TARANTO – BARİ – CATANIA – PALERMO, İTALYA

TARANTO HAKKINDA

İtalya’nın güneyinde yer alan ve çok fazla turistik olmaması nedeniyle pek bilinmeyen bir şehir olan Taranto’ya en yakın şehir ise 105 km uzaklıktaki Bari’dir.

Çizmenin Topuk kısmında kalan Taranto Puglia Bölgesi’nde bir liman şehridir. Aynı zamanda önemli bir askeri üs ve önemli bir ticaret merkezidir. İtalyan filolarının konuşlandığı ve donanmanın bulunduğu stratejik bir konuma sahip Taranto’da (31.6.2010 itibarıyla) belediye sınırları içinde 192.520 kişi yaşamaktadır.

Taranto’nun tarihi İtalya’nın geri kalanına nazaran eskilere dayanır. Milattan önce 706 yılında Sparta kolonisi olarak kurulmuş bu bölge önemli savaşlara sahne olmuştur.

Şehir, 846-880 yılları arasında Arap orduları tarafından işgal edilmiş ve 34 yıl Abbasiler tarafından yönetilmiştir.

Taranto Ulusal Müzesi, Magna Graecia açısından büyük bir öneme sahiptir. Taranto, bir zamanlar Magna Graecia’nın en önemli şehirlerinden biri olarak bilinmektedir.

VİZE

İtalya TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinden vize istemektedir, Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir, İtalya AB üyesi ve Schengen üye devletidir. Bu nedenle İtalya vizesi ile diğer Schengen üye ülkelerine girilebilmektedir.

İtalya Vizesi hakkında ayrıntılı bilgiye ve gerekli evraklar listesine http://consistanbul.esteri.it/consolato_istanbul/resource/doc/2017/10/turismo_turizm_21_dic_16.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

İtalya vize başvuru formu için http://www.italyankonsoloslugu.com/asset/25/italya-schengen-vize-basvuru-formu.pdf

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

Taronto’da uluslararası bir havalimanı bulunmadığından buraya ulaşabilmek için en yakın havalimanı Bari Karol Wojtyła havalimanıdır. Bari havalimanı – Taronto arası mesafe ise 121 km’dir ve Tren/Otobüs ile Taranto 1.5 saat sürmektedir. Bari havalimanı çıkışında bulunan Trenlerle Bari şehir merkezine ulaşım yaklaşık 20 dk sürmektedir ve tek yön bilet ücreti ise 5 Euro’dur. Bari şehir merkezinde bulunan iki tren istasyonu ise birbirine yakın mesafede bulunmaktadır. Bu istasyonlar Bari Centrale (Bari Merkez Tren İstasyonu) ve Genellikle havalimanına ulaşmak maksatlı kullanılan Ferrotramviaria istasyonu’dur.

Tren ulaşımı ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.ferrovienordbarese.it web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

BARİ – TARANTO OTOBÜS / TREN ULAŞIM

Bari-Taronto arası yolculuk 1 Saat 15 dk sürmekte olup Tren ve Otobüs biletleri 6-10 Euro (35-60 TL) arası değişmektedir.

Tren saatleri için https://www.lefrecce.it/msite/?lang=it#search web sitesini inceleyebilirsiniz.

Otobüs saatleri için http://www.goeuro.com web sitesini inceleyebilirsiniz.

TAKSİ

Bari Havalimanı – Bari şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise 10-15 Euro (58 – 95 TL) civarındadır.

UBER

Taranto’da Uber uygulaması yoktur.

KONAKLAMA

Konaklama için merkezi konuma yakın birçok otel ve hostel bulunmaktadır. Taranto-Bari-Palermo ve Catania’da gezilebilecek heryer aşağı yukarı yürüme mesafesindedir. Hostellerin gecelik fiyatları ise 100-300 TL arasında değişmektedir. Özellik’le Bari ve Catania’da otel fiyatları biraz yüksektir.

Otel seçimleriniz için www.booking.com web sitesi üzerinden inceleme ve karşılaştırma yapabilirsiniz.

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

İTALYA PARA BİRİMİ

Ülkenin ulusal Para birimi

EURO (EUR)

1 EUR = 5,83 TL ( GÜNCEL KUR )

Öncelikle Turkcell günlük 24,90 TL, Vodafone 21,90 TL ve Türk Telekom (14,90 TL ) hatlarının burada bulunan operatörlerle anlaşması olduğundan kendi hattınızı Günlük ücretleri karşılığında kullanabilirsiniz.

