ROMANYA BÜKREŞ

BÜKREŞ’TE BİR HAFTA SONU

BÜKREŞ HAKKINDA

Romanya Ovasının ortasında yer alan Bükreş yaklaşık 2 Milyon Nüfusa sahiptir, Oldukça gelişmiş bir şehir planlama sistemi olan Bükreş’te Konut sorunu bulunmamaktadır. Tuna Nehrinin bir kolu olan Dambovita şehir sınırları içinden geçmektedir.

Çok eski yerleşim yeri olduğunu gösteren arkeolojik kalıntılar olmakla beraber Bükreş (Bucureşti) adına ilk defa 1459’dan kalma yazılı belgelerde rastlanmıştır. 1448-1476 arasında üç dönem tahta çıkan III. Vlad Tepeş (Kazıklı Voyvoda), Eflak Devletini ve özellikle o dönemde başkent olan Tirgovişte’yi Osmanlılara karşı korumak için Bükreş Kalesi’ni yaptırdı. Ardından birçok başka yer de tahkim edilmişti. Bilhassa eline geçirdiği Müslümanları kazığa vurarak azap içinde öldürmesi sebebiyle Türkler Vlad Tepeş’e Kazıklı Voyvoda demişlerdir.

Fatih Sultan Mehmet, Vlad’ın bu katliamları üzerine 1462’de Eflak üzerine büyük bir sefer düzenledi. Bir ay süren hareket neticesinde Eflak, Osmanlıların mümtaz bir eyaleti hâline geldi. Böylece Osmanlı idaresine giren Bükreş, hızla gelişerek Eflak’ın başlıca ekonomi merkezi oldu. 1659’da başkent yapıldı. Kürkçüler sokağı ve Eyerciler sokağı gibi bazı sokak isimleri şehirde loncaların kurulduğunu göstermektedir.

Özellikle Kominizm zamanlarının etkisinden hızla sıyrılarak yeni bir çehreye bürünen Bükreş Avrupa Birliğinden gelen yardımlarla hızla büyümektedir.

AB’nin en fakir ülkelerinden biri olan Romanya’da serbest dolaşımın etkisiyle özellikle genç nüfus farklı ülkelerde yaşantısını sürdürmektedir.

Şehir Sektör 1, Sektör 2, Sektör 3, Sektör 4, Sektör 5, Sektör 6 olmak üzere 6 farklı bölgeye ayrılmıştır.

VİZE

Romanya TC vatandaşı Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinden vize istemektedir, Yeşil, Diplomatik ve Hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmektedir, Romanya AB üyesi olmasına karşın Schengen üye devleti değildir, Bu nedenle Romanya vizesi ile diğer Schengen üye ülkelerine girilememektedir. Yapılan anlaşmalar neticesinde Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi vizelerinden herhangi birine sahip bir kişi vize süresi içerisinde bu ülkelere seyahat edebilmektedir. (Vizenizin Tek Giriş, İki Girişli yada Multi girişli olmasının bu ülkelere seyahat etmenizde bir önemi bulunmamaktadır, Önemli olan elinizdeki vizenin süresidir). Ayrıca Geçerli bir Schengen vizeniz varsa Romanya’ya bu vize ile seyahat edebilmeniz mümkündür.

Romanya Vizesi hakkında ayrıntılı bilgiye https://istanbul.mae.ro/tr/node/817 linkinden ulaşabilirsiniz.

HAVALİMANI-ŞEHİR MERKEZİ ULAŞIM

18 Km. Uzaklıktaki Henri Coanda havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için 780 ve 783 Numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz, 780 numaralı otobüs Bükreş Tren Garına (Gar de Nord)’a, 783 Numaralı Otobüs ise şehir merkezine gitmektedir. Bilet ücreti tek yön 3,5 RON (4,30 TL)’dir. Biletlerinizi Bilet istasyonlarından yada otobüs Şoförlerinden alabilirsiniz, biletinizi alınca otobüs içinde bulunan okutma cihazlarını kullanarak validate etmeniz gerekmektedir. Yolculuk süresi ise Trafiğe bağlı olarak 30-40 dk arası değilmektedir, Burada en önemli husus Otobüsletin saat 23:00 ile 06:00 arasında hizmet vermediğidir. Ayrıca isterseniz havalimanının dışından shuttle servislerini kullanarak 2 km ilerdeki tren garına giderek tren kullanmanızdır, ücret 6 RON

