEZZA KALESİ

1573 tarihinde Venedikliler tarafından yapılan bu kale şehri deniz saldırılarından korumak amacıyla yapılmıştır. 1646 yılında Osmanlıların eline geçirdiği kale içerisinde çok sayıda ev inşaa edilmiştir.

Kale için ayrıntılı bilgiye https://www.rethymno.gr web sitesinden ulaşılabilir.

NERATZE CAMİİ

Şehir merkezinde bulunan bu camii Gazi Hüseyin Camii’de olarak bilinmektedir. İlk inşaa edildiğinde kilise olan bu yapı Venedikliler tarafından yapılmıştır. 1657 yılında Gazi Hüseyin Paşa tarafından camii’ye dönüştürülmüştür.

HERAKLİON (KANDİYE)

Kandiye olarak bilinen bu şehir Girit adasının en büyük şehri ve Turizm merkezidir, Yaklaşık 174.000 nüfusu bulunan Kandiye Yunanistan’ın en büyük dördüncğ şehridir.

Adının büyük ihtimalle aynı bölgede kurulu Roma limanı heraclium’dan geldiği düşünülen şehir 10 ve 13. Yüzyılları arasında Bizanslılara ev sahipliği yapmış daha sonra ise Venediklilere satılmıştır.

Venedikliler tarafından hala daha ayakta duran birçok eser şehir merkezinde bulunmaktadır.

Osmalıların yaklaşık 20 yıl boyunca almaya çalıştığı şehir en sonunda 1669 yılında ele geçirilmiştir.

Adanın en büyük Limanı bu şehirde bulunmakta, Yük ve Yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.

Şehire Santorini, İos, Paros, Mikanos, Rodos ve Atina’dan karşılıklı feribot seferleri yapılmaktadır.

Feribot sefer ve saatleri için https://www.go-ferry.com/ferry-greece.html?gclid=EAIaIQobChMI97qh5Y6_3AIVTbTtCh24sQNREAAYASAAEgI4ivD_BwE web sitesi ziyaret edilebilir.

HERAKLION (KANDIYE ) GEZILECEK YERLER

KNOSSOS

Minos uygarlığına başkentlik yapmış şehirde bulunan Knossos sarayı en önemli yapıdır. Tarihi Milattan öncesine kadar dayanan bu yapı yunan tarihinde önemli bir yere sahiptir.

Ayrıntılı bilgi için http://www.interkriti.org/crete/iraklion/knossos.html web sitesi ziyaret edilebilir.

KANDİYE ARKEOLOJİ MÜZESİ

Avrupanın en önemli arkeoloji müzelerinden biri kabul edilen bu yerde tarih öncesi çağlardan yakın tarihe birçok eser sergilenmektedir. Şehir merkezinde bukunmaktadır.

1940 yılından beri ziyaretçileri kabul etmektedir.

Ayrıntılı bilgi için https://www.heraklion.gr/en/ourplace/archeological-museum/archeological-museum.html web sitesi

Ziyaret edilebilir.

AMMOUDARA PLAJI

Şehir merkezine 6 km uzaklıktaki bu plaj şehirde en çok rağbet edilen plajların başında gelmektedir. Merkezden buraya düzenli otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Otobüs seferleri için https://www.heraklion.gr/en/visitor/local-trans/local-trans.html web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

AGIOS NIKOLAOS

Girit adasının bir başka önemli şehri Ayos Nikolaos diğer şehirlere nazaran biraz daha küçüktür. Heraklion şehrine 55 km uzaklıktadır.

GEZİLECEK YERLER

MIRABELLO BAY

Bir balıkçı köyü yakınlarındaki bu Koy turkuaz rengi suları ile ünlü olup, yerli yabancı herkesin uğrak yeridir.

AGIOS NIKOLAOS ARKEOLOJİ MÜZESİ

Şehir merkezindeki bu müzede antik çağlarsan yakın tarihe bir çok eser sergilenmektedir.

Ayrıntılı bilgi için http://odysseus.culture.gr/h/1/eh151.jsp?obj_id=3523 web sitesi ziyaret edilebilir.

HORN OF AMELTEA

Deniz kenarına yapılmış bu cam ve metallerden oluşan yapı şehrin önemli sembollerinden biridir.

ELAFONİSİ KOYU

Girit adasının güneybatısında yer alan bu koy Chania şehrinden 74 km uzaklıktadır. Saklı maldivler olarak adlandırılan bu yer İnanılmaz berraklıktaki turkuaz renkli denizi ile ünlüdür. Deniz suyunun yılın her dönemi soğuk olan bu yer adanın en popüler noktalarından biridir.

HEDİYELİK EŞYA

GİRİT’de bulunan tüm şehirlerde çok sayıda hediyelik eşya dükkanlarınbukunmaktadır. Özellikle adanın meşhur zeytinyağı ve zeytinyağından yapılan hediyelikler oldukça meşhurdur.

Magnetler 2-3 EURO ( 11-17 TL ) arası kalitesine göre..

GİRİT GECE HAYATI

Girit Yunan adaları içinde çok yoğun olmayab bir gece hayatına sahiptir, halk genelde pub tarzı yerlerde vakit geçirmeyi sever, Özellikle akşamları yer bulmanın zor olduğu bu mekanlarda inanılmaz bir yoğunluk yaşanmaktadır.

CHANIA KLIK DISCO

Tartışmasız Chania’da bulunan en canlı ve en güzel gece kulubü denebilir, Cuma ve Cumartesi akşamları adeta insan seli oluyor içerde, Adım atacak yer olmayan bu Kulübe gelip sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz. Ayrıca adanın tüm şehirlerinde irili ufaklı çok sayıda Pub ve Barlar bulunmaktadır.

GİRİT MUTFAĞI

Girit dünyanın en meşhur mutfaklarından birine sahiptir. Deniz ürünleri ve Zeytinyağlı yemekler oldukça meşhur olup fiyatları gayet uygundur. Yunan salatası, Frappe, Yunan kahvesi mutlaka denenmelidir.

GİRİT’DE DA KAÇ GÜN KALINMALI?

GİRİT’dE yorulmadan 5-6 tam gün kalarak her yerini gezip görebilirsiniz, Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip salı günü dönmek yönündedir.

GİRİT GELMEYE DEĞER Mİ?

Evet kesinlikle en azından 4-5 günlüğüne gelmeye ve bu adayı görmeye değer, Özellikle Eski ve modern mimarinin örneklerini aynı anda size sunmaktadır.

Girit adasından sevgilerle, bir daha ki yazılarımda görüşmek üzere.

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/257516427977291

Aşağıda link ile Facebook TUR FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/781377202000619

Reklam

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s