Sim kart almak isterseniz şehir merkezinde bulunan tüm telefoncularda TIM, VODAFONE, WIND 3 ve LLIAD şebekeleri için ortalama fiyat 30 gün geçerli 4 GB’lik sim kart 12 Euro

(70 TL)’dir. Ortalama tüm operatör fiyatları aynıdır. Daha düşük paketlerde mevcut, kartı aldığınız yerden aktivasyon yaptırmayı unutmayın!!!

Sim kart fiyatları ve Tarifeler ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Italy web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Taranto, Bari, Palermo ve Catania’da bir çok yerde WİFİ (Kablosuz Bağlantı) bulunmaktadır.

MARKET – ALIŞVERİŞ

Çok sayıda Süpermarketin bulunduğu Taranto, Bari, Palermo ve Catania’da en uygun süpermarket Carefour, Conad, Coop ve Crai’dir.

KREDİ KARTI

Hemen heryerde kredi kartı geçerlidir. Her ihtimale karşı önceden sormakta yarar vardır.

HALK

İtalyanlar özellikle güney kesimlerde nispeten Kuzeydekilere göre çok daha sıcakkanlıdır. Genelde ingilizce sorduğunuz sorulara italyanca cevap vermektedirler Fakat artık günümüzde özellikle genç kesim ingilizce bilmektedir. Orta ve Üst yaş grubu pek ingilizce bilmemektedir.

DÖVİZ / PARA BOZDURMA

1 Euro : 5,83 TL, Döviz bozdurmak için hafta içi mesai saatlerinde bankaları ve Şehir merkezi çevresinde bulunan Döviz bürolarını tercih edebilirsiniz. Nakit ihtiyaçları için ise 7/24 ATM’leri kullanabilirsiniz. Döviz bürolarının çoğunda Sıfır komisyon uygulanmaktadır. Fakat paranızı bozdurmadan önce mutlaka komisyon olup olmadığını sormanız gerekmektedir. İtalya Euro bölgesi olduğundan Paranızı Türkiye’den de bozdurabilirsiniz. Özellikle yanınıza gelip size para bozabileceğini söyleyen ve birseyler satmaya çalışan insanlardan uzak durulmalıdır.

GÜVENLİK

İtalya oldukça güvenli bir şehirdir. Fakat özellikle Toplu taşıma araçlarında bazı hırsızlık vakaaları yaşanabilmektedir. Şehirlerarası yolculuklarınızda değerli eşyalarınıza ve Valizlerinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

ARAÇ KİRALAMA

İtalya’ya gelip araç kiralamayı düşünürseniz şehir merkezlerinde bulunan çok sayıda kiralama şirketlerini düşünebilir yada gelmeden online olarak araç kiralayıp buradan teslim alabilirsiniz… Şehirlerde toplu taşıma ağı oldukça gelişmiştir. Ayrıca Bari, Taranto, Palermo ve Catania’da hemen heryer yürüme mesafesindedir. Park yeri bulmakta büyük sorun teşkil etmektedir. Benim tavsiyem şehirde bulunan toplu taşıma sistemlerini kullanmanız yönünde olacaktır.

Benzin 1 Lt 1,16 Euro (6.86 TL) civarında.

İtalya’da Araç kiralamak isteyenlerin özellikle park yerlerine, Trafik ışıklarına, hız limitlerine ve yayalara karşı çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

Özellikle yaz aylarında otopark konusunda daha büyük sıkıntılar yaşanmaktadır.

HAVA DURUMU

Akdeniz iklimi mevcut, Yazları çok sıcak ve nemli, Akşamları bazen serin olabilmektedir. Ayrıca yaz mevsiminde sık aralıklarla yağmur geçişleride görülebilmektedir. Bunu bilerek gelmenizi tavsiye ederim…

SAĞLIK

Sağlık Bakanlığının Resmi web sitesinden İtalya’ya gitmeden önce yapılması gerekenler bölümünü okumanız yararınıza olacaktır.

İtalya için herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için

http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/SaglikBilgisi/ITA web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Hangi tür Pasaporta sahip olursanız olun yurtdışı seyahatlerinize çıkmadan önce her ihtimale karşı Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortanızı yaptırmayı unutmayın.

