PRAG-KARLOVY VARY VE CHESKY KRUMLOV

PRAG

Yıllardır içimde biriktirdiğim Çekya’nın güzel başkenti Prag’a almış olduğum kampanya biletlerim sayesinde nihayet bu masalsı şehri görme vaktim gelmişti, Büyük bir heyecanla bu güzel şehri görebilmek adına yola koyuldum, Yaklaşık 2.5 saatlik bir uçuşun ardından Prag’a vardım.

Prag Vacla Havel havalimanı şehrin 10 Km batısında yer alna Çekya’nın uluslararası havalimanı.

Havalimanından şehir merkezine gitmek için önce 119 No’lu Otobüse binip son durak olan Nadrazi Veleslavin’de inip Metro A’ya aktarma yapmanız gerekmekte, buradanda 15 dk içinde mala strana (Küçük Şehir)’e ulaşmanız mümkün, UBER buradada yaygın olarak kullanılmakta, havalimanından şehir merkezine ulaşım 373 Çek Kronu (80 TL) civarı tutmaktadır, eğer buraya birkaç kişi gelirseniz UBER kullanmanız çok daha uygun olabilir.

Malesef Çekya ne kadar güzel bir ülke olsa da Döviz büroları ve Taksiler bu ülkede hala daha yabancılar için büyük tehlike arz etmektedir, Bir çoğu mafyaların elinde olduğundan Taksi ve Döviz bürosu seçimlerinde son derece dikkatli olunması gerekmektedir.

Kapısında 14014 Yazan taksileri her zaman güvenle kullanabilirsiniz çünkü bunlar devlet kontrolünde olan taksilerdir, bunun dışındakileri kullanmamanızı tavsiye ederim, 1 Km’lik bir yer için Turistlerden 100 Euro dahi talep eden taksiciler var bu şehirde, Döviz büroları her ne kadar 0 komisyon desede inanmayın, 20 Euro uzatırsınız önce yüzünüze gülerler sonra size bir kağıt uzatırlar üstünde sadece Çekce yazılı olan ve İmzalamanızı isterler, sonra size uzattıkları paradan 6 Euro işlem ücreti kesmiş olurlar, size kalan 14 Euro karşılığı Çek Kronudur, imzalamış olduğunuz bu kağıt yüzünden de malesef hiçbir hak iddaa edemezsiniz, Paranızı bozdurmak için Astronomik saat kulesine yüzünüzü döndüğünüzde sağınızda kalan kalan Paris caddesi üzerinde 100 metre ilerde solda kalan Koçak Gold mağazasında komisyonsuz bozdurabilirsiniz, Burası Bir türk mağazası ve şanslı gününüzde iseniz demleme çay bile içebilirsiniz.

Şehir çok canlı bir gece hayatına sahip olsa da hali hazırda küçük tehlikeler barındırmıyorda sayılmaz, Özellikle buraya gelen Turistlerin güzellikleri ile aklını çelen Doğu bloğu ülkelerinden gelen kadınlar sizi Barlara davet edip gece sonunda 700-800 Eurolara dayanan hesapları size ödetmek durumunda olabiliyorlar, Vakti zamanında burada bir ingiliz Turisttin bankamatik kartından tam 100.000 Euro çekildiği hala konuşulanlar arasında, O yüzden burada eğlenirken her zaman dikkatli olmakta fayda var.

Şehirde bazı yerlerde Kredi kartı geçmediğinden alışveriş öncesi bunu sormanızı tavsiye ediyorum.

Prag merkezi için ortalama 1 yada 2 gününüzü ayırarak heryerini gezmeniz mümkün, gerçekten ortaçağ kültürünü en derin izlerine kadar yaşayabileceğiniz bu şehir halihazırda hala oldukça ucuz…

PRAG’DA GEZİLMESİ GEREKEN YERLER BİR HAYLİ FAZLA

ASTRONOMİK SAAT KULESİ

1410 yılında yapılmış olan bu saat birçok kez tadilattan geçmiştir. 12 burcu temsil eden bu saatin dünyada eşi ve benzerinin olmamasının başlıca nedeni yapan Mikulas Kadan ve Jan sindel’in saatin yapımı bittikten sonra öldürülmeleridir, Böylece bu saatin başka yerde bir benzeri yoktur.