( 7,50 TL)

Shuttle servisler havalimanı tren garı arasında ücretsiz hizmet vermektedir. Bir başka ulaşım imkanı taksiler fakat buradada sizden fahiş fiyatlar isteyen taksicilerle karşılaşmanız oldukça mümkündür. Normalde 10 Euro olan şehir merkezi ulaşımı için sizden 30-40 Euro talep edebiliyorlar, UBER konusuna değinecek olursak UBER Bükreş’te çok yaygın biçimde kullanılıyor ve fiyatlar genel itibari ile uygun. Havalimanından şehir merkezindeki Lipscani arası ulaşım yaklaşık 11-12 dk sürmekte ve ücreti 34 RON (41,50 TL)’dir.

UBER için ilk seyhatinizde 13 TL tutarında indirim kazanmak için ” uhc668hrue ” kodu ile yeni kayıt oluşturabilirsiniz.

KONAKLAMA

Konaklama için merkezi konuma yakın oteller ise çeşmeci parkı ve meşhur Lipscani Caddesi çevresidir. Otel seçimlerinizi yaparken bu hususu göz önünde bulundurabilirsiniz. Benim konakladığım otel ise merkeze çok yakın konumdaki Parliament&River Wiew Apartments idi, merkeze uzaklığı yürüyerek 10 dk.

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü konaklamalarının için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

ROMANYA PARA BİRİMİ

Romanya para birimi Rumen Leyi (RON)

1 LEY = 1,22 TL

CEP TELEFONU / SİM KART

Öncelikle Turkcell günlük 24,90 TL, Vodafone 21,90 TL ve Türk Telekom (14,90 TL ) şebekelerinin burada bulunan şebekelerle anlaşması olduğundan kendi hattınızı Günlük ücretleri karşılığında kullanabilirsiniz.

Havalimanında ücretsiz Wİ-Fİ mevcut, onun dışında burada sim kart almak isterseniz şehir merkezinde bulunan tüm telefoncularda satılmakta olan COSMOTE, VODAFONE VE ORANGE şebekeleri için ortalama fiyat 30 gün geçerli 5 GB’lik sim kart 15 RON (18 TL)’dir. Ortalama tüm operatör fiyatları aynı sayılır, daha düşük paketlerde mevcut, kartı aldığınız yerden aktivasyon yaptırmayı unutmayın!!!

Market / Alışveriş

Marketlerdeki fiyatlar aşağı yukarı Türkiye ile aynı denebilir, Buradaki Tüm herşey nerdeyse Türkiye ile aynı…

KREDİ KARTI

Hemen heryerde kredi kartı geçerli, her ihtimale karşı önceden sormakta yarar var.

HALK

İnsanlar uzaktan bakınca soğuk gibi görünsede her şekilde yardımcı oluyorlar, İngilizce konuşma oranı özellikle gençler içinde bir hayli fazla, Orta ve Üst yaş grubu pek ingilizce bilmemekte.

DÖVİZ / PARA BOZDURMA

1 RON = 1,22 TL, döviz bozdurmak için hafta içi mesai saatlerinde bankaları kullanabilirsiniz, Döviz bozdurmak içinse Lipscani caddesi içinde bulunan Türk restoranında aynı zamanda bir döviz bürosunda var Ayrıca Türk Lirasınıda Bozmaktalar. kurlar gayet uygun ve burayı kullanabilirsiniz, havalimanında kurlar çok yüksek pek tercih etmeyin illa ki almanız gerekirse 10 RON alın size fazlasıyla yeter merkeze kadar..

GÜVENLİK

Bükreş için güvenli bir şehir denebilir, hemen her önemli noktada polis var, ayrıca şehrin hemen her yerinde güvenlik kameralarını görebilirsiniz, Bayanlar günün her saati tek başına güvenle cadde ve sokaklarda dolaşabiliyor. Siz yinede özellikle toplu taşıma araçlarında dikkatli olun.