Seyahat sağlık sigortalarının fiyatları 7 gün geçerli olmak üzere ortalama 5-8 Euro ( 30-45 TL) arasında değişmektedir.

Yurtdışında sağlık hizmetlerinin çok pahalı olduğunu asla aklınızdan çıkartmayın.

TARANTO GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Taranto’da görülmesi gereken yerler sınırlıdır ve bir çoğu birbirine yakın mesafelerde bulunmaktadır. Görülmesi gereken en önemli yerler ise şunlardır;

ARANGONLULAR KALESİ

Bu kale Mar Piccolo (Küçük Deniz) denilen iç körfezde bulunmaktadır. 15. yüzyılda şehri sık sık yapılan Osmanlı donanması akınlarından korumak için yapılmıştır. Bu yapı daha önce aynı yerde bulunan eski ve 15. yüzyılda savunma gücünü kaybetmiş bir müstahkem kale yerine yapılmıştır.

OLD CITY (ESKİ ŞEHİR)

Eski şehir merkezi, 927’de Arapların hücumu ile yıkılıp yerle bir edilmiş şehir binalarının Bizanslılarca tarafından yeniden yapılması ile ortaya çıkmıştır. Tarihsel şehirde özellikle birçok konak ve “palazzi (saray)”, Madonna della Salute dinsel sığınma binası, San Domenico Kilisesi ve Piazza Fontana meydanı bu bölge içerisindedir. Pitöresk dar, dönemeçli sokaklar, kemerler, merdivenler ve eski zanatkarların dükkân ve küçük atelyeleri bu emsalsiz eski şehire bir güzellik katmaktadır.

ANTİK YUNAN TAPINAK HARABELERİ

Antik Yunan tapınak harabeleri, Özellikle Piazza Castello’da bulunan bir MÖ 6. yüzyıl Poseidon tapınağından kalan Dorik sütunlardır. Şehir merkezinde birkaç tane daha Grek kalıntıları mevcuttur.

PALAZZI

İtalyanca’da saray ve konak anlamına gelen ve 18. Yüzyılda Şehrin yerel aristokrat ve varlıklı ailelerinin kendileri için şehrin ortasında cok sayida yaptırdığı yapılardır. Bunlar arasında Palazzo Carducci-Artenisio (1650), Palazzo Galeota (1728) ve Palazzo Lataglıata en ünlü olanlarıdır.

PONTE GIROVELE (BASKÜLLÜ KÖPRÜ)

Bizdeki Galata köprüsünü andıran ve şehir merkezinde dolaştığınız esnada bir süre sonra karşınıza çıkacak “Ponte Girevole (baskullu köprü)”1887 yılında inşaa edilmiştir. Mar Piccolo (Küçük Deniz) ile Mar Grande (Büyük Deniz)”i birbirine bağlayan deniz kanalının üzerindedir. Uzunluğu 889,9 metredir. Bu köprü şehrin iki önemli yakasını birleştiren tek bağlantıdır ve köprü açılınca şehrin iki tarafı arasıdaki karayolu bağlantısıda kalmamaktadır.

VICTOR EMMANUEL III LUNGAMARE CADDESİ

Mar Grande (Büyük Deniz) kenarındaki sahil yürüyüş yoludur ve şehrin en işlek caddelerinden birisidir. Doğal liman ve ticari limanın güzel manzaralarının görülmesini sağlamaktadır.

HEDİYELİK EŞYA

Taranto’da çok sayıda hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır. Ayrıca Deniz kenarında yürürken görebileceğiniz çok sayıda seyyar hediyelik eşya satanların standlarından da alışveriş yapabilirsiniz.

Magnetler 2-3 Euro ( 12-18 TL ) arası kalitesine göre değişmektedir.

TARANTO GECE HAYATI

Taranto çok canlı bir gece hayatına sahip değildir. Çok sayıda Bar, Kafe ve Pub’lar şehir merkezi ve çevresinde bulunmaktadır.

TARANTO MUTFAĞI

Taranto özellikle deniz ürünleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca buraya özgü pizzalar ve çeşitli soslarla hazırlanan spaggetti’ler de denenmelidir.

TARANTO’YA NASIL GELİNİR?

Taranto’ya ulaşabilmek için önce Bari’ye sonrada tren/otobüs ile buraya 1.5 saat’te gelebilmek mümkündür.

TARANTO’DA KAÇ GÜN KALINMALI?