OLD TOWN

Başlı başına tüm güzellikleri ile size kendini hayran bırakan Bu yer Yazın öyle kalabalık olur ki iğne atsanız yere düşmeyecek hale gelir, Binlerce tursitin ortak ziyaret noktası olan bu yerde bir çok kilise, katedral, Restoran, Kafe ve Bar bulunmaktadır, ayrıca birçok etkinlikte bu meydanda düzenlenmektedir.

PRAG ESKİ PAZAR

HAVELSKE PRZISTE

Old Town içerisinde bulunan bu pazar yeri 1232 yılından bu yana yerli halkın Alışveriş yapması maksadıyla kurulmuş olup uygun fiyatları ile dikkat çekmektedir. Hediye almak isteyenler için her türlü şey bu pazarda mevcuttur.

CHARLES KÖPRÜSÜ

Prag’da en çok ziyaret edilen bir başka yer ise Charles köprüsüdür, Vlatna nehrinin üstünde bulunan bu köprü; 1355 Yılında Kral Charles tarafından yapımına başlanan bu köprünün tam 45 Yıl’da bitirilebilmiştir, 515 Metre uzunluğundaki bu köprü 9.5 Metre enindedir, Gün içerisinde köprü fotoğraf çekmek isteyen insanlar tarafından dolup taşmaktadır, Köprünün hemen karşısında ünlü yazar Franz Kafka’nın müzesi yer almaktadır. köprü üzerinde 30’a yakın heykel bulunmaktadır, En önemlisi ise dokunduğunuzda oraya tekrar geleceğiniz inancını barındıran Aziz John Nepomuk heykelidir.

PRAG KALESİ

Guinness rekorlar kitabına dünyanın en büyük kalesi olarak giren bu yapıt göz kamaştırıcı güzellikte olup, Prag’ın hemen heryerinden görülmektedir, Kaleye gitmek için 22 yada 23 no’lu tramvayı kullanmanız yada Charles köprüsünü geçtikten sonra 15-20 dk zahmetli ve eğimli bir yolu yürümeniz gerekmektedir.

PRAG DANS EDEN BİNA

Prag’da bulunan bu binan dans eden bir erkek bayandan esinlenerek yapışmıştır, vlatna nehrini yol boyu takip ettiğinizde buraya ulaşabilir ve Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kahve içip dinlendiği pastaneyi ziyaret edebilirsiniz.

Bunun dışında Prag’da gezebileceğiniz çok sayıda Kilise ve katedral’de mevcut.

Muhteşem bir gece hayatı olan Prag günün her saati hareketli bir şehir.

KARLOVY VARY

Prag’dan yaklaşık 1 saat uzaklıktaki bu güzel kaplıca şehri size şifalı termal suları ile her saniye keyif verebilecek bir bölge, Ulu Önder Atatürk’ün bir dönem tedavi için geldiği ve kaldığı bu güzel şehir küçük ama bir o kadarda harika.

Ulaşım için Prag merkez otogarından ve Tren istasyonundan buraya istediğiniz an 1 saatlik yolculukla ulaşabilirsiniz.

Otobüsler şehir merkezine giremediğinden belli bir noktadan sizi Ücretsiz ring servisleri alıp şehir merkezine bırakıyor

Dünyanın sayılı zenginlerinin yanı sıra Türkiye’den bir çok iş adamının burada evler bulunmakta, Ayrıca sadece zengin kişilerin kullanımına açık birde kumarhane mevcut, Buradaki küçük havalimanı genelde buraya gelen önemli kişilere hizmet vermekte.

Şehri boylu boyunca yürüyerek 1 saat içinde gezmeniz mümkün.

1370’li yıllarda Kral IV Charles tarafından kurulan bu şehirde Kağıt helva ve Porselenlerde çok ünlüdür.

Atatürk 1918 yılında böbrek rahatsızlığından burayı ziyaret etmiş ve hemen şehir girişindeki Carslbad Plaza Otel’de kalmıştır, Otelin girişinde Atatürk’ün kaldığına dair ufak bir yazıda bulunmaktadır.

GRAND HOTEL

Dünyanın ilk 5 yıldızlı otel ünvanını alan bu yer 1781’den beri konuklarına hizmet vermektedir, Atatürk’ün burada kaldığı dönemde bu otelin Kafe kısmında kahvesini içtiği ve mektuplar yazdığı bilinmektedir, Otel aynı zamanda 2006 yılında çekilen ünlü Casino Royal filminin bazı sahnelerine ev sahipliği yapmıştır, Otel önünde filme dair afişler hala sergilenmektedir.