ARAÇ KİRALAMA

Bükreş’e gelip araç kiralamayı düşünürseniz havalimanında bulunan kiralama şirketlerini düşünebilirsiniz yada gelmeden online olarak araç kiralayıp burada teslim alabilirsiniz… ulaşım çok rahat ve sorunsuz olduğundan araç kiralamanın gereksiz olduğunu düşünüyorum, Şehir merkezinde heryer birbirine yakın ve yürüme mesafesinde tabiki tercih sizin ama otopark sorunu olduğunu gözlemledim, onun dışında benzin 1 Lt 3 RON (3,75 TL) civarında.

HAVA DURUMU

Karasal iklim mevcut, akşamları soğuk oluyor, bazen günlerce yağmur yağabiliyor bunu bilerek gelmenizi tavsiye ederim…

BÜKREŞ GEZİLECEK YERLER

PARLAMENTO SARAYI

Dünya Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, dünyanın en büyük sivil yönetim, en pahalı yönetim ve en ağır binası olan Bu tarihi meclis binası Çavuşesku döneminde planlanmış ve bitirilmiştir. Bükreşin simgelerinden olan bu yapının inşaasına 1983 yılında başlanmış 1989 yılında ise bitirilmiştir. Projesinde yaklaşık 700 mimarın görev aldığı bu yapı büyüklüğü ve ihtişamlı yapısı ile dikkat çekmektedir. 1100 odalı bu sarayın yer altında kalan kısmı ise 92 metredir. Tamamen Romen malı malzemeler kullanılarak inşaa edilen bu yapı Neoklasik tarza sahiptir. Yapımında 700 ton çelik, 3.500 ton Kristal ve 950.000 metreküp ahşap kullanılmıştır. Yapımı için 30.000 civarında ikametgah yıkılmıştır.

Parlamento sarayının içini gezmek için 25 RON (55TL) ödemelisiniz.

Buraya ulaşım için merkezden 15-20 dk yürüyebileceğiniz gibi M1 ve M3 metrolarını kullanarak izvor durağında inebilirsiniz.

Müze resmi internet sitesi

http://cic.cdep.ro/en

DIMITRIE GUSTI ULUSAL KÖY MÜZESİ

Bükreş’te bulunan Herastau parkının içinde yer almakta olan bu açıkhava etnografya müzesi 10 hektarlık alan içinde 17. ve 20. Yüzyıla ait köy yapılarını içermektedir. Müzenin gelişiminde Bükreş Üniversitesi Sosyoloji bölüm başkanı Dimitrie Gusti’nin büyük katkıları olmuştur. Müze kronolojik açıdan kurulmuş avrupan en büyük 3. Müzesi konumundadır.

Müze giriş ücreti 10 RON (12 TL)’dir. Ayrıntılı bilgi için;

Resmi web sitesi http://www.muzeul-satului.ro/

Ulaşım için UBER 20 RON (25 TL), otobüs için ise Parlamento sarayı karşısındaki izvor parktan M1 metrosunu kullanarak önce crangasi durağında inip oradan tramway aktarması yaparak Piata Crangasi’den -Agronomie’ye gidip indiğiniz yerden 300 mt yürüyüp köy müzesine ulaşıyorsunuz, tüm bu yolculukların ortalama süresi 35-45 dk arası.

ATENEUM

Romen Ateneum’u Bükreş’de, Victoriei Caddesi üzerindeki George Enescu Meydanı’nda bulunan bir konser salonudur. “George Enescu” Filarmoni Orkestrası’nın da merkezidir.

“Ateneum için 1 Lei bağışlayın” sloganı ile yaklaşık 28 yıl süren bağışlarla 1888’de açılan ve inşaası 1897 yılına kadar devam eden bu yapı Bükreş’in en önemli sembollerindendir.

Resmi web sitesi

https://www.fge.org.ro

ÇEŞMECİ PARK

Şehir merkezinde bulunan ve 1854 yılında açılan bu yapı Bükreş’de ki halka açık en eski açık parklardan biridir. Regina Elisabeta ve Schitu Magueranu bulvarlarının arasında bulunmakta olup, büyüklüğü 16 hektardır. Park içerisinde ayrıca büyük rumen yazarlarının büstleri bulunmaktadır. Oldukça güzel ve yemyeşil bu park yediden yetmişe herkesin uğrayıp dinlendiği kentin önemli sembolleri arasında yer almaktadır.