Taranto’da 1 tam gün kalarak yada günü birlik bu şehre gelerek her yerini gezip görebilmeniz mümkündür, Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Cumartesi günü dönülmesi yönündedir.

TARANTO’YA GELMEYE DEĞER Mİ?

Taranto için özel bir plan yapmanıza gerek olmamakla birlikte buraya yolunuz düşerse günübirlik gelip bu şehri ziyaret edebilirsiniz.

BARİ

İtalya yarımadasının güneyinde bulunan Bari Napoli’den sonra ikinci büyük kenttir. Özellikle Akdeniz’in doğu kesimiyle ilişkilerde önemli bir ticaret ve liman kentidir. Yakın dönemde geleneksel sanayilere, besin sanayisi, kimya, dokuma ve makine sanayilerini eklemiştir. Eski kentin yer aldığı burun, eski ve yeni limanları ayırır; arkada yer alan 19. yüzyıl kenti, dama tahtası biçiminde bir plana göre kurulmuştur.

Günümüzde Yaklaşık Bir milyon nüfusu bulunan bu kent Roma döneminde bir karayolu kavşağı olmuştur. Sırasıyla, Lombardların ve Bizanslıların eline geçmiştir. 841 yılında Araplar tarafından fethedilmiş ve 871’e dek Abbasi egemenliğinde kalmıştır.

11. yüzyılın başında özgür bir kentken, 1071’de Roberto Guiscardo tarafından ele geçirilmiştir. Ortaçağ’da, Haçlı seferlerinin başlangıç noktası olan zengin bir kent olan Bari’ye, 1813’te Napoléon’un generallerinden biri olan Murat bugünkü ilk şeklini vermiştir. Modern kent, 1860’tan sonra hızla gelişmiştir.

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

Bari havalimanı çıkışında bulunan Trenlerle Bari şehir merkezine ulaşım yaklaşık 20 dk sürmektedir ve tek yön bilet ücreti ise 5 Euro’dur. Bari şehir merkezinde bulunan iki tren istasyonu ise birbirine yakın mesafede bulunmaktadır. Bu istasyonlar Bari Centrale (Bari Merkez Tren İstasyonu) ve Genellikle havalimanına ulaşmak maksatlı kullanılan Ferrotramviaria istasyonu’dur.

Tren ulaşımı ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.ferrovienordbarese.it web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TAKSİ

Bari Havalimanı – Bari şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise 10-15 Euro (58 – 95 TL) civarındadır.

UBER

Bari’de Uber uygulaması yoktur.

BARİ

BARİ’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Bari’de görülmesi gereken yerlerin bir çoğu birbirine yakın mesafelerde bulunmaktadır. Görülmesi gereken en önemli yerler ise şunlardır;

VIA SPARANO DA BARI CADDESİ

Bari Tren istasyonundan çıktığınızda hemen karşınızda kalan bu hareketli cadde kentin en önemli alışveriş caddelerindendir. Çok sayıda mağaza, Kafe ve Restorantın bulunduğu bu cadde güzel bir yürüyüşe değerdir.

AZİZ NIKOLA BAZILIKASI

Avrupa ve Hristiyan dünyasında geniş dini öneme sahip olan bir kilisedir. Bazilika, Doğu Avrupa’dan Romalı Katolikler ve Ortodoks Hıristiyanlar için önemli bir hac yeridir. Buraya gelen tüm Hristiyanların haç görevlerini yerine getirdiğine inanılır şayet Antalya Demre’yi de ziyaret eden hristiyanlarda haç görevlerini yerine getirmiş sayılır. Noel baba olarakta bilinen Aziz Nikolanın mezarından getirilen bazı parçaların bu bazilikada olduğuna inanılır. Bazilika özellikle 6 Aralık günü kutlalan St Nicolas Günü etkinliklerinde dolup taşmaktadır. 1197 yılında inşaa edilen bu bazilika şehrin en önemli yapısıdır.

CASTELLO SVEVO

Castello Svevo (Hohenstaufen Kalesi) Norman Kralı II. Roger tarafından 1132 civarında inşa edilen bu kale halihazırda bir müze olarak kullanılmaktadır.