Sizde Booking sitesi üzerinden ” AA89C915″ kodunu kullanarak %10 indirmli olarak Otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

İsterseniz Airbnb sitesi üzerinden 250 TL üstü ev kiralamalarınız için 130 TL indirim alabilirsiniz, Yeni üyelere özel bu kampanyaya katılmak için https://abnb.me/e/I6Ezh3LwEO linki üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

BECHEROVKA LİKÖRÜ

Bir çok hastalığa şifa olduğu iddaa edilen bu sert likör Bu bölgenin başlıca simgesidir, Şehir merkezinde hemen her dükkandan satın alabilmeniz mümkündür.

ŞİFALI SULAR

Şehir merkezinde yürüyüşünüzün son noktasında bir kaç şifalı su kaynağı göreceksiniz, her biri farklı derecelerde yer altından çıkan bu suların bir çok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

CESKY KRUMLOV

Prag’dan ortalama 2,5 saatlik bir otobüs yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Bu harika ve şirin ortaçağ kasabası 1990 yılında Amerikalı bir tur rehberi tarafından tesadüfen keşfedilmiş ve o gün bugündür turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır. Kasaba aynı zamanda UNESCO dünya kültür mirası listesinde yer almaktadır.

Çok küçük ve şirin bir yer olan Chesky Krumlov sizi Orta çağı tekrar yaşamaya davet ediyor.

Şehirde bulununan kale’den bu ortaçağ kasabasının tüm güzelliklerini seyredebilirsiniz.

Şehirde birçok noktada hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş edebilir, Meşhur getik etinin tadına burada bulunan restoranlarda bakabilirsiniz.

Yaklaşık 2 saat içinde tüm kasabayı dolaşabilir, eşsiz güzellikteki vltava nehrinin kenarında uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Tarihi 1300’lü yıllara kadar uzanan bu şirin kasabaya mutlaka uğramalısınız..

Kasaba merkezinde bulunan kilisenin yüksek kulesine çıkmak için ortalama 2 euro ödemelisiniz bunun sonucunda sizi muhteşem bir manzara bekliyor olacak, ayrıca bu kule geçmişte suçluların kuleden atılarak idam edildiği yer.

PRAG ULAŞIM

İstanbul’dan Prag’a THY ve Pegasus Havayollarının karşılıklı seferleri ile ulaşabilirsiniz, Yıl içerisinde birçok kampanya düzenlenen Bu destinasyona istediğiniz her an ulaşmanız mümkün.

PARA BİRİMİ

Çekya AB üyesi bir ülke olmasına karşın halihazırda hala eski para birimi olan CZK Çek Kronu’nu kullanmaktadır, 1 CZK=0,215 TL

Bu arada fotoğraf çekimleri esnasında her türlü yardımını benden esirgemeyen sevgili arkadaşım Murat Vural’a da buradan çok teşekkür etmek istiyorum.

Avrupanın bu şirin başkentinden yazacaklarım bu kadar, Bir başka paylaşımımda görüşmek üzere…

INSTAGRAM : gezginsailor

TWITTER : @gezginsailor

FACEBOOK : http://www.facebook.com/gezginsailor

FACEBOOK BLOG : https://www.facebook.com/gezginsailor35/

YOUTUBE : https://www.youtube.com/channel/UCXz_GAkqXTmUf20kFi9yFUw?view_as=subscriber

Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/257516427977291

Aşağıda link ile Facebook TUR FIRSATLARI grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz…

https://m.facebook.com/groups/781377202000619

Reklam

Yayınlayan

gezginsailor

2017 Senesinde yaklaşık 20 yıllık Denizcilik hayatıma nokta koyup Emekli oldum, Bu süre zarfında Çok sayıda ülke görme şansım oldu, Bununla sınırlı kalmak yerine kendime daha farklı ufuklar açmak için fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye devam ediyorum ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyorum... Sınırlarınızı değil hep Bir adım ötesini hayal edin... SOSYAL MEDYA HESAPLARIM INSTAGRAM : gezginsailor TWITTER : @gezginsailor FACEBOOK : www.facebook.com/gezginsailor Aşağıda link ile Facebook Seyahat Fırsatları grubuna üye olabilir, Türkiye ve Tüm dünya için indirimli bilet fırsatları, Tur fırsatlarını görebilirsiniz... 
https://m.facebook.com/groups/257516427977291


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s