MACCA VILLACROSE PASAJI

1891’de inşa edilen bu yapı Bükreş’in merkezinde yer almakta olup, çatısı renkli camlarla kaplıdır, içerisinde Butik, Cafe, Restorant ve mağazaların bulunduğu bu tarihi pasaj yerli yabancı herkesin dikkatini çekmektedir.

LIPSCANI CADDESİ

Ortaçağdan beri Bükreşin kalbi ve eğlence merkezi olan bu caddede sayısız gece kulubü, Bar, Kafe ve Pub bulunur, özellikle hafta sonları çok kalabalık olan caddede eğlence sınır tanımaz noktalara ulaşmaktadır.

IZVOR PARK

Bükreş parlamento binasının hemen karşısında yer alan bu park 17 hektar alan üzerine kurulmuş olup 1984 yılında hizmete açılmıştır. Özellikle güzel havalarda bu park yürüyüşe gelen insanların akınına uğramaktadır.

HERASTRAU PARK

Herastrau Parkı, Romanya’nın başkenti Bükreş’in kuzeyinde, Herastrau Gölü’nün çevresinde bulunan büyük bir parktır. Park,

1,1 km² toplam alana sahip olup, bunun 0,7 km²’sini park ile aynı adı paylaşan göl oluşturur.

HEDİYELİK EŞYA

Bükreş’de özellikle Lipscani caddesi ve çevresinde çok sayıda hediyelik eşya satan dükkanlar mevcut.

Magnetler 4-5 RON ( 5-6.5 TL ) arası kalitesine göre..

BÜKREŞ GECE HAYATI

Bükreş inanılmaz çeşitlilikte ve güzel bir gece hayatına sahiptir, Uygun fiyatlar dikkat çekmektedir. Özellikle meşhur Lipscani caddesi etrafına kurulmuş olan çok sayıda Bar, Gece Kulubü, Restorant ve Kafelere ev sahipliği yapmaktadır. Hafta sonları sabahlara kadar eğlenmenin mümkün olduğu Bükreş gerçekten bu bakımdan olağanüstüdür.

BAMBOO CLUB

Tartışmasız Bükreş’de bulunan en canlı ve en güzel gece kulubü, Cuma ve Cumartesi akşamı adeta insan seli oluyor içerde, Adım atacak yer olmayan bu Kulübe gelip sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için internet sitesi

http://www.bambooclub.ro

FIRE CLUB

Daha çok Rock Music severlerin geldiği bu yer Rock severler için güzel bir tercih sebebidir.

Ayrıntılı bilgi için internet sitesi

http://www.fire.ro

OLD CITY CLUB

Bence Bükreş’de en az Bir kez gelinmesi gereken yerlerde Akşamın belirli saatlerine kadar Restorant Bar tarzında hizmet veren bu yer belli bir saatten sonra bir anda gece kulubüne dönüşmektedir. Özellikle hafta sonları çok yoğun olmasından dolayı rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

CARU CU BERE RESTORANT

Bükreşin en güzel ve en kaliteli restoranı olan Caru Cu Bere Lipscani caddesinin hemen giriş noktasındadır, Zengin menü içeriği olan bu restoranın iç mimariside mükemmeldir, Bükreş’te bulunan en iyi yerel Restoranttır.

Ayrıntılı bilgi için internet sitesi

https://www.carucubere.ro

BÜLREŞ’DE KAÇ GÜN KALINMALI?

Bükreş’de yorulmadan 2 tam gün kalarak her yerini gezip görebilirsiniz, Fakat sabah erken çıkarak ve biraz da yürümeyi göze alarak 1 tam günde de şehri gezebilirsiniz. Benim tavsiyem ise Cuma günü gelip Pazar günü dönmek yönündedir.

BÜKREŞ GELMEYE DEĞER Mİ?

Evet kesinlikle en azından bir hafta sonu gelmeye ve bu şehri görmeye değer, Özellikle Kominizm’in etkisinden yavaş yavaş sıyrılan bu şehir Eski ve modern mimarinin örneklerini aynı anda size sunmaktadır.

Bükreş’den sevgilerle, bir daha ki yazılarımda görüşmek üzere.

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/257516427977291

Aşağıda link ile Facebook TUR FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/781377202000619

Reklam

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s