Bari’nin sembol eserlerinden olan ve 1132 yılında Norman King Roger II tarafından inşa edilen kale, 1156 yılında Kral I. William tarafından imha edilmiştir. 1233 yılında Kutsal Roma imparatoru Fredrick II tarafından yeniden inşa edilmiş ve takviye edilmiştir. Angevin egemenliği sırasında birkaç dönüşümden geçmiş ve Aragon’dan Duke Ferdinand tarafından satın alındıktan sonra Sforza ailesine bağışlanmıştır. Kale Daha sonra Polonya Kraliçesi Bona Sforza tarafındanda bir süre kullanılmıştır. Bona’nın ölümünden sonra, Kale hapishaneye dönüştürülmüştür.

NICOLAIANO MÜZESİ

6 Şubat 2010’da açılan Nicolaiano Müzesi, San Nicola Kilisesi’nin tarihini gösteren hazinelere ve eski faytonlar’a ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca müze’de çok sayıda antik çağlardan kalma eserler sergilenmektedir.

PIAZZA MERCANTILE

1400’lü yıllardan beri Bari’de ticaretin kalbinin attığı yerdir. Çok sayıda Kafe, Bar ve Restoranın bulunduğu bu meydanda birde aslan heykeli bulunmaktadır. Meydanda ayrıca birde adalet sütunu yer alır eski çağlarda suçluların bu sütun önünde yargılandıkları düşünülmektedir.

SUCCORPO DELLA CATTEDRALE MÜZESİ

Succorpo della Katadralinin altında bulunan müzede eski ve antik çağlara ait çok sayıda eser sergilenmektedir. Giriş ücreti 3 Euro

(18 TL) olan müze Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar günü 09:30-16:00, diğer günler ise 09:30-12:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

HEDİYELİK EŞYA

Bari’de çok sayıda hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır. Ayrıca Deniz kenarında yürürken görebileceğiniz çok sayıda seyyar hediyelik eşya satanların standlarından alışveriş yapabilirsiniz.

Magnetler 2-3 Euro ( 12-18 TL ) arası kalitesine göre değişmektedir.

BARİ GECE HAYATI

Bari çok canlı bir gece hayatına sahip değildir. Özellikle hafta sonları halk genelde Pub tarzı yerlerde eğlenmektedir. Şehirde çok sayıda Pub ve Kafe bulunmaktadır.

BARİ MUTFAĞI

Bari özellikle lezzetli deniz ürünleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca buraya özgü pizzaları ve çeşitli soslarla hazırlanan spaggetti’ler denenmelidir.

BARİ’YE NASIL GELİNİR?

Bari’ye Türkiye’den direk Türk Hava Yollarının direk uçuşları ile yaklaşık 2 saat’te gelebilmek mümkündür.

BARİ’DE KAÇ GÜN KALINMALI?

Bari’de 2 tam gün kalarak her yerini gezip görebilmeniz mümkündür, Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Cumartesi günü dönülmesi yönündedir.

BARİ’YE GELMEYE DEĞER Mİ?

Evet kesinlikle en azından 2 günlüğüne gelmeye ve Özellikle Plajları ile ünlü bu şehiri görmeye değer, Özellikle Eski ve modern mimarinin örneklerini aynı anda size sunmaktadır.

CATANIA (KATANYA)

Katanya (Catania), İtalya’nin Sicilya Adasında bulunan bir şehirdir. Belediye sınırları içindeki nüfusu (31.03.2016 itibarıyla) 314.571 kişi olup nüfus bakımından Sicilya’nin ikinci büyük belediyesi; İtalya’nın 10. büyük şehri ve 10. sırada olmasına rağmen bir İtalyan idarî bölge merkezi olmayan tek büyük nüfuslu şehridir. Katanya Metropolünün nüfusu 752,895 kişidir.

Güney İtalya’nın en güzel şehirlerinde birisi olan Katanya Mimari yapısı ile dikkat çekmektedir. Kısa bir süre önce THY’nin direk uçuş seferleri başlattığı bu şehre yaklaşık 2 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Şehrin her bir noktasında Eski Roma mimarisinin izlerine rastlamak mümkündür. Sicilya’da Palermo ve Siracusa ile birlikte en önemli 3 şehirden biri olan Catania adanın en turistik ve en güzel şehridir.

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

4 km uzaklıktaki Katanya Fontanarossa havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için havalimanı çıkışında bulunan 457 Nu’lı Belediye Otobüslerini kullanabilirsiniz. tek yön 1 Euro’ya alabileceğiniz biletler ile yaklaşık 20 dk’da ulaşabilmeniz mümkündür. Otobüsler 04:40 – 00:00 saatleri arasında her 40 dk’da bir hizmet vermektedir. Ayrıca yine aynı saatler Arasında hizmet veren AMT Otobüsleri ile tek yön 4 Euro ödeyerek her 20 dk’da bir şehir merkezine gidebilirsiniz.

Otobüs ulaşımı ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://www.airport-catania.com/bus.php web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TAKSİ

Katanya Havalimanı – Şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise 25 Euro (146 TL) civarındadır.

UBER

Katanya’da Uber uygulaması yoktur.

CATANİA (KATANYA) GÖRÜLECEK YERLER

ETNA YANARDAĞI

Etna Yanardağı Sicilya’nın doğu kıyısında, Messina ve Catania’ya yakın günümüzde de aktif olan bir yanardağdır. Avrupa kıtasındaki en yüksek yanardağdır. Şu anki yüksekliği 3.326 m olmakla beraber zirvedeki püskürmelerle bu yükseklik zaman zaman değişmektedir. Dağ, 1865’teki yüksekliğine göre 21,6 m daha alçaktır. İtalya’da Alplerin güneyindeki en büyük dağdır. 1190 km² alan kaplamakta, taban çevresi 140 km’ye varmaktadır. İtalya’nın en büyük üç aktif yanardağından biridir, yüksekliği en yakın rakibi Vezüv’ün üç katı, Stromboli’nin 3,5 katı kadardır. 2013’te Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir.

Etna yanardağına şehir merkezinden katılabileceğiniz turlarla gidebileceğiniz gibi kendi imkanlarınızlada gidebilirsiniz. Katanya Borgo istasyonundan tek yön 4.10 Euro ( 24 TL )’ye alacağınız bilet 2 saatlik yolculuğun ardından zirveye yakın bir köy olan Randazzo’da inebilirsiniz. Buradan zirveye doğru kısa bir yürüyüşün ardından ulaşmanız mümkündür.

Tren saatleri için http://www.circumetnea.it web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ST. AGATA BAZILIKASI

Catania Katedrali Aziz Agatha’ya adanmış bir Roma Katolik katedralidir. 1093 yılında inşaa edildiği tahmin edilmektedir.

Katedral yakındaki Etna Dağı’nın depremleri ve patlamaları nedeniyle birkaç kez tahrip olmuş ve yeniden inşa edilmiştir. Aslen, Sicilya’nın İslami emirliğinden şehri fetheden Sicilyalı Roger I’in emriyle, eski Roma Achillean Hamamı kalıntıları üzerine 1078-1093 yılında inşa edilmiştir. 1169’da büyük bir deprem ile yerlebir olan bu yapı 1693 yılında ise daha büyük bir deprem yaşamıştır. Daha sonra Barok tarzında yeniden inşa edilmiştir.

Bugün, orijinal Norman yapısının izleri arasında, çoğu emperyal Roma binalarından kurtarılan büyük lav taşlarından oluşan iki kule ve üç yarım daire apsisi yer almaktadır.

(PIAZZA DEL DUOMO ) DEL DUOMO CADDESİ

Şehrin tam merkezinde kalan bu meydan Katanya’nın barok tarzında inşaa edilmiş en önemli bölgesidir. Etrafında Sant Agata Katedrali, Katanya Katedrali, Porta Uzedo ve Palazzo del municipio gibi önemli yapılar bulunmaktadır. Ayrıca meydanda küçük bir filin sırtında yükselen bir mısır dikilitaşının heykeli de bulunmaktadır.

URSINO KALESİ

Castello Svevo di Catania olarak da bilinen Castello Ursino 13. yüzyılda Sicilya Krallığı’nın kraliyet kalesi olarak inşa edilmiş ve Sicilya Parlamentosu’nun oturduğu yer olan Sicilyalı Vespers’teki rolüyle tanınmıştır. Kale bugün iyi durumdadır ve müze olarak halka açıktır.

Müze giriş ücreti 12 Euro (72 TL)’dir.

Ziyaret saatleri ise 09:00-19:00’dur.

BADIA SANT AGATA

St Agata katedralinin tam karşısında bulunan Badia Sant Agata 1735 – 1767 yılları arasında inşaa edilmiştir. Büyük sekizgen bir kubbeye ve eşit olmayan 4 kola sahip olan bu kilisenin batı tarafında ise silahlı 4 rahibenin heykeli bulunmaktadır.

ROMA TİYATROSU

Tahminen 2. YY’ın sonlarında yapılmış olan bu antik tiyatro yaklaşık 100 m2’lik bir alana sahiptir. Tiyatronun basamakları lav’dan Orkestra alanı ise mermer’den inşaa edilmiştir Yapı şehir merkezine oldukça yakın konumdadır.

HEDİYELİK EŞYA

Katanya’da çok sayıda hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır. Ayrıca Deniz kenarında yürürken görebileceğiniz çok sayıda seyyar hediyelik eşya standlarından alışveriş yapabilirsiniz.

Magnetler 2-3 Euro ( 12-18 TL ) arası kalitesine göre değişmektedir.

KATANYA GECE HAYATI

Catania (Katanya) çok canlı bir gece hayatına sahip değildir. Özellikle hafta sonları halk genelde Pub tarzı yerlerde eğlenmektedir. Şehirde çok sayıda Pub ve Kafe bulunmaktadır.

KATANYA MUTFAĞI

Katanya özellikle lezzetli deniz ürünleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca buraya özgü pizzaları ve çeşitli soslarla hazırlanan spaggetti’ler denenmelidir. Birde buraya gelindiğinde onlarca farklı çeşiti bulunan dondurmalar mutlaka tadılmalıdır.

KATANYA’YA NASIL GELİNİR?

Katanya’ya Türk Hava Yollarının direk uçuşları ile yaklaşık 2 saat’te gelinebilmesi mümkündür. THY dönem dönem bu destinasyon için kampanyalar düzenlemektedir.

KATANYA’DA KAÇ GÜN KALINMALI?

Katanya’da 2 tam gün kalarak her yerini gezip görebilmeniz mümkündür, Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Cumartesi günü dönülmesi yönündedir.

KATANYA’YA GELMEYE DEĞER Mİ?

Evet kesinlikle en azından 2 günlüğüne gelmeye ve Özellikle Tarihi yapısı ve Plajları ile ünlü bu şehiri görmeye değer, Özellikle Eski ve modern mimarinin örneklerini aynı anda size sunmaktadır.

PALERMO

Palermo, İtalya’nın güneyinde tarihi bir şehir olup otonom bölge olan Sicilya ve Palermo ilinin başşehridir. Şehir, 2700 yıllık sürecinde zengin tarihi, kültür, mimari ve gastronomi ile oynadığı önemli rolleriyle tanınır. Palermo Sicilya adasının kuzeybatı kısmında konumlanmıştır ve Tiren Denizi’ndeki Palermo Körfezi’ne göre sağ tarafta yer almaktadır.

Şehir Fenikeliler tarafından kurulmuş fakat Antik Yunanlar tarafından Panormus olarak isimlendirilmiştir (anlamı ‘bütün liman’dır.). Palermo Roma Cumhuriyeti’nin bir parçası olmuş ve bunun sonunda ise binlerce yıl için Bizans İmparatorluğu’nun bir parçası olmuştur. Kısa bir dönem için Arapların yönetimi altında isenbir başşehir olmuştur. Norman istilasını takiben, Palermo 1130 dan 1816 tarihine kadar yeni bir krallık olan Sicilya Krallığı’nın başşehri olmuş ve En sonunda 1861’deki İtalyan birleşmesine kadar, Napoli Krallığı ile birleşik bir yapı altında kalmıştır.

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

Şehir merkezine 35 km uzaklıktaki Palermo Falcone Borsellino havalimanı çıkışında bulunan ve her yarım saatte bir hareket eden otobüslerle şehir merkezine 55 dk içinde ulaşabilmeniz mümkündür. Tek yön bilet ücreti ise 5.80 Euro ( 34 TL )’dir.

Otobüs ulaşımı ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.palermo-airport.com/transportation.html web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TAKSİ

Palermo Havalimanı – şehir merkezi arası Taksi ücretleri ise 56 Euro (330 TL) civarındadır.

UBER

Palermo’da Uber uygulaması yoktur.

PALERMO GEZİLECEK YERLER

CATTEDRALE DI MONREALE

Montreale Katedrali; Palermo’nun kuzeyinde, Montreale kasabasında bulunan bir katedraldir. Bizans mozaik sanatının bir örneği olarak kabul edilen yapı sahneleri, canlı renkleri ve detaylı öykücülüğü öne çıkmaktadır. Yapımına 1174’te II. William döneminde başlanan katedral 1182’de tamamlanmıştır.

NORMAN SARAYI

Normanlar Sarayı veya Palermo Sarayı, Norman egemenliği sırasında Sicilya Krallarının yönetim merkezi ve daha sonra Sicilya’nın sonraki yöneticileri için ana iktidar alanı olarak hizmet etmiş bir saraydır. Şu anda, Sicilya Bölgesel Meclisi’nin ana binası olarak kullanılmaktadır. Bina, Avrupa’nın en eski kraliyet konutudur.

CATACOMBE DEI CAPPUCCINI (YER ALTI İSKELET MÜZESİ)

Capuchin Catacombs yer altı iskelet müzesi dünyadaki en ürpertici müzelerden birisidir.

Dünyanın en korkunç 7. Müzesi olduğu kabul edilen bu yerde 1599 yılında 8000 insan mumyalanmıştır ve Müzede 2000 mumyalanmış insan segilenmektedir.

1880 yılında kapatılan bu müzeye girmek için birkaç kez düşünmelisiniz. Son mumyalanan kişi ise 06 Aralık 1920’de 2 yaşında zatüreden hayatını kaybeden Rosalia Lombardia isimli bir kız çocuğudur.

Müze Pazar öğleden sonrası hariç hergün 09:00-13:00 ve 15:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Müze giriş ücreti 3 Euro (18 TL)’dir.

Müze hakkında ayrıntılı bilgi için http://www.palermocatacombs.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

PIAZZA SAN DOMENICO

( SAN DOMENICO CADDESI)

Piazza San Domenico, Palermo’nun Ana meydanıdır. Palermo’nun tarihi merkezinde,

La Loggia’nın ana çeyreğinde Via Roma’da yer almaktadır. Meydan, adını ünlü şehir mekanlarından biri olan San Domenico Kilisesi’nden almaktadır. Geçmişte “Piazza Imperiale” (İmparatorluk Meydanı) adı verilmiş olan bu meydan günün her saati kalabalıktır ve etrafında çok sayıda Kafe ve Restorant bulunmaktadır.

MONDELLO BEACH (MONDELLO PLAJI)

Palermo’ya eğer yazın gelirseniz bu plaja mutlaka uğramalısınız. Şehir merkezinden 1.40 Euro ödeyip 35-40 dk’lık bir otobüs yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bu plajda özellikle hafta sonları biyük bir yoğunluk yaşanmaktadır. Otobüsler Piazza Sturzo meydanından her 20 dk’da bir hareket etmektedir.

HEDİYELİK EŞYA

Palermo’da çok sayıda hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır. Ayrıca Deniz kenarında yürürken görebileceğiniz çok sayıda seyyar hediyelik eşya satanların standlarından alışveriş yapabilirsiniz.

Magnetler 2-3 Euro ( 12-18 TL ) arası kalitesine göre değişmektedir.

PALERMO GECE HAYATI

Palermo çok canlı bir gece hayatına sahip değildir. Özellikle hafta sonları halk genelde Pub tarzı yerlerde eğlenmektedir. Şehirde çok sayıda Pub ve Kafe bulunmaktadır.

PALERMO MUTFAĞI

Palermo özellikle lezzetli deniz ürünleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca buraya özgü pizzaları ve çeşitli soslarla hazırlanan spaggetti’ler denenmelidir.

PALERMO’YA NASIL GELİNİR?

Palermo’ya Türkiye’den direk uçuş bulunmamaktadır. Türk Hava Yollarının Catania direk uçuşları ile yaklaşık 2 saat’te Katanya şehrine oradanda tren/otobüsler ile 2 saat içinde Palermo’ya gelebilmek mümkündür.

PALERMO’DA KAÇ GÜN KALINMALI?

Palermo’da 2 tam gün kalarak her yerini gezip görebilmeniz mümkündür, Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Cumartesi günü dönülmesi yönündedir.

PALERMO’YA GELMEYE DEĞER Mİ?

Evet kesinlikle en azından 2 günlüğüne gelmeye ve Özellikle Plajları ile ünlü bu şehiri görmeye değer, Özellikle Eski ve modern mimarinin örneklerini aynı anda size sunmaktadır.

İtalya’dan sevgilerle, bir daha ki yazılarımda görüşmek üzere.

TÜM YAZILARIM İÇİN;

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/257516427977291

Aşağıda link ile Facebook TUR FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/781377202000619

Reklam

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s